Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Άρης-Κιέβο 0-1

ναφτι

Χωρίς ουσία εμφανίστηκε ο Άρης στο δεύτερο εν Ελλάδι φιλικό του κόντρα στην Κιέβο και γνώρισε την ήττα με 1-0

Οι παίκτες του Ιομάρ Μαζίνιο είχαν ξεκάθαρα την κατοχή της μπάλας, ενώ δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους αντιπάλους τους, παρά μόνο στη φάση του γκολ, που ήρθε στο 86ο λεπτό από τον Ιούνκο.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν επιθετικά, αλλά απείλησαν μόνο με μακρινά του Νάτσο Γκαρσία, ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος της ομάδας του στο πρώτο μέρος. Ωστόσο η σημαντικότερη ευκαιρία για τον Άρη ήρθε τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Χαβίτο βγήκε απέναντι από τον Σορεντίνο, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Στο δεύτερο μέρος ο Βραζιλιάνος τεχνικός έκανε πολλές αλλαγές, δοκιμάζοντας διαφορετικά σχήματα, τα οποία όμως δεν απέδωσαν, αν και οι Κόκε, Κάλβο και Κάμπορα είχαν καλές ευκαιρίες για να "ανοίξουν" το σκορ.

Τελικά, στη μοναδική αξιόλογη φάση της Κιέβο στον αγώνα, στο 86', ο Ιούνκο έφυγε στην αντεπίθεση και νίκησε με πλασέ τον Πέσκοβιτς, χάριζοντας τη νίκη στην ιταλική ομάδα.

Οι Αμπρέου, Γιάχιτς και Βανγκέλι δεν βρίσκονταν στη διάθεση του Μαζίνιο εξαιτίας υποχρεώσεων με τις εθνικές τους ομάδες. Απών και ο Φερνάντες, που βρίσκεται στην Ισπανία για να παραλάβει το νέο του κοινοτικό διαβατήριο.

Άρης (Μαζίνιο): Σηφάκης (56' Πέσκοβιτς), Νέτο (62' Φλάβιο), Νασούτι, Γκιάρο, Αράνο, Ναφτί (62' Ρόβας), Γκαρσία (88' Πρίττας), Γκρασιάν (70' Λαμπριάκος), Χαβίτο (46' Κάλβο), Κόκε, Κάμπορα (81' Αραβίδης)

Κιέβο (Ντι Κάρλο): Σορεντίνο, Σκαρντίνα (80' Μαρκέζε), Μαντοβάνι, Μαντέλι, Αριάτι (64' Ιούνκο), Φρε (46' Μαλαγκό), Μαρκολίνι (80' Χανίνε), Πίντζι (80' Μόρο), Λουσιάνο (46' Ριγκόνι), Πελισιέρ, Ντε Πάουλα (62' Μπεντιβόλιο)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ιομάρ Μαζίνιο: " Η αλήθεια είναι πως με την ένταση που παίξαμε είμαι χαρούμενος. Το αποτέλεσμα δεν παύει να είναι άτυχο, καθώς ελέγχαμε το παιχνίδι. Ξέραμε ότι η αντίπαλος θα αμυνθεί. Είμαι ευχαριστημένος από το ρυθμό που είχαμε, κάναμε ευκαιρίες για γκολ, τις οποίες δεν αξιοποιήσαμε και αυτό πρέπει να το κοιτάξουμε. Οι ποδοσφαιριστές βρίσκονται σε καλή στιγμή, είμαι ικανοποιημένος από την καλή δουλειά στον αγωνιστικό χώρο. Ο κορμός είναι αυτός που ξεκίνησε στο πρώτο ημίχρονο, σε κάποιες θέσεις δεν έχω κατασταλάξει ακόμη. Μέχρι την πρώτη αγωνιστική η ομάδα θα είναι έτοιμη. Η κούραση αυτήν τη στιγμή είναι λογικό να βγαίνει".

Φρανθίσκο Χαβίτο: " Παίξαμε πολύ καλύτερα από την αντίπαλο μας. Μας έλειψε το σωστό τελείωμα στις φάσεις. Δεν ανησυχώ αυτήν τη στιγμή. Η ιταλική ομάδα αμυνόταν συστηματικά. Αν δεν είχαμε δημιουργήσει τις ευκαιρίες για να σκοράρουμε θα ανησυχούσα παραπάνω. Θεωρώ ότι σύντομα θα είμαστε εκεί που θέλουμε".