Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΞΑΝΘΗ

Άρης-Skoda Ξάνθη 0-1

Πόι-Άρης-Ξάνθη (ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ)

Με γκολ ποίημα του Αγκάλι η Ξάνθη νίκησε μετά από 9 χρόνια στην έδρα του Άρη και έπιασε τους κίτρινους στην 6η θέση

Τον Φλεβάρη του 2000 ήταν ο Πατσατζόγλου. Εννιά χρόνια αργότερα σειρά πήρε ο Αγκάλι που πέτυχε ένα γκολ ποίημα στο "Κλεάνθης Βικελίδης" και έδωσε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του, που πλέον μπαίνει στο παιχνίδι της διεκδίκησης της πέμπτης θέσης.
Οι Ακρίτες εκμεταλλεύτηκαν το φλύαρο Άρη που είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος αλλά δεν τον εκμεταλλεύτηκε, ανέβασαν στροφές στην επανάληψη και έφυγαν από την Θεσσαλονίκη με μια σπουδαία νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Αγκάλι που τείνει να εξελιχθεί σε δήμιο του Άρη αφού από τα 3 γκολ που έχει πετύχει τα 2 είναι εις βάρος των κιτρίνων.

Οι γηπεδούχοι μετά το δώρο του αιώνιου αντίπαλο ΠΑΟΚ -που αναδείχθηκε ισόπαλος με την ΑΕΛ- είχαν την ευκαιρία να φτάσουν στο -1 από τους βυσσινί όμως η ανούσια υπεροχή τους δεν φέρνει βαθμούς και αποδείχθηκε περίτρανα κόντρα στην Ξάνθη που τους χάλασε την γιορτή...

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην έκτη θέση και απέχουν 4 βαθμούς από την Λάρισα που κρατάει στα χέρια της το εισιτήριο για τα πλέι οφ.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης (Ιομάρ Μαζίνιο):Καρατζιοβαλής, Καράμπελας, Κάλβο (72' Σιστόν), Νάτσο Γκαρσία, Κόκε, Γιάχιτς, Χαβίτο (64' Κάμπορα), Ρομπέρζ, Ρεγκέιρο, Μπατιόν (84' Βλόνταρτσικ), Νέτο.

Skoda Ξάνθη (Παναγιώτης Γκουτσίδης):Γκσπούρνινγκ, Φλίσκας, Τζιωρτζιόπουλος, Ζουέλα, Βάλλας, Κωστούλας, Ταϊντέρ (49' Άμπραχαμ), Κιντάνα, Πόι, Παππάς (61' Σουάνης), Ντόσεκ (46' Αγκάλι).

Διαιτητής: Α. Κάκος (Κέρκυρας)

Κίτρινες: Σιστόν / Ζουέλα, Ντόσεκ, Αμπρααμ, Τζιωρτζόπουλος, Κωστούλας, Βάλλας
Με μια ματιά
Η μάχη των πάγκων

Με άκρως επιθετικό σχήμα (4-3-3) δίχως όμως το κλασικό φορ παρέταξε την ομάδα του Ιομάρ Μαζίνιο. Την εστία των κιτρίνων υπερασπίστηκε ο Καρατζιοβαλής αφού ο Σηφάκης ήταν τιμωρημένος, στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Γιάχιτς και Ρομπέρζ, δεξιά ο Νέτο, αριστερά ο Καράμπελας, στα χαφ ήταν οι Μπατιόν, Νάτσο Γκαρσία και Ρεγκέιρο, δεξιά στην επίθεση ήταν ο Χαβίτο, αριστερά ο Κάλβο και στην κορυφή ο Κόκε.

Από την άλλη πλευρά, ο Παναγιώτης Γκουτσίδης προτίμησε το σχήμα 4-4-1-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Γκσπούρνινγκ, σέντερ μπακ ήταν οι Βάλλας και Ζουέλα, δεξιά ο Φλίσκας, αριστερά ο Τζιωρτζόπουλος, στα χαφ ήταν ο Ταϊντέρ μαζί με τον Κωστούλα, στην δεξιά πτέρυγα ο Κιντάνα, αριστερά ο Παππάς, σε ελεύθερο ρόλο ήταν ο Πόι και στην κορυφή ο Ντόσεκ.

