Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Αρης-Παναθηναϊκός 0-0

Τζόρβας, Τζόνσον, Αρης, Παναθηναϊκός, Καντέ, Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης

Λευκή ισοπαλία (0-0) για Αρη και ΠΑΟ. Εν πτήση οι "πράσινοι" έμαθαν για το +8 μετά το διπλό του ΠΑΟΚ

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης
Διαιτητής: Σπάθας Η. (Πειραιά)
Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Φαντόπουλος (Πειραιά)

Αρης (Εκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Κάλβο, Νάτσο Γκαρσία, Κόκε (68' Τζόνσον), Νασούτι, Κάμπορα (89' Αραβίδης), Χαβίτο, Πρίττας.

Παναθηναϊκός (Νίκος Νίοπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Καντέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Χριστοδουλόπουλος (86' Λέτο), Σαλπιγγίδης, Σισέ.

Κίτρινες: Κόκε, Κάλβο (Αρης) / Χριστοδουλόπουλος, Σαλπιγγίδης, Σισέ (Παναθηναϊκός)
Κόκκινες:-

Με μια ματιά

Με το γνώριμο σχήμα 4-4-2 και τους Κάμπορα και Κόκε επιθετικές αιχμές και βέλη στα άκρα τους Κάλβο και Χαβίτο παρέταξε ο Εκτορ Ραούλ Κούπερ τον "φορμαρισμένο" Αρη στο κατάμεστο "Κλεάνθης Βικελίδης".

Τελικά ο Νίκος Νιόπλιας προτίμησε τον πιο έτοιμο Χριστοδουλόπουλο στο αριστερό άκρο μετά τοχτύπημα στα πλευρά του Λέτο, ενώ οι Κατσουράνης-Σισέ επέστρεψαν στην ενδεκάδα

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι για τις δύο ομάδες που προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να φτάσουν στην αντίπαλη εστία. Μοναδική καλή στιγμή όπου απειλήθηκε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν στο 9', όταν μετά από μια σέντρα του Σαλπιγγίδη, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά, πιεζόμενος από τον Ρονάλντο Γκιάρο, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Ανέβηκε ο ρυθμός

Ο ρυθμός στο παιχνίδι μετά το πρώτο 15λεπτο, ανέβηκε κυρίως από τους "πράσινους" που έδειχναν να έχουν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό είχε και ως αποτέλεσμα να κάνουν και περισσότερες ευκαιρίες απέναντι στην αντίπαλη εστία. Στο 17' έγινε και το πρώτο σουτ από πλευράς φιλοξενούμενων με τον Κατσουράνη να βρίσκει στον Σισέ και εκείνος με ψηλοκρεμαστό σουτ να μη μπορεί να αιφινιδιάσει τον Σηφάκη.

Ενα λεπτό αργότερα (18') ήταν η σειρά των παικτών του Κούπερ να απειλήσουν με το πρώτο σουτ, όταν ο Νέτο από δεξιά με ατομική ενέργεια βρέθηκε σε θέση βολής και εκτός περιοχής προσπάθησε να νικήσει τον Τζόρβα χωρίς να τα καταφέρει.

Πίεση οι "πράσινοι, δοκάρι ο Ζιλμπέρτο

Ενα δίλεπτο "φωτιά" για τους παίκτες του Νίκου Νιόπλια λίγο έλειψε να αλλάξει την εικόνα του ματς. Αρχικά, στο 19' από φάουλ του Καραγκούνη ο Ζιλμπέρτο Σίλβα έκανε την κεφαλιά ,η μπάλα χτύπησε στον Ρονάλντο Γκιάρο και μετά στο οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη και πέρασε κόρνερ.

