Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΑΒΑΛΑ

Άρης-Καβάλα 3-1

Κόκε

O Άρης νίκησε την Καβάλα στο "Κλεάνθης Βικελίδης" με 3-1. Η συνέντευξη Τύπου (video)

Η συμμετοχή στον τελικό του κυπέλλου hellas online αποτελεί πρόκληση για κάθε σύλλογο και η πρώτη μάχη των ημιτελικών έλαβε χώρα στο "Κλεάνθης Βικελίδης" μεταξύ Άρη και Καβάλας.
Με τις δύο ομάδες να μονομαχούν στο πρωτάθλημα "στήθος με στήθος" για την είσοδο στα πλέι οφ, τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι στοχεύουν στη διάκριση μέσω του δεύτερου τη τάξη θεσμού και συγκεκριμένα την ευκαιρία για την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου μέσω της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι με ανεβασμένη ψυχολογία, μετά τη νίκη στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, ήθελαν - έπρεπε - να αξιοποιήσουν την έδρα τους, προκειμένου να αποκτήσουν το πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού στο "Ανθή Καραγιάννη".

Στην άλλη όχθη, η Καβάλα στην πρώτη της σεζόν μετά την επιστροφή της στα "σαλόνια" της Super League, έβλεπε το ενδεχόμενο της συμμετοχής σε έναν τελικό ως... πειρασμό που δεν μπορούσε να απαρνηθεί, με την προοπτική της εξασφάλισης ευρωπαϊκού εισιτηρίου να εξιτάρει άπαντες στο στρατόπεδο του συλλόγου.

Η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα... Και στο πρώτο 15λεπτο "κυριάρχησε" στον αγωνιστικό χώρο, με τον Κάλβο μόλις στο 2΄να κάνει αισθητή την παρουσία του στα αντίπαλα καρέ.

Η πρώτη όμως... επικίνδυνη στιγμή για την εστία του Ιτάνζ ήρθε στο 5', με τον Κόκε να προσπαθεί να πλασάρει τον Γάλλο τερματοφύλακα, αλλά η πορεία της μπάλας δεν τον δικαίωσε για την επιλογή του, ενώ μερικά λεπτά αργότερα (σ.σ. στο 9') ο Κάλβο επιχείρησε "πονηρό" σουτ ωστόσο η προσπάθειά του κατέληξε στην πάνω πλευρά της εστίας των φιλοξενούμενων.

Η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν εμφανής, η Καβάλα μόλις στο 20' κατάφερε να "ανηφορίσει" προς την περιοχή του Σηφάκη απειλώντας με καλό σουτ του Σουλτανίδη και όλα έδειχναν ότι το γκολ για τους γηπεδούχους ήταν απλά θέμα χρόνου για να έρθει. Και αν ο Κάμπορα δεν κατάφερε στο 23' να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, δύο λεπτά αργότερα η απερισκεψία του Ντιέ να ανακόψει τη σέντρα του Αράνο από τα αριστερά με το χέρι, έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Σέρχιο Κόκε και με ψυχραιμία έστειλε τον Ιτάνζ από την άλλη γωνία και στο 26' έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Μάλιστα, ο Ισπανός άσος θα μπορούσε να διπλασιάσει τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο και αυτά της ομάδας του στο παιχνίδι, ωστόσο το δυνατό σουτ που επιχείρησε λίγο έξω από την περιοχή απομακρύνθηκε σε κόρνερ έπειτα από εξαιρετική επέμβαση του Ιτάνζ.

Ο χρόνος κυλούσε αντίστροφα για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Άρης διατηρούσε χωρίς δυσκολία το προβάδισμα, ενώ ξόδεψε σημαντική ευκαιρία με τον Κάμπορα στο 41' για το 2-0. Η Καβάλα από την πλευρά της έμοιαζε ακίνδυνη επιθετικά, περιμένοντας το ημίχρονο για να ανασυνταχθεί.

Όμως τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα περίμενε κάποιος βλέποντας την εικόνα του πρώτου 45λέπτου. Η Καβάλα "χτύπησε" στην αντεπίθεση, κυριολεκτικά στην εκπνοή του ημιχρόνου και με τον Ονουάτσι να πλασάρει τον Σηφάκη, την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι, να παίρνει περίεργη τροχιά, καταλήγοντας εν τέλει στα δίχτυα, το τελευταίο σφύριγμα του Κάκου για την ανάπαυλα βρήκε το ματς στην ισοπαλία.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν "φουριόζοι" και μόλις στο 46' ο Κόκε έφτασε μία ανάσα από το 2-1 αλλά το σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή απομακρύνθηκε από τον Ιτάνζ και εν συνεχεία από τους αμυντικούς της Καβάλας.

