Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Άρης-Μπενφίκα 1-4

ΑΡΗΣ - ΜΠΕΝΦΙΚΑ / ΦΙΛΙΚΟ MOTIONTEAM

Ο Άρης δεν έδειξε καλό πρόσωπο στο πιο δυνατό φιλικό της προετοιμασίας του, καθώς ηττήθηκε με 4-1 από την πρωταθλήτρια Πορτογαλίας, Μπενφίκα, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στη Νιόν της Ελβετίας.

Δεν αγωνίστηκαν για τους "κίτρινους" οι τραυματίες Σάκης Πρίττας, Ντεϊβίντας Τσεσνάουσκις, ωστόσο χρόνο συμμετοχής πήραν οι νεοαποκτηθέντες Κάρλος Ρουίς και Κώστας Καζναφέρης

Η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 17ο λεπτό, όταν ο Αϊμάρ εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό των "κιτρίνων", άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μιχάλη Σηφάκη.

Η απάντηση από πλευράς Άρη ήταν άμεση, καθώς στο 25ο λεπτό ο Χαβίτο έβγαλε παράλληλη μπαλιά για τον Τσέζαρεκ, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση (από θέση οφσάιντ) έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ελληνική ομάδα κατέρρευσε, αφού στο 52ο λεπτό, μετά από λάθος απομάκρυνση του Μίτσελ, ο Σαβιόλα έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Πορτογάλους.

Το σκορ διευρύνθηκε στο 64ο λεπτό, με τρόπο πανομοιότυπο με το πρώτο γκολ των "Λουζιτανών". Ο Άλαν Κάρντετς εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος και άλλαξε πορεία, ξεγελώντας τον Σηφάκη, που δεν μπόρεσε να γλιτώσει την ομάδα του από το 3-1.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 84' ο Χάρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ωραία ενέργεια του Ουέλντον και με κοντινό πλασέ "έγραψε" το 4-1.

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Λαζαρίδης (77' Κουλουχέρης), Ρονάλντο (69' Οριόλ), Νέτο (62' Βαγγέλη), Μίτσελ, Χαβίτο (83' Καζναφέρης), Μενδρινός (65' Κατίδης), Κάλβο, Κόκε, Ναφτί (75' Οικονομόπουλος), Τσέζαρεκ (69' Ρουίς)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Ρομπέρτο, Χάβι Γκαρσία (45' Άιρτον), Αϊμάρ (75' Φάμπιο Φάρια), Κάρλος Μάρτινς (61' Φελίπε Μενέζες), Γκαϊτάν, Λουίς Φιλίπε, Νταβίντ Λουίζ, Σέζαρ Πεϊσότο, Σίντνεϊ, Σαβιόλα (65' Χάρα), Κάρντετς (75' Ουέλντον)

Μετά την αναμέτρηση, ο Φρανθίσκο Χαβίτο δήλωσε: " Σίγουρα τα συμπεράσματα είναι θετικά. Πήγαμε στα αποδυτήρια με ισοπαλία σε ένα διάστημα όπου είχαμε λυμένα πόδια και θα μπορούσαμε να σκοράρουμε κάποια ακόμα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η Μπενφίκα εκμεταλλεύτηκε την κούρασή μας και νίκησε. Ήμασταν όμως άτυχοι στα δύο πρώτα γκολ όπου ήρθαν από φάουλ, με την μπάλα να αλλάζει πορεία από το τείχος. Κρατάμε ωστόσο το πρώτο ημίχρονο. Σίγουρα η ομάδα όσο περνάει ο καιρός θα έχει μεγαλύτερη φρεσκάδα και θα βρισκόμαστε περισσότερο και με καλύτερη εικόνα, ταχύτητα και ποδόσφαιρο, αφού ακόμα είμαστε κάπως δεμένοι. Νιώθω αρκετά ικανοποιημένος, είμαι μέσα στις φάσεις, δεν πέτυχα κάποιο γκολ αλλά έδωσα την ασίστ. Αυτό που θέλω είναι να βοηθάω την ομάδα να κερδίσει και με τον καιρό είμαι σίγουρος ότι θα είμαστε καλύτεροι".

Από την πλευρά του, ο Σέρχιο Κόκε τόνισε: " Η αλήθεια είναι ότι παίξαμε με μία ομάδα πολύ δυνατή, που θα παίξει στο Champions League και με πολύ καλές μονάδες που θα μπορούσαν να παίξουν σε οποιαδήποτε ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο τους κοιτάξαμε στα ίσα αλλά στη συνέχεια τα πόδια μας έγιναν βαριά και αυτό μας στοίχισε. Αυτό που μας απασχολεί είναι να παίζουμε ποδόσφαιρο και μέσα από τα λάθη και τη δουλειά να διορθωνόμαστε για την συνέχεια. Νιώθω δυνατός και με καλύτερη ταχύτητα και στόχος μας είναι στην διάρκεια της χρονιάς να έχουμε μία άψογη συνεργασία όλοι μας".