BUNDESLIGA

Άιντραχτ - Μπάγερν 3-3: Ο Μαρμούς πάγωσε τους Βαυαρούς στο φινάλε

Frankfurt's Hugo Ekitike, right, celebrates after scoring his side's second goal during the German Bundesliga soccer match between Eintracht Frankfurt and Bayern Munich in Frankfurt, Germany, Sunday, Oct. 6, 2024. (AP Photo/Michael Probst) @2024 ALASTAIR GRANT/AP IMAGES

Σε ένα σκληρό μπρα ντε φερ που είχε δύο ανατροπές η Μπάγερν κρατούσε το τρίποντο στα χέρια της στις καθυστερήσεις όμως ο Μαρμούς είπε την τελευταία λέξη γράφοντας το 3-3 για λογαριασμό της Άιντραχτ.

Ματσάρα με τα όλα της στην Φρανκφούρτη για την 6η αγωνιστική της Bundesliga! Η Μπάγερν ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο τρίποντο επί της Άιντραχτ και να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα (1-1 εντός με Λεβερκούζεν, ήττα με 1-0 εκτός από την Άστον Βίλα) όμως ο ηγέτης της Άιντραχτ, Μαρμούς, φρόντισε να της πάρει τη μπουκιά μέσα από το στόμα.

Και αυτό γιατί δεν περιορίστηκε στο γκολ του στο πρώτο μέρος με το οποίο είχε κάνει το 1-1 αλλά χτύπησε και στο φινάλε, αφού μετά από ασίστ του Εντιμπέ βγήκε απέναντι στον Νόιερ και τον εκτέλεσε με σουτ εκτός περιοχής, για να γράψει το τελικό 3-3 στην αναμέτρηση και να κρατήσει την ομάδα του στο -1 από την κορυφή, την οποία μοιράζονται Μπάγερν και Λειψία.

Το ματς

Το πρώτο μέρος στο ματς της Φρανκφούρτης βρήκε την Μπάγερν να κυριαρχεί σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες (0.32-1.36 τα xgoals, 1-4 οι μεγάλες ευκαιρίες, 3-13 οι τελικές προσπάθειες), όμως οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας πετύχει αμφότερες από δύο γκολ.

Οι Βαυαροί έριξαν τα πρώτα πυρά γράφοντας το 1-0 με κοντινό σουτ του Κιμ στο 15' αλλά η Λεβερκούζεν έκανε την ανατροπή χτυπώντας την αντίπαλό της μέσα από αντεπιθέσεις, με τον Μαρμούς να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 22ο λεπτό φτάνοντας τα επτά γκολ στη φετινή Bundesliga (πρώτος σκόρερ) και τον Εκιτικέ να κάνει το 2-1 στο 35' με δυνατό δεξί σουτ εντός περιοχής (από ασίστ του Μαρμούς).

Στο 38ο λεπτό ο Ουπαμεκανό επανέφερε την ισορροπία στην αναμέτρηση (2-2) με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής σε μία φάση διαρκείας στα καρέ της Άιντραχτ, για να έρθει ο Ολίσε στο 53ο λεπτό να ξαναβάλει την Μπάγερν στη θέση του οδηγού με υπέροχο ζυγισμένο σουτ με το αριστερό μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Η συνέχεια βρήκε την ομάδα του Φλικ να ελέγχει την κατάσταση και να μπαίνει προηγούμενη στις καθυστερήσεις όμως εκεί πληγώθηκε ξανά από την ευάλωτη άμυνά της, με τον Μαρμούς να δέχεται ασίστ από τον Εμπιμπέ και να βγαίνει μόνος απέναντι στον Νόιερ, για να τον νικήσει με άπιαστο σουτ και να κάνει το 3-3 μέσα σε αποθέωση με το 8ο φετινό του γκολ.

• ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Σάντος, Κρίστενσεν, Κοχ, Τούτα, Τεάτε, Κνάουφ (75' Μπαχόγια), Λάρσον (75' Γκέτσε), Σκιρί (46' Νταχούντ), Σαϊμπί (80' Ουζούν), Εκιτικέ (66' Εμπιμπέ), Μαρμούς
  • ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Γκερέιρο, Κιμ, Ουπαμεκανό (90' Ντάιερ), Ντέιβις, Κίμιχ, Πάβλοβιτς (90+1' Πάβλοβιτς), Ολίσε (90+1' Λάιμερ), Μίλερ, Γκνάμπρι (66' Κομάν), Κέιν (72' Τελ)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Άουγκσμπουργκ - Γκλάντμπαχ 2-1 (39' Σλότερμπεκ, 65' Κλοντ-Μορίς / 72' Κλάιντιστ)
  • Βέρντερ - Φράιμπουργκ 0-1 (75' Ντόαν)
  • Ουνιόν - Ντόρτμουντ 2-1 (26' Βογκτ, 45' Βέρτεσεν / 62' Ριέρσον)
  • Μπόχουμ - Βόλφσμπουργκ 1-3 (72' Μποαντού / 21' Τομάς, 37', 88' Βιντ)
  • Λεβερκούζεν - Χόλσταϊν Κίελ 2-2 (4' Μπονιφέις, 8' Χόφμαν / 45+5' Γκέσγουιλ, 69' πεν. Αρπ)
  • Ζανκτ Πάουλι - Μάιντς 0-3 (5' 62' Μπούρκαρντ, 16' Ζιμπ)
  • Χάιντενχαϊμ - Λειψία 0-1 (59' Οπέντα)
  • Άιντραχτ - Μπάγερν 3-3 (22' 90+4' Μαρμούς, 35' Εκιτικέ / 15' Κιμ, 38' Ουπαμεκανό, 53' Ολίσε)
  • 6/10 20:30 Στουτγκάρδη - Χόφενχαϊμ