Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ASTERAS AKTOR

Άρης-Αστέρας Τρίπολης 1-1

κοκε

Άλλη μια γκέλα για τον Άρη καθώς έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο "Κλεάνθης Βικελίδης"

Οι παίκτες του Κίκε Ερνάντεθ είχαν εξαιρετική απόδοση στο πρώτο μέρος κατάφεραν να ισοφαρίσουν παρά το απρόσμενο γκολ του Φιλομένο, όμως σπατάλησαν ένα κάρο ευκαιρίες και το πλήρωσαν.
Στο δεύτερο ημίχρονο το πρόσωπο του Άρη άλλαξε προς το κακό, με τις αλλαγές του Ερνάντεθ να αποδεικνύονται καλές αλλά για τον Αστέρα Τρίπολης και οι κίτρινοι δεν κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να πετάξουν άλλους δύο βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά οι Αρκάδες στο πρώτο τους παιχνίδι στην μετά-Καρβαλιάλ εποχή, κατάφεραν να κρατήσουν το 1-1 και έφυγαν δίκαια με τον βαθμό της ισοπαλίας στις αποσκευές τους από μια δύσκολη έδρα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης (Κίκε Ερνάντεθ): Σηφάκης, Νέτο, Λέμπο, Ρονάλντο, Καράμπελας (70' Σιστόν), Βιτόλο, Νεμπεγλέρας, Χαβίτο, Ρεγκέιρο (70' Κάλβο), Κόκε, Βλόνταρτσικ (80' Νάτσο Γκαρσία).

Αστέρας Τρίπολης (Καλίντ Καραμά): Αμπάρης, Φλάβιο, Κανακούδης, Λαζαρίδης, Καρντόσο, Νταμόντε (46' Ερέρος), Φιλομένο, Ζαϊρί (88' Φυτανίδης), Σέζαρεκ, Μαρσελάο, Ντουαλά (38' Λαδάκης).
Με μια ματιά
Ο Κίκε Ερνάντεθ παρέταξε την ίδια ακριβώς ενδεκάδα μ' αυτή της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στον Θρασύβουλο στην Φυλή, όπου οι κίτρινοι πήραν το πρώτο τρίποντο μακριά από το "Κλεάνθης Βικελίδης". Την εστία του Άρη υπερασπίστηκε ο Σηφάκης, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Ρονάλντο και Λέμπο, δεξί μπακ ήταν ο Νέτο, αριστερά ο Καράμπελας, στα χαφ ήταν ο Βιτόλο και Νεμπεγλέρας, αριστερά ο Ρεγκέιρο, στο δεξί άκρο ο Χαβίτο και επιθετικό δίδυμο ήταν οι Κόκε και Βλόνταρτσικ.

Από την άλλη πλευρά ο Καλίντ Καραμά στο πρώτο του παιχνίδι ως πρώτος προπονητής του Ατέρα μετά την απομάκρυνση του Καρβαλιάλ, προτίμησε σύστημα 4-4-1-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Αμπάρης, στο κέντρο της άμυνας οι Μαρσελάο και Λαζαρίδης, δεξιά ο Φλάβιο, αριστερό μπακ ο Κανακούδης, στα χαφ ήταν οι Καρντόσο και Νταμόντε, στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής ο Φιλομένο, δεξιά ο Ντουαλά, σε ελεύθερο ρόλο ο Ζαϊρί, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Σέζαρεκ.

Ο Άρης την υπεροχή...

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, πάταγε καλύτερα στο γήπεδο στα πρώτα λεπτά, όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή και μάλιστα το πλήρωσε...

Η εκτέλεση φάουλ σε καλό σημείο από τον Κόκε στο 5ο λεπτό δεν ανησύχησε τον Αμπάρη και 8 λεπτά αργότερα οι παίκτες του Αστέρα έκαναν την ζημιά.

... ο Αστέρας πάγωσε το "Κ. Βικελίδης"

Στο 13ο λεπτό ο Ντουαλά μπήκε από τα δεξιά στην μεγάλη περιοχή έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, η μπάλα όμως κατέληξε στον Φιλομένο που από κοντινή θέση δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ.

Οι παίκτες του Κίκε Ερνάντεθ είχαν τον έλεγχο, όμως δεν μπορούσαν να διασπάσουν την αμυντική λειτουργία του Αστέρα.

