X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Άρης-Πανθρακικός 3-2

ομαδικη πανηγυρικο

Με μία καλή εμφάνιση και νίκη αλλά χωρίς αντίκρισμα ο Άρης ολοκλήρωσε την φετινή σεζόν

Η αποστολή του Άρη ώστε να διεκδικήσει την είσοδο στα πλεϊ οφ ήταν εξαρχής δύσκολη. Η νίκη ήταν επιτακτική ανάγκη, ενώ παράλληλα, έπρεπε η Λάρισα να χάσει βαθμούς. Η ΑΕΛ επικράτησε τελικά με 1-0 επί του Λεβαδειακού, εξασφαλίζοντας την είσοδο στα πλεϊ οφ.
Ο Άρης πλήρωσε την αγωνιστική αστάθεια στα εντός έδρας ματς. Οι "κιτρινόμαυροι" έκλεισαν την σεζόν με 8 νίκες, πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες στο "Κλεάνθης Βικελίδης".
Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης(Mαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Βαλεντίν, Κουλουχέρης, Βανγκελί, Πρίττας, Μπατιόν, Τιάγκο, Χαβίτο, Καμπόρα, Ρεγκεϊρο

Πανθρακικός(Eμίλιο Φερέρα): Ρούνιε, Αγγελόπουλος, Ματαϊς, Γήττας, Ριέρα, Πονσέ, Στόικος, Λόπεζ Εμάνουελ, Αργυρίου, Ντιαλό
Με μια ματιά
Ένα από αγωνιστικά προβλήματα του Άρη την φετινή περίοδο ήταν η αδυναμία του να κάνει γκολ τις ευκαιρίες που δημιουργεί. Και σε αυτό το ματς οι παίκτες του Μαζίνιο έφθαναν πολύ εύκολα μπροστά στην εστία του Ρούνιε, αλλά έλειπε το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.

Το βάρος της νίκης σε συνδυασμό με μία πιθανή επιτυχία της Λάρισας στην Λειβαδιά, δεν έδειξε να επηρεάζει την αγωνιστική ανωτερότητα των "κιτρινόμαυρων".

Τόσο με ανάπτυξη από τον άξονα όσο και από πλάγια ο Άρης είχε πολλές καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο. Η σημαντικότερη ευκαιρία για τους "κιτρινόμαυρους" χάθηκε στο 7', όταν ο Κάμπορα αρχικά και ο Ρεγκέιρο σε δεύτερο χρόνο, δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Σε άσχημη μέρα βρέθηκε ο Τιάγκο Ζεντίλ. Σε τρεις περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο, ο Βραζιλιάνος από ευνοϊκή θέση, δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία των φιλοξενούμενων.

Το γκολ της Λάρισας στην Λειβαδιά πιθανόν να μην έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων, όμως αυτό του Πόνσε στο 28', με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αποτέλεσε ψυχρολουσία.

Ο Άρης παρότι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό δεν κατάφερε να πετύχει κάτι ουσιαστικό, κερδίζοντας μόνο τις εντυπώσεις. Όπως απρόσμενα ο Πόνσε έδωσε το προβάδισμα στο σκορ για τον Πανθρακικό, με τον ίδιο τρόπο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Γήττας διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του στην λήξη του ημιχρόνου.

Η απογοήτευση δεν κυρίευσε τον Μαζίνιο που έδειξε ότι θέλει τη νίκη, βάζοντας με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον Κάλβο, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του. Ο Ισπανός ήταν ο παίκτης που έχασε την πρώτη ευκαιρία της επανάληψης για τον Άρη, όταν στο 50', το σουτ του από την μεγάλη περιοχή δεν βρήκε στόχο.

Οι παίκτες του Αρη παρά το εις βάρος τους σκορ και την αρνητική εξέλιξη στην Λειβαδιά, συνέχιζαν να πιέζουν και δικαιώθηκαν στο 63' με γκολ του Πρίττα. Λίγο νωρίτερα ο Μπατιόν από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Πανθρακικός στο 70', έμεινε με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης του Στόικο.

Ο Μαζίνιο πέρασε τον Βλοντάρτσικ στον αγώνα, αρνούμενος να παρατήσει την προσπάθεια της ομάδας του και ο κόσμος του Άρη συνέχιζε να ενισχύει.

Μετά την αποβολή του Στόικο, οι φιλοξενούμενοι προτίμησαν την οπισθοχώρηση και την διάτηρηση του σκορ. Το άγχος ήταν εμφανές στις προσπάθειες των παικτών του Άρη, που όσο περνούσε η ώρα ήθελαν τη νίκη για λόγους γοήτρου.

Ενώ όλα έδειχναν ήττα, ο Κάμπορα με δύο προσωπικές ενέργειες στις καθυστερήσεις του αγώνα χάρισε μία γλυκιά νίκη γνωρίζοντας την αποθέωση από την "κιτρινόμαυρη" κερκίδα.

