Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΛ

Άρης-Λάρισα 1-1

λαρισα πανηγυρικο

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Άρης και Λάρισα, μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα 1-1 στο "Κλεάνθης Βικελίδης"

Ο Τόνι Κάλβο στο 56' είχε δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους, που έχουν ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ, στόχος που παραμένει εφικτός και για τους "βυσσινί".
Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Μάρκο Αουρέλιο, Γιάχιτς, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Πρίττας, Σιστόν (57' Ίβιτς), Κάλβο (86' Σανσόν), Αμορόζο (70' Τιάγκο Ζεντίλ), Κόκε.

Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Βενετίδης, Νταμπίζας, Κυριακίδης (83' Λαμπρόπουλος), Γκαλίτσιος, Κλέιτον, Μετίν (75' Καλαντζής), Σαρμιέντο (26' λ.τρ. Πάρα), Φέρστερ, Ιγκλέσιας, Ζουράφσκι.

Διαιτητής: Κατσιδώνης (Δωδεκανήσου)

Βοηθοί: Ζαχαρόπουλος (Δράμας), Τρύφων (Δράμας)

Τέταρτος διαιτητής: Ντάκος (Ξάνθης)

Κίτρινες κάρτες: Νεμπεγλέρας, Μάρκο Αουρέλιο, Σιστόν, Πρίττας, Ρονάλντο (Άρης), Φέρστερ, Νταμπίζας, Ιγκλέσιας, Βενετίδης (Λάρισα)

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Η ΑΕΛ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Στο 11ο λεπτό, ο Κλέιτον συνδυάστηκε έξοχα με τον Ματσέι Ζουράφσκι, που βρέθηκε απέναντι στον Χαλκιά, όμως ο διεθνής γκολκίπερ μπλόκαρε το αριστερό σουτ του Πολωνού επιθετικού.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή, όμως αποσυντονίστηκαν από τον τραυματισμό του Μαρσέλο Σαρμιέντο και την αναγκαστική αλλαγή του 26ου λεπτού. Από το σημείο εκείνο και μετά, ο Άρης ήταν πιο κινητικός, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει σοβαρούς κινδύνους για την εστία του Φώτη Κηπουρού.

Στο 49', ο Ζουράφσκι βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής, αλλά τον πρόλαβε ο Νέτο με προβολή. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς διέγνωσε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη της ομάδας του και ετοίμασε για αλλαγή τον Βλάνταν Ιβιτς, αλλά πριν προλάβει ο Σέρβος μέσος να εισέλθει στο γήπεδο, ο Άρης πήρε το προβάδισμα. Ο Τόνι Κάλβο σούταρε έξω από την περιοχή και ο Κηπουρός δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, που έσκασε μπροστά του και κατέληξε στα δίχτυα στο 56ο λεπτό.

Στο υπόλοιπο του αγώνα, οι γηπεδούχοι άφησαν χώρο στην ΑΕΛ, που είχε σε... συντριπτικά ποσοστά την κατοχή της μπάλας και στο 77' έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Χαλκιάς απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Κλέιτον.

Τελικά, η Λάρισα πήρε αυτό που δικαιωματικά άξιζε βάσει της απόδοσής της μέσα στον αγωνιστικό χώρο, όταν ο Βενετίδης σέντραρε από αριστερά, ο Ζουράφσκι πήρε την κεφαλιά και ο Φακούντο Πάρα έγραψε το 1-1 στο 84' με δεξί γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.
Συνέντευξη Τύπου
Ντούσαν Μπάγεβιτς: "Ο αντίπαλός μας ήταν καλύτερος και ξεκίνησε καλύτερα έχοντας ξεκάθαρες ευκαιρίες. Αν έβαζαν μάλιστα γρήγορα γκολ ίσως και να κερδίζανε.