Χρειάστηκε να περάσουν 25 λεπτά για να κάνει την πρώτη καλή ευκαιρία ο Άρης, όταν ο Κόκε έκανε ένα ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Γκολ ποίημα από Κόκε και... 1-1

Ο αρχηγός του Άρη στην δεύτερη ευκαιρία του να πετύχει γκολ δεν την άφησε ανεκμεταλλεύτει και μ' ένα πανέμορφο τέρμα ισοφάρισε στο 27' για την ομάδα του.

Συγκεκριμένα ύστερα από ωραία ενέργεια του Νέτο από τα δεξιά και σέντρα ακριβείας, ο Κόκε έκανε ένα βον πλανέ και έστειλε εντυπωσιακά την μπάλα στα δίχτυα του Αμπάρη.

Μόνο ο Άρης στο γήπεδο

O Άρης ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του ματς, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και έκλεισε τους Αρκάδες στα καρέ τους, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Στο 38' ο Χαβίτο μπήκε από δεξιά έστρωσε την μπάλα στον Κόκε που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι αυτή τη φορά καθώς κατέληξε άουτ.

Οι κίτρινοι είχαν ανεβάσει για τα καλά στροφές και απείλησαν για άλλη μια φορά την εστία του Αμπάρη, όταν ο Κόκε έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μαρσελάο και κατέληξε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα (44') οι παίκτες του Ερνάντεθ έχασαν την τελευταία ευκαιρία για το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Λέμπο έκανε το σουτ, όμως ο Αμπάρης έδιωξε σε κόρνερ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Άρη να έχει την υπεροχή και να κυνηγάει το γκολ που θα του δώσει προβάδισμα.

Ανούσια κυριαρχία για Άρη

Πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου έγινε στο 48ο λεπτο, όταν ο Νέτο σε μια κατα μέτωπο επίθεση έκανε το σουτ, λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο Αμπάρης έπεσε αριστερά και μπλόκαρε την μπάλα.

Τεσσερα λεπτά αργότερα (52') οι κίτρινοι "καρδιοχτύπησαν" για άλλη μια φορά την εστία του Αστέρα, όταν ο Χαβίτο έκανε την σέντρα από δεξιά βρήκε τον Βλόνταρτσικ που με την μια έκανε το σουτ, όμως ο Αμπάρης έσωσε και πάλι την εστία του.

Οι γηπεδούχοι είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στο ματς, όμως ο Αστέρας είχε καταφέρει να ρίξει τον ρυθμό και να κλείσει τους διαδρόμους.

Τα λεπτά κυλούσαν και ο Κίκε Ερνάντεθ βλέποντας πως η ομάδα του δεν μπορεί να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων πέρασε τους Σιστόν και Κάλβο στις θέσεις των Καράμπελα και Ρεγκέιρο αλλάζοντας την διάταξη σε 3-4-3.

Ο Ερνάντεθ βοήθησε τον... Αστέρα

Παρόλα αυτά η εικόνα του Άρη δεν άλλαξε προς το καλό αλλά προς το κακό καθώς οι Αρκάδες ήταν αυτοί που έγιναν πιο απειλητικοί.

Στο 76ο λεπτό οι παίκτες του Καραμά, έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, όταν έπειτα από μακρινή πάσα έξω από την περιοχή του Άρη, ο Λαζαρίδης έκανε ανάποδο ψαλίδι όμως η μπάλα πήγε πάνω στον Σηφάκη.

Ένα λεπτό αργότερα (77') οι φιλοξενούμενοι έγιναν και πάλι απειλητικοί, όταν ο Ερέρος έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Σηφάκη να διώξει εντυπωσιακά την μπάλα.

Οι παίκτες του Αστέρα είχαν καταφέρει να πάρουν τον έλεγχο του κέντρου και οι κίτρινοι δύσκολα έφταναν μέχρι την αντίπαλη εστία. Σε μια απ' αυτές τις φάσεις ο Λέμπο έκανε το σουτ, όμως ο Αμπάρης για άλλη μια φορά έδιωξε την μπάλα.

