Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Άρης-Πανιώνιος 1-1

αρης πανιωνιος

Σε ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα, Άρης και Πανιώνιος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στο "Κλεάνθης Βικελίδης"

Το παιχνίδι κρίθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κουμόρτζι με κεφαλιά από θέση οφσάιντ ισοφάρισε την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Νέτο στο 82'.
Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στον πάγκο του Άρη, ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο από το 73' όταν και αποβλήθηκε ο Αράνο με απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Κουμόρτζι.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης (Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Κουλουχέρης, Γκιάρο, Κάλβο, Φερνάντες, Ρόβας (76' Βανγκέλι), Σ. Γκαρσία (65' Χαβίτο), Κόκε, Αμπρέου (24' Κάμπορα)

Πανιώνιος (Φερέρα): Μπέλιτς (7' Μπεθέρα), Μανιάτης, Όμο, Λάτκα, Τζαβέλλας, Καστελιόνε (86' Σκούφαλης), Νικολάου, Κουμόρτζι, Ριέρα, Εστογιάνοφ (69' Γουνδουλάκης), Μπάλαμπαν

Κίτρινες κάρτες: Νέτο, Κάμπορα, Σηφάκης, Βανγκέλι - Λάτκα, Κουμόρτζι, Μπάλαμπαν, Μανιάτης
Κόκκινη κάρτα: Αράνο

Διαιτητής: Π. Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
Βοηθοί: Γ. Πάνου (Αιτωλοακαρνανίας), Η. Αλεξέας (Μεσσηνίας)
Με μια ματιά
Ο Άρης, στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του Κούπερ στον πάγκο της ομάδας, προσπάθησε να μπει δυναμικά στην αναμέτρηση, κάτι που κατάφερε, καθώς στα πρώτα λεπτά του αγώνα πίεσε αρκετά τους φιλοξενούμενους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλά νεύρα και από τις δύο ομάδες, με χαρακτηριστικό γεγονός τις δύο γρήγορες κίτρινες κάρτες σε Λάτκα (4') και Νέτο (9'). Επίσης, μία δυνατή σύγκρουση σε έξοδο του Μπέλιτς με τον Αμπρέου, ανάγκασε τον Εμίλιο Φερέρα να πραγματοποιήσει μόλις στο 7ο λεπτό την πρώτη του αλλαγή, αντικαθιστώντας τον Κροάτη τερματοφύλακα με τον Μπεθέρα.

Επομένως, μπορεί στο πρώτο δεκάλεπτο να μην υπήρχε κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες, αλλά ο ρυθμός του αγώνα προμήνυε εντυπωσιακή συνέχεια. Και όντως στο 14ο λεπτό οι "κυανέρυθροι" βρέθηκαν μια ανάσα από το 0-1, όταν ο Ριέρα με υπέροχη σέντρα από αριστερά βρήκε μέσα στην περιοχή τον Μπάλαμπαν, ο οποίος έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Σηφάκη.

Η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων ήταν άμεση, με τον Αμπρέου στο 17' να κατεβάζει εξαιρετικά την μπαλιά από τον Τόνι Κάλβο, να αποφεύγει πολύ ωραία τον Μπεθέρα, αλλά το πλασέ του κόντραρε στον Όμο, που είχε σπεύσει να καλύψει.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Αράνο να φτάσει κοντά στο γκολ, όταν ο Αργεντινός είχε την έμπνευση να δοκιμάσει ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Μπεθέρα πετάχτηκε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

Οι αναγκαστικές αλλαγές συνεχίστηκαν, καθώς στο 24' ο Αμπρέου, που είχε συγκρουστεί με τον Μπέλιτς στη φάση του τραυματισμού του Κροάτη, αντιμετώπισε πρόβλημα στο δικέφαλο και αντικαταστάθηκε από τον Κάμπορα.

Για το επόμενο δεκάλεπτο δεν παρατηρήθηκε κάτι ιδιαίτερο στην αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε παιχνίδι κέντρου. Οι φίλαθλοι του Άρη αφυπνίστηκαν στο 35ο λεπτό, όταν ο Γκαρσία έκανε ωραία ενέργεια από αριστερά, σέντραρε παράλληλα, αλλά ο Κόκε που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας δεν κατάφερε εξ επαφής να την στείλει στα δίχτυα.

