X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Άρης-ΑΕΚ 1-3

Λυμπερόπουλος

Άρης-ΑΕΚ 1-3. Η ΑΕΚ πέτυχε την μεγάλη ανατροπή. Τα γκολ οι Σέζαρ, Καμπάνταης και "Λύμπε"

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου και ήταν καλύτεροι από την ΑΕΚ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης . Ωστόσο η ΑΕΚ παίζοντας με αυτοσυγκέντρωση και υπομονή γύρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ των Λυμπερόπουλο, Σέζαρ και Καμπάνταη. Ο δικέφαλος απέδειξε στον αγωνιστικό χώρο οτι διαθέτει πιο ποιοτικούς ποδοσφαιριστές και έδειξε χαρακτήρα.

Όταν το σκορ ήταν 3-1 ο διαιτητής ακύρωσε κανονικό γκολ του Άρη.

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης (Όγιος): Χαλκιάς, Κυριάκος,Παπαδόπουλος, Γόγολος, Κουλουχέρης, Γκαρσία, Νεμπεγλέρας, Παλαθουέλος, Χαβίτο, Νασιμέντο, Κόκε

ΑΕΚ( Φερέρ): Σορεντίνο, Γεωργέας, Μόρας, Τσιρίλο, Δέλλας, Κυργιακίδης, Έμερσον, Τόζερ, Μαντούκα, Λυμπερόπουλος, Καμπάνταης

Διατητής: Τσαχειλίδης
td> Με μια ματιά
Στο "Κλεάνθης Βικελίδης" είδαμε μπάλα! Αυτό πρέπει να το αναφέρουμε πρώτα απ' όλα καθώς στο ελληνικό πρωτάθλημα λείπει το θέαμα. Άρης και ΑΕΚ πρόσφεραν γκολ και θέαμα. Μπήκαν 4 γκολ συνολικά και θα μπορούσαν να μπουν άλλα τόσα αφού τόσο η ΑΕΚ αλλά πολύ περισσότερο ο Άρης έχασαν ευκαιρίες για γκολ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε δυνατά με τους παίκτες "κλειδιά" να έχουν μεγάλα κέφια, όπως πχ ο Χαβίτο. Το 1-0 ήρθε από στημένη φάση και από μία σπουδαία εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου που βρήκε δίχτυα από πλάγια θέση. Ένα γκολ που πρέπει να δείτε στην τηλεόραση.

Η ομάδα του Όγιος πίεζε ψηλά και κατάφερνε να κρατάει μακριά από την περιοχή της την ΑΕΚ αλλά και να έχει τον έλεγχο του αγώνα χωρία όμως να δημιουργεί την μεγάλη φάση.

Την πρώτη ευκαιρία της η ΑΕΚ την έχασε στο 30' όταν ο Μαντούκα δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Επτά λεπτά αργότερα ο Χαβίτο έδειξε πόσο τεχνίτης ποδοσφαιριστής είναι αλλά και το πρόβλημα που έχει να τελειώνει τις φάσεις, όταν βρέθηκε μέσα στην περιοχή "ψάρωσε" δύο αντίπαλους αμυντικούς αλλά το πλασέ του δεν βρήκε δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά θέλοντας να "τελειώσουν" το ματς, ωστόσο ο Άρηε έχανε τις ευκαιρίες και η ΑΕΚ έβαζε τα γκολ δείχνοντας οτι είναι μία ομάδα με χαρακτήρα και πολύ ποιοτικούς ποδοσφαιριστές. Άλλωστε ο Φερέρ τόλμησε και έκανε δύο αλλαγές με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου όταν πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Σέζαρ και Λαγό, αντί των Τόζερ και Μόρα.

Στο 58' ο Λυμπερόπουλος με το τέρμα που πέτυχε μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Μαντούκα ξεκίνησε την αντεπίθεση.

