Αιγάλεω-Πανιώνιος 0-2

πανηγυρικό πανιωνιος

Νίκη Ευρώπης για τον Πανιώνιο που πήρε το πρώτο του τρίποντο εκτός έδρας μετά τον περασμένο Οκτώβρη.

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Αιγάλεω:Γιάννου, Εντουσέι, Ψωμάς, Σκοπελίτης, Σίμανεκ , Μουστόγιαννης (68' Σέζαρεκ), Τσάτσος (68' Όμο), Τουρνάς, Νικολόπουλος (46' Πετρόπουλος), Παπουτσής, Κουμορτζί

Πανιώνιος:Κένινγκ, Μανιάτης, Μπερτέ, Πλετς, Μπρέσκα (46' Αραβίδης), Τσκιτισβίλι, Μάκος (76' Κοντέ), Γουνδουλάκης, Σπυρόπουλος (83' Γκασπάρ), Ενσαλίβα, Λουρένσο
td> Με μια ματιά
Πανιώνιος και Αιγάλεω, δεν προσέφεραν καλό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα του "Σταύρος Μαυροθαλασσίτης". Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης πέρασε με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου, χωρίς κάποια από τις δύο να μπορέσει να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του αντιπάλου.

Οι γηπεδούχοι, ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ στο 24' μετά από πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Εντουσέι, με τον Μίροσλαβ Κένινγκ, όμως να σώζει την εστία του διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Πανιώνιος ισοφάρισε τις ευκαιρίες, με τον Τσκιτισβίλι να περνάει κάθετη μπαλιά στον φορμαρισμένο Λουρένσο, τον Πορτογάλο να μπαίνει μέσα στην περιοχή, όμως να καθυστερεί να σουτάρει με αποτέλεσμα, να τον κόψει ο Σίμανεκ.

Στην συνέχεια της φάσης, το Αιγάλεω, βγήκε στην αντεπίθεση, ο Τουρνάς μπήκε μέσα στην περιοχή του Κένινγκ και βρέθηκε απέναντι από τον Σλοβάκο τερματοφύλακα, με το πλασέ του να καταλήγει όμως στην αγκαλιά του τελευταίου.

Παρόλα αυτά και ενώ όπως έδειχναν οι δύο ομάδες, θα πήγαιναν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ο Πανιώνιος κατάφερε να πετύχει το γκολ που του έδωσε το προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό ο Μπρέσκα, εκτέλεσε φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή, η άμυνα του Αιγάλεω αδράνισε, ο Γουνδουλάκης μπήκε στην φάση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να παλεύουν να βρουν ρυθμό όμως να μην τα καταφέρνουν. Το Αιγάλεω, πίεσε για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, όμως η άμυνα του Πανιωνίου ήταν πολύ καλά οργανωμένη και έμοιαζε απροσπέλαστη.

Ο Στέλιος Πούλος είχε εξαντλήσει και τις τρείς του αλλαγές μέχρι το 68' στην προσπάθειά του να αλλάξει λίγο το αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας του, χωρίς όμως να το πετύχει κιόλας. Οι ποδοσφαιριστές του Έβαλντ Λίνεν, παρά την απουσία του Τζιμπούρ που φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο συνέχισε να στέκεται σοβαρή και να οδεύει προς την πρώτη εκτός έδρας με τον περασμένο Οκτώβρη κόντρα στην Κέρκυρα καθαρίζοντας τον αγώνα και με δεύτερο τέρμα στο 92ο λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο, ο Τσκιτισβίλι πέρασε εξαιρετική κάθετη στον Λουρένσο, ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή πέρασε και τον Γιάννου, με τον τελευταίο να ανατρέπει τον Πορτογάλο και τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι.

