Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Άρης-Πανιώνιος 1-0

γιαχιτς

Με γκολ του Γιάχιτς στο 15ο λεπτό, ο Άρης επικράτησε με 1-0 του Πανιωνίου στο "Κλεάνθης Βικελίδης"

Οι "κίτρινοι" είχαν την υπεροχή καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δικαιωματικά πήραν τη νίκη, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ουσιαστικά την εστία του Μιχάλη Σηφάκη.
Με το "τρίποντο" αυτό, ο Άρης, ο οποίος ισοβαθμούσε με τους "κυανέρυθρους" πριν τον αγώνα, πέρασε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 31 βαθμούς.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης (Μαζίνιο): Σηφάκης, Καράμπελας, Λέμπο, Γιάχιτς, Νέτο, Βιτόλο, Γκαρσία (59' Μπατιόν), Κάλβο (77' Βλοντάρτσικ), Χαβίτο, Λαμπριάκος (67' Ρομπέρζ), Κόκε
Πανιώνιος (Σταματόπουλος): Κρέσιτς, Μανιάτης, Μαϊστόροβιτς, Λάνγκαμπ (74' Κούκετς), Κουτσόπουλος, Μάκος, Λάτκα, Σκούφαλης, Κουμορτζί, Νικολάου (61' Κοιλιάρας), Ντελούρα (46' Μπάρκογλου)

Κίτρινες κάρτες: Γιάχιτς, Νέτο, Καράμπελας, Ρομπέρζ - Λάνγκαμπ, Σκούφαλης, Κουμορτζί, Λάτκα, Μπάρκογλου, Κρέσιτς

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Μπιτσίδης (Θράκης), Γκάγκας (Λάρισας)
Με μια ματιά
Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Άρης. Οι "κίτρινοι" είχαν το πρώτο τους σουτ μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Κάλβο δοκίμασε την τύχη του, αλλά ο Κρέσιτς σε ετοιμότητα, απομάκρυνε την μπάλα.

Νέα καλή προσπάθεια από τους γηπεδούχους στο 11', όταν ο Χαβίτο έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η πίεση του Άρη απέδωσε τελικά στο 15ο λεπτό, με τον Κόκε να επιχειρεί απευθείας εκτέλεση φάουλ, τον Κρέσιτς να διώχνει με υπερένταση και τον επερχόμενο Γιάχιτς να "σπρώχνει" με κεφαλιά την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία.

Ο Άρης θα μπορούσε να διπλασιάσει άμεσα τα τέρματά του στο αμέσως επόμενο λεπτό, όταν ο Κόκε βρέθηκε απέναντι στον Κρέσιτς, αλλά καθυστέρησε, με συνέπεια ο τερματοφύλακας των "κυανέρυθρων" να τον ανακόψει.

Στη συνέχεια, οι "κίτρινοι" δοκίμασαν κάποια σουτ προς την εστία του Κρέσιτς με τους Γκαρσία και Κάλβο, ενώ η πρώτη απειλή από πλευράς φιλοξενουμένων ήρθε στο 31ο λεπτό. Ο Κουμορτζί έκανε ωραία ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, όμως άνοιξε την μπάλα και ο Σηφάκης τον πρόλαβε μπλοκάροντάς την.

Ο Πανιώνιος ανέβασε την απόδοσή του και πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, είχε διπλή ευκαιρία με τους Μανιάτη και Ντελούρα για να ισοφαρίσει, αλλά οι κεφαλιές αμφοτέρων πέρασαν άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες δεν παρουσίασαν κάτι το ιδιαίτερο στο πρώτο 20λεπτο, εξαιρουμένης μίας ευκαιρίας του Κουμορτζί στο 56ο λεπτό, όμως το σουτ του Γκανέζου έφυγε άουτ.

Από πλευράς Άρη, ο Κάλβο συνέχισε να επιχειρεί σουτ, όπως έπραξε και στο 65ο λεπτό, αλλά είδε την μπάλα να περνά άουτ.

Η σημαντικότερη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου άνηκε στον Άρη, όταν στο 80' ο Βιτόλο, μετά από φάση διαρκείας, σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κρέσιτς.

Από εκεί και πέρα ο Άρης συνέχισε να πιέζει και δύο λεπτά αργότερα ο Χαβίτο έπιασε νέο σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 85', ο Βλοντάρτσικ βγήκε απέναντι στον Κρέσιτς μετά από κάθετη πάσα του Κόκε, όμως το πλασέ του πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι, φάση η οποία ήταν και η τελευταία του αγώνα.
Συνέντευξη Τύπου του Πάρη Τσελεπίδη
Ιομάρ Μαζίνιο (προπονητής Άρης): "Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος με την απόδοση της ομάδας αν και υπήρξαν στιγμές όπου στο πρώτο ημίχρονο δεν λειτουργήσαμε όπως θα έπρεπε. Ο Πανιώνιος έχει καλή ομάδα που του αρέσει να παίζει ποδόσφαιρο και αυτό μας δημιούργησε δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο.

Πίστευα ότι μετά το γκολ θα ψάχναμε το παιχνίδι μας και να το ελέγξουμε αλλά οι ποδοσφαιριστές μας χάσανε την σιγουριά τους και κλείστηκαν πίσω. Αυτό άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά, αντιδράσαμε σωστά και κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Είχαμε πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ. Θα μπορούσαμε και ένα 3-0. Αυτή την στιγμή σημασία έχει το αποτέλεσμα και ανταμείφθηκαν οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών μου".