Το 2-1 ήρθε με ωραία εκτέλεση φάουλ του Σέζαρ αλλά και αδράνεια του Χαλκιά και το 3-1 με γκολ ενός πρώην παίκτη του Άρη του Καμπάνταη που δεν πανηγύρισε το τέρμα που σημείωσε.O Άρης έστω και μετά από αυτό το σοκ προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα και έβαλε και ένα γκολ με τον Παπαδόπουλο που ακυρώθηκε καθώς ο διαιτητής θεώρησε οτι η μπάλα είχε βρει το χέρι του παίκτη του Άρη κάτι. Μία λανθασμένη απόφαση.

Το ματς τελείωσε με ένα σοκ για όλους όταν ένας φίλαθλος του Άρη, έπεσε από τις κερκίδες του γηπέδου. Ευτυχώς για τον άτυχο νεαρό φάνηκε οτι δεν χτύπησε σοβαρά.

Το τέλος του αγώνα έφερε σίγουρα την ικανοποίηση για την απόδοση της ΑΕΚ που έπαιξε πολύ καλά, σημείωσε τρία τέρματα και έφτασε κοντά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη ο Άρης πρέπει να αλλάξει τα πλάνα του γιατί το να παίζεις καλά αλλά χωρίς επιτυχία δεν οδηγεί πουθενά...
td> Συνέντευξη Τύπου
Φερέρ: “Η ΑΕΚ άξιζε να κερδίσει”

Ο τεχνικός της ΑΕΚ, Σέρα Φερέρ, στις δηλώσεις του στην διάρκεια της Συνέντευξης Τύπου παραδέχτηκε πως η ομάδα του άξιζε την νίκη ενώ αναφερόμενος στο παιχνίδι είπε ότι είχε αρκετές συγκινήσεις κι ότι ο Άρης με το γκολ του απέκτησε εμπιστοσύνη στο παιχνίδι του.

“Ο αγώνας ήταν αρκετά έντονος και με αρκετές συγκινήσεις. Εμείς από την πρώτη στιγμή από την πλευρά μας είχαμε δύο ευκαιρίες για γκολ, ύστερα ο Άρης έβαλε ένα πολύ ωραίο γκολ που του έδωσε σίγουρα και εμπιστοσύνη στο παιχνίδι του.Μπόρεσε να αναπτύξει το παιχνίδι που του αρέσει που είναι οι αντεπιθέσεις κάτι που μας κόστισε λίγο να αποκτήσουμε τον ρυθμό στο παιχνίδι. Ακόμα και έτσι όμως εμείς προσπαθήσαμε να αλλάξουμε την κατάσταση και δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες στο τέρμα του Άρη.Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές ήταν πολύ αποτελεσματικές αν και ρισκάραμε αρκετά. Με τις αλλαγές όμως των παικτών μας δημιουργήσαμε προβλήματα στον αντίπαλό μας, ήμασταν πιο αποτελεσματικοί και στο τέλος θα έλεγα ότι το αποτέλεσμα ήταν σωστό γιατί σύμφωνα με την δική μου άποψη η ΑΕΚ άξιζε να κερδίσει.Εγώ πιστεύω ότι όλοι οι παίκτες είναι σημαντικοί σε κάθε παιχνίδι. Είναι αλήθεια ότι αλλάξαμε χαρακτηριστικά παικτών και δώσαμε ένα συν στην ταχύτητα του παιχνιδιού στο οποίο ο Άρης δεν μπόρεσε να απαντήσει και πιστεύω ότι όλοι οι παίκτες συνέβαλαν στη νίκη”.

