Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Άρης-ΑΕΚ 1-1

arisaekvike

Άρης και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1 με τον Λεονάρντο να ισοφαρίζει στο 93ο λεπτό το γκολ του Πρίττα (47')

Με το αποτέλεσμα αυτό ο ΠΑΟΚ εξασφαλίζει την 2η θέση και οι τρεις (ΟΣΦΠ, ΑΕΚ, Άρης) θα παλέψουν για να αποφύγουν την τελευταία θέση που βάζει σε περιπέτειες τον καλοκαιρινό προγραμματισμό. Διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι για ακυρωθέν γκολ του Τζιμπούρ.
Το παιχνίδι στην Θεσσαλονίκη δεν επιδέχεται κριτικής καθώς το κακό θέαμα κέρδισε ακόμα και το πιθανό λάθος του επόπτη στο γκολ ισοφάριση του Τζιμπούρ (οριακή φάση ακόμα και το ριπλέι). Ο Άρης δεν πήρε τη νίκη-εκδίκηση (αν και ήταν ελαφρώς καλύτερος) αλλά η Ένωση στάθηκε τυχερή.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε αργά και βασανιστικά για όσους το παρακολούθησαν με ένα μακρινό σουτ από πλευράς ΑΕΚ και ένα σωστά ακυρωθέν γκολ από τον Άρη. Στα υπόλοιπα 45 λεπτά του πρώτου μέρους δε συνέβη απολύτως τίποτα χωρίς καμία δόση υπερβολής.

Στην επανάληψη ο Άρης άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς με τον Σάκη Πρίττα να πληγώνει ακόμα μία φορά την ΑΕΚ (η προηγούμενη στον αποκλεισμό με την Μηχανιώνα) και την ΑΕΚ να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει. Ακόμα όμως και όταν το έκανε το γκολ του Τζιμπούρ ακυρώθηκε ως οφ σάιντ (πολύ δύσκολη φάση ακόμα και για την τηλεόραση), ενώ αυτό του Λεονάρντο ήρθε στο τελευταίο δευτερόλπετο.

Η ΑΕΚ απώλεσε και την τελευταία της ευκαιρία για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ αφού παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στο πιο κρίσιμο παιχνίδι των πλέι οφ μέχρι σήμερα, ενώ ο Άρης έχασε την ευκαιρία να πάρει μία νίκη και να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση.

H βαθμολογία

ΠΑΟΚ 13
Ολυμπιακός 7
ΑΕΚ 6
Αρης 4

Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης (Εκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Αράνο, Κουλουχέρης, Ρονάλντο Γκιάρο, Φερνάντες, Κόκε (66΄ Αραβίδης), Αντού (76΄ Ναφτί), Τζόνσον (42΄ Ντέιλι), Νασούτι, Χαβίτο, Πρίττας

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Αραμπατζής, Μαϊστόροβιτς, Αραούχο, Τζιμπούρ, Μαντούκα, Μάκος (80΄ Γκερέιρο), Μπλάνκο (63΄ Νέμεθ), Λαγός, Μανωλάς, Σκόκο, Γκέντσογλου (55΄ Λεονάρντο)
Με μια ματιά
Πριν ακόμα γίνει η σέντρα η ΑΕΚ γνώριζε πως μόνο με νίκη κόντρα στον Άρη θα μπορούσε να διεκδικήσει μέχρι τέλους την δεύτερη θέση στα πλέι οφ, ενώ από την πλευρά του ο Άρης ήξερε πως έπαιζε για τη φανέλα του, την αποφυγή της 4ης θέσης και την… εκδίκηση για την ήττα στο ΟΑΚΑ.

Καμία όμως από τις δύο ομάδες δεν έδειξαν διάθεση να πάρουν αυτό που ήθελαν. Το πρώτο ημίχρονο δεν άφησε τίποτα σε κανέναν να θυμάται ε τους φιλάθλους των γηπεδούχων να… ταλαιπωρούνται από το θέαμα που (δεν) έβλεπαν.

Οι δύο προπονητές δεν επεφύλασσαν εκπλήξεις στις 11άδες αλλά ο Μπάγεβιτς ήταν αυτός που άλλαξε γνώμη πολύ γρήγορα. Ο Σερβοελληνας τεχνικός παρέταξε την ΑΕΚ με 4-2-3-1 αλλά μετά από 10 λεπτά αγώνα το άλλαξε σε 4-4-2 με τον Μπλάνκο να φεύγει από το δεξί άκρο και να γίνεται παρτενέρ του Τζιμπούρ στην επίθεση.

