Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Άρης-Ολυμπιακός 1-0

Άρης γκολ

Ο Άρης επικράτησε του Ολυμπιακού έπειτα από δέκα χρόνια στην Θεσσαλονίκη και πανηγύρισε μία τεράστια νίκη με 1-0

Το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής είχε αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες, πολύ δύναμη και έναν Άρη που πέτυχε το τέρμα της νίκης σε ένα σημείο όπου ο Ολυμπιακός πίεζε. Στη συνέχεια και παρά τις αλλαγές του Βαλβέρδε που έπαιξε φουλ επίθεση στην επανάληψη, οι παίκτες του Ερνάντεθ κράτησαν το “μηδέν” στην άμυνα και πήραν το υπερπολύτιμο τρίποντο.
Οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευθούν τα στραβοπατήματα της ΑΕΚ και του Παναθηναϊκού και έχουν πλέον τον ΠΑΟΚ στην δεύτερη θέση μόλις έναν βαθμό πίσω τους.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης (Κίκε Ερνάντεθ): Σηφάκης, Νέτο, Ρομπέρζ, Ρονάλντο Γκιάρο, Λέμπο, Βιτόλο, Γκαρσία (86΄ Καράμπελας), Νεμπεγλέρας (60΄ Σιστόν), Χαβίτο, Κόκε, Κάλβο (60΄ Ρεγκέιρο).

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πάντος (46΄ Γκαλέτι), Ντομί, Α. Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοφ, Ντουντού, Τοροσίδης, Όσκαρ (68΄ Λεονάρντο), Λέτο (53΄ Κοβάσεβιτς), Μπελούτσι, Ντιόγκο.

Διαιτητής: Παμπορίδης (Κιλκίς)

Κίτρινες: Κάλβο, Γκαρσία, Κόκε - Λέτο, Μπελούτσι, Τοροσίδης, Ντιόγκο
Με μια ματιά
Ερνάντεθ Vs Βαλβέρδε

Ο Κίκε Ερνάντεθ επέλεξε τελικά το 4-3-3 από το 4-4-2 που δοκίμασε αρκετές φορές μέσα στην εβδομάδα και παρέταξε τον Άρη με επιθετικό σχήμα σε ένα παιχνίδι που ήθελε τη νίκη και μόνο τη νίκη. Ο Σηφάκης πήρε τη θέση του Κέλεμεν στα γκολπόστ με τους Νέτο, Λέμπο, Γκιάρο, και Ρομπέρζ στην τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά. Νεμπεγλέρας Βίτολο και Γκαρσία ήταν στην μεσαία γραμμή με τον Χαβίτο στα δεξιά της επίθεσης τον Κάλβο στα αριστερά και τον Κόκε στην κορυφή.

Οι απουσίες αρκετών ποδοσφαιριστών (Τζόρτζεβιτς, Στολτίδης, Πατσατζόγλου, Άντζας) ανάγκασαν τον Ερνέστο Βαλβέρδε σε ακόμα μία 11άδα ανάγκης και μία τεράστια έκπληξη, τον Όσκαρ αντί του Γκαλέτι! Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Αντώνης Νικοπολίδης με τον Πάντο στα δεξιά, τον Ντομί στα αριστερά και τους Ζεβλάκοφ, Παπαδόπουλο στο κέντρο της άμυνας. Στην μεσαία γραμμή ο Ντουντού επέστρεψε με τον Τοροσίδη δίπλα του στα χαφ και τους Όσκαρ, Λέτο δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Μπροστά από την τετράδα του κέντρου ήταν ο Φερνάντο Μπελούτσι και μοναδικός προωθημένος ο Βραζιλιάνος Ντιόγκο.

Ερυθρόλευκη υπεροχή...

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του Κλεάνθης Βικελίδης με τον Σεμπαστιάν Λέτο να δείχνει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έτοιμος και ικανό να δώσει απαντήσεις. Οι ερυθρόλευκοι με τον Ντουντού να έχει επιστρέψει στην μεσαία γραμμή κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του κέντρου και να κόψουν στα δύο την ενδεκάδα του Άρη.

