Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROPA LEAGUE

Άρης-Σλάβεν Κοπρίβνιτσα 1-0

Κόκε MOTIONTEAM

Ο Άρης επικράτησε (1-0) της Σλάβεν Κοπρίβνιτσα αποκτώντας αβαντάζ πρόκρισης στο κύπελλο OYΕΦΑ

Ο Άρης έδειξε το καλό του πρόσωπο και πέτυχε μία νίκη που του δίνει αβαντάζ πρόκρισης στην επόμενη φάση. Υπερείχε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έχασε κλασσικές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν το καλύτερο των γηπεδούχων, αλλά το γκολ ήρθε στην επανάληψη. Ο Κόκε ήταν και πάλι ο κορυφαίος παίκτης του Άρη και ανταμείφθηκε με το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, αφιερώνοντας το στη νεογέννητη κόρη του.

Η έλλειψη επίσημων παιχνιδιών για τους γηπεδούχους και η φυσική κατάσταση των παικτών της Σλάβεν έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν κυρίως στην επανάληψη, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Το ματς έλειξε με τον Άρη δίκαιo νικητή, δείχνοντας ανώτερος ως ομάδα από τη σημερινή του αντίπαλο.

Σημαντική ήταν και η στήριξη του κόσμου του Άρη που βρέθηκε στο "Κλεάνθης Βικελίδης" μία ημέρα πριν την γιορτή της Παναγίας.

Ο Κίκε Ερνάντεθ παρέταξε την ομάδα όπως και στο τελευταίο φιλικό με την Μπριζ με μοναδική αλλαγή τον Κέλεμεν στην θέση του Καρατζιοβαλή. Ο Βανγκελί αριστερό μπακ, Γιάχιτς και Λέμπο το κεντρικό αμυντικό δίδυμο και ο Αουρέλιο στα δεξιά της "κιτρινόμαυρης" άμυνας. Αμυντικά χαφ οι Γκαρσία και Μπατιόν, ενώ επιτελικοί χαφ ήταν οι Ρεγκεϊρο, Ζεντίλ και Κάλβο. Μοναδικός προωθημένος ο Κόκε.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στον Άρη, που κυνήγησε το γκολ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι πλαγιοκοπήσεις των Κάλβο και Ρεγκεϊρο αλλά και ο κεντρικός επιτελικός μέσος Τιάγκο Ζεντίλ, ήταν, όπως και στα φιλικά, πηγή έμπνευσης και δημιουργίας για τους "κιτρινόμαυρους".

Η διαφορά αγωνιστικής ποιότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής στο γήπεδο, αλλά τύχη δεν ήταν με το μέρος των παικτών του Κίκε Ερνάντεθ, που δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες όμως η μπάλα δεν έκανε τους έκανε το χατήρι.

Το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών για τον Άρη ξεκίνησε στο 14', όταν σε δυνατό σουτ του Γκαρσία η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το φάουλ του Ρεγκεϊρο στο 22'.

Ο Λέμπο παραλίγο να χρηστεί σκόρερ της ομάδας στο 30', μετά από εξαιρετικό συνδυασμό με τον Ζεντίλ το σουτ που επιχείρησε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, έφυγε πάλι ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Ρόντιτς.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης φρόντισε να κλείσει τους χώρους γύρω από την εστία του Κέλεμεν. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μόνο μία καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο με επικίνδυνο σουτ που έδιωξε στο 27' ο γκολκίπερ του Άρη, μετά από λάθος των αμυντικών των "κιτρινόμαυρων".

Η Κροατική ομάδα διαφύλαξε τα νώτα της στο πρώτο ημίχρονο και "ξύπνησε" μετά το γκολ των "κιτρινόμαυρων".

Λύτρωση στο 55'

Οι δύο τεχνικοί δεν προχώρησαν σε αλλαγές στο 2ο ημίχρονο. Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε, καθώς η κυριαρχία του Άρη συνεχίστηκε.

Στο 46' ο Ζεντίλ, από πλεονεκτική θέση επιχείρησε το σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ρεγκεϊρο στο 53' λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και αριστερά.

Ο Ισπανός τεχνικός προχώρησε σε αλλαγές στο 52', ενισχύοντας την επίθεση με την είσοδο του Πολωνού Βλόνταρτσικ στην θέση του Βανγκελί και το Χαβίτο στην θέση του Κάλβο, αλλάζοντας παράλληλα το σχήμα σε 3-5-2.

Οι αλλαγές έφεραν αποτέλεσμα. Από κεφαλιά πάσα του Βλόνταρτσικ, ο Κόκε κέρδισε την μπάλα έξω από την περιοχή μπήκε μέσα σε αυτήν και με πλασέ στο 55΄άνοιξε το σκορ.

Ο Άρης δικαιώθηκε για την υπεροχή του αλλά στα επόμενα λεπτά οι Σλάβεν ανέλαβε πρωτοβουλία, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Οι "κιτρινόμαυροι" έδειξαν αμυντική αστάθεια και για αυτό ο Ερνάντεθ επανέφερε τις ισσοροπίες με τέσσερις στην αμυντική διάταξη, με την προσθήκη του Νέτο στην θέση του Ζεντίλ.

