X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Άρης-ΟΦΗ 3-1

Κόκε

Ο Άρης νίκησε τον ΟΦΗ με 3-1 και βρίσκεται πλέον μόνος στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας

Στο πρώτο ημίχρονο κατά διαστήματα οι ποδοσφαιριστές του Ερνάντεθ έκρυψαν τη μπάλα. Προηγήθηκαν μόλις στο 12' με τον Κόκε, ενώ διπλασίασαν με ένα εκπληκτικό γκολ του Πάουλο κόστα λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά, κατάφερε να μειώσει με τον Οφορίκουε στο 49' θέτοντας εαυτόν εντός αγώνα και πάλι. Στο 60'όμως ο Άρης με πέναλτι του Πάουλο Κόστα έκανε το 3-1 σε ένα χρονικό σημείο που οι φιλοξενούμενοι είχαν αρχίσει να πιέζουν.

Η ειρωνία για τους Κρητικούς είναι ότι το πέναλτι το έκανε ο Μονιάκης ο οποίος είχε μπει τρία λεπτά πριν στον αγωνιστικό χώρο. Ο νεαρός αμυντικός ανέτρεψε τον Χαβίτο και στέρησε την ευκαιρία από την ομάδα του να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ (Κίκε Ερνάντεθ): Χαλκιάς, Κοίρα (60' Τούτα), Βανγκέλι, Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης, Νεμπεγλέρας, Παλαθουέλος, Χαβίτο, Γκαρθία(77' Νασιμέντο), Κόκε (84' Γκουγκουλιάς), Πάουλο Κόστα.

ΟΦΗ (Ράινερ Μάουρερ): Σηφάκης, Ουέλινγκντον, Αρβανίτης, Πίτσος (77' Ρουμπάκης), Ντρούλιτς, Νουαφόρ, Οφορίκουε, Τσίπεφ (57' Μονιάκης), Σφακιανάκης, Κωνσταντινίδης, Σίμιτς.

Διαιτητής:Μαζαράκος (Άρτας)

Βοηθοί:Λιόλιος (Λάρισας), Τζούνας(Κοζάνης) Κίτρινες:-/Ουέλινγκτον, Πίτσος

td> Με μια ματιά
Ο Άρης παρετάχθη στο Κλεάνθης Βικελίδης απέναντι στον ΟΦΗ, με μοναδικό στόχο τη νίκη αφού στην ομάδα της Θεσσαλονίκης γνώριζαν πολύ καλά ότι με την κατάκτηση των τριών βαθμών θα σκαρφάλωναν και πάλι στην 4η θέση της βαθμολογίας μετά και την χθεσινή ήττα του ΠΑΟΚ.

Αυτό είχε ως επακόλουθο να γίνουν κάποιες αλλαγές στην εντεκάδα από τον Ερνάντεθ, με τον Ισπανό τεχνικό επιλέγει το 4-3-3 που υπό συνθήκες μπορεί να χαρακτηριστεί και 4-4-1-1.

Πιο συγκεκριμένα κάτω από τα δοκάρια ήταν ο συνήθης ύποπτος Χαλκιάς ενώ κεντρικό δίδυμο στην άμυνα ήταν οι Παπαδόπουλος και Κουλουχέρης, στα δεξιά έπαιξε ο Κοίρα ενώ στα αριστερά επέστρεψε ο Βανγκέλι.

Στο χώρο του κέντρου, στους ρόλους των αμυντικών χαφ ήτανι οι Νεμπεγλέρας και Παλαθουέλος, έχοντας από τα αριστερά τον Παόυλο Κόστα και από τα δεξιά τον Χαβίτο. Μπροστά από τα αμυντικά χαφ έπαιξει ο Γιόναν Γκαρθία στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός και στην κορυφή της επίθεσης ο Κόκε.

Από την άλλη ο κύριος Μάουρερ παρέταξε την ομάδα του με σκοπό να πάρει ότι καλύτερο μπορεί από την καυτή έδρα του Άρη, έχοντας όλα τα επιθετικά του όπλα εντός εντεκάδας. Έτσι ξεκίνησε με κάτω από τα δοκάρια τον Σηφάκη, τους Αρβανίτη, Ουέλινγκτον στο κέντρο της άμυνας.