Εμείς προερχόμασταν από δύο συνεχόμενα παιχνίδια, υπήρχε κούραση στους παίκτες για αυτό και κάναμε κάποιες αλλαγές. Δεν καταφέραμε όμως να κρατήσουμε το μηδέν. Η Λάρισα ήταν καλύτερη.

Όπως εμείς βάλαμε το γκολ με τον Κάλβο έτσι και δεχθήκαμε το γκολ. Τα παιδιά πάλεψαν. Είχαμε θέληση και πάθος αλλά δεν ήμασταν αυτοί που ήμασταν στα άλλα παιχνίδια"

.

Γιώργος Δώνης: "Σήμερα δεν κέρδισε η καλύτερη ομάδα μέσα στον αγωνιστικό χώρο ούτε αυτή που έκανε τις περισσότερες ευκαιρίες δηλαδή η δική μας η ΑΕΛ. Δεν είμαι ευχαριστημένος από τον βαθμό αφού θέλαμε αυτή τη νίκη ώστε για πρώτη φορά να μπούμε στην πεντάδα.

Οι ποδοσφαιριστές μου είναι άξιοι συγχαρητηρίων. Μαζί με τον Άρη νομίζω ότι αποδίδουν το καλύτερο ποδόσφαιρο στην Ελλάδα και νομίζω ότι ήταν ένα παιχνίδι που το ευχαριστήθηκε ο κόσμος που το παρακολούθησε.

Εμείς μετά το ισχυρό πλήγμα που δεχθήκαμε την Τετάρτη στο παιχνίδι Κυπέλλου και πετώντας τον τίτλο που είχαμε κατακτήσει στα σκουπίδια πέρσι, παρουσιαστήκαμε δυνατοί και είναι πολύ σημαντικό αυτό.Είμαστε μία ομάδα όπου στα 4 χρόνια που είμαι στην Λάρισα δεν έχουμε λειτουργήσει στυγνά επαγγελματικά. Χαιρόμαστε όταν ένας ποδοσφαιριστής μας προχωράει όπως ο Γκαλίτσιος και στεναχωριόμαστε για κάποιο λάθος που έχει γίνει.

Για αυτό και η ΑΕΛ έχει εξελιχθεί για έχει φθάσει εδώ που έχει φθάσει σήμερα. Είμαι ευχαριστημένος για το πώς παρουσιαστήκαμε και αυτό που έχω να πω είναι ότι εγώ για ακόμη μια φορά απόλαυσα την ομάδα μου"

.
Όλα τα λεφτά...
Άρης και Λάρισα είναι δύο ομάδες που αποδίδουν πολύ καλό ποδόσφαιρο φέτος. Ο μεταξύ τους αγώνας, όπως αναμενόταν, είχε πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Όμορφο θέαμα στο "Κλεάνθης Βικελίδης" είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι φίλαθλοι των δύο ομάδων, οι οποίοι δημιούργησαν μία ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα το βράδυ της Κυριακής (23/3).
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο Μάρσιο Αμορόζο για ένα ακόμα παιχνίδι με τη φανέλα του Άρη ήταν απογοητευτικός. Σωστή η αντικατάστασή του από τον Ντούσαν Μπάγεβιτς, αν και ο Βραζιλιάνος επιθετικός δυσανασχέτησε φανερά κατευθυνόμενος προς τον πάγκο της ομάδας του.
To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Άρης: Χαλκιάς, Νέτο, Μάρκο Αουρέλιο, Γιάχιτς, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Πρίττας, Σιστόν, Κάλβο, Αμορόζο, Κόκε.

Λάρισα: Κηπουρός, Βενετίδης, Νταμπίζας, Κυριακίδης, Γκαλίτσιος, Κλέιτον, Μετίν, Σαρμιέντο, Φέρστερ, Ιγκλέσιας, Ζουράφσκι.

