Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

SERIE A

Άλωσε το "Μεάτσα" η Γιούβε, στο -4 η Ρόμα(vds)!

τονέτο πανηγυρικο ρομα

Η Ρόμα νίκησε με 2-1 την Έμπολι στο "Ολίμπικο", μείωσε στο -4 από την κορυφή και περιμένει το αποτέλεσμα του Ίντερ-Γιουβέντους

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με πολλές φάσεις, πάθος και ένταση... Η Ίντερ μπήκε δυνατά στον αγώνα όμως μόλις για 5 λεπτά, αφού στην συνέχεια η Γουβέντους βγήκε στην επίθεση και έχασε δυο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.
Στο 6ο λεπτό ο Ντελ Πιέρο έκανε απευθείας εκτέλεση φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ίντερ.

Ένα λεπτό αργότερα (7') η "Μεγάλη Κυρία" έκανε για δεύτερη φορά αισθητή την παρουσία της στα καρέ των "νερατζούρι" όταν ο Νέντβεντ έκανε ωραία σέντρα από τα αριστερά, ο Ντελ Πιέρο απο κοντινή θέση μπήκε στην πορεία της μπάλας έκανε το σουτ, όμως ο Σέζαρ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η Ίντερ απάντησε στις ευκαιρίες του Ντελ Πιέρο με μια φάση διαρκείας που όμως δεν κατέληξε σε γκολ. Συγκεκριμένα στο 18' ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Μπουρντίσο έκανε την προβολή στην κίνηση μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Στάνκοβιτς που έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Μπουφόν και η ευκαιρία να κάνει η Ίντερ το 1-0 πήγε χαμένη.

Στο 34ο λεπτό οι "νερατζούρι" απείλησαν και πάλι την εστία της "βέκια σινιόρα" όταν ο Κίβου εκτέλεσε εκπληκτικά απευθείας φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και ανάγκασε τον Μπουφόν να πέσει στην αριστερή γωνία και να διώξει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Ένα λεπτό πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας του ημιχρόνου ο Σισόκο έκανε ένα καλό σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Σέζαρ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Η Γιούβε είχε δυνατό ξεκίνημα στην επανάληψη και στο 46ο λεπτό ύστερα από ωραία σέντρα ο Νέντβεντ έκανε σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας της Ίντερ έσωσε την εστία του.

Ότι δεν κατάφερε στο 46' το πέτυχε ο Καμορανέζι τέσσερα λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα ο διεθνής Ιταλός ύστερα από μακρινή πάσα ακριβείας έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Σέζαρ ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες της Ίντερ διαμαρτύρονται δικαιολογημένα για οφσάιντ καθώς ο Καμορανέζι ήταν ακάλυπτος όταν δέχτηκε την μπάλα.

Οι "νερατζούρι" προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 52' λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν, όταν ο Χιμένεθ έπιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Μπουφόν εκτελώντας απευθείας ένα κόρνερ, όμως ο τερματοφύλακας της Γιουβέντους αντέδρωσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα (58') οι γηπεδούχοι έχασαν άλλη μια ευκαιρία, όταν ο Ιμπραΐμοβιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Λεγκροτάλιε έδωσε την πάσα στον Σουαζό που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς πέρασε άουτ.

Και ενώ η Ίντερ προσπαθούσε να ισοφαρίσει η "Μεγάλη Κυρία" κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της αγκαλιάζοντας την νίκη όταν ύστερα από λάθος κεφαλιά του Μπουρντίσο ο Τρεζεγκέ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, έκανε απευθείας το σουτ από κοντινή θέση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι δεν έδειχναν ικανοί να γυρίσουν το παιχνίδι και με τον Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο να κάνει άνω κάτω την άμυνα της Ίντερ, η "βέκια σινιόρα" έφτασε κοντά στο 3ο γκολ και δίκαια διαμαρτύρονται για πέναλτι. Συγκεκριμένα στο 74' ο "Μέγας Αλέξανδρος" έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, μπήκε στην μεγάλη περιοχή όμως ο Μαικόν τον έβγαλε εκτός πορείας αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

Η "Μεγάλη Κυρία" έκανε στην κυριολεξία ότι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο και στο 81' έχασε ευκαιρία που δεν χάνεται, όταν στην αντεπίθεση Τρεζεγκέ και Ντελ Πιέρο έπαιξαν το 1-2 η μπάλα κατέληξε στον αρχηγό της Γιούβε που έκανε το σουτ, όμως ο Σέζαρ έσωσε την εστία του από τρίτο γκολ.

Η Ίντερ παρά το κακό πρόσωπο κατάφερε να μειώσει σε 1-2 και να βάλει και πάλι φωτιά στο ντέρμπι, όταν στο 83' ο Μαϊκόν από τα δεξιά μέσα από την περιοχή έκανε παράλληλη πάσα και ο Μανίς σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να την σπρώξει προς τα δίχτυα.

Στο 91' η ομάδα του Μιλάνου έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση όταν ο Στάνκοβιτς τροφοδότησε με έξυπνο τακουνάκι τον Μανίς που μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ όμως η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Μπουφόν.

Παρά την πίεση η "Γιούβε" άντεξε και κατάφερε να πάρει μια πολύ μεγάλη νίκη μέσα στο "Τζουζέπε Μεάτσα", βοηθώντας την Ρόμα να φτάσει σε απόσταση 4 βαθμών από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Έκανε το καθήκον της η Ρόμα

Μετά την ήττα από την Λάτσιο, η Ρόμα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Έμπολι και η διαφορά της από την πρωτοπόρο Ίντερ είναι 4 βαθμοί.

