Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Άρης-Ολυμπιακός 2-3

Ριβάλντο

Η καρδιά του πρωταθλητή, αυτή του Ριβάλντο και οι αλλαγές του Σόλιντ έκαναν τη διαφορά στην ανατροπή του ΟΣΦΠ επί του Άρη με 3-2

Ο Τροντ Σόλιντ παρέταξε ενδεκάδα χωρίς τον Ριβάλντο, όμως ο Νορβηγός κατάλαβε το λάθος του και με τον Βραζιλιάνο σούπερ σταρ να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης στην επανάληψη, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε.

Ο Ολυμπιακός είχε τις κλασικές ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονα (οκτώ, μαζί με τα τρία γκολ), αλλά ο Άρης ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Κόκε (30', 44'), σε δύο αδράνειες της "ερυθρόλευκης" άμυνας.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο "Ρίμπο" μπήκε στον αγώνα (στη θέση του Παππά) και μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών (61', 66') έκανε το 2-0, 2-2! Ο Σόλιντ έριξε στον αγώνα και τον Καστίγιο, ο οποίος στο 82' έκανε την ολική ανατροπή και το 3-2. Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε τις εννέα νίκες σε έντεκα παιχνίδια και οδηγεί την κούρσα του τίτλου.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης (Άνχελ Γκιγέρμο Όγιος): Χαλκιάς, Τούτα, Γόγολος, Κουλουχέρης, Βανγκέλι (85' Κυριάκος), Παλαθουέλος, Νεμπεγλέρας, Μαραγκός (72' Καράμπελας), Χαβίτο, Κόκε, Πάουλο Κόστα (77' Βελώνης).

Ολυμπιακός (Τροντ Σόλιντ): Νικοπολίδης, Πάντος, Καψής (66' Καστίγιο), Σέζαρ, Γεωργάτος (75' Ζεβλάκοβ), Κωστούλας, Νε, Τζόρτζεβιτς, Παππάς (46' Ριβάλντο), Οκκάς, Μπαμπανγκίντα.

Διαιτητής: Ζωγράφος (Αθηνών)

Βοηθοί: Γενναίος (Αθηνών), Ακρίβος (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Κοντογιαννίδης (Ξάνθης)

Κίτρινες κάρτες: Βανγκέλι, Νεμπεγλέρας, Γόγολος (Άρης), Γεωργάτος (Ολυμπιακός)

Κόκκινες κάρτες: -
td> Με μια ματιά
Το ξαφνικό πρόβλημα που προέκυψε στον Ολυμπιακό με την τροφική δηλητηρίαση που υπέστη ο Ιεροκλής Στολτίδης, άλλαξε σε μεγάλο βαθμό τα πλάνα του Τροντ Σόλιντ, που έκανε "λίφτινγκ" στην ενδεκάδα και παρέταξε ένα σχήμα με παίκτες που έπαιξαν για πρώτη φορά μαζί φέτος.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή... Ο Νικοπολίδης κάθισε κάτω από τα δοκάρια, με τον Πάντο στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Γεωργάτο στο αριστερό. Ο Καψής ήταν ο παρτενέρ του Σέζαρ στο κέντρο της "ερυθρόλευκης" άμυνας. Ο Κωστούλας ήταν ο αντικαταστάτης του "Ιέρο" και έπαιξε ως αμυντικός μέσος, με τον Νε δεξιά στο κέντρο και τον Τζόρτζεβιτς αριστερά. Ο Οκκάς αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης, με τον Παππά δεξιά και τον Μπαμπανγκίντα αριστερά. Στον πάγκο ο Ριβάλντο!