Γήπεδο: "Κλεάνθης Βικελίδης"

1' Έναρξη αγώνα Αρης
Ο Άρης στη σέντρα.
5' Σχόλιο
Δυνατά έχει μπει στην αναμέτρηση ο Άρης, που ψάχνει ένα γρήγορο γκολ.
6' Κίτρινη κάρτα Αρης Νεμπεγλέρας
10' Σχόλιο
Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, η ΑΕΛ έχει ισορροπήσει τον αγώνα.
11' Ευκαιρία Λάρισα
Σπουδαία ευκαιρία για τη Λάρισα, που εκδήλωσε μία υποδειγματική επίθεση από τον άξονα. Ο Γκαλίτσιος τροφοδότησε τον Κλέιτον, ο οποίος πάσαρε στον Ζουράφσκι, αλλά ο Χαλκιάς με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε το αριστερό σουτ του Πολωνού επιθετικού, μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Χαμένο τετ α τετ για τη φιλοξενούμενη ομάδα.
20' Σχόλιο
Καλός ο ρυθμός του αγώνα, ανοικτό παιχνίδι στο "Κλεάνθης Βικελίδης".
24' Σουτ Αρης
Καλό σουτ του Κάλβο με το δεξί, έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κηπουρού.
26' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Πάρα στη θέση του Σαρμιέντο, που αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο.
33' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Φέρστερ
37' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Νταμπίζας
41' Ευκαιρία Λάρισα
Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Πάρα από τα δεξιά, ο παίκτης της ΑΕΛ έκανε την παράλληλη μπαλιά, αλλά ο Χαλκιάς πρόλαβε προ του Κλέιτον και μπλόκαρε.
45' Κίτρινη κάρτα Αρης Μάρκο Αουρέλιο
45' Έναρξη καθυστερήσεων Δύο λεπτά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου Λάρισα
Η ΑΕΛ στη σέντρα.
47' Κίτρινη κάρτα Αρης Σιστόν
49' Σουτ Λάρισα
Ο Ζουράφσκι σούταρε με το δεξί από θέση μέσα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, ο Χαλκιάς με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.
50' Ευκαιρία Λάρισα
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ζουράφσκι να σκοράρει, αλλά ο Νέτο με τάκλιν αυτοθυσίας έκοψε την μπάλα στο δεξί σουτ του Πολωνού επιθετικού από το ύψος του πέναλτι.
56' Γκολ Αρης Κάλβο
Σε μία φάση που δεν... μύριζε γκολ, ο Άρης άνοιξε το σκορ. Ο Τόνι Κάλβο επιχείρησε αριστερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Κηπουρό και κατέληξε στην αριστερή γωνία της εστίας του Έλληνα τερματοφύλακα, που... ξεγελάστηκε.
57' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Ίβιτς στη θέση του Σιστόν.
60' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Ιγκλέσιας
61' Κίτρινη κάρτα Αρης Πρίττας
63' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Βενετίδης
70' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Τιάγκο Ζεντίλ στη θέση του Αμορόζο.
75' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Καλαντζής στη θέση του Μετίν.
78' Ευκαιρία Λάρισα
Ατομική ενέργεια του Κλέιτον, ο Βραζιλιάνος επιχείρησε δυνατό δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Χαλκιάς απέκρουσε δύσκολα και με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα, παρά την προβολή του Καλαντζή, ο οποίος υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα του Άρη.
83' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Λαμπρόπουλος στη θέση του Κυριακίδη.
84' Γκολ Λάρισα Πάρα
Ο Βενετίδης σέντραρε από τα αριστερά, κεφαλιά-πάσα του Ζουράφσκι στον Πάρα, ο οποίος με δεξί γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαλκιά, που φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.
86' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Σανσόν στη θέση του Κάλβο.
88' Σουτ Αρης
Μακρινό αριστερό σουτ του Τιάγκο Ζεντίλ, ο Κηπουρός έδιωξε δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τέσσερα λεπτά
94' Κίτρινη κάρτα Αρης Ρονάλντο