O Πανιώνιος στο UEFA. Σώθηκαν Ηρακλής και Λάρισα, δράμα στην Κέρκυρα με δήμιο τον Μπίσκαν

* ΠΑΟΚ-ΟΦΗ: 1-0 (59' Χριστοδουλόπουλος)

* Πανιώνιος-ΑΕΚ: 3-1 (7' Λουρέντσο, 69' Τζιμπούρ, 70' Ενσαλίβα/ 43' Μαντούκα)

Η μάχη για την παραμονή

* Καλαμαριά-Λάρισα: 1-2 (34' Περόνε/ 62' Διγκόζης, 81' αυτ.Καραμανλής)

* Παναθηναϊκός-Κέρκυρα: 2-2 (66' Νίνης, 83' Μπίσκαν/ 13' Γκουέλα, 79' Σκούφαλης)

* Ξάνθη-Ηρακλής: 1-2 (48' Μεσέρα/9' Πουρσανίδης, 63' Κατσιαμπής)

Κέρκυρα: 35 Υποβιβάζεται

Παρακολουθείστε την συγκλονιστική εξέλιξη των αγώνων και την απίστευτη εναλλαγή των συναισθημάτων σε κάθε γκολ. Σήμερα αποδείχτηκε η μαγεία του ποδοσφαίρου!

Η συγκλονιστική εξέλιξη ανά γκολ και λεπτό:
- Για το ΟΥΕΦΑ

1'-7' ΟΦΗ

Με την έναρξη των αγώνων σε Τούμπα και Νέα Σμύρνη ο ΟΦΗ ήταν η ομάδα που έβγαινε στην Ευρώπη.

7'- 43' Πανιώνιος Το γκολ του Λουρέντσο απέναντι στην ΑΕΚ έφερε τους Νεοσμυρνιώτες στη θέση του οδηγού, την ώρα που στην Τούμπα παρέμενε η λευκή ισοπαλία.

43'-59' ΟΦΗ Ο Μαντούκα ισοφάρισε για την ΑΕΚ και τα παινίδια ξεκίνησαν από την αρχή με τον ΟΦΗ να υπερτερεί στην τριπλή ισοβαθμία των 43 βαθμών.

59'-69' ΠΑΟΚ Μισή ώρα περίπου πριν τη λήξη ο Χριστοδουλόπουλος ανοίγει το σκορ στην Τούμπα, ενώ στη Νέα Σμύρνη το σκορ παραμένει στο 1-1. Ο ΠΑΟΚ είναι μόνος πέμπτος και "βγαίνει" Ευρώπη για ένα δεκάλεπτο.

69'-Τέλος ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Στο 69ο λεπτό ο Πανιώνιος πέτυχε γκολ με τον Τζιμπούρ και ισοβάθμισε με τον ΠΑΟΚ, τον οποίο είχε από κάτω σε περίπτωση ισοβαθμίας. Στο 70' μάλιστα οι κυανέρυθροι κλείδωσαν τη νίκη με το γκολ του Ενσαλίβα. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο απλά περίμεναν να μην ανατραπούν τα πράγματα στην Τούμπα, καθώς μόνο αν νίκαγε ο ΟΦΗ πλέον θα έχανε την πέμπτη θέση. Κάτι τέτοι όμως δε συνέβη και τα πανηγύρια στην πλατεία ξεκίνησαν άμεσα!

- Για την παραμονή

1'-9' Ηρακλής

Με την έναρξη των αγώνων και ως το πρώτο γκολ ο Ηρακλής ήταν στη 14η θέση που οδηγούσε στον υποβιβασμό.

9'-62' Λάρισα Για σχεδόν μία ολόκληρη ώρα η Λάρισα έβλεπε τον χάρο με τα μάτια της, καθώς κάθε γκολ που έμπεινε σε Πηγάδια, Καλαμριά ή Λειβαδιά ήταν μαχαιριά για την ομάδα του Δώνη. Στο 9' στα Πηγάδια ο Ηρακλής με τον Πουρσανίδη έκανε το 0-1 κόντρα στην απόρθητη έδρα της Ξάνθης, περνώντας έτσι τη Λάρισα.

Στο 13' στη Λειβαδιά ο Γκουέλα άνοιξε το σκορ κόντρα στον Παναθηναϊκό και έτσι η Κέρκυρα έφτανε τους 37 βαθμούς έχοντας τις περισσότρες πιθανότητες παραμονής. Ο Ηρακλής είχε 35 και η Λάρισα 34 με το 0-0 στην Καλαμαριά.

Σαν μην έφταναν όλα αυτά για την ομάδα του Κάμπου, ο Περόνε στο 34' στην Καλαμαριά έβαλε τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ, σκοτώνοντας ταυτόχρονα τη Λάρισα. Πρώτη ανάσα για τους βυσσινί ήρθε στο 48' από την Ξάνθη με τον Μεσέρα να ισοφαρίζει και τον Ηρακλή να μένει με δέκα παίκτες.