Συνέντευξη Τύπου
Μαζίνιο (Άρης): " Κάναμε ό,τι περνούσε από το χέρι μας για να μπούμε στα πλέι οφ. Από την πρώτη στιγμή που ήρθα στην ομάδα αυτός ήταν ο στόχος μας. Στην πρώτη μου παρουσία ως προπονητής είμαι περήφανος που βρέθηκα σε μία ομάδα που γνώριζα καλά".

Δεν έχουμε μιλήσει ακόμα. Έχω συμβόλαιο, το οποίο λήγει τον Ιούνιο. Θα ήμουν χαρούμενος αν συνέχιζα την καριέρα μου στον Άρη

".

Φερέρα (Πανθρακικός): " Είναι δύσκολο να χάνεις στα τελευταία λεπτά. Δώσαμε την ευκαιρία σε κάποια παιδιά να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Τα τελευταία 25 λεπτά ήταν πολύ δύσκολα για μας να κρατήσουμε το αποτέλεσμα, γιατί είχαμε απέναντί μας μία ομάδα που είναι πολύ δυνατή τεχνικά".

Όλα τα λεφτά...
Η πολύ καλή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του Άρη. Παρότι η ομάδα τους βρέθηκε πίσω στο σκορ και τον αποκλεισμό από τα πλεϊ οφ δεν σταμάτησαν να ενθαρρύνουν τους παίκτες του Μαζίνιο. Την αποθέωσην γνώρισε και ο σκόρερ των δύο τερμάτων του Άρη Καμπόρα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Δεν είχε αρνητική εξέλιξη η σημερινή αναμέτρησης καθώς ήταν ένας αγώνας με πολλά γκολ, πολλές φάσεις και καθόλου αντιαθλητικά μαρκαρίσματα.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Mαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Βαλεντίν, Κουλουχέρης, Βαγγέλη, Πρίττας, Μπατιόν, Τιάγκο, Χαβίτο, Καμπόρα, Ρεγκεϊρο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
1' Έναρξη αγώνα
1' Κόρνερ Αρης
2' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Στόικος
3' Κόρνερ Αρης
7' Ευκαιρία
Σέντρα του Νέτο η μπάλα έφθασε μέσα στην περιοχή στον Κάμπορα, το σουτ του επιθετικού Άρη αποκρούστηκε αρχικά από τον Ρούνιε, το "ρμπάουντ" πήρε ο αιφνιδιασμένος Ρεγκέιρο, που σε κενή εστία δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να διώξουν σε κόρνερ.
13' Κόρνερ Πανθρακικός
19' Σουτ Αρης
Σουτ του Ζεντίλ έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Ρούνιε.
20' Ευκαιρία Αρης
Αντεπίθεση των παικτών του Άρη, ο Ζεντίλ μπήκε στην περιοχή του σουτ που επιχείρησε ήταν "αναιμικό", δίνοντας την δυνατότητα στον Ρούνιε να διώξει την μπάλα.
26' Ευκαιρία Αρης
Σουτ του Ζεντίλ από την περιοχή η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Ρούνιε.
28' Γκολ Πανθρακικός Πόνσε
Δυνατό μακρινό σουτ του Πόνσε έξω από την περιοχή καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Σηφάκη.
33' Φάουλ Αρης
Σε εκτέλεση φάουλ του Νέτο ο Ρούνιε έδιωξε στην γωνία του την μπάλα.
37' Κίτρινη κάρτα Αρης Βαγγέλι
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Γκολ Πανθρακικός Γήττας
Μακρινό σουτ του Γήττα έξω από την περιοχή βρίσκει απροετοίμαστο τον Σηφάκη, διπλασιάζοντας τα τέρματα για τον Πανθρακικό.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Αρης Κάλβο
Ο Ρεγκέιρο εκτός αγώνα.
46' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός Μπεβάκουα
Ο Ντιαλό εκτός αγώνα.
50' Ευκαιρία Αρης
Σουτ του Κάλβο μόνος του από την περιοχή έφυγε έξω από την εστία του Ρούνιε.
54' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός Τροϊσε
Ο Ζαπρόπουλος εκτός αγώνα.
61' Ευκαιρία Αρης
Σέντρα του Νέτο, ο Μπατιόν, από την μικρή περιοχή δεν καταφέρνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
63' Γκολ Αρης
Κόρνερ για τον Άρη ο Κάμπορα έπιασε την κεφαλιά ο Ρούνιε έδιωξε την μπάλα, ωστόσο, ο Πρίττας με προβολή από την μικρή περιοχή μείωσε την διαφορά στο ένα γκολ.
66' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Ριέρα
69' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Στόικος
69' Κόκκινη κάρτα Πανθρακικός Στόικος
71' Αλλαγή παίκτη Αρης Βλοντάρτσικ
Ο Μπατιόν εκτός αγώνα.
74' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός Χαραλάμπους
Ο Ριέρα εκτός αγώνα.
79' Σχόλιο
Σε ανατροπή του Χαβίτο από τον Αργυρίου οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι.
80' Κίτρινη κάρτα Αρης Νέτο
88' Αλλαγή παίκτη Αρης Λαμπριάκος
Ο Κουλουχέρης εκτός αγώνα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
90' Γκολ Αρης Καμπόρα
Με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.
93' Γκολ Αρης Κάμπορα