Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΙΓΑΛΕΩ

Άρης-Αιγάλεω 3-1

Άρης-Αιγάλεω Κόκε

Εντυπωσιακό ντεμπούτο για τον Ερνάντεθ στον πάγκο του Άρη, που νίκησε το Αιγάλεω με 3-1

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης (Ενρίκε Κίκε Ερνάντεθ): Χαλκιάς, Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Πασσαλής, Πάουλο Κόστα (76' Κακά), Κουλουχέρης (65' Κολτσίδας), Χαβίτο, Τίνγκα, Παλαθουέλος (57' Πέρεθ), Κόκε, Βανγκέλι.

Αιγάλεω (Γιώργος Χατζάρας): Γιάννου, Ποπόφ, Κουμπαρούλης, Σίμανεκ, Κουμορτζί, Τουρνάς (46' Τσάτσος), Σκοπελίτης, Μουστόγιαννης, Σέζαρεκ, Γιάντσετιτς, Πετρόπουλος (46' Νικολόπουλος, 55' Αγρίτης).

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Μπιτσίδης (Θράκης), Χατζηγεωργίου (Καβάλας)

Τέταρτος διαιτητής: Χαραλαμπίδης (Καβάλας)

Κίτρινες κάρτες: Κόκε, Κολτσίδας (Άρης), Γιάντσετιτς (Αιγάλεω)

Κόκκινες κάρτες: -
td> Με μια ματιά
Το ματς κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι Θεσσαλονικείς χωρίς να φτάσουν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα αμυντικά κενά του Αιγάλεω και κατάφεραν να σημειώσουν τρία τέρματα.

Μόλις στο 8', ο Άρης πήρε προβάδισμα στο σκορ... Οι παίκτες του Αιγάλεω έκαναν απανωτά λάθη έξω από την περιοχή τους, με αποτέλεσμα να συνδυαστούν άψογα ο Βανγκέλι με τον Κόκε, με τον τελευταίο να πλασάρει υποδειγματικά τον Γιάννου (1-0).

Πάντως, το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό και πάνω απ' όλα φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Άρης είχε τον έλεγχο, αλλά δεν έκανε ευκαιρίες, ενώ από την πλευρά του το Αιγάλεω δεν πάτησε καν στην περιοχή του Χαλκιά, με την αμυντική λειτουργία της ομάδας να παραμένει ευάλωτη.

Από εκτέλεση κόρνερ στο 43' και κεφαλιά-πάσα του Παπαδόπουλου, ο Γκαρσία κατέβασε την μπάλα στη μικρή περιοχή και με γυριστό σουτ από κοντά πέτυχε το 2-0, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων συγκεκριμένα) ο Πάουλο Κόστα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0. Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε!

Στην επανάληψη, το Αιγάλεω προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να μειώσει, αλλά ο Τσάτσος και ο Αγρίτης δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Το σουτ του δεύτερου, μάλιστα, στο 66' κτύπησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Χαλκιά. Δοκάρι, οριζόντιο αυτή τη φορά, είχε και ο Άρης στο 77' με πλασέ του νεοαποκτηθέντα Άλεξ Πέρεθ.

Εννέα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα (81'), ο Τσάτσος με φοβερό δεξί σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 3-1.
td> Συνέντευξη Τύπου
Στη σχέση του με τους φιλάθλους του Άρη αλλά και στο πέρασμά του από την ομάδα της Θεσσαλονίκης στάθηκε μετά το τέλος ο προπονητής του Αιγάλεω, Γιώργος Χατζάρας, ενώ ο Κίκε Ερνάντεθ αναφέρθηκε στην σημασία που είχαν για το σύνολό του η κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης.

Ερνάντεθ: "Είναι ακόμα νωρίς""
Κίκε Ερνάντεθ (Άρης): " Σήμερα ήταν σημαντική μέρα για μας. Έπρεπε να κερδίσουμε και για αυτό είμαστε ικανοποιημένοι που το καταφέραμε. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν τόσο καλό για την ομάδα, αλλά για αυτό έφταιγε το σκορ από το πρώτο ημίχρονο και η θέληση για την διασφάλιση της νίκης. Στο δεύτερο μέρος, το Αιγάλεω πίεσε σε μερικά σημεία την άμυνά μας και επωφελήθηκε την δική μας χαλάρωση.

Είναι νωρίς ακόμα για να πούμε κάτι για τους ποδοσφαιριστές, απλά είμαι ικανοποιημένος από την θέληση την προσπάθεια και την διάθεση τους. Δεν έγιναν δραστικές αλλαγές, μπορεί να είναι και σύμπτωση το γεγονός πως πετύχαμε τρία γκολ και απόρροια του παιχνιδιού του Άρη. Πάντως, σε κάθε περίπτωση είμαστε ευχαριστημένοι από το γεγονός ότι η ομάδα σκόραρε για πρώτη φορά φέτος τρεις φορές

".