Όγιος: “Δεν αισθανθήκαμε κατώτεροι”

“Η ανάλυση μετά από μια ήττα είναι δύσκολη. Είμαι ευχαριστημένος και περήφανος από την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες μου». Με αυτά τα λόγια ξεκίνησε τις δηλώσεις του ο Γκιγιέρμο Όγιος με τον τεχνικό του Άρη να συνεχίζει λέγοντας: «Δημιουργήσανε πολλές ευκαιρίες για γκολ πρόσωπο με πρόσωπο με τον τερματοφύλακα. Μετά το 1-0 είχαμε ευκαιρίες να καθαρίσουμε το παιχνίδι. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να τις πραγματοποιήσουμε σε γκολ.Παίξαμε απέναντι σε μια καλή ομάδα που παίζει στο Champions League αλλά η ομάδα μας δεν αισθάνθηκε σε κανένα σημείο κατώτερη και ήταν συνέχεια μέσα στο παιχνίδι προσπαθώντας να το κερδίσει. Δεν μπορέσαμε να πραγματοποιήσουμε τον στόχο μας αλλά θέλω και πάλι να δώσω τα συγχαρητήριά μου στους παίκτες μου”.

Σε ερώτηση για το αν τον προβληματίζουν οι χαμένες ευκαιρίες σε ένα ακόμα παιχνίδι απάντησε: “Δεν αισθάνομαι προβληματισμένος με την ακριβή έννοια του όρου γιατί πιστεύω οι παίκτες κάνουν το παν για καλύτερα αποτελέσματα και πιστεύω ότι στο μέλλον θα έρθει αυτό. Είναι μια κατάσταση δύσκολη γιατί με όλες τις αντίξοες συνθήκες οι ποδοσφαιριστές προσπαθούν να φέρουν σε πέρας το έργο που τους ανατίθεται αλλά αυτό θέλει καιρό και δουλειά. Τα αποτελέσματα μέχρι σήμερα δεν είναι δίκαια και δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματική εικόνα στο γήπεδο γιατί κάνουμε ευκαιρίες αλλά δεν παίρνουμε τα αντίστοιχα αποτελέσματα.

Για τις κίτρινες κάρτες που αντίκρισαν οι παίκτες του και αν είναι θέμα άγχους είπε: “Να είστε σίγουροι ότι το δουλεύουμε μετά από κάθε αγώνα. Όταν μπαίνεις στον αγώνα παίζει και ο αντίπαλος τερματοφύλακας και οι αντίπαλοι αμυντικοί αυτό που πρέπει να προσέξουμε είναι να μην χάσουμε την αυτοπεποίθησή μας και πιστεύω ότι η ομάδα στην πορεία θα βρει τον δρόμο της”.

Όσο για την μη επίτευξη του τεχνικού οφ σάιντ είπε: “Προσέχουμε πάντα να μειώνουμε τα διαστήματα. Να κλείνουμε τους χώρους. Δεν παίζουμε συνήθως τεχνικό οφ σάιντ. Πρόθεσή μας είναι να μπλοκάρουμε τον αντίπαλο αλλά πολλές φορές συμβαίνει να μένεις εκτεθειμένος. Και στο θέμα της μείωσης του χώρου παίζει ρόλο η εξυπνάδα του κάθε παίκτη.”Για την αλλαγή θέσης στον Κόκε δήλωσε: “Ο Κόκε είναι ένα από τα σημαντικά εργαλεία του Άρη και δεν το λέω επειδή είναι δίπλα μου. Πιστεύω ότι μπορεί να παίξει σε οποιαδήποτε θέση στην επίθεση. Όλοι θέλουν το χρόνο προσαρμογής τους και να είστε σίγουροι ότι θα βρει τον εαυτό του και είναι πολύτιμος για οποιοδήποτε προπονητή και ομάδα. Ατά τα λόγια τα λέω επειδή τα αισθάνομαι και όχι γιατί είναι παρών”.