Ο Πίτσος ήταν στα αριστερά κι ο Σφακιανάκης στα δεξιά. Κωνσταντινίδης, Τσίπεφ είχαν τον βρώμικο ρόλο στο χώρο του κέντρου, ενώ οι Σίμιτς, Ντρούλιτς, Οφορίκουε πλαισίωναν τον Νουαφόρ στην επίθεση των Κρητικών. Πολλές φορές βέβαια ο Κωνσταντινίδης είχε και τον ρόλο του λίμπερο.

Ο Άρης αιφνιδίασε τον αντίπαλο του και στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά δεν τον άφησε κυριολεκτικά να αλλάξει δύο πάσες, ενώ ελάχιστες ίσως και καμία φορά δεν πέρασαν τη μεσαία γραμμή.

Όλα έδειχναν ότι θα ήταν θέμα χρόνου να ανοίξει το σκορ, και το γκολ ήρθε μόλις στο 12' με τον μόνιμο εκτελεστή των "κιτρινόμαυρων", τον Σέρχιο Κόκε. Ήταν ο Παλαθουέλος που με μια μακρινή μπαλιά βρήκε τον Κόκε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ και την ώρα που ο Σηφάκης έκανε λανθασμένη εκτίμηση της φάσης, αφήνοντας την εστία του, ο επιθετικός του Άρη πλάσαρε ιδανικά πάνω από τον γκολκίπερ ανοίγοντας το σκορ.

Στη συνέχεια μολονότι ο Άρης έλεγχε το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν δειλά δειλά να βγαίνουν μπροστά και να κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Σε δύο φάσεις μια με τον Οφορίκουε(27') και μαι με τον Ουέλινγκτον(34').

Κι ενώ ο ΟΦΗ είχε ισορροπήσει το παιχνίδι, ήρθε ένα φοβερό γκολ του Πάουλο Κόστα διαγώνια έξω από την περιοχή, απ' όπου σούταρε δυνατά για να δει τη μπάλα να καταλήγει στο απέναντι "γάμα" της εστίας του Σηφάκη, στέλνοντας τον Άρη στα απδυτήρια με αέρα δύο τερμάτων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε τελείως αντίστροφα από το πρώτο, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πολύ δυνατά από τα πρώτα δευτερόλεπτα και να ευτυχούν να μειώσουν στο σκορ τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους. Ο Οφορίκουε ήταν ο τελικός αποδέκτης ενός πολύ καλού συνδυασμού τον Τσίπεφ, Ντρούλιτς. Μόνος απέναντι από τον Χαλκιά ο Γκανέζος με φοβερό μονοκόματο βολέ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Χαλκιά.

Ο ΟΦΗ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ο Μάουρερ βλέποντας την ομάδα του να απειλεί, άλλαξε τον Τσίπεφ με τον Μονιάκη για να ελευθερώσει τον Πίτσο. Στο 60', η ειρωνία χαμογέλασε στον ωΓερμανό τεχνικό, καθώς ο Μονιάκης αφού "έφαγε" μια εντυπωσιακή ντρίμπλα από τον Χαβίτο, στη συνέχεια τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή. Ο Πάολυλο Κόστα εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 3-1 για να κόψει τα φτερά των ποδοσφαιριστών των Κρητικών.

Στο τελευταίο μισάωρο ο ΟΦΗ πίεσε, είχε δοκάρι στο 71' με τον Κωνσταντινίδη, μετά από λάθος έξοδο του Χαλκιά. Απείλησε μερικές φορές ακόμα με τον Οφορίκουε κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών, αλλά τίποτα δεν άλλαξε ως το τελευταίο σφύριγμα του κύριου Μαζαράκου.

