PREMIER LEAGUE

"Άλωσε" το "Ίγουντ Παρκ" η Άρσεναλ

αντεμπαγιορ

Με τον Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ να σημειώνει χατ-τρικ, η 'Αρσεναλ έκανε περίπατο κόντρα στην Μπλάκμπερν

Το σκορ για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ άνοιξε στο 8' ο Φαν Πέρσι, ενώ ο Αντεμπαγιόρ σκοραρε στο τέλος κάθε ημιχρόνου και ενδιάμεσα στο 81' με πέναλτι.
Γκολ ο Ρομπίνιο, η Τσέλσι την νίκη

Ο Ρομπίνιο κατόρθωσε να σκοράρει στο ντεμπούτο του με την Μάντσεστερ Σίτι, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του, καθώς αυτή ηττήθηκε με 1-3 μέσα στο "Σίτι οφ Μάντσεστερ" από την Τσέλσι.

Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ στο 11' με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως οι "μπλε" απάντησαν με τον Καρβάλιο πέντε λεπτά αργότερα και πήραν την νίκη με τα τέρματα των Λαμπάρτ και Ανελκά.

Ο Τζον Τέρι αποβλήθηκε στο 77' για φάουλ στον Τζο, αλλά το σκορ δεν άλλαξε και η Τσέλσι παρέμεινε στην κορυφή μαζί με την Λίβερπουλ.

Συγκλονιστικός ο Ντεφόε

Στις υπόλοιπες απογευματινές αναμετρήσεις πρωταγωνιστής ήταν ο Ζερμέν Ντεφόε, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα και βοήθησε την Πόρτσμουθ να κάνει την ανατροπή στο "Φράτον Παρκ" και να κερδίσει με 2-1 την Μίντλεσμπρο, η οποία είχε προηγηθεί με τον Μίντο.

Δύο γκολ πέτυχε και ο Κινγκ στη σπουδαία νίκη της Χαλ με 2-1 μέσα στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" επί της... πληγωμένης Νιούκαστλ.

Ντεμπουτο με ήττα για Τζόλα

Με το αριστερό ξεκίνησε ο Τζιανφράνκο Τζόλα στον πάγκο της Γουέστ Χαμ, καθώς τα "σφυριά" ηττήθηκαν με 2-3 από την Γουέστ Μπρομ στο "Χόθορνς", αν και ανέτρεψαν αρχικά το σκορ και προηγήθηκαν με 1-2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ:

Μπλάκμπερν - Άρσεναλ 0-4 (8' Φαν Πέρσι, 45' 81' πεν. 90' Αντεμπαγιόρ)
Φούλαμ - Μπόλτον 2-1 (15' Γκέρα, 41' Ζαμόρα / 82' Ντέιβις)
Νιούκαστλ - Χαλ 1-2 (81' Χίσκο, 33' και 55' Κινγκ)
Πόρτσμουθ - Μίντλεσμπρο 2-1 (59' και 86' Ντεφόε / 24' Μίντο)
Γουέστ Μπρομ - Γουέστ Χαμ 3-2 (2' Μόρισον, 37' Μπέντναρ, 83' Μπραντ / 29' Νομπλ, 35' Νέιλ)
Γουίγκαν - Σάντερλαντ 1-1 (78' Ζακί / 15' Μπράμπλ)
Λίβερπουλ - Μάν. Γιουνάιτεντ 2-1 (27' αυτ. Μπράουν, 77' Μπάμπελ / 3' Τέβες)
Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 1-3 (11' Ρομπίνιο / 16' Καρβάλιο, 53' Λαμπάρτ, 69' Ανελκά)