Χατζάρας: "Δεν έχω κανένα πρόβλημα""
Γιώργος Χατζάρας (Αιγάλεω): " Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα το ματς και τελικά κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, με τρεις φάσεις που απέφεραν τρία γκολ στον Άρη, ένα στο ξεκίνημα και δύο στο τέλος του ημιχρόνου. Με το 3-0, για μας τέλειωσε το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Όταν το ματς καίει φαίνονται οι ομάδες και εμείς ήμασταν ανύπαρκτοι. Η αποτελεσματικότητα του Άρη επικράτησε.

Πρέπει να προβληματιστούμε γιατί χάσαμε από έναν πάρα πολύ ποιοτικό αντίπαλο, η ευκολία όμως που μας κέρδισε πρέπει να μας βάλει σε σκέψεις. Το δεύτερο μέρος ήταν σα να μην έγινε, γιατί ο Άρης χαλάρωσε και παρά το γεγονός ότι αλλάξαμε σύστημα δεν καταφέραμε τίποτα περισσότερο από το να μειώσουμε.

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον κόσμο του Άρη. Με αγαπάνε και τους αγαπάω. Απλά, αυτό που είχα να καταθέσω όταν πέρασα από την ομάδα, το κατέθεσα. Τότε πήρα έναν Άρη που ήταν διαλυμένος και έβαλα σε κίνδυνο την προσωπική μου καριέρα

".
td> Όλα τα λεφτά...
O Σέρχιο Κόκε, που για ένα ακόμα ματς ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του. Ο Ισπανός επιθετικός έφτασε τα οκτώ τέρματα στη Super League και είναι το "πρώτο βιολί" του Άρη. Ο 24χρονος άσος είναι από τους καλύτερους στράικερ του πρωταθλήματος.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το Αιγάλεω δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του αγώνα στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, προσπάθησε, αλλά ήταν πολύ αργά για να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Άρης(Ερνάντεθ): Χαλκιάς, Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Πασσαλής, Πάουλο Κόστα, Κουλουχέρης, Χαβίτο, Τίνγκα, Παλαθουέλος, Κόκε, Βανγκέλι

Αιγάλεω(Χατζάρας):Γιάννου, Ποπόφ, Κουμπαρούλης, Σίμανεκ, Κουμορτζί, Τουρνάς, Σκοπελίτης, Μουστογιάννης, Σέζαρεκ, Γιαντσετιτς, Πετρόπουλος

Διαιτητής:Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Βοηθοί:Μπιτσίδης (Θράκης),
Χατζηγεωργίου (Καβάλας)