Το παιχνίδι έφτανε προς το τέλος και στο 89ο λεπτό οι Αρκάδες λίγο έλειψε να πάρουν το προβάδισμα, όταν ο Μαρσελάο εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, όμως ο Σηφάκης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος με τον Αστέρα να φεύγει από το "Κ. Βικελίδης" με έναν πολύτιμο βαθμό για την συνέχεια.
Συνέντευξη Τύπου
Του Πάρη Τσελεπίδη

Κίκε Ερνάντεθ (προπονητής Άρης): "Ήταν ένα πολύπλοκο παιχνίδι απέναντι σε μία καλή ομάδα. Παρόλα αυτά στο πρώτο ημίχρονο είχαμε αρκετές ευκαιρίες για να το κερδίσουμε από εκείνο το σημείο. Έτσι όμως είναι το ποδόσφαιρο και αν τις ευκαιρίες δεν τις κάνεις γκολ δημιουργούνται προβλήματα.

Προσπαθήσαμε να βρούμε με πολλούς τρόπους την αντίπαλη εστία. Κατά την διάρκεια του παιχνιδιού είχαμε τον έλεγχο της μπάλας και κατοχή όπως και ο Αστέρας Τρίπολης είχε τις δικές του ευκαιρίες. Επιμένω όμως ότι η ομάδα έδειξε χαρακτήρα, γύρισε το παιχνίδι και θα μπορούσε να το είχε κερδίσει.

Πολλές φορές αυτή η όρεξη να κερδίσεις και να ανέβεις κι άλλο στην βαθμολογία σε οδηγούν να μην έχει καθαρό μυαλό. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο αγώνας γινόταν όλο και πιο βαρύς για μας όντας το τρίτο μας παιχνίδι σε έξι μέρες αν και παρόλα αυτά κυνηγήσαμε το αποτέλεσμα όσο τίποτε άλλο".

Σε ερώτηση για την απώλεια της νίκης με την ολοκλήρωση της ανατροπής του σκορ απάντησε: "Δημιουργήσαμε πάρα πολλές φορές ευκαιρίες. Ο Κόκε για παράδειγμα είχε τρεις χαμένες ευκαιρίες. Η τύχη όμως δεν ήταν με το μέρος μας. Παρόλα αυτά είναι καλύτερο να αναλύεις γιατί δεν μπήκε το γκολ από τις ευκαιρίες που κάναμε παρά να μην δημιουργούσαμε ευκαιρίες".

Καλίντ Καραμά (προπονητής Αστέρας Τρίπολης): "Πρώτα από όλα ευχαριστώ για την φιλοξενία. Αγαπώ τον Άρη και την ατμόσφαιρα που υπήρχε και μου αρέσει γιατί μου θυμίζει την Μαρσέιγ. Ποτέ δεν έχω χάσει εδώ. Τα πάντα οφείλονται στους παίκτες. Ακούγονται όλες αυτές τις μέρες για προπονητές όπως και το όνομα του Μπάγεβιτς αλλά μου ζητήθηκε να κοουτσάρω την ομάδα στο παιχνίδι αυτό με τον Άρη.

Δεν παίξαμε αμυντικό ποδόσφαιρο όπως πέρσι με τους παίκτες μας να μόχθησαν μέσα στο γήπεδο. Έχουμε παίκτες με ποιότητα και δικαιούμασταν τον βαθμό που πήραμε. Πιστεύω ότι παίξαμε καλά. Έχουμε πολλούς και καλούς Έλληνες παίκτες και θεωρώ δίκαιο το αποτέλεσμα. Ότι και να λέει η στατιστική το τελικό αποτέλεσμα είναι το 1-1 και επαναλαμβάνω ότι ήταν δίκαιο".

Νίκος Λαζαρίδης (ποδοσφαιριστής Αστέρα Τρίπολης): "Ήταν ένας βαθμός που μας δίνει δύναμη για την συνεχεία. Ξεκινήσαμε άτυχα το πρωτάθλημα και πιστεύω ότι σήμερα δικαιούμασταν κάτι παραπάνω από την ισοπαλία. Εμείς είπαμε ότι θα τα δίναμε όλα παρά την αλλαγή του προπονητή και συνεχίζουμε".
Όλα τα λεφτά...
To σπάνιας ομορφιάς γκολ του Σέρχιο Κόκε που δεν βλέπουμε συχνά στα γήπεδα της χώρας μας. Ο Ισπανός επιθετικός και αρχηγός του Άρη απέδειξε για άλλη μια φορά πως είναι από τους πιο ποιοτικούς παίκτες που αγωνίζονται στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τις αλλαγές του Κίκε Ερνάντεθ που αντί να βοηθήσουν την ομάδα του, έκαναν πιο εύκολο το έργο του Αστέρα Τρίπολης. Οι Αρκάδες μετά τις αλλαγές του Άρη, πάτησαν καλύτερα στο γήπδεο και πήραν σχετικά εύκολα τον βαθμό της ισοπαλίας.
To Live του αγώνα...
Του Γιώργου Χριστοφόρου

