Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

PREMIER LEAGUE

Ακλόνητη η Λίβερπουλ

τζέραρντ

Η Λίβερπουλ διέλυσε 5-1 την Νιούκαστλ και κάνει πρωτοχρονιά στην κορυφή με +3 από την Τσέλσι(vds)

Ο Στίβεν Τζέραρντ πέτυχε δύο γκολ, καθώς ήταν αυτός που έδειξε τον δρόμο της νίκης για τους "κόκκινους", ανοίγοντας το σκορ στο 31' με σουτ από την πάσα του Γιόσι Μπεναγιούν και κάνοντας το 1-4 στο 66' με πλασέ από την ασίστ του Λούκας Λέιβα.
Ο αρχηγός της Λίβερπουλ όμως ήταν και δημιουργός δύο γκολ της ομάδας του, καθώς εκτέλεσε τα κόρνερ από τα οποία σκόραραν με κεφαλιά στο 36' ο Σάμι Χίπια και με κοντινό πλασέ στο 50' ο Ράιαν Μπάμπελ, ενώ ο Τσάμπι Αλόνσο με εκτέλεση πέναλτι στο 76' διαμόρφωσε το τελικό 1-5.

Ο Ντέιβιντ Έντγκαρ ήταν αυτός που έκανε το πέναλτι, αλλά ο Καναδός επίσης ήταν αυτός που είχε μειώσει για τους "ανθρακωρύχους" στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με κεφαλιά από κόρνερ του Ντάνι Γκάθρι.

Ο Μάικλ Όουεν αποχώρησε με πόνους στο γόνατο στο 79' και αντικαταστάθηκε από τον Καζένγκα Λούα Λούα, 18άχρονο αδελφό του Τρεζόρ Λομανά Λούα Λούα, πρώην παίκτη του Ολυμπιακού.

Ο Σέι Γκίβεν πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, έκανε πολλές σπουδαίες αποκρούσεις, αλλά και πάλι δέχτηκε πέντε γκολ.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Γκίβεν, Έντγκαρ, Τέιλορ, Κολοτσίνι, Χοσέ Ενρίκε (46' Αμεόμπι), Γκουτιέρες, Γκάθρι, Μπατ (56' Τζέρεμι), Ν'Ζόγκμπια, Νταφ, Όουεν (79' Καζένγκα Λούα Λούα).
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Κάραγκερ, Χίπια, Άγκερ, Ινσούα, Μπεναγιούν (60' Τσάμπι Αλόνσο), Μασεράνο, Λούκας, Τζέραρντ (70' Ν'Γκονγκ), Μπάμπελ, Κάιτ (79' Σκρτελ).

Πλήγωσε την Τσέλσι ο Ντέμπσεϊ

Η Τσέλσι βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 10' με γκολ του Κλίντον Ντέμπσεϊ, έκανε την ανατροπή με δύο γκολ του Λαμπάρντ, αλλά ο Ντέμπσεϊ "χτύπησε" και πάλι στο 90', πληγώνοντας τους "μπλε" που απέχουν πλέον τρεις βαθμούς από την κορυφή και την Λίβερπουλ.

Η Άρσεναλ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Πόρτσμουθ με 1-0 στο "Έμιρεϊτς" χάρη στο γκολ του Γουϊλιάμ Γκαλάς στο 81', ενώ η Γουέστ Χαμ πήρε δεύτερο συνεχόμενο "τρίποντο" με τον Ντιέγκο Τριστάν να την λυτρώνει στο 87' κόντρα στην Στόουκ (2-1).

Η Γουέστ Μπρομ "ξεκόλλησε" προσωρινά από την τελευταία θέση, καθώς πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Τότεναμ με 2-0, με τέρματα μάλιστα στα τελευταία λεπτά από τους Μπέντναρ στο 83' και Μπίτι στο 94'.

Η Μπλάκμπερν είχε μείνει τελευταία μετά την νίκη της Γουέστ Μπρομ, όμως στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε το σημερινό πρόγραμμα αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 με την Μάντσεστερ Σίτι και έτσι πλέον ισοβαθμούν στη 19η θέση.

Τα "ρόδα" κατόρθωσαν να προηγηθούν με 2-0 λίγο πριν το τέλος (45' ΜακΚάρθι, 84' Ρόμπερτς), αλλά οι "πολίτες" δραπετεύσαν με τον βαθμό το "Ίγουντ Παρκ" χάρη στα γκολ των Στάριτζ στο 88' και Ρομπίνιο στο 94'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:

Κυριακή
Νιούκαστλ - Λίβερπουλ 1-5 (45' Έντγκαρ / 31' και 66' Τζέραρντ, 36' Χίπια, 50' Μπάμπελ, 76' πέν. Τσάμπι Αλόνσο)
Άρσεναλ - Πόρτσμουθ 1-0 (81' Γκαλάς)
Μπόλτον - Γουΐγκαν 0-1 (44' πέν. Ζακί)
Έβερτον - Σάντερλαντ 3-0 (10' και 27' Αρτέτα, 83' Γκόσλινγκ)
Φούλαμ - Τσέλσι 2-2 (10' και 90' Ντέμπσεϊ / 50' και 72' Λάμπαρντ)
Γουέστ Μπρομ - Τότεναμ 2-0 (83' Μπέντναρ, 94' Μπίτι)
Γουέστ Χαμ - Στόουκ 2-1 (51' Κάρλτον Κόουλ, 87' Τριστάν / 4' Αμπ Φαγέ)
Μπλάκμπερν - Μάντσεστερ Σίτι 2-2 (45' ΜακΚάρθι, 84' Ρόμπερτς / 88' Στάριτζ, 94' Ρομπίνιο)