Νεμπεγλέρας Βίτολο και Γκαρσία δεν μπορούσαν να προωθήσουν την μπάλα στους επιθετικούς με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να είναι αυτό που είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 6ο μόλις λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Σηφάκη όταν μετά από ωραίο 1-2 ανάμεσα στον Μπελούτσι και τον Λέτο, ο τελευταίος έγινε αποδέκτης της μπάλας, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο πορτιέρο των γηπεδούχων έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην εκτέλεσή του ο πρώην ερυθρόλευκος τερματοφύλακας είπε και πάλι "όχι" στην παραβίαση της εστίας τους σταματώντας κεφαλιά του Τοροσίδης μετά από σέντρα του Λέτο.

Η υπεροχή των νταμπλούχων Ελλάδας ήταν εμφανής στο χορτάρι με τους κιτρινόμαυρους να μην έχουν βρουν ακόμα τα πατήματά τους. Στο 17ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε την μεγαλύτερη μέχρι εκείνη τη στιγμή ευκαιρία του να ανοίξει το σκορ όταν μετά από εξαιρετική σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά, ο Ντιόγκο κέρδισε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σηφάκη.

...κιτρινόμαυρο γκολ

Ο Άρης δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στα άκρα του Ολυμπιακού και συγχρόνως να έχει το νου του στον Μπελούτσι με αποτέλεσμα η άμυνα των γηπεδούχων να είναι σε συνεχή πίεση. Όσο όμως πέρναγε η ώρα και οι ευκαιρίες των πρωταθλητών δεν κατέληγαν σε γκολ οι κιτρινόμαυροι ήταν ακόμα μέσα στο παιχνίδι με τους γρήγορους/τεχνίτες επιθετικούς και το νόμο του ποδοσφαίρου να καραδοκεί.

Ένα λεπτό μετά την πολύ καλή φάση του Ντιόγκο ο... νόμος επιβεβαιώθηκε για ένα ακόμα παιχνίδι με τα δύο ακραία μπακ του Ολυμπιακού να κάνουν λάθος στην ίδια φάση και τον Χαβίτο να μην συγχωρεί δίνοντας το προβάδισμα στον Άρη στο 18ο λεπτό. Ο Πάντος δεν κατάφερε να διώξει και ο Κόκε βρήκε την ευκαιρία να κάνει τη σέντρα που κατέληξε συστημένη στο κεφάλι του Χαβίτο που υπό το διακριτικό μαρκάρισμα του Ντομί δεν δυσκολεύθηκε να νικήσει τον Νικοπολίδη με κεφαλιά.

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να απαντήσουν στον γκολ του Άρη αλλά η κεφαλιά του Ντιόγκο στο 29' και η απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιόγκο (δοκάρι) δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους είχαν και αυτοί δύο ευκαιρίες με τον Κάλβο και τον Κόκε να μην μπορούν να διευρύνουν το προβάδισμα.

Φουλ επίθεση από Βαλβέρδε

Κατά την διάρκεια της ανάπαυλας ο Ερνέστο Βαλβέρδε έδειξε τις διαθέσεις τους να παίξει φουλ επίθεση και στην επανάληψη έκανε την εμφάνισή του στον αγωνιστικό χώρο ο Γκαλέτι αντί του Πάντου. Ο Ολυμπιακό πλέον έπαιζε 4-4-2 με ρόμβο την μεσαία γραμμή ενώ λίγο αργότερα μπήκε στο παιχνίδι και ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς.

Την στιγμή που ο Ολυμπιακός έπαιζε όλα του τα χαρτιά ο Άρης έχασε μοναδική ευκαιρία να φτάσει ακόμα πιο κοντά στη νίκη κόντρα στους ερυθρόλευκους ύστερα από δέκα χρόνια. Στο 51ο λεπτό ο Κάλβο έφυγε στην αντεπίθεση έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Κόκε αλλά ο τελευταίος όντας αμαρκάριστος δεν κατάφερε να βρει στόχο μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Στη συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί με κάθε τρόπο να ισοφαρίσει, τον Άρη να αμύνεται και τα δυνατά μαρκαρίσματα φυσικά να μην λείπουν. Οι ενέργειες των φιλοξενουμένων είχαν την κατάληξη όλων των προηγούμενων προσπαθειών με τους γηπεδούχους να χάνουν και αυτοί με την σειρά τους την ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη πιο νωρίς σε κάποια αντεπίθεση.
Συνέντευξη Τύπου
Του Πάρη Τσελεπίδη