Μικρά από το Βικελίδης

* Παρών στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο συνεργάτης του Ότο Ρεχάγκελ, ο Γιάννης Τοπαλίδης θέλοντας να έχει την καλύτερη δυνατή εικόνα για τους διεθνείς και όχι μόνο Έλληνες παίκτες του Άρη και του ΟΦΗ.

* Αρκετό το κρύο στην Θεσσαλονίκη το οποίο Κίκε Ερνάντεθ και Ράινερ Μάουρερ εύχονται να μην επηρεάσουν τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών τους.

* O Τούτα μετά από περίπου τρεις μήνες βρέθηκε και πάλι στην αποστολή του Άρη ενώ σε αυτή επέστρεψε και ο Γιώργος Γκουγκουλιάς.

* Παρών στην ενδεκάδα του Άρη και στον χώρο της άμυνας ο Κρίστι Βανγκελί με τον διεθνή με την Εθνική Αλβανίας.

* Το πώς έγινε αυτό; Μετά από την συμπληρωματική έκθεση του κ. Κασναφέρη αναφορικά με την κάρτα που είχε δεχθεί, αλλά δεν είχε σημειωθεί στον αγώνα της περασμένης εβδομάδας με τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας.

* Μετά την παραπάνω εξέλιξη ο δυναμικός αμυντικός του Άρη δεν θα αγωνιστεί στον αγώνα με τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Καραϊσκάκη όπως έγινε γνωστό από πλευράς της ΠΑΕ.

* Οι διοικούντες της ΠΑΕ Άρης αναμένεται να έχουν μέσα στις επόμενες μέρες επαφές με τον εκπρόσωπο του Πάολο Κόστα για την ανανέωση του συμβολαίου Πορτογάλου μέσου που τελειώνει το καλοκαίρι.

* Μετά από απόφαση της διοίκησης της ΠΑΕ Άρης στο μπροστινό μέρος της φανέλας του σημερινού παιχνιδιού υπήρχε διαφήμιση του ιδρύματος γονέων παιδιών πασχόντων από κακοήθη νοσήματα «Λάμψη».

td> Συνέντευξη Τύπου
Μάουρερ: "Κοιτάω μόνο την ομάδα μου"

Στην σημασία που είχαν στην εξέλιξη του παιχνιδιού τα δύο γκολ του Άρη στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε ο τεχνικός του ΟΦΗ, Ράινερ Μάουρερ, ενώ ο προπονητής των "κιτρίνων" δεν παρέλειψε να τονίσει και να μην κρυφτεί πίσω από το δάχτυλό του πως στόχος της ομάδας του είναι η έξοδός της στο Κύπελλο UEFA.

"Στο ξεκίνημα είχαμε πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία και στις δεύτερες μπαλιές. Στο πρώτο γκολ το Νούμερο 26 του Άρη (σ.σ. Παλαθουέλος) ήταν μόνος του, έκανε πάσα στον Κόκε, είχαμε πρόβλημα στην άμυνά μας και δεχτήκαμε το γκολ. Το δεύτερο γκολ ήρθε γιατί είχαμε πολλούς παίκτες πίσω. Ο Πάουλο Κόστα είναι παίκτης με δεξί πόδι και δεν πήγαμε πάνω του όπως θα έπρεπε να πάμε, ενώ σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχαμε μια ευκαιρία με τον Οφορίκουε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πίσω με 2-0 και αυτό ήταν πρόβλημα. Ήμασταν όμως η καλύτερη ομάδα. Κάναμε το 2-1 με τον Οφορίκουε ενώ είχαμε καλή ευκαιρία με τον Κωνσταντινίδη που η μπάλα από την κεφαλιά του βρήκε στο δοκάρι αλλά και το σουτ του Οφορίκουε.

Η αλλαγή του Πίτσου έγινε για να προφυλαχθεί, με τον Μονιάκη να κάνει το πέναλτι στην πρώτη του φάση σε ένα δεύτερο ημίχρονο όπου ο Άρης έκανε το 3-1 χωρίς να έχει ευκαιρία. Χάσαμε σε ένα πολύ καλό παιχνίδι και σε ένα πρωτάθλημα όπου οι ομάδες είναι πολύ κοντά. Έχουμε τώρα ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι εκτός έδρας με την Λάρισα όπου θα πρέπει να παίξουμε όχι όπως ξεκινήσαμε σήμερα αλλά όπως στο δεύτερο ημίχρονο"

.