Σε ερώτηση για την πρόοδο των ποδοσφαιριστών του από την στιγμή που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ομάδας είπε: "Η ποιότητά μας στα τελευταία τρία παιχνίδια φάνηκε παραπάνω. Είχε εμπιστοσύνη η ομάδα και έδειξε ότι μπορεί να παίξει ποδόσφαιρο γιατί διαθέτει. Δεν μου αρέσει ο τρόπος που αντιδράμε αφού σκοράρουμε γιατί κλεινόμαστε πίσω. Ο τομέας που πρέπει να αλλάξουμε είναι ο φόβος που έχουν για να μην χάσουν την νίκη και πάνω σε αυτό θα δουλέψουμε πάρα πολύ".

Για το ότι ως Βραζιλιάνος του αρέσει το επιθετικό ποδόσφαιρο είπε: " Σίγουρα σε μας τους Βραζιλιάνους μας αρέσει το επιθετικό ποδόσφαιρο αλλά το ποδόσφαιρο έχει αλλάξει πάρα πολύ. Για να σκοράρεις θα πρέπει να αμυνθείς. Έχουμε τέσσερις αγώνες που δεν έχουμε δεχθεί γκολ. Όταν η ομάδα έχει την κατοχή της μπάλας μπορεί να παίξει πολύ όμορφο ποδόσφαιρο. Έχουμε μία ομάδα που μπορεί να παίξει καλά και στην άμυνα και στην επίθεση"

Κι όσο για το ντέρμπι που ακολουθεί με τον Ολυμπιακό τόνισε: " Αυτή την στιγμή σκεφτόμαστε μόνο τον Πανιώνιο τώρα έχουμε όλη την εβδομάδα για να σκεφτούμε τον Ολυμπιακό".

Γιώτης Σταματόπουλος (προπονητής Πανιώνιος): "Πιστεύω ότι σήμερα είδαμε ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι με το καλύτερο τέλος δυστυχώς για τον Άρη. Δυστυχώς χρειαστήκαμε γύρω στα 20΄-25΄ να μπούμε στο παιχνίδι έτσι όπως το θέλαμε. Εκείνη την στιγμή όμως βρεθήκαμε πίσω στο σκορ.

Με την πρώτη μας μεγάλη ευκαιρία με τον Μανιάτη δείξαμε παρών. Ακολούθησε μία ευκαιρία με τον Ντελούρα και έτσι σιγά σιγά μετά το 25΄ ανέβηκε η απόδοσή μας. Στο δεύτερο ημίχρονο θέλαμε από την αρχή να μπούμε πιο δυνατά αφού ήμασταν αποφασισμένοι να μην φύγουμε με άδεια χέρια από την Θεσσαλονίκη.

Πιστεύω ότι τα παιδιά το καταφέρανε αυτό με τον καλύτερό τρόπο. Είχαμε ευκαιρίες, πιέσαμε και σε διάρκεια ήμασταν καλύτεροι από τον Άρη αλλά δυστυχώς δεν σημειώσαμε κάποιο γκολ. Ρισκάραμε στο τέλος. Τα παίξαμε όλα για όλα και διεκδικήσαμε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα έστω και τον βαθμό. Δεν τα καταφέραμε και συνεχίζουμε".

Για την συνέχεια της χρονιάς και το κυνήγι της 5ης θέσης είπε: "Πιστεύω ότι είναι αρκετός ακόμη ο δρόμος. Είναι αρκετά παιχνίδια. Η απόσταση δεν είναι μεγάλη. Τρεις βαθμοί. Θα περιμένουμε και τα άλλα αποτελέσματα. Ο Άρης έχει ένα προβάδισμα. Δεν το βάζουμε κάτω και συνεχίζουμε".

Για τα νεύρα του Μάκου μετά την λήξη τόνισε πως: "Δεν ήμουν κοντά στον Μάκο. Υπήρχαν κάτι νεύρα. Τα παιδιά ήταν απογοητευμένα. Κάποιες λογομαχίες υπάρχουν πάντα μετά από ένα τέτοιο παιχνίδι. Κρατάμε όμως την προσπάθεια και θα προσπαθήσουμε να συνεχίσουμε το έργο μας".

Σε ερώτηση για το αν η ομάδα του άξιζε τον βαθμό της ισοπαλίας απάντησε πως: "Το παιχνίδι μέχρι το 25΄ θα μπορούσε να είχε ήδη τελειώσει με την ευκαιρία του Κόκε. Μας κράτησε ο Κρέσιτς και με βάση τις ευκαιρίες δεν θα ήταν άδικο να φεύγαμε έστω και με τον βαθμό".

* Τα εισιτήρια ήταν 9.534 και οι εισπράξεις 98.055 ευρώ.
Όλα τα λεφτά...
Η πολύ καλή εμφάνιση του Άρη, που είχε τα "ηνία" του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την κακή παρουσία του Πανιωνίου επιθετικά. Απόντος του Εστογιάνοφ, οι "κυανέρυθροι" έδειξαν ότι δεν μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις στην αντίπαλη εστία και βασίστηκαν μόνο σε κάποιες ενέργειες του Κουμορτζί.