Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROPA LEAGUE

Αποκλεισμός-σοκ της Μίλαν από Βέρντερ

Βάγκνερ Λοβ

Η Βέρντερ απέκλεισε την Μίλαν με το 2-2 στο "Σαν Σίρο", LIVE η εξέλιξη όλων των ματς (vds)

Οι "ροσονέρι" προηγήθηκαν νωρίς με 2-0 χάρη στα γκολ των Αντρέα Πίρλο και Αλεχάντρε Πάτο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι Γερμανοί κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ με ισάριθμες κεφαλιές του Πιζάρο.
Ο Ντέιβιντ Μπέκαμ εκτέλεσε φάουλ και ο Τόρστεν Φρινγκς που ήταν στο τείχος βρήκε την μπάλα με το χέρι, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο Πίρλο στο 26' άνοιξε το σκορ από τα 11 βήματα.

Ο Πάτο διπλασίασε τα τέρματα των "ροσονέρι" επτά λεπτά αργότερα με εξαιρετικό σουτ, όμως η Βέρντερ μπήκε ξανά στο παιχνίδι με τον Κλαούντιο Πιζάρο να μειώνει στο 68' με κεφαλιά και ο Περουβιανός χάρισε στην ομάδα του την μεγάλη πρόκριση σκοράροντας στο 78' με τον ίδιο τρόπο.

ΜΙΛΑΝ: Ντίντα, Τζαμπρότα, Σεντέρος, Μαλντίνι, Φαβάλι (77' Γιανκουλόφσκι), Πίρλο, Μπέκαμ, Αμπροζίνι, Ζέεντορφ (54' Φλαμινί), Πάτο, Ιντζάγκι (62' Σεφτσένκο).
ΒΕΡΝΤΕΡ: Βάντερ, Φριτζ, Μερτεσάκερ, Νάλντο, Πάσανεν (67' Μπένις), Φρινγκς, Τζιόλης, Έζιλ (91' Ντάνιελ Γένσεν), Ντιέγκο, Ούγκο Αλμέιδα (61' Ρόζενμπεργκ), Πιζάρο.

From Russia with Vagner Love...

Η ΤΣΣΚΑ προκρίθηκε στους "16" του UEFA Cup επικρατώντας με 2-0 της Άστον Βίλα, όπως και η Μέταλιστ που κέρδισε με το ίδιο σκορ την Σαμπντόρια.

Γιούρι Ζιρκόφ και Βάγκνερ Λοβ πέτυχαν τα γκολ των Ρώσων στο "Λουζνίκι", ενώ στον πρώτο αγώνα στο "Βίλα Παρκ" οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με 1-1.

Στο Κάρκιβ η Μέταλιστ πήρε την πρόκριση με δεύτερη νίκη επί της Σαμπντόρια έπειτα από 1-0 μέσα στην Γένοβα την περασμένη εβδομάδα, με τους Ουκρανούς να "καθαρίζουν" από το πρώτο ημίχρονο και τα τέρματα των Βαλιάγεφ και Κοέλιο.

Πρόκριση στα πέναλτι η Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ με την απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Χατέμ Μπεν Αρφά επικράτησε της Τβέντε με 1-0 στην Ολλανδία, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και οδήγησε την αναμέτρηση στην παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι, όπου και επικράτησε με 7-6 και πέρασε στην επόμενη φάση.

Η Παρί Σεντ Ζερμέν με δύο γκολ του Πεγκουΐ Λουϊντουλά κέρδισε μέσα στο "Βολφσβάγκεν Αρίνα" την Βόλφσμπουργκ με 3-1 και προκρίθηκε πανηγυρικά με συνολικό σκορ 5-1.

Ματς-θρίλερ στην Πόλη, 4-3 η Γαλατάσαράι

Ανεπανάληπτο θέαμα προσέφεραν Γαλατάσαράι και Μπορντό στο "Αλί Σαμί Γιέν", με τους Τούρκους τελικά να κερδίσουν με 4-3 και να πέρνουν την πρόκριση χάρη σε γκολ του Σαμπρί Σαρίογλου στο 90'.

Οι Γάλλοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Μπεγιόν και φάνηκαν να έχουν σπουδαίο πλεονέκτημα έπειτα από το 0-0 στο "Σαμπάν Νταλμά", αλλά βρέθηκαν να χάνουν με 1-3 από τα δύο γκολ του Αρντά Τουράν και Χάρι Κιούελ.

