X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Άρης-Πανιώνιος 0-0

κοκε

Κακό ποιοτικά το εναρκτήριο λάκτισμα της νέας σεζόν, με τον Άρη και τον Πανιώνιο να μένουν ισόπαλοι χωρίς τέρματα στο Κ. Βικελίδης

Λίγες φάσεις, πολλά φάουλ, κακός ρυθμός, κανένα τέρμα. Αυτά επιφύλασσε η πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος στους Έλληνες φιλάθλους. Άρης και Πανιώνιος έδωσαν περισσότερη σημασία στα μετόπισθεν και έμειναν ισόπαλοι χωρίς τέρματα. Με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Άρη μετά την αποβολή του Σανσόν στο 90ο λεπτό.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης: Χαλκιάς, Βανγκέλι, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Μάρκο Αουρέλιο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Κάλβο, Κόκε, Σανσόν, Σιστόν (46’ Άντερσον)

Πανιώνιος: Κρέσιτς, Μανιάτης, Μπερτέ, Πλετς, Σπυρόπουλος, Νικολάου, Μαϊστόροβιτς , Μάκος, Κόντι, Γουνδουλάκης (46’ Λουρένσο), Τζιμπούρ
td> Με μια ματιά

Ο Χουάν Κάρλος Ολίβα παρέταξε την ομάδα του με 4-5-1 τον Χαλκιά κάτω από τα δοκάρια, τους Μάρκο Αουρέλιο και Βανγκέλι στο αριστερό και στο δεξί άκρο της άμυνας, αντίστοιχα ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της ομάδας συνέθεσαν οι Αβραάμ Παπαδόπουλος και Ρονάλντο.

Στην μεσαία γραμμή και συγκεκριμένα σε θέση αμυντικών χαφ βρέθηκαν οι Νεμπεγλέρας και Γκαρσία, δεξί χαφ ξεκίνησε ο Τόνι Κάλβο, αριστερά ο Σιστόν, ενώ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Κόκε, αγωνίστηκε ο Σανσόν.

Από την πλευρά του ο Έβαλντ Λίνεν, παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-5-1 με τον Κρέσιτς να παίρνει την θέση του Κένινγκ, ο οποίος ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις στην προθέρμανση, τον Μανιάτη δεξί και τον Σπυρόπουλο αριστερό μπακ και το κλασσικό δίδυμο Μπερτέ-Πλετς στο κέντρο της άμυνας.

Απουσία του τιμωρημένου Κουμορτζί, ο Γερμανός τεχνικός ξεκίνησε τρία αμυντικά χαφ (!!!) τους Νικολάου, Μάκο και Μαϊστόροβιτς με τον δεύτερο να έχει περισσότερο δημιουργικό ρόλο από τους άλλους δύο. Στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής βρέθηκε ο περσινός πρώτος σκόρερ του Πανιωνίου Φανούρης Γουνδουλάκης, ενώ στο αριστερό ξεκίνησε ο Άλμπι Κόντι. Μοναδικός προωθημένος για τους φιλοξενούμενους ο Ράφικ Τζιμπούρ.

Αμφότερες οι ομάδες έδειξαν τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, να ενδιαφέρονται πρώτα και κύρια για τα μετόπισθεν, κλείνοντας κάθε διάδρομο στον αντίπαλο και αφήνοντας το παιχνίδι να διεξάγεται κυρίως στον χώρο του κέντρου, όπου οι σκληρές μονομαχίες έδιναν και έπαιρναν.

Οι «λατιν» της μεσαίας γραμμής του Άρη, ασφυκτιούσαν από την πίεση της τριάδας των αμυντικών χαφ του Πανιωνίου, ενώ από την άλλη ο Τζιμπούρ, απόντος επιτελικού χαφ, έμοιαζε τραγικά μόνος του στην κορυφή της επίθεσης των «κυανέρυθρων».

Οι ποδοσφαιριστές του Πανιωνίου, δεν δίσταζαν να σουτάρουν από μακριά κάτι που επιχείρησαν τόσο ο Γουνδουλάκης όσο και ο Τζιμπούρ, στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με κανένα από τα δύο σουτ, όμως να μην κατευθύνεται προς την εστία των γηπεδούχων. Από την άλλη η ομάδα του Ολίβα όσο και αν προσπαθούσε να διασπάσει την αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων δεν τα κατάφερνε και έτσι η μοναδική αιοσημείωτη ευκαιρία που σημείωσε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο, ήταν μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάρκο Αουρέλιο στο 28ο λεπτό, με την μπάλα όμως να φεύγει ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κρέσιτς.

