Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Aπόλλων Κ.-Ατρόμητος 1-0

Ουέλιγκτον

Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη θα ολοκληρώσει χωρίς άγχος τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα καθώς μετά τη νίκη με 1-0 επί του αδιάφορου Ατρόμητου

Οι συνθέσεις των ομάδων
Απόλλων Κ: Κόβατς, Γαλανόπουλος, Παπαδόπουλος, Ορφανός, Κόλτσης, Φαβάλι, Μπούσι(90΄ Ουέλινγκτον), Σαρακατσάνος, Σαμουηλίδης, Καραλιόπουλος (70' Βέλα Τζούνιορ), Καραμανλής (61' Φυτανίδης).

Ατρόμητος: Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Γεωργίου, Σανόκο (70' Λαζανάς), Λουτσιάνο, Μαγκντί (81' Σουφλάς), Ιωάννου, Κατεμής, Ρόβας, Χάλαρης (33' Κριπιντήρης), Κουτσοσπύρος.

Διαιτητής: Καρατζάς (Εύβοιας).

Κίτρινες κάρτες: Παπαδόπουλος/Γεωργίου, Λουτσιάνο
Με μια ματιά
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ που θα άνοιγε τον δρόμο για την πιο σημαντική νίκη της χρονιάς. Ο Μάκης Κατσαβάκης ξεκίνησε στην ενδεκάδα τον Αλμπάν Μπούσι που μετά την αναβολή της υπόθεσης του από την Πειθαρχική Επιτροπή της Σούπερ Λίγκας, βρισκόταν στην διάθεση του προπονητή του.

Από την άλλη πλευρά οι Περιστεριώτες παρατάχθηκαν χωρίς ουσιαστικό κίνητρο αλλά και απουσίες που είχαν ως αποτέλεσμα ο Ντράγκαν Κοκότοβιτς να κάνει αλλαγές στην ενδεκάδα. Το 13’ δεν αποδείχθηκε... γρουσούζικο για τους φιλοξενούμενους καθώς ο Σαμουηλίδης τροφοδότησε τον Φαβάλι ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαηλίδη, ανοίγοντας το σκορ για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Μάλιστα δύο λέπτά αργότερα το συγκρότημα του Μάκη Κατσαβάκη έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα αλλά το σουτ του Μπούσι πέρασε άουτ. Η υπεροχή των "Πόντιων" απέναντι στον "χλωμό" Ατρόμητο συνεχίστηκε και στο 23’ ο Φαβάλι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μιχαηλίδη αλλά το πλασέ του εξουδετερώθηκε από τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Το υπόλοιπο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο καθώς ο Ατρόμητος έδειχνε ακίνδυνος και ο Απόλλων Καλαμαριάς έτσι πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης το σκηνικό του αγώνα άλλαξε με τον Ατρόμητο να απειλεί με την ισοφάριση, δημιουργώντας δύο καλές ευκαιρίες.

Στο 48’ ο Σανόκο από το κόρνερ του Λουτσιάνο δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Κόβατς ενώ στο 54’ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μάγκντι. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη καθώς ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους δύο προπονητές να προχωρούν σε αλλαγές. Ο Απόλλων Καλαμαριάς είχε πλέον το νου και στην άμυνα με σκοπό να κρατήσει τη νίκη που θα του χάριζε την παραμονή του στην κατηγορία.

Το φινάλε του αγώνα ωστόσο επεφύλασε συγκινήσεις. Στο 90’ του σουτ του Φαβάλι στάματησε στο δοκάρι ενώ στις καθυστερήσεις το σουτ του Λαζανά πέρασε λίγο άουτ. Τελικά με το τελευταίο σφύριγμα του Καρατζά οι παίκτες και οι φίλαθλοι της Καλαμαριάς πανηγύρισαν την επίτευξη του στόχου του παραμονής, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μάκης Κατσαβάκης αντικατέστησε στην εκπνοή του αγώνα τον Αλμπάν Μπούσι, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους του Απόλλωνα και άκουσε ρυθμικά το όνομα του από την εξέδρα, ως επιβράβευση για την φετινή του παρουσία στην ομάδα.

Η κίνηση αυτή έγινε ουσιαστικά ως επιβράβευση από τον Σερραίο τεχνικό προς τον Αλβανό επιθετικό ο οποίος αναμένεται να τιμωρηθεί από την Πειθαρχική Επιτροπή της Σούπερ Λίγκα και ενδεχομένως δεν θα αγωνιστεί στα δύο τελευταία παιχνίδια.
Συνέντευξη Τύπου
Κατσαβάκης: " Δίκαια κερδίσαμε και δίκαια παραμένουμε στην κατηγορία. Στην αρχή της χρονιάς είχα βάλει ένα προσωπικό στοίχημα και το κέρδισα. Όλοι μας είχαν ξεγραμμένους όμως με σωστή δουλειά και επιμονή πετύχαμε τον στόχο μας. Δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον και αν θα παραμείνω στον πάγκο της ομάδας, πρέπει να μιλήσω με τον πρόεδρο για αυτό το θέμα και για τα λάθη που έγιναν στην αρχή της χρονιάς, με τις μεταγραφές της τελευταίας στιγμής. Μόνο εγώ ξέρω τι τράβηξα όλη την χρονιά, αφού πολλές φορές βρεθήκαμε να παλεύουμε με ορατούς και αόρατους αντιπάλους. Δεν σας κρύβω ότι κάποια στιγμή σκέφτηκα να τα παρατήσω, όμως πλέον μπορώ να πω τέλος καλό όλα καλά".