Όσο για το κυνήγι της εξόδου στο Κύπελλο UEFA ο Γερμανός τεχνικός του ΟΦΗ είπε: "Κοιτάω μόνο την ομάδα μου αλλά πιστεύω ότι όλες οι ομάδες είναι πολύ κοντά και θα δούμε".

Αρβανίτης: "Από ένα ημίχρονο"

"Ήταν ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δυο πολύ καλές ομάδες όπου η κάθε μία είχε από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης ήταν καλύτερος και προηγήθηκε με 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο εμείς ήμασταν πολύ καλύτεροι, κάναμε ευκαιρίες και εκεί που μειώσαμε στο σκορ και μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε κάναμε ένα πέναλτι και χάσαμε το παιχνίδι", τόνισε από την πλευρά του ο αμυντικός του ΟΦΗ, Δημήτρης Αρβανίτης, που έδωσε το παρών στη Συνέντευξη Τύπου.

Ερνάντεθ: "Να βγούμε στο UEFA"

"Στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος δεν θα υπάρχει χρόνος για να αποφύγουμε οποιαδήποτε λάθη διότι τα περιθώρια στενεύουν", ήταν τα πρώτα λόγια του Κίκε Ερνάντεθ με τον τεχνικό του Άρη να συνέχισε λέγοντας: "Η ομάδα είχε πάρα πολύ όρεξη για τη νίκη και όλοι μαζί θέλαμε να την αφιερώσουμε στον κόσμο μας. Να του την αφιερώσουμε για την ήττα της περασμένης εβδομάδας", εννοώντας το τοπικό ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

"Γνωρίζαμε τα άλλα αποτελέσματα χθες και σήμερα», πρόσθεσε ο Ερνάντεθ και επισήμανε: «Τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα γιατί όταν έρχεσαι από πίεση βαθμολογική τα πράγματα είναι πιο δύσκολα και ιδιαίτερα απέναντι σε μια ομάδα όπως ο ΟΦΗ".

Για το αγωνιστικό πρόσωπο του Άρη είπε: "Πιστεύω ότι η ομάδα έκανε ένα πάρα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Όπως είχαμε πει έπρεπε να μπούμε επιθετικά και με όρεξη όπως και έγινε. Έπρεπε σήμερα να παίξουμε με ταχύτητα. Εφόσον δεν υπάρχουν κενοί χώροι θα έπρεπε εμείς να τους δημιουργήσουμε με καλά ξεμαρκαρίσματα. Παίξαμε ποδόσφαιρο για να κερδίσουμε στο πρώτο ημίχρονο και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος".

Όσο για τον ΟΦΗ είπε: "Σέβομαι τον αντίπάλο. Το προηγούμενο εκτός έδρας παιχνίδι του ΟΦΗ ήταν απέναντι στον Παναθηναϊκό όπου παίξανε πολύ καλά, μετά κερδίσανε στην έδρα τους και αποκτήσανε πολύ καλό ηθικό. Είναι επόμενο να αντιμετωπίζαμε προβλήματα και για να αντιμετωπίσεις μια τέτοια ομάδα θα έπρεπε να είχαμε την κατοχή της μπάλας. Για αυτό και σε γενικές γραμμές είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από τη νίκη και για τον κόσμο και για εμάς, και θα πρέπει να συνεχίσουμε έτσι.Εμείς δεν έχουμε σκοπό να ενοχλήσουμε καμία ομάδα. Στόχος μας είναι να βγούμε στο κύπελλο UEFA. Η ομάδα έχει πάρα πολύ όρεξη και θέλουμε αυτό τον στόχο να τον πετύχουμε".

td> Όλα τα λεφτά...
Το εκπληκτικό γκολ του Πάουλο Κόστα στο απέναντι "γάμα" της εστίας του Σηφάκη, αλλά και τα γκολ των Οφορίκουε και Κόκε.

td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το πέναλτι του νεαρού Μονιάκη, τρία λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, που σίγουρα του έριξε την ψυχολογία την ώρα που η ομάδα του ανέβαινε.

td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
ΑΡΗΣ (Κίκε Ερνάντεθ): Χαλκιάς, Κοίρα, Βανγκέλι, Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης, Νεμπεγλέρας, Παλαθουέλος, Χαβίτο, Γκαρθία, Κόκε, Πάουλο Κόστα.