Μία καλή εκτέλεση φάουλ του Νέτο στο 50' πέρασε άουτ, ενώ στο 54' ο Άρης είχε μία ακόμα καλή στιγμή με τον Κάμπορα για να πάρει το προβάδισμα, η οποία ξεκίνησε από σέντρα του Μεριέμ. Όμως ο Αργεντινός δεν κατάφερε να σπρώξει με το κεφάλι την μπάλα προς την εστία.

Το πρέσινγκ που ασκούσαν οι γηπεδούχοι στα καρέ του Ιτάνζ ήταν "ασφυκτικό " και αυτό... αποτυπωνόταν στις 11 τελικές προσπάθειες που είχαν μέχρι το 55' έναντι μόλις 2 (σ.σ. η μία κατέληξε στα δίχτυα του Σηφάκη). Ωστόσο η είσοδος των Ορούμα και Σμολάρεκ "ανέβασε" ελαφρώς την απόδοση της Καβάλας, η οποία στο 56' επισκέφθηκε με αξιώσεις τα καρέ του Σηφάκη, αλλά το πλασέ του Ρινκόν έπειτα από την έξοχη κάθετη πάσα του Ορούμα πέρασε άουτ.

Όμως ο Άρης ήταν καλύτερος και εξαργύρωσε την εμφάνισή του μέχρι εκείνη τη στιγμή με ακόμα ένα τέρμα, πάλι από τον Σέρχιο Κόκε στο 68'. Ο Ισπανός επωφελήθηκε από το λάθος γύρισμα της άμυνας σε σέντρα του Κάλβο και με μονοκόμματο σουτ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι προτού καταλήξει στα δίχτυα, η μπάλα βρήκε στον Ντουγκλάο, "ξεγελώντας" τον Ιτάνζ.

Περίπου 20 λεπτά απέμεναν για τη λήξη του πρώτου ημιτελικού με τον Άρη να "ελέγχει" πλήρως το παιχνίδι, χωρίς όμως να οπισθοχωρήσει, ψάχνοντας παράλληλα για το τρίτο γκολ που θα του έδινε σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού. Τελικά, μετά τις ευκαιρίες των Νέτο, Νάτσο Γκαρσία και Νασούτι, ο Χαβίτο διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ο Ναφτί έκανε κάθετη πάσα για τον Τζόνσον, εκείνος νικήθηκε από τον Ιτάνζ, όμως ο Ισπανός άσος "πετάχτηκε" στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα της Καβάλας για τρίτη φορά.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Νασούτι, Μεριέμ (62' Χαβίτο), Ναφτί, Κάλβο, Πρίττας (55' Νάτσο Γκαρσία), Κόκε, Κάμπορα (79' Τζόνσον).

Καβάλα (Ααντ Ντε Μος): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Ντουγκλάο, Μουρ, Οικονόμου, Ντιέ, Ντικρόκ (71' Σιόντης), Ονουάτσι, Μεντί (54' Ορούμα), Ρινκόν, Σουλτανίδης (54' Σμολάρεκ).

Στιγμιότυπα από την αναμέτρηση:

Η Συνέντευξη Τύπου από τον Πάρη Τσελεπίδη

Άαντ Ντε Μος (προπονητής Καβάλας): " Οι ημιτελικοί του Κυπέλλου στο ποδόσφαιρο κρατούν 180΄. Εμείς κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε σκοράροντας και ένα γκολ. Θυμάμαι το εντός έδρας παιχνίδι με τον Άρη όπου είχαμε 5-6 κλασικές ευκαιρίες.

Πλέον θα πρέπει να κερδίσουμε το παιχνίδι στην έδρα μας αν και είχαμε ευκαιρίες με τον Ρινκόν και τον Ονουάτσι. Έχω την εμπειρία και αν σκοράρουμε γρήγορα θα έχουμε ελπίδες και θα είναι μία κόλαση το παιχνίδι στην Καβάλα για την ομάδα του Άρη», για να επαναλάβει: «Τα διπλά παιχνίδια του Κυπέλλου κρατούν 180΄ ίσως και παραπάνω.