Η Μπορντό κατόρθωσε να ισοφαρίσει με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά, το 74ο από τον Σαμάκ και το 75ο από τον Καβενάγκι και το 3-3 της έδεινε την πρόκριση, αλλά τελικά αυτή πήγε στους Τούρκους με το γκολ του Σαμπρί Σαρίογλου στο 90'.

Αποκλεισμός για Βαλένθια, Φιορεντίνα και Τότεναμ

Η Ντιναμό Κιέβου με τα δύο γκολ του Άρτεμ Κράβετς πήρε ισοπαλία με 2-2 στο "Μεστάγια" και απέκλεισε την Βαλένθια σε συνδυασμό με 1-1 στην Ουκρανία.

Εκτός συνέχειας από τα φαβορί και η Τότεναμ, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Σαχτάρ στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν",(είχε χάσει με 0-2 στο Ντόνετσκ), ενώ η Ντεπορτίβο αποκλείστηκε με μία ακόμη βαριά ήττα από την Άαλμποργκ, αυτήν την φορά με 1-3 μέσα στο "Ριαθόρ".

Η Φιορεντίνα πάλεψε στο "Άμστερνταμ Αρίνα", ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με το γκολ του Τζιλαρντίνο στο 61', αλλά δεν κατάφερε να πάει το ματς στην παράταση, καθώς ο Λεονάρντο απάντησε στο 88' και χάρισε την πρόκριση στον Άγιαξ.

Εκτός η καλύτερη τετράδα

Από την αρχή της διοργάνωσης Μίλαν, Φιορεντίνα, Βαλένθια και Τότεναμ ήταν τα τέσσερα μεγαλύτερα φαβορί και είναι χαρακτηριστικό πως όλες τους αποκλείστηκαν απόψε.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των επαναληπτικών της φάσης των "32":

Μέταλιστ - Σαμπντόρια (1-0) 2-0 (30' Βαλιάγεφ, 40' Κοέλιο)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Άστον Βίλα (1-1) 2-0 (61' Ζιρκόφ, 93' Βάγκνερ Λοβ)
Αμβούργο - Ναϊμέγκεν (3-0) 1-0 (9' 'Ολιτς)
Τβέντε - Μαρσέιγ (1-0) 0-1 {6-7 πέν.} (24' Μπεν Αρφά)
Βόλφσμπουργκ - Παρί Σ.Ζ. (0-2) 1-3 (63' Χασέμπε / 38' πέν. και 73' Λουϊντουλά, 60' Ροτέν)
Γαλατάσαράι - Μπορντό (0-0) 4-3 (43' και 65' Αρντά Τουράν, 45' Κιούελ, 90' Σαμπρί Σαρίογλου / 1' Μπεγιόν, 74' Σαμάκ, 75' Καβενάγκι)
Μίλαν - Βέρντερ (1-1) 2-2 (26' πέν. Πίρλο, 33' Πάτο / 68' και 78' Πιζάρο)
Στουτγκάρδη - Ζενίτ (1-2) 1-2 (80' Γκέμπχαρτ / 42' Σεμτσόφ, 86' Φαϊζούλιν)
Μάντσεστερ Σίτι - Κοπεγχάγη (2-2) 2-1 (73' και 80' Μπέλαμι / 93' Βίνγκααρντ)
Σταντάρ - Μπράγκα (0-3) 1-1 (79' Μποκανί / 88' Λουΐς Αγκουϊάρ)
Ουντινέζε - Λεχ Πόζναν (2-2) 2-1 (57' Πέπε, 91' Ντι Νατάλε / 13' Ρεντζίφο)
Άγιαξ - Φιορεντίνα (1-0) 1-1 (88' Λεονάρντο / 61' Τζιλαρντίνο)
Σεντ Ετιέν - Ολυμπιακός (3-1) 2-1 (45' Φαγέ, 57' Ιλάν / 75' Όσκαρ)
Ντεπορτίβο - Άαλμποργκ (0-3) 1-3 (38' Σέρτζιο Γκονζάλες / 41' Σέλτον, 45' Γιόχανσον, 45+1 Ενεβόλντσεν)
Τότεναμ - Σαχτάρ (0-2) 1-1 (55' Ντος Σάντος / 86' Φερναρντίνιο)
Βαλένθια - Ντιναμό Κιέβου (1-1) 2-2 (45' Μαρτσένα, 54' Ντελ Όρνο / 34' και 78' Κράβετς)