Έξι λεπτά αργότερα (16’) ο Άρης άνοιξε το σκορ αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφ σάιντ. Ο Τζόνσον δέχθηκε την πάσα από τον Χαβίτο αλλά ήταν ελάχιστα πιο μπροστά από την αμυντική γραμμή της Ένωσης. Στη συνέχεια το μοναδικό ποδοσφαιρικό γεγονός άξιο αναφοράς ήταν ένα μακρινό σουτ του Αραούχο στο 18’.

Από εκείνη τη στιγμή και μετά το άθλημα γνώρισε την κακή πλευρά του ποδοσφαίρου. Ο Άρης είχε μεν την κατοχή αλλά δεν συνέβαινε απολύτως τίποτα στο χορτάρι. Η… στρόγγυλη θεά ταλαιπωρήθηκε αρκετά στη μεσαία γραμμή χωρίς να διαφαίνεται καμία διάθεση για επιθετικές ενέργειες από τους ποδοσφαιριστές.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ από το Άρη και τον Σάκη Πρίττα. Μόλις στο 47ο λεπτό ο αμυντικός μέσος του Άρη εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την απουσία της κιτρινόμαυρης άμυνας και με διπλή προσπάθεια άνοιξε το σκορ, παρά την προσπάθεια του Αραμπατζή να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Ο Μπάγεβιτς πραγματοποίησε αλλαγές στην 11άδα αλλά η άσχημη εικόνα της ομάδα του δεν διορθωνόταν από τη στιγμή που οι παίκτες του δεν έδειχναν το απαιτούμενο πάθος και διάθεση να γυρίσουν το παιχνίδι.

Στην αντίπερα όχθη ο Κούπερ σαφώς και δεν ήταν ικανοποιημένος από την παρουσία της ομάδας του αλλά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο ο Άρης έδειχνε πιο… ζωντανός. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα δύο ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Αραμπατζή αλλά οι κεφαλιές των Φερνάντες (61’) και Νασούτι (64’) πέρασαν έξω από τα δοκάρια της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ παρ ότι έμεινε πίσω στο σκορ δεν έδειξε διάθεση να αντιδράσει ή απλά δεν μπορούσε. Οι φιλοξενούμενοι άργησαν να αναλάβουν πρωτοβουλίες και το έκαναν μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αρχικά στο 80’ με το ακυρωθέν γκολ του Τζιμπούρ. Ύστερα από σέντρα του Λεονάρντο ο Γαλλοαλγερινός σκόραρε αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ. Μια πολύ δύσκολη φάση ακόμα για την κάμερα με τον Τζιμπούρ να φαίνεται πως έχει την ευθεία.

Όλα έδειχναν ότι τίποτα δεν θα άλλαζε στο ματς, ωστόσο, από ένα τραγικό λάθος της άμυνας του Αρη (αρχικά ο Σηφάκης και στη συνέχεια ο Αράνο), ο Λεονάρντο από κοντά ισοφάρισε σε 1-1 στο 93΄, δίνοντας στην ομάδα του τη δυνατότητα να ελπίζει ακόμη και στην κατάκτηση της 2ης θέσης στα πλέι οφ, δεδομένου ότι η ΑΕΚ παίζει την Κυριακή με τον αδιάφορο, πλέον, ΠΑΟΚ στην Τούμπα, ενώ την τελευταία αγωνιστική (6η) θα φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.
Συνέντευξη Τύπου από τον Πάρη Τσελεπίδη
Έκτορ Ραούλ Κούπερ (προπονητής Άρη): " Ήταν ένα παιχνίδι με αρκετές δυσκολίες και αρκετούς τιμωρημένους και τραυματίες. Ο Κουλουχέρης έπαιξε ως μπακ ενώ δεν το συνηθίζει. Ωστόσο η ομάδα μου έκανε καταπληκτική δουλειά μέσα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς να έχουμε κάτι να την καταλογίσουμε και αν έπρεπε να είχε κερδίσει μία ομάδα αυτή θα έπρεπε να ήταν ο Άρης.

Είχα μιλήσει για πληγωμένο ηθικό των ποδοσφαιριστών μου αλλά σήκωσαν το κεφάλι και το απέδειξαν. Μας πονάει αυτό το αποτέλεσμα γιατί θέλαμε να δώσουμε μία χαρά στους οπαδούς μας και θεωρώ ότι με την νίκη η ομάδα μου θα έμπαινε και πάλι στην μάχη να χτίσει από την αρχή. Και να διατηρήσει αυτή την αγωνιστική της ταυτότητα και θα μας βοηθούσε σε όλους τους τομείς. Στην ουσία όμως δεν υπάρχει μεγάλη αισιοδοξία έχοντας μείνει αρκετά πίσω. Το να αντιδράσεις είναι πολύ δύσκολο αλλά θα πρέπει και πάλι να σηκώσουμε κεφάλι για το επόμενο παιχνίδι που έχουμε με τον Ολυμπιακό. Η μόνη γλυκιά γεύση είναι ότι η ομάδα μου τα έδωσε όλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και θα έπρεπε να αντέξει άλλα 25΄΄. Δεν μπορώ να πω ότι είχαμε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Αλλά η ομάδα μου αγωνίστηκε πολύ καλά με τον αντίπαλο να μην είχε κάποια κλασική ευκαιρία αλλά δυστυχώς δεν μας βγήκε και πραγματικά λυπάμαι πάρα πολύ. Κι αυτό γιατί ο κόσμος μας ήταν πάλι εδώ και ζητούσε πράγματα που δυστυχώς δεν μπορέσαμε να τους τα δώσουμε"

