Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΓΓΛΙΑ

Ανατροπή και κούπα για Τότεναμ!

Μπερμπάτοβ

Η Τότεναμ νίκησε την Τσέλσι με 2-1 στην παράταση και κατέκτησε το τέταρτο Λιγκ Καπ Αγγλίας στην ιστορία της

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των "16" του Champions League προηγήθηκε στο 39' με τον Ντιντιέ Ντρογκμπά, ενώ η ομάδα του Χουάντε Ράμος ισοφάρισε στο 70' με πέναλτι του Ντίμιταρ Μπερμπάτοβ. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, εκεί όπου η Τότεναμ "κτύπησε" νωρίς, με τον Τζόναθαν Γούντγκεϊτ στο 94' να διαμορφώνει το τελικό 2-1. Έτσι, οι "πετεινοί" κατέκτησαν το τέταρτο Λιγκ Καπ της ιστορίας τους και πρώτο μετά το 1999, μπροστά σε 87.660 θεατές!
Η Τότεναμ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Τσέλσι χάρη στην κλάση του Ντιντιέ Ντρογκμπά κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Ρόμπι Κιν βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε το δεξί σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε στον Τζον Τέρι και κατέληξε κόρνερ.

Στο 8', οι "πετεινοί" έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Άαρον Λένον εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Πασκάλ Σιμποντά έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πετρ Τσεχ. Στο 9', ο Ρόμπι Κιν σέντραρε από τα αριστερά, ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοβ έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ στο 28' ο Στιντ Μαλμπράνκ σούταρε με το αριστερό έξω από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Πετρ Τσεχ να απομακρύνει εντυπωσιακά τον κίνδυνο, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία.

Η Τότεναμ ήταν ανώτερη από την Τσέλσι, που έπρεπε να περάσουν 34 λεπτά αγώνα για να κάνει αισθητή την παρουσία της στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ντιντιέ Ντρογκμπά εκτέλεσε φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του Πολ Ρόμπινσον.

Στο 39', όμως, από ανάλογη θέση, ο Ιβοριανός επιθετικός δεν λάθεψε. Με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, άφησε... άγαλμα τον τερματοφύλακα της Τότεναμ και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Άγγλου τερματοφύλακα, κάνοντας το 1-0 για τους "μπλε". Με τη σέντρα, οι τυπικά γηπεδούχοι παραλίγο να ισοφαρίσουν, αλλά ο Πετρ Τσεχ ήταν πάλι σε ετοιμότητα, μπλοκάροντας την μπάλα στο γυριστό αριστερό σουτ του Ρόμπι Κιν μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Στην επανάληψη, η Τότεναμ πίεσε για την ισοφάριση και στο 70' έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με την Τσέλσι να μην μπορεί να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη εστία, ώστε να "κλειδώσει" τη νίκη με ένα δεύτερο γκολ. Ο Γουέιν Μπριτζ βρήκε την μπάλα με το χέρι στην περιοχή του Τσεχ και το πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής εκτέλεσε εύστοχα ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοβ, "γράφοντας" το 1-1. Στο 81', η Τσέλσι στάθηκε εξαιρετικά τυχερή... Ο Ντιντιέ Ζοκορά βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Τσέχο τερματοφύλακα των "μπλε", έκανε το δεξί πλασέ, ο Τσεχ απέκρουσε ενστικτωδώς, ενώ στην επαναφορά ο Ιβοριανός μέσος σούταρε με το δεξί, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία της Τσέλσι.

Η Τότεναμ ήταν η ομάδα με τις καλύτερες στιγμές στην αναμέτρηση, με τον Τσεχ να απομακρύνει εντυπωσιακά το δεξί σουτ του Μπερμπάτοβ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με το ισόπαλο 1-1 και ο τελικός οδηγήθηκε σε ημίωρη παράταση.

Εκεί, στο 94ο λεπτό, οι "πετεινοί" πήραν προβάδισμα στο σκορ, το οποίο κράτησαν μέχρι το φινάλε. Ο Τζερμέιν Τζίνας εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Πετρ Τσεχ έκανε λάθος έξοδο, ο Τζόναθαν Γούντγκεϊτ πήρε την πρώτη κεφαλιά προ του Τσέχου πορτιέρο, στη συνέχεια η μπάλα κτύπησε ξανά στο κεφάλι του Άγγλου κεντρικού αμυντικού και κατέληξε στα δίχτυα (2-1). Η Τσέλσι προσπάθησε να στείλει τον τελικό στη διαδικασία των πέναλτι, αλλά στο 113' ο Πολ Ρόμπινσον απέκρουσε δύσκολα το αριστερό σουτ του Σάλομον Καλού μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Ο Χουάντε Ράμος, λοιπόν, φαίνεται πως και στη νέα του ομάδα "μετέδωσε" πνεύμα νικητή! Μην ξεχνάμε πως τη διετία 2005/07 οδήγησε τη Σεβίλλη στην κατάκτηση πέντε τίτλων (δύο κύπελλα UEFA, ένα κύπελλο Ισπανίας, ένα ευρωπαϊκό κι ένα ισπανικό Σούπερ Καπ). Είναι ο πρώτος τίτλος στην καριέρα του στην Τότεναμ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τότεναμ (Χουάντε Ράμος): Ρόμπινσον, Χάτον, Γούντγκεϊτ, Κινγκ, Σιμποντά (61' Χάντλστοουν), Λένον, Τζίνας, Ζοκορά, Μαλμπράνκ (75' Ταΐνιο), Μπερμπάτοβ, Κιν (102' Καμπούλ).

Τσέλσι (Άβραμ Γκραντ): Τσεχ, Μπελέτι, Καρβάλιο, Τέρι, Μπριτζ, Ράιτ-Φίλιπς (72' Καλού), Εσιέν (88' Μπάλακ), Λάμπαρντ, Μίκελ (98' Τζο Κόουλ), Ανελκά, Ντρογκμπά.

Διαιτητής: Μαρκ Χάλσεϊ (Λάνκασαϊρ)

Κίτρινες κάρτες: Ζοκορά, Ταΐνιο, Λένον, Τζίνας (Τότεναμ), Μίκελ, Καρβάλιο (Τσέλσι)