Στην εξέλιξη του, ο Σαλπιγγίδης από την θέση του πέναλτι δεν έβαλε καλά το σώμα του και το σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση, έφυγε άουτ. Στο 31' ο Σπυρόπουλος προσπάθησε να αιφνιδιάσει με ένα πολύ δυνατό σουτ από μακρυά, χωρίς αποτέλεσμα

Τα δύο λάθη του Σπάθα

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Χριστοδουλόπουλο να απειλήσει από μακρυά. Στην φάση αυτή ο Σπάθας υπέπεσε στο πρώτο του λάθος καθώς ο Έλληνας μέσος, στην προσπάθειά του να κοντρολάρει, έριξε αγκωνιά στον Χαβίτο, χωρίς να δεχθεί κίτρινη κάρτα (θα ήταν και η δεύτερη).

Το πρώτο μέρος έφτανε στο τέλος και η πίεση ανέβαινε ωστόσο πρωταγωνιστής μέχρι την λήξη ήταν πάλι ο διαιτητής που δεν είδε το χέρι του Πρίττα σε σέντρα του Κατσουράνη.

Οι φιλοξενούμενοι που εκμεταλλεύονταν στο έπακρο το άσχημο παιχνίδι των γηπεδούχων έχασαν άλλη μια καλή ευκαιρία στο ματς. Μετά από σέντρα του Κατσουράνη από δεξιά, η μπάλα,από λάθος κοντρόλ του Νέτο ,έφτασε στον Χριστοδουλόπουλο που "έκλεψε" ερχόμενος σαν τρέιλερ, ωστόσο, το σουτ από κοντά το σταμάτησε ο Σηφάκης που κατάλαβε την φάση, διώχνοντας σε κόρνερ.

Χωρίς αλλαγές αλλά με ίδια εικόνα

Οι δύο τεχνικοί δεν έκαναν αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου μέρους δείχνοντας ευχαριστημένοι από την εικόνα των ομάδων τους εκατέρωθεν. "Οπλο" των γηπεδούχων και πάλι όπως στην έναρξη του ματς, ο ενθουσιασμός της εξέδρας με τους "κιτρινόμαυρους" οπαδούς να δημιουργούν εντυπωσιακό κλίμα και πάλι με την έναρξη της επανάληψης.

Αγωνιστικά, το ματς είχε ίδια εικόνα με το πρώτο μέρος, αφού οι "πράσινοι" ξεκίνησαν με ευκαιρία και τον Σαλπιγγίδη να σουτάρει στο 47' αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, ήρθε η σειρά των γηπεδούχων όταν ο Κάλβο βρέθηκε σε θέση βολής, ο Σαριέγκι, όμως, βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και απομάκρυνε πριν τον Τζόρβα σε κόρνερ.

Αλέξανδρος... Σωτήρας

Στο ίδιο μοτίβο οι δύο ομάδες, με τους "πράσινους" να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ και τους γηπεδούχους να αδυνατούν να απειλήσουν εύκολα. Στο 63' μετά το κόρνερ του Καραγκούνη η μπάλα έφτασε στον Ζιλμπέρτο Σίλβα που από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στην γραμμή με τον Κάλβο να λυτρώνει την ομάδα του αφού ο Σηφάκης ήταν εκτός θέσης.

Στο 68' ο Εκτορ Ραούλ Κούπερ έκανε την πρώτη του αναγκαστική αλλαγή αφού ο Κόκε τραυματίστηκε και ο Τζόνσον πήρε την θέση του. Ο Καναδός επιθετικός πέντε λεπτά αργότερα (68') λίγο έλειψε να γίνει ήρωας στο παιχνίδι όμως του έκλεψε την δόξα ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού.

Οι Κάμπορα και Τζόνσον άλλαξαν την μπάλα ο Αργεντίνος επιθετικός βγήκε στην πλάτη των αμυντικών του "τριφυλλιού" (από θέση οφ-σάιντ, που δεν υποδείχθηκε) πλάσαρε, η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι του Τζόρβα, που με εντυπωσιακά αντανακλαστικά σηκώθηκε και απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Τζόνσον σε κενή εστία!

Απειλές με σουτ...