Για το ηθικό της ομάδας του δήλωσε: " Το ηθικό της ομάδας είναι αρκετά πεσμένο μετά από δύο συνεχόμενες ήττες και με μία κακή παρένθεση στο παιχνίδι στην Τούμπα που δεν μας βγήκε. Μπορώ όμως να εγγυηθώ σε όποιον θέλει ότι κάθε φορά η ομάδα μου βγήκε κάθε φορά για να τα δώσει όλα. Μετά όμως από αυτές τις δύο ήττες θα είναι πολύ δύσκολο για να αντιδράσει. Στην Αθήνα η ομάδα μου με την ΑΕΚ είχε ένα καλό παιχνίδι αλλά 6΄ καταστροφικά λεπτά και σήμερα δεν πήραμε την νίκη για 25΄΄ και μπορώ να μιλήσω για θέμα ατυχίας. Δεν θα μιλήσω για ένα μεγάλο παιχνίδι αλλά η αντίδρασή της ήταν πολύ σωστή για να βγει από το μονοπάτι που είχε μπει με το παιχνίδι να είχε σχεδόν τελειώσει".

Για το αν μπορεί να δώσει εξήγηση για το τι συνέβη στα τελευταία δευτερόλεπτα τόνισε: " Είναι πολύ δύσκολο να το εξηγήσεις ειδικά μετά από 92΄ καλά λεπτά αλλά αυτά συμβαίνουνε στο ποδόσφαιρο".

Για τον ίδιο και το πώς βλέπει την συνέχεια των πλέι οφ και αν ανησυχεί ήταν κατηγορηματικός ότι: " Δεν ανησυχώ γιατί η ομάδα μου τα έδωσε όλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και με ποδοσφαιριστές χωρίς πολλά αγωνιστικά λεπτά αλλά και με ποδοσφαιριστές που έπαιξαν σε ρόλους που δεν ήταν συνηθισμένοι. Εμείς όμως θα πρέπει όπως και να έχει να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι".

Ξεκαθάρισε δε πως: " Η εικόνα που θέλω να έχει η ομάδα μου είναι ότι προσπαθεί και όχι ότι έχει καταθέσει τα όπλα. Σίγουρα ερχόμασταν από ένα καλό σημείο στο τέλος του πρωταθλήματος και μετά ήρθαν κάποια άτυχα αποτελέσματα και η απώλεια του Κυπέλλου. Εγώ εγγυούμαι στον κόσμο ότι η ομάδα κάνει την κάθε δυνατή προσπάθεια. Είναι δουλειά μας να επιστρέψουμε στις νίκες και θα το κάνουμε όπως και να δουλέψουμε για να διορθώσουμε κάποια πράγματα", ενώ για την εμφάνιση του Ντέιλι τόνισε: "Ο Ντέιλι δούλεψε πάρα πολύ καλά".

Σε ερώτηση για τον Κάλβο, με αφορμή και το ότι συνέβη με τον Ισπανό πριν από την σέντρα, είπε: " Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα αντιμετωπιστεί. Χρειάζεται ηρεμία την στιγμή αυτή και να διορθώσουμε τα προβλήματα. Είμαι ο κανένας για να δώσω εντολές στον κόσμο αλλά θέλουμε να ξέρουνε ότι περιμένουμε να τελειώσει η χρονιά για να αξιολογήσουμε τους ποδοσφαιριστές μας. Ο εκάστοτε προπονητής είναι ο αρχηγός και αυτός που διαχειρίζεται τα πάντα. Δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι βαρόμετρο ένας ποδοσφαιριστής. Δεν είναι απόλυτη ευθύνη του Τόνι Κάλβο αν η ομάδα παίζει ή δεν παίζει καλά. Βγαίνει μέσα από ομαδική δουλειά. Περιμένουμε την κατάλληλη στιγμή για να πάρουμε σωστές αποφάσεις και να αξιολογήσουμε όλους τους ποδοσφαιριστές".