Κοκότοβιτς: " Δίκαιη η νίκη για τον Απόλλωνα της Καλαμαριάς, έπαιξαν καλύτερα σε όλο το παιχνίδι και φάνηκε ότι ήθελαν περισσότερο από εμάς αυτή την νίκη. Εμείς θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μας και πρέπει να παλέψουμε για να μην κινδυνέψουμε". Σε ερώτηση που του έγινε σχετικά με την απομάκρυνση του από τον πάγκο του Απόλλωνα της Καλαμαριάς, ο Ντράγκαν Κοκότοβιτς δήλωσε: "Δεν μπορώ να πω ότι έφυγα με τον καλύτερο τρόπο από τον πάγκο του Απόλλωνα. Έχω αρκετούς φίλους εδώ πέρα όμως με στεναχωρεί ο τρόπος με τον οποίο απομακρύνθηκα από την ομάδα. Περασμένα ξεχασμένα όμως".
Όλα τα λεφτά...
Ο Μάκης Κατσαβάκης που κατάφερε σε μία δύσκολη χρονιά να οδηγήσει τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στην παραμονή του και να παρουσιάσει ένα σύνολο που απέδωσε καλό ποδόσφαιρο.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το μέτριο παιχνίδι που διεξήχθη στην Καλαμαριά, καθώς δεν υπήρχε ρυθμός σε μεγάλο διάστημα με το ενδιαφέρον να είναι μονόπλευρο, αφού ο Ατρόμητος έμεινε χωρίς ουσιαστικό στόχο στα τελευταία παιχνίδια.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Μάκης Κατσαβάκης) Κόβατς, Γαλανόπουλος, Παπαδόπουλος, Ορφανός, Κόλτσης, Φαβάλι, Μπούσι, Σαρακατσάνος, Σαμουηλίδης, Καραλιόπουλος, Καραμανλής.

Διαιτητής: X. Καρατζάς (Eύβοια)

Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Ντράγκαν Κοκότοβιτς) Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Γεωργίου, Σανόκο, Λουτσιάνο, Μαγκντί, Ιωάννου, Κατεμής, Ρόβας, Χάλαρης, Κουτσοσπύρος.
11' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Γεωργίου
13' Γκολ Aπόλλων Κ. Φαβάλι
Ο Σαμουηλίδης έκανε την κάθετη μπαλιά στο κέντρο της άμυνας του Ατρόμητου και ο Φαβάλι με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.
15' Σουτ Aπόλλων Κ.
Ο Μπούσι με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Μιχαηλίδη.
25' Ευκαιρία Aπόλλων Κ.
Ο Φαβάλι δεν κατάφερε σε τετ-α-τετ με τον Μιχαηλίδη να παραβιάσει για δεύτερη φορά την εστία του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.
32' Σχόλιο
Ο Ατρόμητος αδυνατεί να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Κόβατς.
33' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος Χάλαρης
Ο Κριπιντήρης μπήκε στον αγώνα.
41' Οφσάιντ Ατρόμητος Μαγκντί
44' Σχόλιο
Ο Απόλλων διατηρεί τον έλεγχο στο παιχνίδι και δεν απειλείται από τους φιλοξενούμενους.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Ευκαιρία Ατρόμητος
Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λουτσιάνο ο Σανόκο δεν κατάφερε να προλάβει την μπάλα μπροστά από την εστία του Κόβατς.
54' Ευκαιρία Ατρόμητος
Ο Μαγκντί με σουτ από την μεγάλη περιοχή έδιωξε σε κόρνερ ο Κόβατς.
59' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Λουτσιάνο
60' Σχόλιο
Ο Ατρόμητος έχει ανεβάσει τον ρυθμό του και προσπαθεί να φθάσει στην ισοφάριση.
62' Αλλαγή παίκτη Aπόλλων Κ. Καραμανλής
Ο Φυτανίδης μπήκε στον αγώνα.
70' Σχόλιο
Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.
72' Αλλαγή παίκτη Aπόλλων Κ. Καραλιόπουλος
Ο Βέλα Τζούνιορ μπήκε στον αγώνα.
73' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος Σανόκο
Ο Λαζανάς μπήκε στον αγώνα.
78' Κίτρινη κάρτα Aπόλλων Κ. Παπαδόπουλος
79' Σχόλιο
Η Καλαμαριά με αντεπιθέσεις προσπαθεί να φθάσει σε δεύτερο γκολ.
80' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος Μαγκντί
Ο Σούφλας μπήκε στον αγώνα.
88' Αλλαγή παίκτη Aπόλλων Κ. Μπούσι
Ο Ουέλινγκτον μπήκε στον αγώνα.
89' Δοκάρι Aπόλλων Κ. Φαβάλι
90' Έναρξη καθυστερήσεων