62'-63' Ηρακλής ο Διγκόζης ισοφαρίζει με πέναλτι για την Λάρισα και μετά από πολλή ώρα προσπερνάει τον Ηρακλή που βρίσκεται στους 33 βαθμούς ενώ η Λάρισα φτάνει στους 34. Την ίδια ώρα η Κέρκυρα είναι άνετη στους 37.

63'-81' Λάρισα Η χαρά των Λαρισαίων κράτησε μόλις ένα λεπτό, καθώς ο Γηραιός με τον Κατσιαμπή ανακτά το προβάδισμα στα Πηγάδια δεκαπέντε λεπτά μετά την ισοφάριση, στέλνοντας πάλι τη Λάρισα στη Β'. Στο 66' στη Λειβαδιά Νίνης ισοφαρίζει για τον Παναθηναϊκό και φέρνει την Κέρκυρα στους 35 βαθμούς την ώρα που 35 είχε κι ο Ηρακλής, ενώ στους 34 έπεφτε η Λάρισα. Το θερμόμετρο σε αυτό το λεπτό έσπαγε τον υδράργυρο αφού κάθε γκολ μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα. Εξάλλου το γκολ του Νίνη για πρώτη φορά δημιουργούσε άγχος στην Κέρκυρα.

Με την Λάρισα να εξακολουθεί να πέφτει, στο 80' στη Λειβαδιά ο Σκούφαλης με έναν κεραυνό από τα 35 μέτρα στέλνει τη μπάλα στο γάμα της εστίας του Τζόρβα και την Κέρκυρα άνετη στους 37 βαθμούς. 35 είχε ο Ηρακλής, 34 η Λάρισα δέκα λεπτά πριν το τέλος!!!

81'-83' Ηρακλής Στην Καλαμαριά ο Καραμανλής πετυχαίνει αυτογκόλ και δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στη Λάρισα η οποία φτάνει στους 36 βαθμούς και αφήνει τον Ηρακλή 35 στέλνοντας τον στον Κεάδα, καθώς η Κέρκυρα ήταν στους 37. Όλοι ως αυτό το λεπτό κέρδιζαν με αποτέλεσμα η βαθμολογία να μένει ως έχει.

83'-Τέλος ΚΕΡΚΥΡΑ Η Κέρκυρα για 83' λεπτά παρακολουθούσε την φοβερή μονομαχία Λάρισας και Ηρακλή και είτε βρισκόταν στους 37 βαθμούς, είτε στους 35 εξακολουθούσε με κάποιο τρόπο να έχει το πάνω χέρι. Ωστόσο τα γκολ του Κατσιαμπή στο 63' και του Καραμανλή στο 81' δημιούργησαν μια ανησυχία στην ομάδα, καθώς οι Ηρακλής και Λάρισα νικούσαν.

Και στο λεπτό αυτό τα δεδομένα όλης της αγωνιστικής στα τρία αυτά γήπεδα ανατράπηκαν για πρώτη φορά τόσο πολύ με το γκολ του Μίσκαν που έκανε το 2-2. Η ισοπαλία της Κέρκυρας σε συνδυασμό με νίκες Λάρισας και Ηρακλής θα ήταν ο πιο οδυνηρός αποκλεισμός για τους Φαίακες. Κι έτσι έγινε...Η Κέρκυρα έπεφτε στη Β' Εθνική με τους λιγότερους τρόπους και ένας από αυτούς βγήκε σήμερα. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ με αυτό το συγκλονιστικό τρόπο αποχαιρετά ξανά την κατηγορία.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΤΑ ΠΕΝΤΕ ΓΗΠΕΔΑ

96' Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗ SUPER LEAGUE ΜΕ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΣΤΗ Β' ΕΘΝΙΚΗ!

96' Φάουλ για την Κέρκυρα ένα μέτρο έξω από την περιοχή!!!!

94' ΔΡΑΜΑ στην Λειβαδιά με τον Ηρακλή να αγωνιά και την Κέρκυρα να παλεύει ενώ παίζονται οι καθυστερήσεις!

90' Έληξε το ματς στην Ξάνθη και ο Ηρακλής έχει το ακουστικό ανοικτό στην Λειβαδιά πριμένοντας τη λήξη. Έληξε και το ματς στην Καλαμαριά με την ομάδα του Δώνη να εξασφαλίζει τη σωτηρία της!

90' Έληξε το ματς στην Τούμπα το οποίο στέλνει τον ΠΑΝΙΩΝΙΟ στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ!!!!!!!

88' Τα παιχνίδια των ομάδων που είναι κοντά στον υποβιβασμό δεν είναι για καρδιακούς! Ο Πανιώνιος δύσκολα πλέον θα χάσει την πέμπτη θέση και στη Νέα Σμύρνη ετοιμάζονται για γιορτή, ενώ η Κέρκυρα θα παίξει με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά λόγω αποβολής του Φλαβίνιο.