Αν καταφέρει ο Άρης και σκοράρει θα πρέπει να βάλουμε εμείς τρία γκολ κάτι που έχουμε κάνει και στα παιχνίδια πρωταθλήματος ενώ πιστεύω ότι θα κερδίσουμε και κάποιο πέναλτι. Και 2-0 θα είναι αρκετό για να προκριθούμε.

Στην έδρα μας σκοράρουμε εύκολα και όλοι οι φίλαθλοί μας θα είναι εκεί. Θα ήθελα να συγχαρώ την ομάδα του Άρη που πίστευε μέχρι το τέλος ότι θα σκοράριζε και άλλα γκολ και σκόραρε από δικά μας λάθη. Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Σκοράραμε στην σωστή στιγμή όπως και ο Άρης το ίδιο για την δική του ομάδα"

.

Για τα τελευταία παιχνίδια της ομάδας του είπε: " Όλες οι ομάδες που παίζουμε τώρα είναι υψηλής ποιότητας όπως και ο Άρης. Για να συνεχίσουμε να κερδίζουμε θα πρέπει να παίζουμε σε υψηλό επίπεδο".

Σε ερώτηση για τον επαναληπτικό απάντησε: " Δεν είναι εύκολο από την στιγμή που χάσαμε με 3-1 να πω κάτι. Θα πρέπει σίγουρα όμως να σκοράρουμε. Αν δείτε την ομάδα του Άρη που έπαιξε κόντρα στον ΠΑΟΚ θα δείτε ότι έχει υψηλή ποιότητα. Θα προσπαθήσουμε όμως με μένα να έχω δει κάτι έξτρα στα εντός έδρας παιχνίδια μας. Το πιο σημαντικό για σήμερα είναι ότι σκοράραμε".

Για την σιγουριά του ότι η ομάδα του θα κερδίσει στον επαναληπτικό της επόμενης Πέμπτης πέναλτι σημείωσε: " Πιστεύω ότι στο παιχνίδι του πρωταθλήματος δικαιούμασταν δύο πέναλτι στις φάσεις με τους Ιωάννου και Ρινκόν".

Έκτορ Ραούλ Κούπερ (προπονητής Άρης): " Πιστεύω ότι κερδίσαμε παίζοντας με ένταση και καλή αγωνιστική συμπεριφορά. Είχα ανησυχήσει λίγο γιατί μετά την υπερπροσπάθεια με τον ΠΑΟΚ πως θα μπορεί να εισέρχεται ο εφησυχασμός στην ομάδα μου. Το πως θα αντεπεξερχότανε και έδειξε ψυχικές αντοχές.

Όχι με τον ίδιο τρόπο με τον ΠΑΟΚ αλλά παραπλήσιο. Πιστεύω ότι η ομάδα έκανε μεγάλη προσπάθεια και έδωσε ενέργεια και μεγάλη ένταση γιατί όλοι γνωρίζουμε τι σημαίνει η κατάκτηση του Κυπέλλου.

Είχαμε στιγμές που δεν ξέρω αν θέλω να τις χαρακτήριζα από απροσεξία γιατί η δική μου ομάδα θα έπρεπε να διατηρήσει την ψυχραιμία της και να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0 γιατί ήταν ένα ψυχολογικό χτύπημα. Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος και μένουμε ικανοποιημένοι.

Το πρώτο 45λεπτο από τα 90΄ το έχουμε ήδη παίξει. Πλέον έχουμε μία σημαντική διαφορά όπως ήρθε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο αν και ανησυχήσαμε για τις αντεπιθέσεις της Καβάλας στο δεύτερο ημίχρονο. Εμείς δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες για γκολ με την ευκαιρία του Τζόνσον να ήταν πάρα πολύ κρίσιμη.

Η ομάδα μου ανταποκρίθηκε με τον καλύτερο τρόπο για ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι μετά από μία τόσο σημαντική νίκη. Θεωρώ ότι ανταποκρίθηκαν πάρα πολύ καλά βάση της ενέργειας.

Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με την ίδια ενδεκάδα της Κυριακής. Κάναμε αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο με ίδια ενδεκάδα και είμαστε αισιόδοξοι για τον επαναληπτικό. Και όπως είπαμε την στιγμή αυτή σκεφτόμαστε το επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος με τον Πανιώνιο"

Για το αν προτίθεται να κάνει κάποιες αλλαγές την Κυριακή στην Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πανιώνιο είπε: " Κάποιες αλλαγές ήδη είναι αποφασισμένες λόγω απουσιών που θα έχουμε από κάρτες. Και από εκεί και πέρα την Παρασκευή που θα κάνουμε προπόνηση θα δούμε και θα αξιολογήσουμε τους ποδοσφαιριστές μας. Με νικηφόρα νοοτροπία θέλουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι αλλά θα πρέπει να δούμε και την κατάστασή μας. Σας ξαναλέω δεν είναι από άποψη φυσικής κατάστασης αλλά από άποψη αντοχών κι αυτό γιατί υπάρχει πολύ υψηλό στρες. Από άποψη φυσικής κατάστασης μπορεί να αντεπεξέλθουμε σε τρεις αγώνες μέσα σε μία εβδομάδα".

Για το αν θεωρεί ότι η ομάδα του βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο υποστήριξε: " Θεωρώ ότι η ομάδα μου είναι πλέον πολύ σταθερή και όπως λέω πάντα θα πρέπει να κατεβούμε από την ευφορία".