Το παιχνίδι "νέκρωσε" και πάλι μετά τη φάση του Κόκε και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου καμία από τις δύο ομάδες δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες έδωσαν... τρελό ρυθμό στην αναμέτρηση, χωρίς όμως να υπάρχει αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια. Οι δυνατές μονομαχίες συνεχίστηκαν στο χώρο του κέντρου, με το θέαμα να είναι πλούσιο, αλλά να απουσιάζει το γκολ.

Με την είσοδο του Χαβίτο στον αγωνιστικό χώρο στο 65ο λεπτό ο Άρης έγινε πιο απειλητικός και άνοιξε το παιχνίδι του στα άκρα, πιέζοντας τους φιλοξενούμενους για το γκολ. Αυτό όμως που πέτυχαν οι "κίτρινοι" ήταν να ανοίξουν πολύ τους χώρους, κάτι που εκμεταλλέυτηκε ο Πανιώνιος.

Συγκεκριμένα, στο 73ο λεπτό ο Κουμόρτζι έφυγε πίσω από την άμυνα του Άρη κι ενώ βρισκόταν απέναντι στον Σηφάκη κι ετοιμαζόταν να γράψει το 0-1, ο Αράνο τον τράβηξε έξω από την περιοχή, ανατρέποντάς τον. Η απόφαση του διαιτητή Κωνσταντινέα ήταν άμεση, καθώς έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Αργεντινό, εφαρμόζοντας κατά γράμμα τον κανονισμό. Η απόφαση έγινε δεκτή από τον Αράνο χωρίς διαμαρτυρίες, με τον αμυντικό του Άρη να παραδέχεται το σφάλμα του και να δίνει το χέρι στο διαιτητή σε μία επίδειξη fair play.

Mια στημένη φάση φάνηκε να κρίνει την αναμέτρηση, όταν στο 82' ο Νέτο ανέλαβε να εκτελέσει ένα φάουλ λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή και με το δεξί έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπεθέρα, ο οποίος παρ' ότι ήρθε σε επαφή με την μπάλα, δεν κατάφερε να τη διώξει.

Ωστόσο ο Άρης, αγωνιζόμενος με δέκα παίκτες, δεν κατάφερε να κρατήσει την πολύτιμη νίκη, καθώς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Όμο βρήκε με κεφαλιά-πάσα τον Κουμόρτζι, ο οποίος βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, και με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη.
Συνέντευξη Τύπου... από τον Πάρη Τσελεπίδη
Έκτορ Ραούλ Κούπερ (προπονητής Άρη): " Ορισμένες φορές είναι λίγο δύσκολο να εξηγήσεις κάποιες καταστάσεις αλλά η τσατίλα είναι η λέξη που έχω στο μυαλό μου. Κάποιες φορές η ομάδα σου μπορεί να κάνει μια υπερπροσπάθεια χωρίς να πούμε ότι παίξαμε καλό ποδόσφαιρο γιατί δεν παίξαμε. Σε ένα παιχνίδι όπου στο πρώτο ημίχρονο αντιμετωπίσαμε δυσκολίες και βελτιωθήκαμε στο δεύτερο σε σχέση με το πρώτο αλλά υπάρχουν κάποια σημεία που σε κάνουν να χάνεις την ισορροπία σου. Κάναμε μεγάλη δουλειά για την προσπάθεια και ψυχή που δείξανε οι ποδοσφαιριστές μας.

Στο ποδοσφαιρικό κομμάτι θα πρέπει να βελτιωθούμε αλλά ως συμπεριφορά θα πρέπει να τους συγχαρώ. Τα νεύρα που έχω προκαλούνται γιατί παρά την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μου όπου για 20' αγωνιστήκαμε με 10 παίκτες και εκεί που μπορείς να πιστέψεις ότι έχει τελειώσει το παιχνίδι, αν και τελειώνει όταν σφυρίξει ο διαιτητής, και σου στερεί έναν μεγάλο θρίαμβο. Σε ένα παιχνίδι που έχει προηγηθεί υπερπροσπάθεια που έκαναν οι ποδοσφαιριστές μου απέναντι σε μια ομάδα που είναι πάνω από μας στην βαθμολογία.