Από την πλευρά του, ο Γκιγέρμο Όγιος παρέταξε τον Άρη με σύστημα 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Χαλκιάς, με τον Τούτα στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Βανγκέλι στο αριστερό και τους Κουλουχέρη-Γόγολο ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Παλαθουέλος και Νεμπεγλέρας ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Μαραγκό σε ελεύθερο ρόλο. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Κόκε, με τον Πάουλο Κόστα αριστερά και τον Χαβίτο δεξιά.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης στο 6', αλλά ο Νικοπολίδης απέκρουσε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Μαραγκού, ενώ στο 13' ο Οκκάς έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για να βρει δίχτυα. Ο Νε έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Κύπριο επιθετικό, αλλά το πλασέ του Κύπριου επιθετικού κατέληξε ελάχιστα πάνω από την εστία του Χαλκιά.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους στο χώρο του κέντρου. Στο 26', οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται σωστά για πέναλτι, όταν σε σέντρα του Γεωργάτου από τα αριστερά, ο Κουλουχέρης στην προσπάθειά του να διώξει πριν ο Οκκάς γίνει επικίνδυνος, βρήκε την μπάλα με το χέρι, αλλά ο Ζωγράφος έδειξε "παίζεται". Αν ο διαιτητής έδινε την παράβαση (όπως όφειλε), θα έπρεπε να αποβάλει τον αμυντικό του Άρη, καθώς ο Κύπριος επιθετικός βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ.

Έτσι, αντί να γίνει το 0-1, στο 30' έγινε το 1-0, με την πρώτη αμυντική αδράνεια του Ολυμπιακού στο παιχνίδι! Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μαραγκού από τα αριστερά, ο Παλαθουέλος πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Κόκε βρέθηκε απέναντι από τον Νικοπολίδη και δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ με δεξί πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, κάνοντας το 1-0. Ο Πάντος... ξεχάστηκε στην άμυνα αντί να βγει για το οφσάιντ και ο Ισπανός επιθετικός επωφελήθηκε...

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Ολυμπιακό, ένα λεπτό πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (44') και μετά από σέντρα του Χαβίτο και κεφαλιά-πάσα του Ισπανού μέσου στον Κόκε, ο στράικερ του Άρη, πάλι μόνος απέναντι στον Νικοπολίδη (αυτή τη φορά... ξεχάστηκε ο Σέζαρ), διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (2-0).

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ολυμπιακός έχασε σπουδαία ευκαιρία να μειώσει το σκορ, όταν μετά από φάουλ του Τζόρτζεβιτς από τα δεξιά, ο Παππάς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στο Σέζαρ, που πλάσαρε από τη μικρή περιοχή, ο Χαλκιάς απέκρουσε, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι πριν την μπλοκάρει.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Σόλιντ έριξε στον αγώνα τον Ριβάλντο (στη θέση του Χάρη Παππά, που δεν ήταν καλός) και ο Βραζιλιάνος έμελλε να αλλάξει τη ροή του αγώνα. Άλλωστε, δεν έκανε κάτι που δεν ξέρει! Ο μέσος του Ολυμπιακού, με την είσοδό του, άλλαξε προς το καλύτερο την εικόνα της ομάδας του, που έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο του "Κλεάνθης Βικελίδης".

Ο Άρης περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και οι "ερυθρόλευκοι" σφυροκοπούσαν την εστία του Χαλκιά... Ο Ριβάλντο με κεφαλιά στο 61', εκμεταλλεύκε την εξαιρετική σέντρα του Γεωργάτου από τα αριστερά και μείωσε το σκορ σε 2-1. Στο 66', ο Καστίγιο αντικατέστησε τον Καψή, πριν ο "Ρίμπο" με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, στείλει την μπάλα στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα του Άρη και ισοφαρίσει σε 2-2.

Ο Ουρουγουανός ήταν "ζεστός" και σε δύο περιπτώσεις (70', 71') βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ, αλλά η πρώτη απόπειρά του κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Χαλκιά, ενώ η δεύτερη ελάχιστα άουτ.

Στο 75', ο Σόλιντ αντικατέστησε τον Γεωργάτο, που... φλέρταρε έντονα με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έβαλε στο ματς τον Ζεβλάκοβ στο αριστερό άκρο της άμυνας. Από το 66', όταν και έγινε αλλαγή ο Καψής, ο Κωστούλας πέρασε δίπλα στον Σέζαρ στο "ερυθρόλευκο" κέντρο άμυνας.

Ο Ολυμπιακός ζητούσε έντονα το γκολ και στο 82' ολοκληρώθηκε η μεγάλη ανατροπή... Ο "δαιμόνιος" Καστίγιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άρη με δεξί σουτ από το ύψος του πέναλτι και βρήκε δίχτυα στην τρίτη μεγάλη ευκαιρία που δημιούργησε.

Ήταν το 3-2 για τον Ολυμπιακό, που πήρε μία αγχωτική, αλλά δίκαιη νίκη. Μάλιστα, ο Ουρουγουανός άσος θα μπορούσε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 4-2, αλλά στη φάση του 92' ήταν περισσότερο ομαδικός απ' ότι έπρεπε, με αποτέλεσμα ο Τούτα να προλάβει και να απομακρύνει τον κίνδυνο.
td> Όλα τα λεφτά...
Ο Ολυμπιακός πήρε στη Θεσσαλονίκη αυτό που άξιζε βάσει ευκαιριών. Ο Ριβάλντο έδειξε την τεράστια κλάση του στο "Κλεάνθης Βικελίδης" και ήταν ο άνθρωπος που ενέπνευσε και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του για τη μεγάλη αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Βραζιλιάνος παικταράς έφτασε τα εννέα γκολ φέτος στη Super League (με τα δύο που σημείωσε στη Θεσσαλονίκη).

Η μεγάλη ανατροπή και νίκη των νταμπλούχων Ελλάδας οφείλεται και στις τρεις (σωστές) αλλαγές του Σόλιντ, που βοήθησε την ομάδα του από τον πάγκο. Ο Νορβηγός προπονητής του Ολυμπιακού κατάλαβε το λάθος που έκανε με τη μη χρησιμοποίηση των Ριβάλντο και Καστίγιο από την αρχή του αγώνα και άλλαξε στην επανάληψη την εικόνα της ομάδας του.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο Τροντ Σόλιντ, σίγουρα, θα θέλει να σβήσει από το μυαλό του τις δύο αμυντικές αδράνειες της ομάδας του. Τα λάθη ήταν παιδικά...
td> To Live του αγώνα...
90'+3': Τέλος του αγώνα. Άρης-Ολυμπιακός 2-3.

92':

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κάθετη πάσα του Νε στον Καστίγιο, ο Ουρουγουανός βρέθηκε απέναντι στον Χαλκιά, πάσαρε στον Ριβάλντο, αλλά ο Τούτα πρόλαβε και απομάκρυνε τον κίνδυνο για τον Άρη.

90': Εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου από πλάγια θέση, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νικοπολίδη.

88': Γυριστό σουτ του Μπαμπανγκίντα, η μπάλα πάνω από την εστία του Χαλκιά.

85': Ο Κυριάκος αντικατέστησε τον Βανγκέλι.

84': Εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο, η μπάλα πάνω από την εστία του Χαλκιά.

82': ΓΚΟΛ! Άρης-Ολυμπιακός 2-3! Ολική ανατροπή από τους νταμπλούχους! Ατομική προσπάθεια του Μπαμπανγκίντα, έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στα σώματα, κατέληξε στον Καστίγιο, ο οποίος με δεξί σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαλκιά.

77':

Ο Βελώνης πήρε τη θέση του Πάουλο Κόστα.

75': Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζεβλάκοβ αντικατέστησε τον Γεωργάτο.

72': Ο Καράμπελας πήρε τη θέση του Μαραγκού.

71': Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Πάλι ο Καστίγιο βρέθηκε μόνος του στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά, έκανε το αριστερό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε σύρριζα από το αριστερό δοκάρι του Χαλκιά.

70': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Καστίγιο βρέθηκε απέναντι στον Χαλκιά, έκανε το αριστερό σουτ, ο τερματοφύλακας του Άρη βρήκε την μπάλα, η οποία κατέληξε στο αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων.