Οι κίτρινοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προσπάθησαν να πετύχουν από νωρίς ένα γρήγορο γκολ, όμως για άλλον ένα αγώνα είχαν την κατοχή δίχως αποτέλεσμα.

Κι αν οι παίκτες του Μαζίνιο ήταν καλύτεροι, η Ξάνθη ήταν η ομάδα που έκανε την πρώτη ευκαιρία στο 19ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ του Κιντάνα που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Αφεντικό χωρίς λεφτά... ο Άρης

Η φάση των φιλοξενούμενων αφύπνισε τους κίτρινους που άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και να δημιουργούν κινδύνους προς την εστία του Γκσπούρνινγκ. Στο 23' το δυνατό σουτ του Κόκε ήταν άστοχο, όμως ζέστανε την ατμόσφαιρα στο "Κλεάνθης Βικελίδης" και τόνωσε την αυτοπεποίθηση των γηπεδούχων.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν σαν το αφεντικό που όμως του λείπει το κεφάλαιο (στην προκειμένη περίπτωση το γκολ). Είχαν τον έλεγχο του αγώνα, κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα όμως το πρόβλημα τους για άλλη μια φορά ήταν η τελική πάσα και η έλλειψη καθαρόαιμου επιθετικού.

Στο 34' οι κίτρινοι έκαναν ξανά αισθητή την παρουσία τους στην περιοχή της Ξάνθης, όμως η προβολή του Νέτο έπειτα από σέντρα του Γιάχιτς πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.

Ο Άρης είχε την καθολική υπεροχή όμως αυτό δεν δίνει τρεις βαθμούς... Ο Καράμπελας λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 34' όμως ο Γκσπούρνινγκ έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Στο 40' οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πέναλτι του Φλίσκα πάνω στον Χαβίτο, όμως ο Κάκος έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας και δίχως να συμβεί στην συνέχεια τίποτα το ιδιαίτερο, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Αγκάλι Αγκάλι γίνεται... η Ξάνθη επιθετική

Στο δεύτερος μέρος το σκηνικό άλλαξε, όχι γιατί ο Άρης δεν είχε την κατοχή απλά η Ξάνθη έγινε πιο απειλητική και ήταν άκρως επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Σημαντικό ρόλο στην μεταμόρφωση των Ακριτών έπαιξε ο Αγκάλι που πέρασε στην θέση του Ντόσεκ και έχασε μάλιστα μια σημαντική ευκαιρία στο 56ο λεπτό. Ο Νιγηριανός επιθετικός των φιλοξενούμενων εκμεταλλεύτηκε το λάθος της κίτρινης άμυνας, έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Καρατζιοβαλής έδιωξε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα (58') ο Άρης απάντησε στην ευκαιρία του Αγκάλι, όχι από οργανωμένη επίθεση αλλά από στημένη φάση. Συγκεκριμένα ο Κόκε εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Γκσπούρνινγκ.

Οι Ακρίτες είχαν ισορροπήσει για τα καλά το παιχνίδι και έχασαν άλλη μια μοναδική ευκαιρία στο 68' όταν το σουτ του Κιντάνα απέκρουσε δύσκολα ο Καρατζιοβαλής.

Μαύρη μαγεία από την Νιγηρία

Οι γηπεδούχοι δεν έλαβαν υπόψιν τους τα προειδοποιητικά μηνύματα που είχαν στείλει οι παίκτες της Ξάνθης και το πλήρωσαν ακριβά... Δέκα λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα (80') ο εξαιρετικός Αγκάλι έκανε ένα ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο "Γ" του Καρατζιοβαλή, παγώνοντας το "Κλεάνθης Βικελίδης".

Από κει και πέρα οι παίκτες του Μαζίνιο δεν έδειχναν ικανοί να ξεπεράσουν το σοκ και να ανατρέψουν τα δεδομένα πετυχαίνοντας κάποιο γκολ. Αντίθετα, η Ξάνθη ήταν η ομάδα που απείλησε την αντίπαλη εστία όταν ο Αγκάλι έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά ο Καρατζιοβαλής δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα.

