ΑΓΓΛΙΑ

Από την κόλαση... στους "16" η Άρσεναλ

LONDON, ENGLAND - JANUARY 29:  Robin van Persie of Arsenal (L) celebrates with Theo Walcott (C) and Alex Oxlade-Chamberlain (R) as he scores their third goal from the penalty spot during the FA Cup with Budweiser Fourth Round match between Arsenal and Aston Villa at Emirates Stadium on January 29, 2012 in London, England.  (Photo by Paul Gilham/Getty Images)
LONDON, ENGLAND - JANUARY 29: Robin van Persie of Arsenal (L) celebrates with Theo Walcott (C) and Alex Oxlade-Chamberlain (R) as he scores their third goal from the penalty spot during the FA Cup with Budweiser Fourth Round match between Arsenal and Aston Villa at Emirates Stadium on January 29, 2012 in London, England. (Photo by Paul Gilham/Getty Images) GETTY IMAGES

Η Άστον Βίλα προηγήθηκε με 2-0 στο Λονδίνο, αλλά η Άρσεναλ με 3 γκολ σε 8 λεπτά έκανε ανατροπή και πέρασε στους "16" του FA Cup (videos)

Η Άρσεναλ νίκησε με 3-2 την Άστον Βίλα στο Λονδίνο και πέρασε στους "16" του FA Cup, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς.

Οι "χωριάτες" στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη στα τέρματα των Ρίτσαρντ Νταν στο 33' και Ντάρεν Μπεντ στο 45'+1.

Οι "κανονιέρηδες" κατάφεραν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή με 3 γκολ μέσα σε 8 λεπτά!

Τα δύο τέρματα τα έβαλε ο Ρόμπιν φαν Πέρσι με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι στο 54' και το 61', ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Θίο Γουόλκοτ στο 57'.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Φαμπιάνσκι, Κοκελέν, Κοσιελνί, Μέρτεζακερ, Βερμάελεν, Σονγκ, Ράμσεϊ, Ροζίτσκι (71' Αρτέτα), Οξλέιν-Τσάμπερλεϊν (89' Σανιά), Γουόλκοτ (89' Ανρί), Φαν Πέρσι.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκίβεν, Χάτον, Ρίτσαρντ Νταν, Κουεγιάρ, Γουόρνοκ, Στιλιάν Πετρόφ (82' Μπάναν), Άιρλαντ, Κλαρκ, Αγκμπονλαχόρ (71' Γκάρντερ), Ρόμπι Κιν, Ντάρεν Μπεντ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των "32":

Παρασκευή

Γουότφορντ - Τότεναμ 0-1 (42' Φαν ντερ Φάαρτ)

Έβερτον - Φούλαμ 2-1 (27' Στρακουαλούρσι, 73' Φελαϊνί / 14' πέν. Ντάνι Μέρφι)

Σάββατο

ΚΠΡ - Τσέλσι 0-1 (62' πέν. Μάτα)

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (21' Άγκερ, 88' Κάιτ / 39' Γι-Σουνγκ Παρκ)

Γουέστ Μπρομ - Νόριτς 1-2 (54' Φορτουνέ / 35' Χολτ, 85' Σιμέον Τζάκσον)

Μπλάκπουλ - Σέφιλντ Γουένσντεϊ 1-1 (93' πέν. Κέβιν Φίλιπς / 52' Κλίντον Μόρισον)

Μίλγουολ - Σαουθάμπτον 1-1 (86' Χέντερσον / 31' Λάμπερτ)

Ντέρμπι Κάουντι - Στόουκ 0-2 (5' Κάμερον Τζερόμ, 81' Χουτ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Μπέρμιγχαμ 0-4 (18' Ρέντμοντ, 38' και 78' Άνταμ Ρούνεϊ, 58' Έλιοτ)

Λέστερ - Σουΐντον 2-0 (5' και 53' Μπέκφορντ)

Μπόλτον - Σουόνσι 2-1 (45' Πράτλεϊ, 56' Ιγκλς / 43' Μουρ)

Χαλ - Κρόουλι 0-1 (57' Ταμπς)

Στίβενεϊτζ - Νοτς Κάουντι 1-0 (12' αυτ. Ντάμιον Στιούαρτ)

Μπράιτον - Νιούκαστλ 1-0 (76' αυτ. Γουΐλιαμσον)

Κυριακή

Σάντερλαντ - Μίντλεσμπρο 1-1 (59' Φρέιζερ Κάμπελ / 16' Ρόμπσον)

Άρσεναλ - Άστον Βίλα 3-2 (54' πέν. και 61' πέν. Φαν Πέρσι, 57' Γουόλκοτ / 33' Ρίτσαρντ Νταν, 45'+1 Ντάρεν Μπεντ)