Ερνέστο Βαλβέρδε (προπονητής Ολυμπιακός): "Το σημαντικό δεν είναι ότι δεν πετύχαμε κάποιο γκολ αλλά ότι χάσαμε και τους δύο αγώνες (σ.σ. με την Γαλατασαράι και τον Άρη). Σήμερα δεν καταφέραμε να κάνουμε το παιχνίδι μας παρά το ότι ξεκινήσαμε πολύ καλά. Εμείς ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά το παιχνίδι αλλά ήταν πολύ καλός ο τερματοφύλακας του Άρη που σταμάτησε κλασικές ευκαιρίες μας μέχρι που δεχθήκαμε το γκολ. Κι όταν δεχθήκαμε το πρώτο γκολ όσο περνούσε ο χρόνος υπήρχε μεγάλη ένταση σε μας νιώθοντας την πίεση του χρόνου ενώ είχαμε πολύ χρόνο μπροστά μας.

Από εκείνο το σημείο ξέφυγε το παιχνίδι από τον έλεγχό μας αφού από την στιγμή που δεχθήκαμε το γκολ φάνηκε σαν να μας πιάνει μεγάλη ένταση λες και το παιχνίδι τέλειωνε στο επόμενο λεπτό κι ενώ είχαμε τον χρόνο να ισοφαρίσουμε. Αν συνεχίζαμε το παιχνίδι με την σιγουριά με την οποία το ξεκινήσαμε θα είχαμε σίγουρα καλύτερες ευκαιρίες. Ο Άρης στάθηκε πολύ καλά στο παιχνίδι με καλές αντεπιθέσεις ενώ και κλείστηκε πίσω πολύ καλά".

Για το αν θεωρεί ότι ο Άρης αδικείται από την σημερινή του θέση είπε: " Αυτό που βλέπουμε είναι ότι ο Άρης είναι μία ομάδα που παίζει καλά τις αντεπιθέσεις και παίκτες που τρέχουν πολύ. Εμείς ξεκινήσαμε θέλοντας να είμαστε μπροστά και να κρατήσουμε τις αποστάσεις. Το ότι όμως πέτυχε ο Άρης το γκολ τους βοήθησε πολύ για την συνέχεια".

Για το τι θα πρέπει να κάνει ο Ολυμπιακός ώστε να είναι αποτελεσματικός και μακριά από την έδρα του απάντησε: "Καταρχήν θα πρέπει να έχουμε μεγαλύτερη διάρκεια και σιγουριά. Όπως παίξαμε δηλαδή στα πρώτα 25΄ όπου κάναμε ευκαιρίες αλλά ο Άρης το γκολ. Θα πρέπει να μάθουμε να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες. Γκολ μπορείς να δεχθείς σε οποιοδήποτε αγώνα και θα πρέπει να μάθουμε να το αντιμετωπίζουμε".

Για το ότι ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο στο 75΄ σχολίασε: "Δεν έχω στο μυαλό μου ξεκάθαρη εικόνα του παιχνιδιού. Δεν έχουμε αναλύσει το παιχνίδι. Σίγουρα όμως παίξαμε πολύ καλά στα πρώτα 25΄ και μας κόστισε πολύ τα γκολ γιατί αργήσαμε να επανέλθουμε. Όπως και να έχει όμως στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε και δημιουργήσαμε ευκαιρίες για να ισοφαρίσουμε όπως και με τον ΟΦΗ. Το καλό είναι ότι δημιουργήσαμε ευκαιρίες αλλά δεν σκοράραμε. Το κακό θα ήταν αν δεν δημιουργούσαμε ευκαιρίες".

Για το αν η σημερινή ήττα βαραίνει το κλίμα στην ομάδα του Ολυμπιακού εν όψει της συνέχειας είπε: "Θα πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε πάνω σε αυτό. Μέχρι και το τελευταίο λεπτό παλέψαμε να ισοφαρίσουμε. Το ίδιο έγινε και στην Τουρκία. Θα πρέπει όμως να αποκτήσουμε περισσότερη ψυχραιμία και ηρεμία. Έχουμε πολύ ένταση και πίεση από την στιγμή που θα δεχθούμε κάποιο γκολ".

Για το αν θεωρεί ότι υπάρχει κρίση στην ομάδα του είπε: "Σε μία μεγάλη ομάδα αν χάνεις και έναν αγώνα είναι κρίση. Αυτό που θα πρέπει να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να κερδίσουμε τον επόμενο αγώνα. Σε τρεις μέρες μπορείς να μπεις σε μία κρίση και σε τρεις να βγεις. Για αυτό και εμείς θα πρέπει να συνεχίσουμε την δουλειά ώστε να κερδίσουμε".