66': ΓΚΟΛ! Άρης-Ολυμπιακός 2-2! Ο Ριβάλντο με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Χαλκιά.

66':

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Καστίγιο πήρε τη θέση του Καψή.

61': ΓΚΟΛ! Άρης-Ολυμπιακός 2-1! Ο Γεωργάτος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ριβάλντο έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαλκιά.

56':

Ο Γεωργάτος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Οκκάς έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

55': Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο, μπλόκαρε ο Χαλκιάς.

55': Κίτρινη κάρτα στον Γόγολο.

50': Ασφυκτική είναι η πίεση του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

46': Ο Ριβάλντο πήρε τη θέση του Παππά. Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό.

46': Έναρξη της επανάληψης με τους παίκτες του Άρη στη σέντρα.

45'+2': Τέλος πρώτου μέρους. Άρης-Ολυμπιακός 2-0.

45'+2':

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Παππάς έκανε την κεφαλιά-πάσα στον Σέζαρ, ο Βραζιλιάνος έκανε το δεξί πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, ο Χαλκιάς βρήκε την μπάλα, που κτύπησε στο δεξί δοκάρι του Άρη και στη συνέχεια κατέληξε στην αγκαλιά του Έλληνα πορτιέρο.

45'+1': Κίτρινη κάρτα στον Νεμπεγλέρα.

44': ΓΚΟΛ! Άρης-Ολυμπιακός 2-0! Δεύτερη αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Κόκε βρέθηκε απέναντι στον Νικοπολίδη ύστερα από κεφαλιά-πάσα του Μαραγκού, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

34':

Ο Μαραγκός εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Γόγολος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

30': ΓΚΟΛ! Άρης-Ολυμπιακός 1-0! Ο Μαραγκός εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Παλαθουέλος πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Κόκε, ο οποίος με δεξί πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής την έστειλε στα δίχτυα του Νικοπολίδη.

26':

Χέρι του Κουλουχέρη μέσα στη μεγάλη περιοχή, ύστερα από σέντρα του Γεωργάτου, φωνές από τους παίκτες του Ολυμπιακού για πέναλτι.

24': Κίτρινη κάρτα στον Βανγκέλι.

22': Κίτρινη κάρτα στον Γεωργάτο.

16': Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε συρτά φάουλ από τα δεξιά, πάνω στη γραμμή απομάκρυνε την μπάλα ο Τούτα.

13': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κάθετη πάσα του Νε στον Οκκά, ο οποίος δεν ήταν σε θέση οφσάιντ, αλλά το δεξί σουτ του Κύπριου επιθετικού μέσα από τη μεγάλη περιοχή πέρασε πάνω από την εστία του Χαλκιά.

12': Νέα καλή στιγμή για τον Άρη! Λάθος του Κωστούλα στην άμυνα, ο Κόκε πάσαρε στον Νεμπεγλέρα, ο οποίος έκανε το δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη.

6': Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα! Ο Μαραγκός έπιασε το αριστερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Νικοπολίδης, όμως, έπεσε στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε εντυπωσιακά την μπάλα.

5': Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά.

1': Έναρξη του αγώνα με τους παίκτες του Ολυμπιακού στη σέντρα.

Εκτός αποστολής ο Στολτίδης
Χωρίς τον Ιεροκλή Στολτίδη στη σύνθεσή του αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός. Ο δυναμικός αμυντικός μέσος αποκλείστηκε από την αποστολή, καθώς το βράδυ της Παρασκευής (17/11) υπέστη τροφική δηλητηρίαση και όπως διαπιστώθηκε το πρωΐ του Σαββάτου (18/11) δεν είναι σε θέση να αγωνιστεί. O Τροντ Σόλιντ, που συμπεριέλαβε στην αποστολή 20 ποδοσφαιριστές, άφησε εκτός 18άδας (εκτός φυσικά από τον "Ιέρο") και τον Γιώργο Ανατολάκη.