Στοιχεία Αγώνα
Διαιτητής: Μ.Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
Επόπτες: Κ.Βασσαλός, Α. Καρτζίκας (Αθηνών)
Η 11άδα των γηπεδούχων Αρης
Ερνάντεθ: Σηφάκης, Νέτο, Λέμπο, Ρονάλντο, Καράμπελας, Βιτόλο, Νεμπεγλέρας, Χαβίτο, Ρεγκέϊρο, Κόκε, Βλόνταρτσικ
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Αστέρας Τρίπολης
Καραμά: Αμπάρης, Φλάβιο, Κανακούδης, Λαζαρίδης, Καρντόσο, Νταμόντε, Φιλομένο, Ζαϊρί, Σέζαρεκ, Μαρσελάο, Ντουαλά
1' Έναρξη αγώνα Αρης
Στην σέντρα η ομάδα του Άρη
5' Φάουλ Αρης
Φάουλ σε καλό σημείο που κέρδισε ο Κόκε και το εκτέλεσε ο ίδιος με την μπάλα όμως να βρίσκει στο τοίχος και να απομακρύνεται
13' Γκολ Αστέρας Τρίπολης
Εκπληκτικό γκολ για τον Αστέρα με τον Λούσιο Φιλομένο, καθώς μετά από σουτ του Ντουαλά μέσα από την περιοχή, η μπάλα πήγε στο δοκάρι με τον Φιλομένο να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 0-1
25' Ευκαιρία Αρης
Σουτ του Κόκε στα όρια της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να πηγαίνει μόλις άουτ
26' Γκολ Αρης
Φοβερό γκολ από τον Σέρχιο Κόκε με ανάποδο ψαλίδι μετά από πάσα του Νέτο
37' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ντουαλά
38' Ευκαιρία Αρης
Ο Χαβίτο μπήκε από δεξιά έκανε πάσα στον Κόκε αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ
39' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Λαδάκης στην θέση του Ντουαλά που τραυματίστηκε
44' Ευκαιρία Αρης
Σουτ του Λέμπο μέσα από την περιοχή τελευταία στιγμή απομακρύνει σε κόρνερ ο Αμπάρης
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Νταμόντε έξω Ερέρος μέσα
48' Ευκαιρία Αρης
Σουτ του Νέτο, σε καλή θέση ο Αμπάρης έπιασε την μπάλα
52' Ευκαιρία Αρης
Ο Χαβίτο έκανε την σέντρα από δεξιά βρήκε τον Βλόνταρτσικ, αλλά το σουτ του πήγε πάνω στον Αμπάρη
57' Σουτ Αρης
Σουτ του Χαβίτο με την μπάλα όμως να περνάει λίγο άουτ
64' Ευκαιρία Αρης
Σέντρα από τον Καράμπελα με τον Βλόνταρτσικ όμως να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά πάνω στον Αμπάρη
66' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης
Κίτρινη κάρτα στον Αμπάρη για καθυστερήσεις
67' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Σέζαρεκ
70' Αλλαγή παίκτη Αρης
Κάλβο στην θέση του Ρεγκέιρο
Σιστόν στην θέση του Καράμπελα
73' Κίτρινη κάρτα Αρης
Κίτρινη κάρτα για τον Ρονάλντο Γκιάρο
76' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Μακρινή πάσα έξω από την περιοχή του Άρη, ο Λαζαρίδης έκανε ανάποδο ψαλίδι όμως η μπάλα πήγε πάνω στον Σηφάκη
77' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Σουτ του Ερέρος έδιωξε δύσκολα ο Σηφάκης
80' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης
Κίτρινη κάρτα στον Κανακούδη
81' Αλλαγή παίκτη Αρης
Γκαρσία στην θέση του Βλόνταρτσικ
86' Ευκαιρία Αρης
Σουτ του Λέμπο η μπάλα πάνω στον Αμπάρη
87' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης
Κίτρινη κάρτα στον Λαδάκη
88' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Φυτανίδης στην θέση του Ζαϊρί
89' Φάουλ Αστέρας Τρίπολης
Φάουλ του Μαρσελάο ο Σηφάκης πετάχτηκε στην γωνία του και απέκρουσε εκπληκτικά
90' Έναρξη καθυστερήσεων
90' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης