CHAMPIONS LEAGUE

Αϊντχόφεν - Σπόρτινγκ 1-1: Οι Πορτογάλοι έσωσαν τον βαθμό στο 84ο λεπτό με τον Μπραγάνσα

Sporting's Daniel Braganca celebrates scoring his sides first goal during the Champions League opening phase soccer match between PSV Eindhoven and Sporting CP at Philips stadium in Eindhoven, Netherlands, Tuesday, Oct. 1, 2024. (AP Photo/Peter Dejong) AP

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας φλέρταρε με την ήττα, ωστόσο πήρε την ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Αϊντχόφεν. Ο Μπραγκάνσα στο 84' απάντησε στη γκολάρα του Σχόουτεν από το 15'.

Η Σπόρτινγκ κατάφερε να φύγει με τον βαθμό από την Ολλανδία. Οι Πορτογάλοι ήρθαν ισόπαλοι 1-1 για την 2η αγωνιστική της League Phase του Champions League.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 15ο λεπτό. Ο Σχόουτεν αξιοποίησε λάθος στην άμυνα των Πορτογάλων, έκλεψε την μπάλα και με ένα υπέροχο σουτ εκτός περιοχής, βρήκε δίχτυα για το 1-0 των Ολλανδών.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και έχασαν πολλές ευκαιρίες για το γκολ. Ωστόσο, αυτό δεν ερχόταν, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Πορτογάλοι πριν από το φινάλε.

Στο 84ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το γέμισμα από τα αριστερά, ο Μπραγκάνσα πλάσαρε μέσα από την περιοχή και βρήκε δίχτυα, κάνοντας το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

• ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Μπενίτες, Ζούνιορ (65' Κάρσντορπ), Φλαμίνγκο, Μποσκάλι, Νταμς, Σχάουτεν, Τιλ (79' Λεντέζμα), Σαλμπάρι (66' Λανγκ), Μπακαγιόκο (90'+2' Πέπι), Τίλμαν, Ντε Γιονγκ
  • ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ίσραελ, Ντεμπάστ, Ινάσιο, Ντιομαντέ (32' Κουαρέσμα), Κατάμο (52' Μπραγκάνσα), Μορίτα, Χιούλμαντ, Σάντος (79' Χαρντέρ), Τρινκάο (80' Αραούχο), Κουέντα, Γιόκερες

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Τρίτη 1 Οκτωβρίου

• Ζάλτσμπουργκ - Μπρεστ 0-4 (24', 70' Σιμά, 66' Καμαρά, 75' Λάζε)
  • Στουτγκάρδη - Σπάρτα Πράγας 1-1 (7' Μιγιότ / 32' Καϊρίνεν)
  • Άρσεναλ - Παρί Σεν Ζερμέν 2-0 (20' Χάβερτς, 35' Σακά)
  • Λεβερκούζεν - Μίλαν 1-0 (51' Μπόνιφεϊς)
  • Ντόρτμουντ - Σέλτικ 7-1 (7' πεν. Τσαν, 11', 29', 42' Αντεγέμι, 40' πεν. Γκιρασί, 79' Ενμέτσα / 9' Μαέντα)
  • Μπαρτσελόνα - Γιούγνκ Μπόις 5-0 (8', 51' Λεβαντόφσκι, 34' Ραφίνια, 37' Μαρτίνεθ, 81' αυτ. Καμαρά)
  • Ίντερ - Ερυθρός Αστέρας 4-0 (11' Τσαλχάνογλου, 59' Αρναούτοβιτς, 71' Μαρτίνες, 81' πεν. Ταρεμί)
  • Αϊτχόφεν - Σπόρτινγκ 1-1 (15' Σχόουτεν / 84' Μπραγκάνσα)
  • Σλόβαν Μπρατισλάβας - Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (8' Γκιντογκάν, 15' Φόντεν, 58' Χάαλαντ, 74' ΜακΑτί)