Οι "πράσινοι", όσο ο χρόνος κυλούσε, αναζητούσαν το γκολ βλέποντας τους αντιπάλους τους να μην μπορούν να αντιδράσουν εύκολα. Στο 71' μετά από σέντρα του Κατσουράνη, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 78' ο Κατσουράνης σούταρε από μακριά άουτ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα και πάλι ο διεθνής μέσος εξαπέλυσε μια βολίδα, και πάλι όμως ο Σηφάκης, έδειξε δείγματα της κλάσης του και απομάκρυνε σε κόρνερ εντυπωσιακά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρά την πίεση των "πράσινων", η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Νιόπλιας "έριξε" στο ματς τον Λέτο αντί του Χριστοδουλόπουλου αλλά ο Αργεντίνος μέσος στον λίγο χρόνο που αγωνίστηκε δεν έδειξε κάτι διαφορετικό.

Συνέντευξη Τύπου... Από τον Πάρη Τσελεπίδη

Νίκος Νιόπλιας (προπονητής Παναθηναϊκός): " Είχαμε έναν πολύ αξιόλογο αντίπαλο. Έχω την εντύπωση ότι ήμασταν κυρίαρχοι στο θέμα κυκλοφορίας της μπάλας και ανάπτυξης. Δείξαμε ότι είμαστε μία πάρα πολύ καλή ομάδα και δίκαια είμαστε στην κορυφή του πρωταθλήματος. Θέλω να συγχαρώ και την ομάδα του Άρη γιατί είναι μία πάρα πολύ καλή ομάδα που τις χρειαζόμαστε στο ελληνικό πρωτάθλημα".

Για τις ευκαιρίες της ομάδας του είπε: " Σε τέτοια ματς πόσες ευκαιρίες να κάνεις; Είχαμε την πρωτοβουλία σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού με τον Άρη να μην μας έκανε ούτε μία φάση ενώ κάνει ευκαιρίες με μας να ήμασταν παντού καλά".

Σε ερώτηση για την φάση του Χαβίτο που ο Άρης διαμαρτύρεται για πέναλτι απάντησε: " Όσο θα είμαι προπονητής δεν θα ακούσετε από μένα για την διαιτησία".

Για το σημείο της αλλαγής του Λέτο δήλωσε: " Πρόκειται για έναν ποδοσφαιριστή σημαντικό για μας που όμως προέρχεται από ένα τραυματισμό. Εξίσου σημαντικός ήταν και ο Λάζαρος (σ.σ. Χριστοδουλόπουλος) για μας και ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο", και κατέληξε: " Έχω την εντύπωση ότι δεν ήμασταν καλοί μόνο στα 16 μέτρα. Σε όλο το άλλο κομμάτι του παιχνιδιού ήμασταν καλύτεροι.

*Ο Νίκος Νιόπλιας δήλωσε με τη λήξη του ματς: " Ετσι είναι το ποδόσφαιρο, δεν μπορούμε να νικάμε σε κάθε παιχνίδι. Εχουμε πολύ καλή ομάδα, συνεχίζουμε και στο τέλος θα πάρουμε το πρωτάθλημα.

Δεν υπάρχει κανένα σερί. Εμείς αντιμετωπίζουμε τα παιχνίδια ένα, ένα. Δεν θα παίξουμε με όλους μαζί, αλλά θα αντιμετωπίσουμε κάθε ομάδα χωριστά. Εχουμε καλούς παίκτες, καλή ομάδα, γιατί να φοβηθούμε κάτι;

".

Έκτορ Ραούλ Κούπερ (προπονητής Άρης): " Στην πραγματικότητα από την αρχή πιστέψανε ότι θα γίνει ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Έγινε μία πολύ μεγάλη μάχη και από τις δύο ομάδες. Όσον αφορά την τεχνική ίσως να μην ήταν και το καλύτερο παιχνίδι. Αυτό γιατί και οι δύο ομάδες ήταν πολύ καλά οργανωμένες. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μου στάθηκε πολύ καλύτερα και δημιούργησε ευκαιρίες. Το καλό είναι ότι η αμυντική λειτουργία της ομάδας και μιλάω για όλη την ομάδα ήταν πολύ καλή. Στην ουσία δεν δώσαμε κενούς χώρους στον Σισέ για να εκμεταλλευτεί την ταχύτητά του. Δημιουργήσαμε κάποια προβλήματα στον χώρο του κέντρου όπου ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με τρεις ποδοσφαιριστές και είχε την υπεροχή.