ΟΦΗ (Ράινερ Μάουρερ): Σηφάκης, Ουέλινγκντον, Αρβανίτης, Πίτσος, Ντρούλιτς, Νουαφόρ, Οφορίκουε, Τσίπεφ, Σφακιανάκης, Κωνσταντινίδης, Σίμιτς.

Βοηθοί:Λιόλιος (Λάρισας), Τζούνας(Κοζάνης)

1' Έναρξη αγώνα
Με τον Άρη στη σέντρα.
1' Κόρνερ Άρης
4' Φάουλ Άρης Νεμπεγλέρας
Στον Οφορίκουε.
5' Σχόλιο
Τίποτα το ιδιαίτερο σε αυτά τα πορώτα λεπτά με τον Άρη να έχει μπει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο.
6' Κόρνερ Άρης
Πιέζει ο Άρης.
8' Φάουλ ΟΦΗ Οφορίκουε
8' Φάουλ ΟΦΗ Πίτσος
12' Γκολ Άρης Κόκε
Ο Σέρχιο Κόκε εκμεταλλεύτηκε μια "σαραντάρα" μπαλιά του Παλαθουέλος και άνοιξε το σκορ με πολύ όμορφο πλασέ περνώντας ωραία τη μπάλα πάνω από τον Σηφάκη, ο οποίος δεν εκτίμησε σωστά τη φάση.
14' Σουτ ΟΦΗ Ντρούλιτς
Πρώτο σουτ για τους φιλοξενούμενους από τον Σέρβο επιθετικό, άουτ.
15' Σχόλιο
Ο Άρης είχε κλείσει ατα καρέ του τον ΟΦΗ από το πρώτο λεπτό, μην αφήνοντας τους Κρητικούς να περάσουν τη γραμμή του κέντρου. Μοιραία ήρθε και το γρήγορο γκολ, που αλλάζει τα δεδομένα του αγώνα.
19' Φάουλ Άρης Παπαδόπουλος
23' Ευκαιρία Άρης Πάουλο Κόστα
Φάουλ του Πάουλο Κόστα παρεμβαίνει ο Κόκε αλλά δεν αιφνιδιάζεται ο Σηφάκης.
25' Φάουλ ΟΦΗ Σίμιτς
26' Σχόλιο
Ο Άρης ελέγχει πλήρως το ρυθμό, αν και δεν έχει τον ενθουσιασμό του πρώτου δεκαέντάλεπτου. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να βγει μπροστά, αλλά οι γηπεδούχοι έχουν ξανά την πρωτοβουλία των κιμήσεων.
27' Ευκαιρία ΟΦΗ Οφορίκουε
Από μπαλιά του Ντρούλιτς στην πλάτη της άμυνας ο Γκανέζος επιθετικός σούταρε σε πρώτο χρόνο, αναγκάζοντας τον Χαλκιά σε εντυπωσιακή και σωτήρια επέμβαση.
28' Φάουλ ΟΦΗ Ουέλινγκτον
Σε πολύ καλό σημείο για τον Άρη.
28' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Ουέλινγκτον
34' Ευκαιρία ΟΦΗ Ουέλινγκτον
Σε μια στημένη φάση, ο Ουέλινγκτον βρέθηκε μες την περιθοχή, γύρισε το σώμα του και σούταρε αλλά ο Χαλκιάς ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.
35' Σχόλιο
Ο ΟΦΗ έχει ισορροπήσει λίγο το ρυθμό, με τον Άρη να μην έχει τον ενθουσιασμό των πρώτων λεπτών.
35' Σουτ Άρης Κόκε
Άουτ από καλή θέση.
39' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Πίτσος
42' Γκολ Άρης Πάουλο Κόστα
Εκπληκτικό γκολ για τον Άρη με σουτ δυναμίτη του Πορτογάλου μέσου των "κιτρινόμαυρων" ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο απέναντι "γάμα" της εστίας του Σηφάκη.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Σουτ Άρης Γκαρσία
