X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Άρης - Ολυμπιακός 2-1: Κυρίαρχοι οι κίτρινοι με Μορόν και Μάνου Γκαρθία, προβλημάτισαν οι ερυθρόλευκοι

INTIME

Μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Άρης, ο οποίος επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού, ο οποίος προβλημάτισε ξανά. Ο Μάνου Γκαρθία άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, ενώ ο Μορόν διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας του στο 41'. Μείωσε ο Ελ Κααμπί στο 90+6'.

Ο Άρης πανηγύρισε μεγάλη νίκη στο Κλεάνθης Βικελίδης, ο Ολυμπιακός προβλημάτισε ξανά. Οι κίτρινοι επικράτησαν 2-1 των ερυθρόλευκων για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Super League, φτάνοντας τους οκτώ βαθμούς, με τους Πειραιώτες να μένουν στους δέκα πόντους και να πέφτουν από την κορυφή.

Οι τελικές και τα xGoals στο Άρης - Ολυμπιακός

Ο Μάνου Γκαρθία άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, ενώ ο Λορέν Μορόν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο 41ο λεπτό. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν εγκαίρως και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, με την άμυνα του Άρη να χάνει ελάχιστες φορές την συγκέντρωσή της. Στο 90+6' ο Ελ Κααμπί μείωσε, αλλά δεν υπήρχε το χρονικό περιθώριο.

Ο Ολυμπιακός τώρα στρέφεται στο ματς κόντρα στη Λιόν για το Europa League (26/9, 22:00), ενώ την 6η αγωνιστική κοντράρεται με τον Ατρόμητο στο Καραϊσκάκης (29/9, 19:00). Ο Άρης από την πλευρά του φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (29/9, 20:30).

Το ματς

Ο Άρης πήρε προβάδισμα στην πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Μάγιο τροφοδότησε τον Ντιαντί στην πλάτη του Ορτέγκα στα δεξιά. Ήταν ταχύτερος, ντρίμπλαρε τον Αργεντινό, έδωσε στον Μάνου Γκαρθία στην περιοχή και εκείνος με τη μία πλάσαρε για το 1-0 των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να κρατήσει την μπάλα μετά το γκολ, ενώ ο Άρης, ο οποίος ξεκινούσε την πίεσή του από τον άξονα, επιχειρούσε να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν και η καλύτερή τους στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν στο 19'. Ο Έσε γέμισε στην περιοχή, ο Ελ Κααμπί βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, πήρε την κεφαλιά, ήταν αδύναμη και μπλόκαρε εύκολα ο Κουέστα.

Οι ερυθρόλευκοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με κάποιες απευθείας εκτελέσεις φάουλ του Τσικίνιο, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Άρη σε δύο περιπτώσεις. Στο 32ο λεπτό οι κίτρινοι είχαν νέα καλή στιγμή. Ο Ντόη έκανε το λάθος, ο Μάνου Γκαρθία από τα αριστερά της περιοχής, έκανε το γύρισμα. Ο Ορτέγκα έκοψε, ο Μόντσου πήρε το ριμπάουντ, σούταρε, αλλά ο Αργεντινός μπακ ήταν ξανά σωτήριος.

Πριν από το τέλος του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό, ο Άρης διπλασίασε τα τέρματά του. .Μετά την εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μάνου Γκαρθία εκτός περιοχής, εκείνος βρήκε τον Μορόν στην πλάτη της ερυθρόλευκης άμυνας και με πλασέ με τη μία έκανε το 2-0.

Ο Μεντιλίμπαρ προσπάθησε να αλλάξει τα πράγματα και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Γουίλιαν και Σέρτζιο Ολιβέιρα αντί των Βέλντε και Γκαρθία. Ο Ολυμπιακός κυκλοφορούσε την μπάλα γύρω από την περιοχή, με τον Άρη να έχει οπισθοχωρήσει και να κλείνει τους χώρους με δύο γραμμές, μία πεντάδα και μία τετράδα.

Στο 65ο λεπτό οι κίτρινοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ. Ο Μάνου Γκαρθία έκλεψε την μπάλα από τον Κάρμο, έφυγε στην αντεπίθεση, άνοιξε στον Μορόν στα αριστερά, ο οποίος προσπάθησε να κρεμάσει τον Τζολάκη, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 69' ο Μεντιλίμπαρ πέρασε και τον Γιάρεμτσουκ, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του.

Οι δύο επιθετικοί του Ολυμπιακού απείλησαν στο 70ο λεπτό, χωρίς να καταφέρουν να μειώσουν. Δύο λεπτά αργότερα, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ολιβέιρα έφυγε άουτ. Στο 84ο λεπτό ο Άρης χτύπησε ξανά στην αντεπίθεση ο Νταρίντα βρήκε τον Μορόν στα δεξιά, εκείνος πάτησε στην περιοχή, έκανε το πλασέ και απέκρουσε ο Τζολάκης.

Στο 90+6' ο Ολυμπιακός μείωσε, όμως ήταν πια αργά. Ο Ροντινέι βρήκε τον Ελ Κααμπί στην πλάτη της άμυνας, εκείνος πλάσαρε και βρήκε δίχτυα. Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες του Άρη να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη, λίγες μέρες μετά την ήττα από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Τα στατιστικά και οι κορυφαίες επιδόσεις στο Άρης - Ολυμπιακός
  • ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μάγιο, Φρίντεκ, Μπράμπετς, Βέλεθ, Μόντσου, Ντιάντι (76' Σαβέριο), Σιφουέντες (90' Εμβοντό), Μ. Γκαρθία (76' Νταρίντα), Σίστο, Μορόν (86' Σαμόρα)
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη (77' Μπιανκόν), Κάρμο, Ορτέγκα, Ν. Γκαρθία (46' Ολιβέιρα), Έσε, Μαρτίνς (77' Κοστίνια), Τσικίνιο (69' Γιάρεμτσουκ), Βέλντε (46' Γουίλιαν), Ελ Κααμπί.
TAGS STOIXIMAN SUPER LEAGUE ΑΡΗΣ ΑΡΗΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