Προβληματική –όπως- ήταν λογικό η ανάπτυξη του Πανιωνίου, με μόνες άξιες λόγου εμπνεύσεις αυτές του 17χρονου Κόντι από αριστερά, οι οποίες έφεραν σε δύο περιπτώσεις πονοκέφαλο στην αμυντική γραμμή των γηπεδούχων.

Με την έναρξη κιόλας του δευτέρου μέρους, ο Χουάν Κάρλος Ολίβα πέρασε εκτός αγώνα τον Σιστόν, βάζοντας στην θέση του τον Άντερσον Κόστα, αλλάζοντας έτσι το σύστημά του από 4-5-1 σε 4-4-2.

Αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, έκανε και ο Έβαλντ Λίνεν, ο οποίος πέρασε στην θέση του αρνητικού κυρίως στις μεταβιβάσεις του Φανούρη Γουνδουλάκη, τον Λουίς Λουρένσο, ο οποίος πήρε θέση στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής, μεταθέτοντας έτσι τον Κόντι αριστερά.

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν πού προσεκτικές πίσω και οι αξιόλογες φάσεις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Από τους φιλοξενούμενους έλειψαν οι γρήγορες αντεπιθέσεις που τους έδωσαν πολλούς βαθμούς πέρσι, καθώς απουσίαζε η καλή πρώτη πάσα που θα ανοίξει το παιχνίδι και θα δώσει στον επιτιθέμενο χώρο για να τρέξει με την μπάλα στα πόδια.

Από την άλλη, ο Άρης δεν είχε την καλή λειτουργία που τον διακρίνει από τις δύο πτέρυγες όπου Μαϊστόροβιτς και Σπυρόπουλος, ύψωσαν απροσπέλαστα αμυντικά τείχη.

Ο Πανιώνιος παρ’ όλα αυτά είχε μερικά πολύ καλά διαστήματα στο δεύτερο μέρος όπως το τρίλεπτο 74’-76’ στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όμως ο Μάκος δεν αξιοποίησε την πάσα του Τζιμπούρ, η οποία τον έβγαλε μόνο του απέναντι από τον Χαλκιά, με τον διεθνή τερματοφύλακα όμως να νικά των μέσο του Πανιωνίου.

Οι γηπεδούχοι έχασαν και αυτοί με την σειρά τους την μοναδική τους ευκαιρία να σκοράρουν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν το σουτ του Άντερσον απέκρουσε στο 85’ ο Κρέσιτς.

* Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στην μνήμη των θυμάτων των καταστροφικών πυρκαγιών, οι οποίες συνεχίζουν καίνε την χώρα μας.

* Στην φανέλα του Φανούρη Γουνδουλάκη δεν αναγραφόταν το επίθετο του δεξιού χαφ του Πανιωνίου, αλλά το μικρό του όνομα.

* Περίπου στο 30ο λεπτό του αγώνα, ο Έβαλντ Λίνεν φώναξε στον Μανιάτη να αλλάξει θέση με τον Μαϊστόροβιτς, έτσι ώστε ο Κροάτης μέσος να αναλάβει το μαρκάρισμα του Σιστόν, με τον οποίο ο Έλληνας αμυντικός φαινόταν να αντιμετωπίζει προβλήματα.
td> Όλα τα λεφτά...

- Η απόδοση του Σεκού Μπερτέ. Αλάνθαστος. Κάλυψε ακόμα και μερικά από τα λάθη που έκανε ο Μαρσέλο Πλετς.

- Η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του Άρη στο γήπεδο. Κρίμα που οι δύο ομάδες δεν τους το ξεπλήρωσαν παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Το ότι δεν υπήραν τέρματα. Ας ελπίσουμε η "καλή μέρα" να μην φαίνεται από το... "πρωί"...

td> Συνέντευξη Τύπου
Ολίβα: "Έλειπε το γκολ"
Στην απουσία του γκολ για τον Άρη στάθηκε ο Ισπανός τεχνικός της ομάδας, Χουάν Κάρλος Ολίβα, ενώ ο Γερμανός προπονητής του Πανιωνίου, Έβαλντ Λίνεν, έκανε λόγο για τον κακό αγωνιστικό χώρο και ότι κάτι θα πρέπει να γίνει όσον αφορά το γεγονός ότι η ομάδα του θα πάει να αντιμετωπίσει την γαλλική Σοσό για το Κύπελλο UEFA με μόλις ένα επίσημο παιχνίδι (σ.σ. το σημερινό).