1' Έναρξη αγώνα
Με το Αιγάλεω στη σέντρα.
1' Φάουλ Αιγάλεω
Ο Γιάντσεβιτς στον Κόκε.
3' Οφσάιντ Αιγάλεω Σέζαρεκ
4' Ευκαιρία Άρης Βανγκέλι
Μετά από μια κόντρα του Χαβίτο επωφελήθηκε ο Βανγκέλι σούταρε από θέση διαγώνια δεξιά, αλλά η μπάλ κόπντραρε στον Κουμπαρούλη στην πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα.
6' Φάουλ Αιγάλεω
Ο Κουμορτζί στον Παλαθουέλος.
Ο Σκοπελίτης στον Χαβίτο.
7' Φάουλ Αιγάλεω
Ο Ποπόφ στον Κόκε.
8' Γκολ Άρης Κόκε
Πολύ ωραία έπαιξαν ο Βανγκέλι με τον Κόκε το 1-2, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι στον Γιάννου και ψύχραιμα τον πλάσαρε στην κλειστή του γωνία για να ανοίξει το σκορ για τον Άρη.
10' Κόρνερ Αιγάλεω
Περνάει ανεκμετάλλευτο.
11' Τραυματισμός Άρης Βανγκέλι
Είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο.
11' Σχόλιο
Ο Άρης από τα πρώτα κιόλας λεπτά ξεκίνησε δυνατά πιέζοντας το Αιγάλεω, το οποίο είχε κλειστεί στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την οπισθοχώρηση των φιλοξενούμενων και προηγούνται ήδη με 1-0.
15' Ευκαιρία Αιγάλεω
Επικίνδυνη σέντρα από τα δεξιά με τον Σκοπελίτη, δύσκολα ο Χαλκιάς πρόλαβε και μπλόκαρε τη μπάλα.
18' Φάουλ Άρης
Ο Παπαδόπουλος στον Σέζαρεκ σε πολύ καλή θέση.
20' Τραυματισμός Αιγάλεω Ποπόφ
20' Σχόλιο
Το Αιγάλεω μετά το γκολ έχει ισορροπήσει το παιχνίδι και προσπαθεί να "πατήσει" περιοχή.
23' Κόρνερ Αιγάλεω
25' Τραυματισμός Αιγάλεω Πετρόπουλος
Από φάουλ που του έκανε ο Γκαρσία.
28' Κόρνερ Άρης
Ανεκμετάλλευτο και αυτό.
30' Κόρνερ Αιγάλεω
30' Σχόλιο
Έχει πέσει πάρα πολύ ο ρυθμός και η ποιότητα του αγώνα. Όλες οι προσπάθειες σταματούν αρκετά μακρυά έξω από τις δύο εστίες.
31' Τραυματισμός Άρης Χαβίτο
33' Φάουλ Άρης Παλοαθουέλος
38' Κόρνερ Αιγάλεω
40' Τραυματισμός Άρης Τίνγκα
40' Σχόλιο
Πολύ κακό το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις. Το Αιγάλεω έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο χώρο του κέντρου.
43' Γκολ Άρης Γκαρσία
Ο Κόκε εκτελεί το κόρνερ, ο Παπαδόπουλος πιάνει μια αδύναμη κεφαλιά, η μπάλα φτάνει στον Γκαρσία ο οποίος ανενόχλητος μέσα στη μικρή περιοχή με όμορφο γυριστό διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Γκολ Άρης Πάουλο Κόστα
Εκπληκτικό γκολ από τον Πάουλο Κόστα με τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Γκαρσία από δεξιά έβγαλε μια πολύ δύσκολη σέντρα και ο Πάουλο Κόστα έπιασε ένα μονοκόματο δεξί διαγώνιο σουτ στο "κλειστό γάμα" του ανήμπορου να αντιδράσει Γιάννου.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Αιγάλεω
Ο Τσάτσος στη θέση του Τουρνά.
Ο Νικολόπουλος στη θέση του Πετρόπουλου.
47' Ευκαιρία Αιγάλεω Τσάτσος
Σουτ μέσασ από την περιοχή μπλοκάρει ο Χαλκιάς.
49' Τραυματισμός Αιγάλεω Σκοπελίτης
50' Οφσάιντ Άρης Κόκε
50' Τραυματισμός Άρης Κόκε
54' Σχόλιο
Πολύ άνετα κινείται ο Άρης στον αγωνιστικό χώρο μετά τα τρία γκολ του πρώτου μέρους.
55' Αλλαγή παίκτη Αιγάλεω
Ο Αγρίτης στη θέση του Νικολόπουλου.
56' Φάουλ Αιγάλεω Σκοπελίτης
57' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Άλεξ Πέρεθ στη θέση του Παλαθουέλος.
61' Τραυματισμός Άρης Κουλουχέρης
63' Ευκαιρία Αιγάλεω Αγρίτης
Ο Μουστόγιαννης σέντραρε από δεξιά, ο Αγρίτης κέρδισε την κόντρα από τον Κουλουχέρη μες την περιοχή και πεσμένος στο έδαφος σούταρε για να αποκρούσει ο Χαλκιάς με το πόδι.
65' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Κολτσίδας στη θέση του Κουλουχέρη.
66' Οφσάιντ Άρης Κόκε
66' Κίτρινη κάρτα Άρης Κόκε
Ο οποίος κακώς διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή αφού ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ.
67' Ευκαιρία Αιγάλεω Αγρίτης
Ωραία κάθετη κίνηση του Αγρίτη ο οποίος δέχτηκε την μπάλα και σούταρε σε πρώτο χρόνο αλλά ο Χαλκιάς ήταν και πάλι στη σωστή θέση και διατήρησε ανέπαφη την εστία του.
71' Κόρνερ Αιγάλεω
72' Φάουλ Άρης
Ο Παπαδόπουλος στον Αγρίτη.
76' Κίτρινη κάρτα Αιγάλεω Γιάντσεβιτς
77' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Κακά στη θέση του Πάουλο Κόστα.
77' Δοκάρι Άρης Πέρεθ
Ο νεοαποκτηθείς από τη βΡεάλ Άλεξ Πέρεθ πλάσαρε πάνω από τον Γιάννου αλλά η μπάλα κτύπησσε στο οριζόντιο δοκάρι.
78' Κίτρινη κάρτα Άρης Κολτσίδας
81' Κόρνερ Αιγάλεω
81' Γκολ Αιγάλεω Τσάτσος
Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, οι αμυντικοί του Άρη έδιωξαν με κεφαλιά, η μπάλ έφτασε στον Τσάτσο ο οποίος αρχικά την στόπαρε άψογα με το στήθος και πριν σκάσει κάτω έπιασε ένα φοβερό βολέ κι έστειλε τη μπάλα να αναπαυτεί στη δεξιά γωνία του Χαλκιά.
84' Σουτ Αιγάλεω Αγρίτης
Από πλάγια θέση ο Αγρίτης σούταρε πάνω στον Χαλκιά, ενώ θα μπορούσε να είχε γυρίσει τη μπάλα.
85' Τραυματισμός Άρης Πασσαλής
85' Σχόλιο
Το Αιγάλεω που δεν ήταν πολύ χειρότερο του Άρη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά άργησε να ξυπνήσει. Πιέζει τους γηπεδούχους, αλλά είναι λίγος ο χρόνος που απομένει.
88' Τραυματισμός Άρης Πασσαλής
90' Σουτ Αιγάλεω Αγρίτης
Εύκολα ο Χαλκιάς.
91' Σουτ Αιγάλεω Αγρίτης
Ψηλά άουτ.
92' Φάουλ Αιγάλεω Κουμορτζί
92' Φάουλ Αιγάλεω Ποπόφ