Μόρας: “Ξέραμε ότι μπορούσαμε”

“Από την αρχή ξέραμε ότι ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και ήμασταν προετοιμασμένοι για το τι θα συναντήσουμε εδώ. Μπήκαμε δυνατά και είχαμε ευκαιρίες ενώ τα χαλάσαμε στην τελευταία πάσα.Ήρθε το γκολ του Άρη, αλλά είχαμε δυνάμεις να το γυρίσουμε και από εκεί και πέρα όταν μπήκαμε στα αποδυτήρια ξέραμε ότι μπορούσαμε να το γυρίσουμε. Ήμασταν επιθετικοί και καταφέραμε να το γυρίσουμε και να πάρουμε τη νίκη.Χάσαμε και εμείς ευκαιρίες όπως και ο Άρης. Και βέβαια θα κυνηγήσουμε το πρωτάθλημα. Υπάρχει περίπτωση εξάλλου η ΑΕΚ να μην δεν κυνηγήσει το πρωτάθλημα;”, τόνισε ο ποδοσφαιριστής του Άρη Βαγγέλης Μόρας.

Κόκε: “Την είχαμε στα σχοινιά του ρινγκ”

“Αυτό που μένει στο τέλος μετά την ήττα είναι μια μικρή ικανοποίηση γιατί η ομάδα πάλεψε μέχρι το τέλος. Η ομάδα παιχνίδι με παιχνίδι μεγαλώνει και είναι καλύτερη, και πιστεύω ότι η ΑΕΚ που είναι ίσως η καλύτερη ομάδα που αντιμετωπίσαμε την είχαμε για ένα διάστημα στα σχοινιά του ρινγκ όπως είναι ο όρος στην πυγμαχία αλλά δεν μπορέσαμε με ένα δεύτερο γκολ να τελειώσουμε το παιχνίδι. Και απλά θέλω να τονίσω ότι κυνηγήσαμε το παιχνίδι και όχι απλώς τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά τη νίκη και ότι με λίγη τύχη θα είμαστε καλύτεροι”, δήλωσε ο ποδοσφαιριστής του Άρη Σέρτζιο Κόκε.
td> Όλα τα λεφτά...
Ο τρόπος ανάπτυξης των δύο ομάδων. Άρης και ΑΕΚ ήθελαν την νίκη και το έδιεξαν στον αγωνιστικό χώρο. Σπάνια βλέπουμε στο ελληνικό πρωτάθλημα δύο ομάδες να συνδυάζουν το πάθος και την δύναμη με το ωραίο ποδόσφαιρο.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την πτώση του φίλαθλου του Άρη από τις κερκίδες του γηπέδου! Κάποτε σε αυτήν τη χώρα πρέπει να υπάρξει μία τάξη στις κερκίδες!
td> To Live του αγώνα...

Λήξη αγώνα

90+6' To ματς ξεκινάει πάλι. Παίζουμε ήδη το 6' των καθυστερήσεων.

92': Κάποιο φίλαθλος έπεσε από την κερκίδα (!!). Βρίσκεται μέσα στον αγωνιστικό χώρο και φαίνεται να έχει χτυπήσει πολύ.Μακάρι να μην έχει συμβεί κάτι σοβαρό στον άτυχο φίλαθλο. Ο αγώνας διακόπτεται...

88'

Κίτρινη κάρτα στον Νεμπεγλέρα

84': Ευκαιρία για τον Άρη! Ο Παπαδόπουλος βρέθηκε τετ α τετ με τον Σορεντίνο αλλά απέκρουσε ο πορτιέρο του δικεφάλου

81': Ακυρώνεται γκολ του Άρη καθώς ο διαιτητής σφύριξε φάουλ. Θεώρησε οτι ο Παπαδόπουλος έπιασε την μπάλα με το χέρι. Λανθασμένη απόφαση.

80': Αλλαγή για τον Άρη. Στην θέση του Νασιμέντο μπήκε ο Μαραγκός.

78' Γκοοολ! 1-3 για την ΑΕΚ με γκολ του Καμπάνταη. Σέντρα του Λυμπερόπουλου και ο πρώην ποδοσφαιριστής του Άρη με προβολή πετυχαίνει το γκολ.

74': Αλλαγή για τον Άρη. Στην θέση του Κουλουχέρη μπήκε ο Βάιχαϊμερ.