Άουτ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Με τους φιλοξενούμενους στη σέντρα.
47' Κόρνερ ΟΦΗ
49' Γκολ ΟΦΗ Οφορίκουε
Πολύ καλός συνδυασμός των παικτών του ΟΦΗ (Τσίπεφ, Ντρούλιτς),με τελικό αποδέκτη τον Οφορίκουε ο οποίος με φωτοβολίδα από το ύψος της περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Χαλκιά μειώνοντας το σκορ και δίνοντας με αυτόν τον τρόπο νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.
55' Σχόλιο
Ο ΟΦΗ έχει μπει με τελείως διαφορετική αγωνιστική νοοτροπία στο δεύτερο ημίχρονο και πιέζει τον Άρη. Το γκολ του Οφορίκουε άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα.
55' Σουτ ΟΦΗ Οφορίκουε
Εύκολα ο Χαλκιάς.
57' Κόρνερ ΟΦΗ
57' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Μονιάκης στη θέση του Τσίπεφ.
59' Πέναλτι ΟΦΗ Μονιάκης
Δύο λεπτά στον αγωνιστικό χώρο ο νεαρός αμυντικός ανέτρεψε τον Χαβίτο, ο οποίος τον είχε περάσει με ωραία ντρίμπλα.
60' Γκολ Άρης Πάουλο Κόστα
Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
63' Κόρνερ Άρης
64' Ευκαιρία ΟΦΗ Οφορίκουε
Ο επιθετικός του ΟΦΗ βρέθηκε για μια ακόμα φορά σε θέση βολής, σούταρε μονοκόματα αλλά ο Χαλκιάς είπε όχι και πάλι διώχνοντας σε κόρνερ.
64' Κόρνερ ΟΦΗ
65' Σχόλιο
Το λάθος του νεοεισελθόντα Μονιάκη έδωσε και πάλι αέρα δύο γκολ στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι, στο οποίο ο ρυθμός έχει ανοίξει πολύ.
68' Κόρνερ ΟΦΗ
70' Κόρνερ ΟΦΗ
71' Δοκάρι ΟΦΗ
Λανθασμένη έξοδο του Χαλκιά στο κόρνερ με κάποιον ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ να παίρνει την κεφαλιά αλλά την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι.
71' Κόρνερ ΟΦΗ
76' Σχόλιο
Ο άρης φαίνεται να ελέγχει το παιχνίδι, καθώς το έχει φέρει στα μέτρα του, ρίχνοντας αρκετά το ρυθμό. Ο ΟΦΗ είχε ένα επιθετικό ξέσπασμα αλλά ακόμη δεν έχει καταφέρει να μπει ξανά στο παιχνίδι.
77' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Νασιμέντο στη θέση του Γιόναν Γκαρσία.
78' Κόρνερ ΟΦΗ
79' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Ρουμπάκης στη θέση του Πίτσου.
79' Κόρνερ ΟΦΗ
81' Ευκαιρία Άρης Πάουλο Κόστα
Πολύ ωραία ενέργεια του Κόκε μέσα στην περιοχή και ασίστ στον Π.Κόστα ο οποίος σούταρε ψηλά.
83' Κόρνερ Άρης
85' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Γκουγκουλιάς στη θέση του Κόκε.
87' Κόρνερ ΟΦΗ
92' Σουτ Άρης Γκουγκουλιάς
Σε κόρνερ ο Σηφάκης.
93' Ευκαιρία Άρης Παλαθουέλος
Εντυπωσιακή απόκρουση του Σηφάκη σε κεφαλιά του Παλαθουέλος στη γωνία.