Σε γενικές γραμμές αν δούμε και τον αντίπαλο που είχαμε να αντιμετωπίσουμε η ομάδα ανταποκρίθηκε πολύ καλά. Ίσως θα έπρεπε να ανοίξουμε την αντίπαλη άμυνα όπως ήταν και η κεντρική μας ιδέα αλλά δεν το καταφέραμε. Επαναλαμβάνω όμως ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ομάδα μου. Η ομάδα μου ανταποκρίθηκε. Δεν μένουμε όμως χαρούμενοι. Μόνο με μία νίκη θα ήμασταν αλλά σίγουρα δεν μένουμε χαρούμενοι από το αποτέλεσμα αλλά επαναλαμβάνω ότι ανταποκριθήκαμε πολύ καλά στον αγώνα και ατομικά στους ποδοσφαιριστές που έχει ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μας εξέπληξε με κάποια μακρινά σουτ ή κάποια φάουλ και κόρνερ αλλά η ομάδα μου έκανε τα πάντα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ίσως όχι σωστά αλλά έκανε τα πάντα με τον Παναθηναϊκό σε καμία περίπτωση να μην φάνηκε ανώτερος. Ένα παιχνίδι με απόλυτη ισορροπία. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας σε κάποια σημεία αλλά δεν μας δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις. Δεν αφήσαμε κενούς χώρου στην άμυνά μας για να τις εκμεταλλευτεί ο Σισέ κάτι το σημαντικό για μας και ανταποκριθήκαμε άψογα

.

Σε ερώτηση για την διαιτησία είπε: " Μέσα στην εβδομάδα δουλέψαμε σε πράγματα που μπορείς να προπονήσεις. Εμείς έπρεπε να αφοσιωθούμε στην δική μας δουλειά και ο διαιτητής στην δική του. Είναι αδιανόητο να δεχόμαστε δύο κίτρινες κάρτες σε δικό μας φάουλ. Από εκεί και πέρα και εγώ όσον αφορά τις αμφισβητούμενες φάσεις δεν μπορώ να τις παρακολουθήσω όλες όπως και για την φάση του πέναλτι. Επαναλαμβάνω όμως ότι η δική μου ομάδα θα πρέπει να αφοσιωθεί να παίζει ποδόσφαιρο και όχι να ασχολείται το πώς σφυρίζει ο διαιτητής. Ο κόσμος καμιά φορά εξάλλου είναι ο καλύτερος κριτής από μας που καθόμαστε στον πάγκο".

Όλα τα λεφτά...

Η εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιουργούν στο "Κλεάνθης Βικελίδης" οι οπαδοί του Αρη που πραγματικά πρέπει κάποιος να την ζήσει από κοντά για να την καταλάβει.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Τα δύο λάθη του διαιτητή Ηλία Σπάθα, ένα για κάθε ομάδα στο πρώτο ημίχρονο. Η δεύτερη κίτρινη που δεν υποδείχθηκε στον Χριστοδουλόπουλο σε χτύπημα στον Χαβίτο και ένα πέναλτι του Πρίττα με χέρι σε σέντρα του Κατσουράνη.