Οι κίτρινοι δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Κάκου που βρήκε νικητές τους Ακρίτες.
Συνέντευξη Τύπου
Ιομάρ Μαζίνιο (τεχνικός Άρη): "Είχαμε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν κάναμε γκολ τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε. Αυτό το πληρώσαμε στο δεύτερο μέρος.

Όλα όσα δουλέψαμε στις προπονήσεις, ιδιαίτερα στην αμυντική συμπεριφορά που έπρεπε να είχαμε, στοχεύοντας στο να μην επιτρέψουμε στον αντίπαλο να μπαίνει στην περιοχή μας, δεν έπιασαν τόπο.

Η Ξάνθη έκανε δύο ευκαιρίες και πέτυχε ένα γκολ. Πληρώσαμε βαρύ τίμημα. Δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί μπήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο πιο φοβισμένα και πιο μουδιασμένα.

Πρέπει να διατηρούμε το ίδιο επίπεδο απόδοσης σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε αυτό και εν τέλει πληρώσαμε την κακή απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου. Δεν θα εγκαταλείψω τη μάχη.

Ανέλαβα την ομάδα με στόχο να μπει στα πλέι οφ. Θα παλέψουμε για να κάνουμε την ομάδα πιο δυνατή, να έχει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στα πόδια της και να αποδίδει καλύτερο ποδόσφαιρο.

Όλη την εβδομάδα δουλέψαμε σκληρά για να καταλάβουν όλοι πόσο σημαντικό ήταν για εμάς το παιχνίδι, αλλά αυτό δεν βγήκε μέσα στο γήπεδο."

Παναγιώτης Γκουτσίδης (τεχνικός Skoda Ξάνθης): "Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε καλή απόδοση, σε σχέση με τον Άρη που ήταν καλύτερος από εμάς και μας δημιούργησε προβλήματα. Αντιθέτως στην επανάληψη είχαμε τις ευκαιρίες που θέλαμε και σκοράραμε σε μία από αυτές.

Τα παιδιά προσπάθησαν, δεν θεωρώ ότι κινδυνεύσαμε ιδιαίτερα και πήραμε αυτό που θέλαμε τελικά. Στο πρώτο ημίχρονο αντιμετωπίσαμε προβλήματα λόγω της κακής κυκλοφορίας της μπάλας.

Με τις αλλαγές που κάναμε εκτιμώ ότι βελτιωθήκαμε σε αυτόν τον τομέα, είχαμε καλύτερα τρεξίματα όταν είχαμε τη μπάλα και ακόμη δεν την χάναμε εύκολα."

Όλα τα λεφτά...
Το απίστευτης ομορφιάς γκολ του Αγκάλι αλλά και την απόδοση του Νιγηριανού επιθετικού που άλλαξε άρδην την κακή εικόνα της Ξάνθης στο πρώτο μέρος.

Ο τρόπος διαμαρτυρίας των οπαδών του Άρη για τα οφειλόμενα της κρατικής τηλεόρασης στην ομάδα τους όπου αναφέρουν το όνομα του Σάκη Ρουβά! "ΝΕΤ: Με το συμβόλαιο του Άρη πληρώσατε τον Ρουβά;", ανέφερε το πανό των οπαδών των κιτρίνων.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το επιθετικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει την φετινή χρονιά ο Άρης. Οι κίτρινοι έχουν τους παίκτες και ξέρουν να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ, όμως τις περισσότερες φορές δεν τις εκμεταλλεύονται και το πληρώνουν...
To Live του αγώνα... από τον Βαγγέλη Σταματόπουλο
Έναρξη παράτασης
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ξάνθη
Γκουτσίδης:Γκσπούρνινγκ, Φλίσκας, Τζιωρτζιόπουλος, Ζουέλα, Βάλλας, Κωστούλας, Ταϊντέρ, Κιντάνα, Πόι, Παππάς, Ντόσεκ.
Η 11άδα των γηπεδούχων Αρης
Μαζίνιο:Καρατζιοβαλής, Καράμπελας, Κάλβο, Νάτσο Γκαρσία, Κόκε, Γιάχιτς, Χαβίτο, Ρομπέρζ, Ρεγκέιρο, Μπατιόν, Νέτο.
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης
Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Τάτσης, Δάλλας