Πιστεύω ότι η προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μου ήταν μεγάλη αλλά θα πρέπει να μελετήσουμε κομβικά σημεία. Όπως ένα πλάγιο που θα πρέπει να δοθεί αλλαγή, ένα οφσάιντ που δεν δόθηκε ή ένα γκολ που ακυρώθηκε και το θεωρώ καθαρό και θα πρέπει να τα δούμε πριν αξιολογήσουμε την προσπάθειά μας. Γνωρίζω βέβαια ότι ο ένας βαθμός που πήραμε ήταν πάρα πολύ λίγος αλλά θα πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε για να βγάλουμε τον Άρη από αυτό το αρνητικό ρεύμα και σε αυτό θα βοηθήσει ένας μεγάλος θρίαμβος που ήμασταν κοντά σήμερα. Η ψυχολογία της ομάδας μπορεί να αλλάξει με έναν μεγάλο θρίαμβο αλλά και των οπαδών μας που δεν μας άφησαν να αισθανθούμε ότι παίζαμε με παίκτη λιγότερο και θα πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά

".

Για το αν θεωρεί ότι η διαιτησία καθόρισε το αποτέλεσμα είπε: " Θα πω ότι υπάρχουν κομβικά σημεία που κρίνουν αποτελέσματα. Δεν μου αρέσει να σχολιάζω την διαιτησία. Όπως είδα την διαιτησία στο γκολ μας από εκεί που το είδα θεωρώ ότι ήταν καθαρό, σε πλάγιο δικό μας δόθηκε αλλαγή όπως και θα έπρεπε στο πλάγιο του Πανιωνίου που προήλθε το γκολ που ήταν νωρίτερα οφ σάιντ επομένως δεν έχω πολλά λόγια να πω".

Εμίλιο Φερέρα (προπονητής Πανιωνίου): " Ερχόμενοι εδώ γνωρίζαμε ότι ο Άρης είναι μία πολύ καλή ομάδα, που είχε αλλάξει προπονητή και που είχε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι την προηγούμενη εβδομάδα και ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολος αντίπαλος. Ο τρόπος με τον οποίο παίξαμε στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλός. Με πολλή κατοχή της μπάλας και μεγάλη ευκαιρία με τον Μπάλαμπαν αλλά και ευκαιρίες για τον Άρη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης είχε λιγότερες ευκαιρίες αλλά εμείς χάσαμε το κοντρόλ του παιχνιδιού. Είχαμε δύο καλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Μία με τον Ριέρα που ήταν ένας εναντίον ενός με τον τερματοφύλακα και μία με τον Κουμόρτζι που ήταν μόνος του. Μετά τις δύο αυτές ευκαιρίες νομίζω ότι δεν θα ήταν δίκαιο να χάσουμε το παιχνίδι. Η ψυχολογία της ομάδας μάς βοήθησε να επανέλθουμε στο παιχνίδι αφού μετά το 1-0 του Άρη δεν είχαμε πολύ χρόνο. Η ομάδα μου έδειξε ότι έχει φανταστική ψυχολογία ενώ στα στατιστικά φαίνεται ότι ήμασταν καλύτεροι".

Σε ερώτηση για το γκολ του Κόκε που δόθηκε φάουλ και για το γκολ του Πανιωνίου όπου πραγματοποιήθηκε οφσάιντ δήλωσε: " Τι θέλατε να σας πω για το πέναλτι που δεν δόθηκε στον Ριέρα; Αν θέλετε να μιλήσετε για την διαιτησία καλέστε τον. Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης δεν είχε το κοντρόλ του παιχνιδιού. Θα πρέπει να κοιτάξετε τι συμβαίνει στην ομάδα πριν κοιτάξετε τι συμβαίνει στην άλλη".