70': Γκοοολ 1-2! Η ΑΕΚ πετυχαίνει την ανατροπή με πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ζούλιο Σέζαρ. Η μπάλα χτύπησε στο οριζόνιτο δοκάρι και στη συνέχεια πέρασε για λίγο την γραμμή του τέρματος του Άρη. Ίσως να φταίει και ο Χαλκιάς που άργησε να αντιδράσει.

68': Αλλαγή για τον Άρη. Μπήκε ο Πάολο Κόστα βγήκε ο Γκαρσία.

62': Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στην θέση του Έμερσον μπήκε ο Χετεμάι.

58': Γκοολ! 1-1 η ΑΕΚ με τον Λυμπερόπουλο. Ο επιθετικός της ΑΕΚ πάσαρε στον Μαντούκα, ο τελευταίος βρίσκεται απέναντι από τον Χαλκιά, γυρίζει ξανά την μπάλα στον Λυμπερόπουλο και εκείνος με πλασέ στέλενει την μπάλα στα δίχτυα σε κενό τέρμα.

56':

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Κυριάκος παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή βρίσκεται σε πλάγια θέση αλλά σουτάρει πάνω στον Χαλκιά!

50': Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Χαβίτο εντελώς μόνος του από τα πέντε μέτρα, στέλνει την μπάλα πολύ πάνω απο τα δοκάρια του Σορεντίνο.

48': Σουτ του Παπαδόπολου μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ.

46': Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου με δύο αλλαγές για την ΑΕΚ. Στην θέση του Τόζερ μπήκε ο Ζούλιο Σέζαρ και στην θέση του Μόρα ο Λαγός.

45+1': Λήξη Ημιχρόνου

43': Κίτρινη κάρτα στον Κουλοχέρη.

41':

Σουτ του Μαντούκα από τα αριστερά, αποκρούει με τα πόδια ο Χαλκιάς.

40': Ο Καπάνταης σουτάρει δυνατά αποκρούει ο Χαλκιάς.

39': Κίτρινη κάρτα στον Σορεντίνο

37': Ευκαιρία για τον Άρη.

Ο Χαβίτο με πανέμορφη προσωπική ενέργεια, βρίσκει χώρο μέσα στην περιοχή, πλασάρει από πλάγια θέση αλλά η μπάλα φεύγει λίγο δίπλα απο το δοκάρι του Σορεντίνο.

32': Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Λυμπερόπουλο.

30': Ευκαιρία για την ΑΕΚ.

Ο Καμπάνταης μέσα στην περιοχή βγάζει την πάσα, η μπάλα περνάει παράληλα από την εστία του Χαλκιά αλλά ο Μαντούκα δεν ακολούθησε την φάση για να σκοράρει με προβολή. Ανέβασε την απόδοση της στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ.

29': Κίτρινη κάρτα στον Χαλκιά

24': Ευκαιρία για την ΑΕΚ.

Δυνατό σουτ του Έμερσον η μπάλα φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χαλκιά.

18': Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα. Η πίεση του Άρη φέρνει αποτελέσματα.

9': Παθιασμένος ο Άρης, μετά το γκολ η ομάδα της Θεσσαλονίκης παίζει ακόμα πιο καλά.

8':Κίτρινη κάρτα στον Δέλλα

5': Γκοοολ! 1-0 για τον Άρη. Ένα απίστευτο γκολ του Κυριάκου. Πανέμορφη εκτέλεση φάουλ απο πολύ πλάγια θέση. Ο Κυριάκος στέλνει την μπάλα με φάλτσο στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σορεντίνο.

2': Ευκαιρία για την ΑΕΚ.

Γεωργέας την σέντρα, ο Έμερσον κάνει το κοντρόλ μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου, στέλνει την μπάλα πολύ πάνω από το οριόντιο δοκάρι του Άρη.

1': Έναρξη αγώνα