1' Έναρξη αγώνα
3' Σουτ Αρης Ρεγκέιρο
Σουτ του Ρεγκέιρο, ο Γκσπούρνινγκ δεν ανησυχεί.
17' Σχόλιο
Δίχως κάποια σημαντική φάση έχουν κυλήσει τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
19' Σουτ Ξάνθη Κιντάνα
Σουτ του Κιντάνα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Καρατζιοβαλή.
23' Ευκαιρία Αρης
Ο Ρεγκέιρο έστρωσε τη μπάλα έξω από την περιοχή στον Σέρχιο Κόκε, αυτός έκανε το δυνατό σουτ με το δεξί και έστειλε τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.
24' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Ζουέλα
30' Σχόλιο
Συμπληρώθηκε το πρώτο ημίωρο χωρίς κάποιο γκολ, με τον Άρη να είναι ωστόσο πιο κινητικός και να ψάχνει περισσότερο το γκολ. Η κατοχή της μπάλας είναι 62%-38% σε αυτό το διάστημα υπέρ των "κιτρίνων".
34' Ευκαιρία Αρης Νέτο
Σέντρα από τα δεξιά του Γιάχιτς, ο Νέτο έκανε την προβολή μέσα από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.
35' Σουτ Αρης Καράμπελας
Συρτό σουτ του Καράμπελα έξω ακριβώς από τη μεγάλη περιοχή της Ξάνθης, ο Γκσπούρνινγκ έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ.
41' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Ντόσεκ
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Αγκάλι να παίρνει τη θέση του Ντόσεκ.
47' Κεφαλιά Αρης Μπατιόν
Κεφαλιά του Μπατιόν από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ.
49' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Άμπραχαμ να αντικαθιστά τον Ταϊντέρ.
56' Σουτ Ξάνθη Αγκάλι
Ο Αγκάλι εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα του Άρη και έκανε σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή των "κιτρίνων", αναγκάζοντας τον Καρατζιοβαλή να πέσει στην αριστερή του γωνία και να διώξει σε κόρνερ.
58' Ευκαιρία Αρης Κόκε
Ο Κόκε εκτέλεσε με ωραίο τρόπο φάουλ έξω από την περιοχή της Ξάνθης και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.
61' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Σουάνη να παίρνει τη θέση το Παππά.
64' Αλλαγή παίκτη Αρης
Πρώτη αλλαγή για τον Άρη, με τον Κάμπορα να παίρνει τη θέση του Χαβίτο.
65' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Άμπραχαμ
68' Σουτ Ξάνθη Κιντάνα
Δυνατό σουτ του Κιντάνα, δύσκολη επέμβαση από τον Καρατζιοβαλή, ο οποίος έπεσε στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε.
72' Αλλαγή παίκτη Αρης
Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη. Ο Σιστόν πέρασε στη θέση του Κάλβο.
80' Γκολ Ξάνθη Αγκάλι
1-0 η Ξάνθη! Ο Αγκάλι εξαπέλυσε σουτ-οβίδα έξω από την περιοχή του Άρη με το δεξί, και η μπάλα αναπαύτηκε στο αριστερό "Γ" της εστίας του Καρατζιοβαλή, που δεν είχε περιθώρια αντίδρασης.
81' Κεφαλιά Αρης Νέτο
Κοντινή κεφαλιά του Νέτο, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Γκσπούρνινγκ.
84' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Βλόνταρτσικ πήρε τη θέση του Μπατιόν, ολοκληρώνοντας τις αλλαγές του Άρη.
85' Κίτρινη κάρτα Αρης Μπατιόν
87' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Τζιωρτζιόπουλος
90' Λήξη αγώνα
90' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Κωστούλας
90' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Βάλλας
90' Ευκαιρία Ξάνθη Αγκάλι
Πλασέ του Αγκάλι μέσα από την περιοχή του Άρη, η μπάλα στην αγκαλιά του Καρατζιοβαλή.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.