Ο Γεωργιανός μέσος, πήρε την ευθύνη της εκτέλεσης με τον Γιάννου να αποκρούει τον Τσκίτο όμως να παίρνει το ριμπάουντ και να γράφει το τελικό 2-0
td> Όλα τα λεφτά...
H ειρηνική συνύπαρξη των οπαδών των δύο ομάδων, στο "Σταύρος Μαυροθαλασσίτης"
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το κακό θέαμα του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και τις νεκρές περιόδους του δευτέρου.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Αιγάλεω:Γιάννου, Εντουσέι, Ψωμάς, Σκοπελίτης, Σίμανεκ, Μουστόγιαννης, Τσάτσος, Τουρνάς, Νικολόπουλος, Παπουτσής, Κουμορτζί

b>Πανιώνιος:Κένινγκ, Μανιάτης, Μπερτέ, Πλετς, Μπρέσκα, Τσκιτισβίλι, Μάκος, Γουνδουλάκης, Σπυρόπουλος, Ενσαλίβα, Λουρένσο

1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής, με τις δύο ομάδες να μην έχουν καταφέρει ακόμα να φτάσουν με αξιώσεις στις δύο εστίες.
19' Σχόλιο
Χωρίς φάση ακόμα το παιχνίδι στο "Σταύρος Μαυροθαλασσίτης".
23' Φάουλ Αιγάλεω Εντουσέι
Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Εντουσέι, ο Κένινγκ στέλνει την μπάλα κόρνερ
28' Σχόλιο
Tίποτα το ιδιαίτερο στο παιχνίδι εκτός από την απευθείας εκτέλεση του Εντουσέι και την απόκρουση του Κένινγκ
35' Σουτ Πανιώνιος Λουρένσο
Ο Τσκιτισβίλι πασάρει στον Λουρένσο που μπαίνει μέσα στην περιοχή, καθυστερεί όμως να σουτάρει και ο Σίμανεκ κοντράρει στέλνοντας την μπάλα κόρνερ
37' Σουτ Αιγάλεω Τουρνάς
Στην αντεπίθεση το Αιγάλεω, ο Τουρνάς μπαίνει με την μπάλα μέσα στην περιοχή σουτάρει, όμως ο Κένινγκ, μπλοκάρει εύκολα.
40' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Μάκος
40' Κίτρινη κάρτα Αιγάλεω Εντουσέι
44' Γκολ Πανιώνιος Γουνδουλάκης
Ο Μπρέσκα, εκτελεί φάουλ μακριά από την περιοχή, ο Γουνδουλάκης πετάγεται στην πορεία της μπάλας και την στέλνει στα δίχτυα του Γιάννου
45' Ευκαιρία Αιγάλεω Σκοπελίτης
Μπέρδεμα στην περιοχή του Πανιωνίου, ο Κένινγκ βγαίνει εκτος μάχης, ο Σκοπελίτης πλασάρει σε κενό τέρμα, όμως ο Ενσαλίβα σώζει την ομάδα του
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Μπρέσκα
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Πετρόπουλος παίρνει την θέση του Νικολόπουλος
48' Αλλαγή παίκτη
Ο Αραβίδης παίρνει την θέση του Μπρέσκα
49' Σουτ Αιγάλεω Κουμορτζί
Ο Κουμορτζί, μπαίνει από δεξιά στην περιοχή του Πανιωνίου, όμως το σουτ του περνάει πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
59' Κίτρινη κάρτα Αιγάλεω Σκοπελίτης
68' Αλλαγή παίκτη Αιγάλεω
Διπλή αλλαγή για το Αιγάλεω καθώς οι Όμο και Σέζαρεκ παίρνουν την θέση των Τσάτσου και Μουστόγιαννη
71' Κίτρινη κάρτα Αιγάλεω Σίμανεκ
76' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Κοντέ παίρνει την θέση του Μάκου
83' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Γκασπάρ παίρνει την θέση του Σπυρόπουλου
88' Πέναλτι Πανιώνιος
Ο Λουρένσο μετά από πάσα του Τσκιτισβίλι μπαίνει μέσα στην περιοχή περνάει και τον Γιάννου, ο οποίος τον ανατρέπει και ο διαιτητής υποδεικνύει το πέναλτι
92' Γκολ Πανιώνιος Τσκιτισβίλι
Ο Γεωργιανός άσος εκτελεί το πέναλτι, ο Γιάννου αποκρούει, όμως στην επαναφορά ο "Τσκίτο" γράφει το 2-0