To Live του αγώνα... Από τον Γιώργο Μαρκόπουλο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Παναθηναϊκός
(Νιόπλιας): Τζόρβας, Σαριέγκι, Καντέ, Σισέ, Σαλπιγίδης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Χριστοδουλόπουλος, Βύντρα, Καραγκούνης, Κατσουράνης, Σπυρόπουλος
Η 11άδα των γηπεδούχων Άρης
(Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Κάλβο, Νάτσο Γκαρσία, Κόκε, Νασούτι, Κάμπορα, Χαβίτο, Πρίττας
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση πέρασε το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης
9' Κεφαλιά Παναθηναϊκός Σισέ
Κεφαλιά του Τζιμπρίλ Σισέ περίπου από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από σέντρα του Σαλπιγγίδη, η πορεία της μπάλας δεν ανησύχησε τον Σηφάκη
10' Κίτρινη κάρτα Άρης Κόκε
Ο Κόκε γιατί ζήτησε να πάρει κάρτα ο Βύντρα
10' Κίτρινη κάρτα Άρης Κάλβο
Ο Κάλβο για διαμαρτυρία
16' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Χριστοδουλόπουλος
17' Σουτ Παναθηναϊκός Σισέ
"Ακροβατικό" από τον Σισέ, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή κατέληξε άουτ
18' Σουτ Άρης Νέτο
Σουτ από τον Νέτο με το αριστερό έξω από τη μεγάλη περιοχή, η προσπάθειά του πέρασε άουτ
20' Δοκάρι Παναθηναϊκός Ζιλμπέρτο Σίλβα
Εκτέλεση φάουλ από τον Καραγκούνη, ο Ζιλμπέρτο Σίλβα πήρε τη γυριστή κεφαλιά, αλλά ο Σηφάκης ακούμπησε την μπάλα όσο χρειαζόταν και αφού βρήκε στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού κατέληξε κόρνερ
21' Σουτ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ ο Σαλπιγγίδης έπιασε "μονοκόμματο" σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα πήρε ύψος και πέρασε πολύ πάνω από την εστία του Σηφάκη
31' Σουτ Παναθηναϊκός Σπυρόπουλος
Μακρινό σουτ του Σπυρόπουλου, η μπάλα πέρασε άουτ
35' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Χριστοδουλόπουλος
Πολύ καλό σουτ από τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, η προσπάθειά του κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη
41' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Χριστοδουλόπουλος
Λάθος του Νέτο, ο Χριστοδουλόπουλος επωφελείται, αλλά ο Σηφάκης με έγκαιρη έξοδο απομάκρυνε το σουτ του Έλληνα άσου σε κόρνερ
45' Έναρξη καθυστερήσεων 1 λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Σουτ Παναθηναϊκός Σισέ
Αδύναμο σουτ από τον Σισέ, ο Σηφάκης δε δυσκολεύεται να μπλοκάρει την μπάλα
50' Σουτ Άρης Κάλβο
Σουτ του Κάλβο μέσα από την περιοχή, ο Σαριέγκι απομάκρυνε τον κίνδυνο
57' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
62' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Ζιλμπέρτο Σίλβα
Σουτ του Βραζιλιάνου άσου από το ύψος της μικρής περιοχής με το αριστερό, ο Κάλβο ανέκοψε την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα απομακρύνοντας την λίγο προτού περάσει τη γραμμή
64' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Σισέ
66' Σουτ Παναθηναϊκός Σπυρόπουλος
Σέντρα-σουτ του Σπυρόπουλου από τα αριστερά, η μπάλα πάνω από την εστία του Σηφάκη
68' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Τζόνσον στη θέση του Κόκε
69' Ευκαιρία Άρης Τζόνσον
Η φάση του αγώνα! Ο Κάμπορα από πλάγια θέση (από θέση οφσάιντ) "σημάδεψε" το δοκάρι, η μπάλα στρώθηκε στον νεοεισελθόντα Τζόνσον, αλλά το πλασέ του (σε κενή εστία) απομάκρυνε με εκπληκτική εκτίναξη ο Τζόρβας
71' Κεφαλιά Παναθηναϊκός Σισέ
Μπαλιά του Κατσουράνη, ο Σισέ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε άουτ
87' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Λέτο στη θέση του Χριστοδουλόπουλου
88' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Κατσουράνης
"Κεραυνός" από τον Κατσουράνη, ο Σηφάκης με εκπληκτική επέμβαση απομάκρυνε
90' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Αραβίδης στη θέση του Κάμπορα
90' Έναρξη καθυστερήσεων 2 λεπτά