Το LIVE του αγώνα από τον Γρηγόρη Μπάτη

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Καβάλα
Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Ντουγκλάο, Μουρ, Οικονόμου, Ντιέ, Ντικρόκ, Ονουάτσι, Μεντί, Ρινκόν, Σουλτανίδης
Η 11άδα των γηπεδούχων Άρης
Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Νασούτι, Μεριέμ, Ναφτί, Κάλβο, Πρίττας, Κόκε, Κάμπορα
1' Έναρξη αγώνα
2' Σουτ Άρης Κάλβο
Πρώτο σουτ του αγώνα με τον Κάλβο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
5' Σουτ Άρης Κόκε
Πλασαριστό σουτ του Κόκε από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά η πορεία της μπάλας δεν ανησυχεί τον Ιτάνζ.
9' Σουτ Άρης Κάλβο
Έξυπνο σουτ του Κάλβο από αριστερή πλάγια θέση εκτός περιοχής, η μπάλα όμως καταλήγει άουτ.
15' Σχόλιο
Καλύτερος στο πρώτο 15λεπτο ο Άρης, πιέζει την άμυνα της Καβάλας προκειμένου να πετύχει ένα γρήγορο γκολ.
20' Σουτ Καβάλα Σουλτανίδης
Πρώτη καλή στιγμή για την Καβάλα. Ο Σουλτανίδης βρίσκει χώρο και κάνει ένα δυνατό σουτ ελάχιστα έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
23' Ευκαιρία Άρης Κάμπορα
Κοντά στο γκολ ο Άρης. Ο Ναφτί από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής γυρίζει την μπάλα στο κέντρο, όμως ο Κάμπορα δεν καταφέρνει να μπει στην πορεία της μπάλας και να την στείλει στα δίχτυα.
24' Σουτ Άρης Νέτο
Αδύναμο σουτ του Νέτο λίγο έξω από την περιοχή, ο Ιτάνζ δεν θα δυσκολευτεί να μπλοκάρει.
25' Κίτρινη κάρτα Καβάλα Ντιέ
25' Πέναλτι Άρης
Σέντρα του Αράνο από τα αριστερά, ο Ντιέ αλλάζει την πορεία της μπάλας με το χέρι και ο Κάκος σωστά καταλογίζει πέναλτι.
26' Γκολ Άρης Κόκε
Ο Κόκε εκτελεί με πλασέ το πέναλτι και στέλνει την μπάλα στα δεξιά της εστίας του Ιτάνζ. 1-0 για τον Άρη.
32' Ευκαιρία Άρης Κόκε
Σουτ-κεραυνός του Κόκε αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ο Ιτάνζ πέφτει δεξιά και διώχνει σε κόρνερ.
38' Ευκαιρία Καβάλα
Στην αντεπίθεση η Καβάλα με τον Ονουάτσι, αλλά ο Πρίττας θα γυρίσει και θα κόψει την μπάλα.
41' Ευκαιρία Άρης Κάμπορα
Έξυπνη κάθετη πάσα του Κόκε για τον Κάμπορα, που μπαίνει στην μεγάλη περιοχή, αλλά το αδύναμό σουτ του, μπλοκάρει ο Ιτάνζ.
45' Γκολ Καβάλα Ονουάτσι
Κόντρα στην ροή του αγώνα, η Καβάλα καταφέρνει να ισοφαρίσει με το δεύτερο μόλις σουτ της στο ματς. Ο Ρινκόν βγάζει ωραία κάθετη πάσα, ο Ονουάτσι βγαίνει μόνος του απέναντι από τον Σηφάκη και το πλασέ του αφού πρώτα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι, παίρνει φάλτσα και καταλήγει στα δίχτυα.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Ευκαιρία Άρης Κόκε
Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη να πάρει και πάλι το προβάδισμα, από τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου. Ο Κάλβο τροφοδοτεί με κεφαλιά τον Κόκε, εκείνος ελεύθερος απέναντι από τον Ιτάνζ έκανε το πλάσε, όμως ο πορτιέρο της Καβάλας έσωσε την εστία του.
50' Φάουλ Άρης Νέτο
Ωραία εκτέλεση φάουλ του Νέτο από καλό σημείο λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα πάνω από την εστία του Ιτάνζ.
54' Αλλαγή παίκτη Καβάλα
Διπλή αλλαγή για την Καβάλα. Ορούμα και Σμόλαρεκ στις θέσεις των Μεντί και Σουλτανίδη.
55' Ευκαιρία Άρης Κάμπορα
Πονηρή σέντρα του Μεριέμ από τα δεξιά, ο Κάμπορα πετάγεται για κεφαλιά αλλά δεν καταφέρνει να πετύχει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα.
55' Αλλαγή παίκτη Άρης
Πρώτη αλλαγή από τον Έκτορ Ραούλ Κούπερ. Ο Νάτσο Γκαρσία παίρνει τη θέση του Πρίττα.
56' Κίτρινη κάρτα Καβάλα Ντικρόκ
59' Ευκαιρία Καβάλα Ρινκόν
Πάσα του Ορούμα για τον Ρινκόν στον κενό χώρο, ο τελευταίος θα κάνει το πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα θα καταλήξει άουτ.
62' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Χαβίτο στη θέση του Μεριέμ.
68' Γκολ Άρης Ντουγκλάο (αυτογκόλ)
Ο Άρης πήρε αυτό που δικαιούται! Έπειτα από σέντρα του Κάλβο από τα αριστερά και λάθος απομάκρυνση των αμυντικών της Καβάλας, ο Κόκε κάνει με τη μια το σουτ και η μπάλα αφού κοντράρει στον Ντουγκλάο καταλήγει στα δίχτυα του Ιτάνζ. Στο πόδι το "Κλεάνθης Βικελίδης".
69' Κίτρινη κάρτα Άρης Κόκε
71' Αλλαγή παίκτη Καβάλα
Ο Σιόντης στη θέση του Ντικρόκ.
71' Σουτ Άρης Νέτο
Ωραίος συνδυασμός των παικτών του Άρη, ο Νέτο κάνει το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
74' Κίτρινη κάρτα Άρης Κάλβο
79' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Τζόνσον στη θέση του Κάμπορα.
82' Ευκαιρία Άρης Νάτσο Γκαρσία
Τρομερή ατομική προσπάθεια και ευκαιρία από τον Νάτσο Γκαρσία. Ο Βολιβιανός μέσος βγήκε κατά μέτωπο στην επίθεση, με κεφαλιά κατάφερε να μπει στην μεγάλη περιοχή, έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Ιτάνζ έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
83' Ευκαιρία Άρης Νασούτι
Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Νασούτι κάνει κοντρόλ με το στήθος μέσα στην μικρή περιοχή, είναι έτοιμος να σουτάρει, όμως ο Ιτάνζ βγήκε σωτήρια και απομάκρυνε με γροθιές.
84' Γκολ Άρης Χαβίτο
3-1 για τον Άρη! Ο Ναφτί έκανε κάθετη πάσα για τον Τζόνσον εκείνος νικήθηκε από τον Ιτάνζ στο τετ α τετ, όμως ο Χαβίτο πετάχτηκε και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Καβάλας.
88' Κίτρινη κάρτα Καβάλα Ιτάνζ
90' Έναρξη καθυστερήσεων +4 λεπτά
90' Ευκαιρία Άρης Τζόνσον
Άλλη μια εξαιρετική μπαλιά από τον Κάλβο, ο Τζόνσον βγήκε τετ α τετ με τον Ιτάνζ, όμως δεν μπορεί να τον νικήσει.
90' Λήξη αγώνα
Τέλος αγώνα με τον Άρη να παίρνει τη νίκη με 3-1 και να είναι το φαβορί για την πρόκριση στον τελικό ενόψει του επαναληπτικού στην Καβάλα.