Για το γεγονός ότι δεν συμπεριέλαβε στην βασική του ενδεκάδα τον Γκαλέτι ο τεχνικός του Ολυμπιακού είπε: "Έχουμε πολλά συνεχόμενα παιχνίδια και σε λίγες μέρες έχουμε κι άλλο. Υπάρχουν κάποιοι παίκτες που θα πρέπει να ξεκουράζονται με τον Γκαλέτι να μην ξέρουμε αν θα τον έχουμε στον επόμενο αγώνα. Όσο για το ότι δεν ήταν στην ενδεκάδα ήταν δική μου απόφαση".

Κι όσο για την κατάσταση του Λεονάρντο τόνισε: "Καλύτερα να μην μιλάμε και να περιμένουμε τους γιατρούς. Μάλλον είναι θλάση αλλά θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι αύριο".

Κίκε Ερνάντεθ (προπονητής Άρης): "Για μας απόψε ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι που έπρεπε να το κερδίσουμε. Καθ΄όλη την εβδομάδα λέγαμε ότι ανεξάρτητα από τον αντίπαλο που θα είχανε να αντιμετωπίσουμε για την θέση που είχαμε στον βαθμολογικό πίνακα επιβαλλόταν να κερδίσουμε. Κανείς μας δεν αισθανόταν άνετα με την θέση μας στην βαθμολογία.

Αντιμετωπίσαμε σαν ομάδα πάρα πολλά προβλήματα και τώρα δένουμε σαν ομάδα. Ποτέ όμως δεν κατεβάσαμε τα χέρια ούτε σε αυτό ούτε σε κάποιο άλλο με εξαίρεση αυτό με τον Εργοτέλη που ήταν κακό. Αντιμετωπίσαμε πολλά προβλήματα τραυματισμών και θέλαμε να αποθεραπευτούν οι ποδοσφαιριστές μας και αυτό τώρα μεταφράζεται σε μία καλύτερη ομάδα με περισσότερο δέσιμο και να βελτιωθούμε σαν ομάδα ώστε να κερδίσουμε τους αγώνες που έρχονται και να κερδίσουμε βαθμούς.

Για αυτό ξέραμε ότι είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι και θα έπρεπε να παίξουμε με δύναμη και ένταση. Ήταν ένα ανοιχτό παιχνίδι όπου αξίζαμε την νίκη αν και αντιμετωπίσαμε προβλήματα στις στημένες φάσεις. Πάντα όμως με το 1-0 πάντα υποφέρεις αν και είχαμε ευκαιρίες να μεγαλώσουμε το σκορ υπέρ μας. Είμαστε πάρα πολύ χαρούμε με την νίκη που και για την αυτοεκτίμηση της ομάδας έρχεται σε πάρα πολύ καλό σημείο".

Για την αλλαγή του Νεμπεγλέρα και αν αυτή ήταν αναγκαστική τόνισε: " Αισθανόταν μερικές μικροενοχλήσεις στο γόνατο αλλά θα γινόταν η αλλαγή αφού θέλαμε να φρεσκάρουμε την ομάδα".

Όσο για το αν νιώθει δικαιωμένος δίνοντας χώρο στον Ολυμπιακό απάντησε: " Όταν προηγείσαι απέναντι σε μία ομάδα που ήξερες ότι θα επιτεθεί μαζικά θέλαμε να αξιοποιήσουμε την αντεπίθεση. Το σύστημα που ακολουθείς το κάνεις ανάλογα με το αποτέλεσμα που έχεις. Όπως και να έχει αυτό που μετράει ανεξάρτητα με το σύστημα είναι το αποτέλεσμα".

Όσο τέλος για το αν έχει αρχίσει να καταλήγει στο σχήμα της ενδεκάδας του είπε: "Αυτό που πάντα ψάχνουμε είναι την ισορροπία. Δεν είναι σωστό να αλλάζεις πολύ τακτικά και το σύστημα και τους ποδοσφαιριστές. Όταν αυτό συμβαίνει πάει να πει ότι κάτι δεν λειτουργεί καλά και αυτό φαίνεται σε μας από την βαθμολογία που δεν είναι αυτή που περιμέναμε να είχαμε. Ψάχνουμε να βρούμε μία ισορροπημένη ομάδα ώστε να παίρνουμε τις νίκες".
Όλα τα λεφτά...
Η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι του Άρη πριν την έναρξη του αγώνα με τα χιλιάδες χαρτάκια.