Λίνεν: "Δίκαιος ο βαθμός"
"Πήραμε έναν δίκαιο βαθμό για μας που τον αξίζαμε", τόνισε αρχικά ο τεχνικός του Πανιωνίου, Έβαλντ Λίνεν, και πρόσθεσε:

"Σήμερα το ματς πήγε στη δύναμη. Έγιναν μεγάλες μάχες αλλά αν δείτε το γήπεδο θα διαπιστώσετε ότι αγωνιστικός χώρος ήταν πολύ κακός σε αντίθεση με πέρσι που ήταν πάρα πολύ καλός και μας δυσκόλεψε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο".

Όσο για την ομάδα του είπε: "Η ομάδα είχε μαχητικό πνεύμα, ο διαιτητής έδειξε αρκετές πολλές κάρτες που σημαίνει ότι έγιναν μάχες", ενώ εν όψει του πρώτου αγώνα με την Σοσό είπε:

"Θα παίξουμε στο Κύπελλο UEFA με μόλις ένας παιχνίδι σε αντίθεση με την Σοσό που θα έχει παίξει ήδη 8-9 παιχνίδια για αυτό κάτι θα πρέπει να γίνει.

Ολίβα: "Πρέπει να δουλέψουμε"
"Έγινε έναν παιχνίδι με πολύ ένταση και δεν θεωρώ ότι έλειπε κάτι από την ομάδα μου παρά μόνο το γκολ χωρίς να πιστεύω ότι έφταιγε το γήπεδο με τον Πανιώνιο να ήταν πολύ καλά τοποθετημένος με τρία αμυντικά χαφ", ήταν το σχόλιο του Χουάν Κάρλος Ολίβα για τον αγώνα με τον τεχνικό του Άρη να επισημαίνει εν όψει της διακοπής πως:

"Θα πρέπει να δουλέψουμε σε πολλά πράγματα στην διάρκεια της διακοπής όπου θα κάνω και κάποιες δοκιμές.

Σε ερώτηση για τον ρόλο του Χαβίτο ο Ισπανός τεχνικός του Άρη απάντησε: "Σήμερα τον βάλαμε από τα πλάγια αλλά δεν τα κατάφερε μετά την αποβολή του Φελίπε".