Οι "τζαλορόσι" έκαναν αυτό που έπρεπε τους νικώντας με 2-1 την Έμπολι στο "Ολίμπικο" της Ρώμης, μειώνοντας στους 4 βαθμούς την διαφορά από την κορυφή.

Η ομάδα της "αιώνιας πόλης" κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 36ο λεπτό, όταν ο Τονέτο πάσαρε στον Τότι εκείνος με εκπληκτικό τακουνάκι έδωσε και πάλι την μπάλα στον Ιταλό αμυντικό που μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ από κοντινή θέση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Έμπολι αποδείχτηκε σκληρό καρύδι και στο 50' κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ του Τζιοβίνκο που "πάγωσε" το "Ολίμπικο".

Στο 57' ο διαιτητής απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Περότα, όμως οι Ρωμαίοι δεν το έβαλαν κάτω και παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με γκολ του Πανούτσι στο 63ο λεπτό και κατέκτησαν το πολύτιμο τρίποντο της νίκης που τους κρατάει ζωντανούς στο κυνήγι του τίτλου.

"Καθάρισε" ο Πάτο στο Τορίνο

Με σκόρερ τον Πάτο, η Μίλαν κατάφερε να πάρει έστω και δύσκολα την νίκη με 1-0 στην έδρα της Τορίνο.

Οι "ροσονέρι" πέτυχαν το γκολ της νίκης στο 67ο λεπτό όταν ύστερα από σέντρα του Ζέεντορφ από τα αριστερά, ο Τζιλαρντίνιο κατάφερε να κερδίσει την μπάλα από τον τερματοφύλακα της Τορίνο στην μικρή περιοχή, έκανε την παράλλη πάσα και ο Πάτο σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι με το τρίποντο της νίκης εξακολουθούν να κυνηγούν την Φιορεντίνα και πιο συγκεκριμένα την τέταρτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Νίκη Champions League για "Βιόλα"

Η Φιορεντίνα συνεχίζει ακάθεκτη την πορείας της για την κατάληψη της 4ης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League καθώς νίκησε εντός έδρας με 1-0 την Λάτσιο.

Οι "λατσιάλι" μετά την νίκη τους στο ντέρμπι της Ρώμης, επέστρεψαν στις ήττες καθώς με αριθμητικό μειονέκτημα από το 38ο λεπτό όπου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μουταρέλι, δεν άντεξαν στην πίεση της Φιορεντίνα και αναγκάστηκαν να φύγουν από την Φλωρεντία με κανένα βαθμό στις αποσκευές τους.

Το νικητήριο γκολ για τους "Βιόλα" πέτυχε στο 77ο λεπτό ο Πατσίνι και έτσι η Φιορεντίνα διατήρησε την διαφορά από την πέμπτη της βαθμολογίας Μίλαν, στους 4 βαθμούς.

Γκέλα για Σαμπντόρια

Λίγο έλειψε να γίνει η έκπληξη της αγωνιστικής στο "Λουίτζι Φεράρις" όπου η Σαμπντόρια γλίτωσε την ήττα από την ουραγό της βαθμολογίας Κάλιαρι χάρη σε γκολ του Φραντσεσκίνι στο 90' που ισοφάρισε σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 41' με γκολ του Φότζια, όμως η Σαμπντόρια με λυτρωτή τον Φραντσεσκίνι στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα κατάφεραν να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Τζένοα "άλωσε" την Σικελία

Μεγάλη νίκη για την Τζένοα που επικράτησε με 3-2 στην έδρα της Παλέρμο και σκαρφάλωσε στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα ανοίγοντας το σκορ στο 24' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αμάουρι, όμως η Τζένοα απάντησε άμεσα αφού πέντε λεπτά αργότερα (29') ισοφάρισε με σκόρερ τον Φιγκερόα.

Η εμφάνιση των φιλοξενούμενων ήταν επιβλητική και με γκολ του Μιλανέτο στο 50' και του Κόνκο στο 61' κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα νίκης με 3-1.

Το μόνο που κατάφεραν οι Σικελοί είναι να μειώσουν στο 90ο λεπτό με γκολ του Αμάουρι σε 3-2 και γνώρισαν την ήττα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια

Ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Αταλάντα και Κατάνια, η Ουντινέζε νίκησε εντός έδρας με 2-0 την Λιβόρνο, Ρετζίνα και Νάπολι έμειναν στο 1-1, ενώ η Σιένα νίκησε εντός έδρας με 2-0 την Πάρμα.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής

Αταλάντα-Κατάνια 0-0
Φιορεντίνα-Λάτσιο 1-0 (77’ Πατσίνι)
Παλέρμο-Τζένοα 2-3 (24’ πέν., 93' Αμάουρι / 29’ Φιγκερόα, 50’ Μιλανέτο, 61’ Κόνκο)
Ρετζίνα-Νάπολι 1-1 (92' Μπριέντζα / 76’ Σόσα)
Ρόμα-Εμπολι 2-1 (36’ Τονέτο, 63’ Πανούτσι / 50’ Τζιοβίνκο)
Σαμπντόρια-Κάλιαρι 1-1 (90' Φραντσεσκίνι / 41’ Φότζια)
Σιένα-Πάρμα 2-0 (87' πέν., 94' Μακαρόνε)
Τορίνο-Μίλαν 0-1 (66’ Πάτο)
Ουντινέζε-Λιβόρνο 2-0 (19’ Κουαλιαρέλα, 47’ ντι Νατάλε)
Ιντερ-Γιουβέντους 1-2
(83' Μανίς / 49' Καμορανέζι, 63' Τρεζεγκέ)