Ντούσαν Μπάγεβιτς (προπονητής ΑΕΚ): " Ο Άρης ήταν καλύτερος. Εμάς δεν μας βγήκε το παιχνίδι. Δεν παίξαμε όπως έπρεπε ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Το μοναδικό καλό από το ματς ήταν το τελευταίο 15λεπτο όπου αν και δεν δημιουργήσαμε ευκαιρίες ήμασταν αρκετά καλοί. Γενικότερα όμως δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Έστω και στην τελευταία φάση πήραμε έναν βαθμό που θα μας βοηθήσει για τους εναπομείναντες στόχους γιατί θα ήταν δύσκολα τα πράγματα αν χάναμε. Η απουσία του Καφέ ήταν σημαντική αλλά δεν θα πρέπει να σταθούμε στην απουσία ενός παίκτη".
Όλα τα λεφτά...
Δύσκολα να βρει κανείς κάτι από ένα τόσο κακό και άνυερο παιχνίδι.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.
To video του αγώνα...
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
Σηφάκης, Κουλουχέρης, Αράνο, Γκιάρο, Νασούτι, Φερνάντες, Πρίττας, Χαβίτο, Αντού, Κόκε, Τζόνσον
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Αραμπατζής, Αραούχο, Λαγός, Μανωλάς, Μαϊστόροβιτς, Γκέντσογλου, Μάκος, Μαντούκα, Σκόκο, Μπλάνκο, Τζεμπούρ
1' Έναρξη αγώνα
10' Σχόλιο
Μέτριο το θέαμα μέχρι στιγμής στο "Κλεάνθης Βικελίδης", χωρίς καμία φάση μπροστά από τις δύο εστίες
16' Σχόλιο
Ακυρώνεται σωστά το γκολ του Τζόνσον, καθώς βρίσκεται ελάχιστα μπροστά από την μπάλα στη σέντρα του Χαβίτο από δεξιά
18' Σουτ ΑΕΚ
Δυνατό σουτ του Αραούχο από μεγάλη απόσταση, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη
36' Σχόλιο
Αξιόλογες ευκαιρίες δεν υπάρχουν μέχρι στιγμής, ωστόσο ο Άρης είναι πιο πιεστικός
42' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Ντέιλι στη θέση του Τζόνσον, ο οποίος τραυματίστηκε
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Γκολ Άρης Πρίττας
Μετά από σέντρα του Αράνο, ο Χαβίτο σούταρε η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς της ΑΕΚ, ο Πρίττας σούταρε νέα κόντρα, ο Ντέιλι νέο σουτ ο Αραμπατζής απέκρουσε και στο ριμπάουντ ο Πρίττας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
55' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Λεονάρντο στην θέση του Γκέντσογλου
56' Κίτρινη κάρτα Άρης Κουλοχέρης
Για κράτημα στον Σκόκο στην μεσαία γραμμή
61' Κεφαλιά Άρης Φερνάντες
Κόρνερ Κόκε κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι από τον Φερνάντες, ο Αραμπατζής μπλόκαρε εύκολα.
63' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Αλλαγή για την ΑΕΚ μέσα ο Νέμεθ εκτός ο Μπλάνκο.
64' Ευκαιρία Άρης Νασούτι
Κόρνερ ο Αντού κεφαλιά ο Νασούτι μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.
66' Αλλαγή παίκτη
Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους με τον Αραβίδη να μπαίνει αντί του Κόκε.
70' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Αραούχο
Για μαρκάρισμα από πίσω στον Αραβίδη
73' Σουτ ΑΕΚ Τζιμπούρ
Μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή του Αρη, ο Τζιμπούρ προσπάθησε να απειλήσει.
75' Ευκαιρία ΑΕΚ Τζιμπούρ
Ο Αλγερινός επιθετικός δεν πρόλαβε την σέντρα του Λεονάρντο και σε θέση βολής δεν τα κατάφερε να ισοφαρίσει.
76' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Ναφτί πέρασε στην θέση του Αντού
80' Ακυρωθέν γκολ ΑΕΚ Τζιμπούρ
Μετά από σέντρα του Λεονάρντο ο Τζιμπούρ σκόραρε αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ. Μια φάση που ίσως οριακά να είναι σε ελεγχόμενη θέση
81' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Γκερέιρο στην θέση του Μάκου
83' Σχόλιο ΑΕΚ
Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο 20λεπτο αναζητούν το γκολ της ισοφάρισης πιέζοντας βλέποντας τους γηπεδούχους να θέλουν να διατηρήσουν το υπέρ τους 1-0
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος
92' Δοκάρι Άρης Αράνο
Εκπληκτικό σουτ του Αράνο από τα 30 μέτρα η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.
93' Γκολ ΑΕΚ Λεονάρντο
Δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ο Λεονάρντο εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια των αμυντικών του Αρη και από κοντά ισοφάρισε σε 1-1, με την λήξη του ματς