td> To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Άρης
Χουάν Κάρλος Ολίβα: Χαλκιάς, Βανγκέλι, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Μάρκο Αουρέλιο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Κάλβο, Κόκε, Σάνσον, Σίστον.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Πανιώνιος
Έβαλντ Λίνεν: Κρέσιτς, Μανιάτης, Μπερτέ, Πλετς, Τζιμπούρ, Μάκος, Κόντι, Μαϊστόροβιτς, Γουνδουλάκης, Σπυρόπουλος, Νικολάου.
1' Έναρξη αγώνα
Πριν απο την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα αδικοχαμένα θύματα των φονικών πυρκαγιών. Σέντρα απο τους παίκτες του Πανιωνίου.
5' Σουτ Άρης
Σέντρα απο το Φελίπε, ο Νάτσο Γκαρσία έπιασε το σουτ στην κίνηση απο μακρινή απόσταση όμως η μπάλα πέρασε απελπιστικά άουτ.
9' Σουτ Άρης
Ο Κάλβο θέλησε να αιφνιδιάσει τον Κρέσιτς, κάνοντας ένα μακρινό σουτ, όμως η μάλα κατέληξε άουτ.
10' Σχόλιο
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ένα παιχνίδι κέντρου.
23' Ευκαιρία Πανιώνιος
Ο Τζιμπούρ εκτελεί το κόρνερ, η μπάλα παίρνει παράξενη τροχία και αναγκάζει τους παίκτες του Άρη να διώχνουν μακριά την μπάλα.
24' Κίτρινη κάρτα Άρης Νεμπεγλέρας
25' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Μάκος
25' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Μανιάτης
26' Σουτ Πανιώνιος Γουνδουλάκης
Ο Γουνδουλάκης επιχείρησε ένα μακρινό σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
28' Ευκαιρία Άρης Αουρέλιο
Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ απο τον Μάρκο Αουρέλιο, η μπάλα πέρασε δίπλα απο το αριστερό κάθετο δοκάρι της κυανέρυθρης εστίας.
32' Σχόλιο
Οι σκληρές μονομαχίες και το πάθος είναι το κύριο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού μέχρι τώρα.
38' Σχόλιο
Οι παίκτες του Άρη έχουν ανεβάσει το ρυθμό τους πιέζοντας τον Πανιώνιο, όμως η κυανέρυθρη άμυνα αντιδρά μέχρι στιγμής πολύ καλά.
44' Σουτ Πανιώνιος Τζιμπούρ
Δυνατό σουτ απο μακρινή απόσταση του Τζιμπούρ, η μπάλα πέρασε απελπιστικά άουτ.
45' Ευκαιρία Άρης Σιστόν
Σούτ απο τον Σιστόν έξω απο την μεγάλη περιοχή η μπάλα κατάληξε στην αγκαλιά του Κρέσιτς.
45' Έναρξη καθυστερήσεων +1 λεπτό
45' Κίτρινη κάρτα Άρης Σανσόν
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Λουρένσο παίρνει την θέση του Γουνδουλάκη.
46' Αλλαγή παίκτη Άρης
Την θέση του Σιστόν πήρε ο Άντερσον Κόστα.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Τζιμπούρ
50' Ευκαιρία Πανιώνιος
Ο Πλετς εκτέλεσε ένα φάουλ αρκετά μέτα έξω απο την μεγάλη περιοχή του Άρη, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
52' Ευκαιρία Άρης Φελίπε
Σέντρα απο Νεμπεγλέρα ο Άντερσον Κόστα στρώνει την μπάλα στον Φελίπε που κάνει το σουτ και αναγκάζει το Κρέσιτς να διώξει σε κόρνερ.
55' Σχόλιο
Τίποτα δεν έχει αλλάξει στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τα σκληρά μαρκαρίσματα να είναι πολλά και τις φάσεις ελάχιστες.
60' Ευκαιρία Άρης Παπαδόπουλος
Ο Λουρένσο προσπάθησε να διώξει την μπάλα ο Παπαδόπουλος πήρε την κόντρα και ανάγκασε τον Κρέσιστς να αποκρούσει με υπερένταση.
63' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Την θέση του Μαϊστόροβιτς παίρνει ο Βάγκνερ.
65' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Χαβίτο μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Κόκε.
67' Ευκαιρία Πανιώνιος Μάκος
Πολύ ωραία πάσα απο τον Μανιάτη, ο Μάκος δεν προλαβαίνει την μπάλα και κοντράρει σε αμυντικό του Άρη και καταλήγει κόρνερ.
70' Σχόλιο
Ανέτοιμες φαίνονται και οι δύο ομάδες με το θέαμα να είναι κατώτερο των προσδοκιών.
72' Ευκαιρία Πανιώνιος Βάγκνερ
Πολύ καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο με τον Βάγκνερ να εκμεταλλεύεται την σύγχυση στην άμυνα του Άρη να κάνει το σουτ λίγο έξω απο την μεγάλη περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Χαλκιά.
76' Ευκαιρία Πανιώνιος Μάκος
Η ανωτερότητα των κυανέρυθρων στα τελευταία λεπτά συνεχίζεται με τον Τζιμπούρ να βγάζει μόνο του τον Μάκο στην μεγάλη περιοχή, ο τελευταίος κάνει το σουτ, όμως ο Χαλκιάς σώζει την εστία του μπλοκάροντας την μπάλα.
79' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Γιόναν Γκαρσία περνάει στον αγώνα στην θέση του Τόνι Κάλβο.
80' Ευκαιρία Άρης Γιόναν Γκαρσία
Ατομική ενέργεια απο τον Γιόναν Γκαρσία που μπαίνει στην μεγάλη περιοχή προλαβαίνει τον Πλετς, κάνει το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
82' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Λουρένσο δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού και την θέση του στον αγωνιστικό χώρο παίρνει ο Αραβίδης.
85' Ευκαιρία Άρης Άντερσον Κόστα
Δυνατό σουτ απο του Άντερσον Κόστα από πολύ πλάγια θέση μέσα απο την μεγάλη περιοχή, ο Κρέσιτς διώχνει την μπάλα με υπερένταση.
88' Κόκκινη κάρτα Άρης Σανσόν
Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Σανσόν και ο Άρης αγωνίζεται πλέον με 10 παίκτες.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +4 λεπτά