Για την άποψή του για την διαιτησία σχολίασε: " Δεν είμαι διαιτητής και δεν μιλώ ποτέ για τους διαιτητές. Δεν νομίζω ότι έκανε μεγάλα λάθη. Ο Άρης και ο Πανιώνιος στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν λάθη. Νομίζετε ότι ο Άρης έχασε σήμερα δύο βαθμούς από την διαιτησία; Ο Άρης δεν ήταν καθόλου καλός στο πρώτο ημίχρονο. Ας κάνουμε μία Συνέντευξη Τύπου για τον διαιτητή. Για σας το σημαντικό είναι να μιλάμε για το ποδόσφαιρο. Το 1-1 νομίζω ότι ήταν δίκαιο αποτέλεσμα. Αν χάναμε σήμερα δεν θα ήταν δίκαιο αποτέλεσμα".

Με αφορμή την άποψη που είχε εκφράσει για το προηγούμενο παιχνίδι του Άρη με τον ΠΑΟΚ τόνισε: " Είμαι προπονητής 11 χρόνια και δεν μιλάω ποτέ για τους διαιτητές. Ακόμα και όταν χάνω. Σε ένα παιχνίδι που χάνεις 4-1 δεν πρέπει να μιλάς για την διαιτησία".
Όλα τα λεφτά...
Η κίνηση fair play του Αράνο να δώσει το χέρι του στον Κωνσταντινέα όταν ο Μεσσήνιος διαιτητής τον απέβαλε. Με αυτήν την ενέργεια ο Αργεντινός έδειξε να παραδέχεται το λάθος του.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το λάθος του επόπτη να μην υποδείξει σε θέση οφσάιντ τον Κουμόρτζι στη φάση της ισοφάρισης για τον Πανιώνιο.
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
2' Σουτ Πανιώνιος Εστογιανόφ
Ο Εστογιανόφ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Σηφάκης μπλόκαρε.
3' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Λάτκα
6' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Μπεθέρα στη θέση του Μπέλιτς.
8' Κίτρινη κάρτα Άρης Νέτο
14' Ευκαιρία Πανιώνιος Μπάλαμπαν
Ο Ριέρα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά αλλά η προβολή του Μπάλαμπαν πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Σηφάκη.
17' Ευκαιρία Άρης Αμπρέου
Ο Αμπρέου βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που έκανε το σταμάτησε πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος ο Όμο.
19' Σουτ Άρης Αράνο
Ο Αράνο έκανε το μακρινό σουτ αλλά ο Μπεθέρα απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
25' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Κάμπορα στη θέση του Αμπρέου.
37' Κίτρινη κάρτα Άρης Κάμπορα
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
59' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος
Κίτρινη κάρτα στον Κουμορτζί
62' Ευκαιρία Άρης
Δυνατό σουτ του Νέτο, ο Μπεθέρα θα μπλοκάρει.
66' Αλλαγή παίκτη Άρης
Χαβίτο μέσα στη θέση του Πίτου Γκαρσία
69' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Εστογιανόφ έξω μέσα ο Γουνδουλάκης
71' Σχόλιο
Πιέζει ο Άρης, χωρίς ωστόσο να μπορεί να δημιουργήσει φάσεις.
74' Κόκκινη κάρτα Άρης
Κόκκινη στον Αράνο για ανατροπή στον Κουμορτζί
76' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ρόβας έξω στη θέση του ο Βαγγέλι
77' Ευκαιρία Άρης
Εκτέλεση κόρνερ για τον Πανιώνιο, ο Καστελιόνε θα πάρει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σηφάκη.
81' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος
Κίτρινη κάρτα στον Μπάλαμπαν
82' Γκολ Άρης
Πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Νέτο, που θα στείλει την μπάλα στην αριστερή πλευρά του Μπεθέρα.
85' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος
Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη
85' Κίτρινη κάρτα Άρης
Κίτρινη κάρτα στον Σηφάκη
86' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Σκούφαλης μέσα στη θέση του Καστελιόνε
90' Κίτρινη κάρτα Άρης
Κίτρινη κάρτα στον Βαγγέλι
90' Έναρξη καθυστερήσεων