83' Γκολ! Ο Μπίσκαν δουλεύοντας για τον Ηρακλή σκοράρει στη Λειβαδιά, ισοφαρίζει και στέλνει τους Φαίακες στη Β' Εθνική.

81' Γκολ! Με αυτογκόλ του Καραμανλή η Λάρισα παίρνει προβάδισμα και μετά από πολλή ώρα παίρνει ανάσας παραμονής!

80' Γκολ! Ο Σκούφαλης δίνει το φιλί της ζωής στην Κέρκυρα κάνοντας το 1-2 κόντρα στον Παναθηναϊκό.

75' Ένα τέταρτο για το τέλος της χρονιάς και κάθε γκολ κάθε φάση μπορέι να ανατρέψει τα πάντα!

70' Γκολ! Ο Ενσαλίβα δίνει προβάδισμα δύο γκολ στον Πανιώνιο και μέσα σε ένα λεπτό αποκτά σοβαρότατο πλεονέκτημα και σχεδόν κλειδώνει την πέμπτη θέση αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά στην Τούμπα.

69' Γκολ! Ο Τζιμπούρ βάζει τον Πανιώνιο ξανά στη θέση του οδηγού καθώς στην ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ έχει το πλεονέκτημα.

66' Γκολ! Ο Νίνης ισοφαρίζει και βάζει σε περιπέτειες την Κέρκυρα η οποία ακόμα μένει στην κατηγορία.

63' Γκολ! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, ο Ηρακλής με δέκα παίκτες ένα λεπτό μετά την ισοφάριση της Λάρισας στην Καλαμαριά παίρνει και πάλι το προβάδισμα με γκολ του Κατσιαμπή και ξαναστέλνει τους Θεσσαλούς στη Β'!!!!!!

62' Γκολ! Η Λάρισα ισοφαρίζει με πέναλτι με τον Διγκόζη και σώζεται στέλνοντας τον Ηρακλή στη Β'!!!

59' Γκολ! Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με εκπληκτική κεφαλιά στέλνει τον ΠΑΟΚ στο ΟΥΕΦΑ!

55' Τριανταπέντε λεπτά για το τέλος της πρώτης Super League και Νέα Σμύρνη, Τούμπα, Πηγάδια και Καλαμαριά φλέγονται.

48' Γκολ! 1-1 η Ξάνθη με πέναλτι του Μεσέρα ενώ παράλληλα ο Ηρακλής θα συνεχίσει με δέκα λόγω αποβολής του Πρίττα! Ακόμα κι έτσι όμως η Λάρισα πέφτει γιατί υστερεί στην ισοβαθμία με τον Ηρακλή.

46' Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά και πλέον τα ψέμματα τελειώνουν. Ο ΟΦΗ το κεφάλι για ΟΥΕΦΑ, η Λάρισα στη Β'.

Ημίχρονο
45'
Το πρώτο ημίχρονο τελειώνει και βρίσκει τον ΟΦΗ στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ και τη Λάρισα στη Β'Εθνική. Βέβαια ακόμα μένουν 45 λεπτά όπου όλα μπορούν να συμβούν.

43' Γκολ!
Ο Μαντούκα αλλάζει τα δεδομένα και στέλνει τον ΟΦΗ στην Ευρώπη!

40' Πέντε λεπτά περίπου πριν το πρώτο ημίχρονο και η κατάσταση δεν έχει αλλάξει.

34' Γκολ! Η Καλαμαρια με τον Περόνε ανοίγει το σκορ και η Λάρισα πλέον είναι σε πολύ δύσκολη θέση.

28' Φτάνοντας στο ημίωρο τα πράγματα μένουν ως έχουν με τους Νεοσμυρνιώτες ΟΥΕΦΑ και τη Λάρισα να αποχαιρετά την κατηγορία.

22' Δεν έχει αλλάξει η κατάσταση το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Πανιώνιο στην Ευρώπη και την κυπελλούχο Λάρισα στη Β'Εθνική.

13' Γκολ! Το γκολ του Γκουέλα στέλνει τη Λάρισα πιο κοντά στη Β'Εθνική όσο μένει στο "0" στην Καλαμαριά. Ο Πανιώνιος σταθερά στο ΟΥΕΦΑ με το 0-0 στην Τούμπα.

9'
Γκολ! ο Ηρακλής στέλνει τη Λάρισα αυτή τη στιγμή στη Β'Εθνική με το γκολ του Πουρσανίδη.

7'
Γκολ! Ο Πανιώνιος στο ΟΥΕΦΑ, ο Ηρακλής στη Β'Εθνική. Το γκολ του Πορτογάλου Λουρέντσο, βάζει τον Πανιώνιο στη θέση του οδηγού.

5' Ο ΟΦΗ στο ΟΥΕΦΑ, ο Ηρακλής στη Β' Εθνική

1' O OΦΗ στο ΟΥΕΦΑ, ο Ηρακλής στη Β'Εθνική