Η Σλάβεν ανησύχησε τον Άρη στο 62' με έξυπνο πλασέ του Βρούτσινα, αλλά και του Γιάγιαλο στο 67' και 71' που ανάγκασαν τον Κέλεμεν σε εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Οι Κροάτες με περισσότερα παιχνίδια στα πόδια τους και με καλύτερη φυσική κατάσταση πίεσαν αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Ο Γκρεγκούρινα στο 90' δεν έπιασε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή όπως ήθελε μετά από παρέμβαση των αμυντικών του Άρη, καταγράφοντας την τελευταία φάση του αγώνα.

Τα εισιτήρια του αγώνα ήταν 9.486 και οι εισπράξεις 182.340 ευρώ.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης(Κίκε Ερνάντεθ): Κέλεμεν, Λέμπο, Αουρέλιο, Γιάχιτς, Βανγκέλι(51' Bλοντάρτσικ), Κάλβο(51' Χαβίτο), Νάτσο Γκαρσία, Μπατιόν, Ζεντίλ(65' Νέτο), Κόκε, Ρεγκέιρο

Σλάβεν Κ. (Μίλαν Πέτκοβιτς): Ρόντιτς, Μπόσνιακ, Ρόγκουλι, Πόλντρουγκατς, Μπίλεν(67' Γκρεγκούρινα), Λάπιτς, Τσάβαλ, Πόσαβετς, Γιάγιαλο, Βρούτσινα(78' Σέχιτς), Γιούριτς(78' Κρέσινγκερ)

Συνέντευξη Τύπου

Ερνάντεθ: "Μένει ο επαναληπτικός"

Ικανοποιημένος από το τελικό 1-0 επί της Σλάβεν Κοπρίβνιτσα και εν όψει του επαναληπτικού σε δύο εβδομάδες στην Κροατία παρουσιάστηκε στις δηλώσεις του ο τεχνικός του Άρη, Κίκε Ερνάντεθ.

" Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού είχαμε την δυνατότητα να πετύχουμε ένα γκολ. Να κάνουμε ένα καλό ξεκίνημα. Όταν δεν έρχονται όμως τα γκολ τα πράγματα πάντα περιπλέκονται στα διπλά παιχνίδια με τα εκτός έδρας γκολ να έχουν την δική τους σημασία. Είχαμε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουμε περισσότερα γκολ. Δυστυχώς όμως αυτό δεν έγινε, τίποτα δεν χαρίζεται, κρατήσαμε το 1-0 αν και υποφέραμε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στο δεύτερο μισό μετά την επίτευξη του γκολ φαινόταν ότι θα μπορούσαμε να παίξουμε πιο ήρεμα το παιχνίδι. Εκμεταλλευτήκαμε το γεγονός ότι βρισκόμασταν σε επίσημο παιχνίδι. Είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Φυσικά δεν είναι αρκετό. Φυσιολογικά περιμένουμε πολλά περισσότερα πράγματα από την ομάδα γιατί έχουμε τις δυνατότητες. Και τώρα μένει ο επαναληπτικός αγώνας όπου θα παλέψουμε για την πρόκριση όπως και η Σλάβεν

", τόνισε στην τοποθέτησή του ο τεχνικός του Άρη, Κίκε Ερνάντεθ.

Σε ερώτηση για το ότι η Σλάβεν θα ανοιχτεί στον επαναληπτικό αν αυτό θα είναι υπέρ της ομάδας του ο Ισπανός τεχνικός της ομάδας της Θεσσαλονίκης απάντησε: " Επιμένω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό να κρατάς το μηδέν στην άμυνά σου. Το 1-0 δεν είναι κακό αποτέλεσμα με όλο τον σεβασμό στην αντίπαλη ομάδα αγωνιστήκαμε και ψάξαμε για κάποιο γκολ παραπάνω. Παρόλα αυτά επιμένω ότι είναι πολύ σημαντικό να μην δεχθείς γκολ στην έδρα σου όπως αν θυμηθείτε τα περσινά παιχνίδια με την Σαραγόσα. Όλοι όμως επιζητούν το κάτι παραπάνω και αυτό είναι πολύ φυσιολογικό".

Για το αν από ένα σημείο και μετά η κούραση κατέβαλε τους παίκτες του τόνισε: " Αυτό είναι αλήθεια. Αφού κάναμε τις δύο αλλαγές είχαμε το ατυχές γεγονός με τον Λέμπο. Τον ρώτησα αν ήθελε να συνεχίσει και μου είπε ναι αλλά δεν έπρεπε να το κάνει".

Για την κατάσταση του Λέμπο και αν είναι σοβαρός ο τραυματισμός του ο Ερνάντεθ σχολίασε: " Είναι κάτι που αφορά τους γιατρούς. Δεν μπορώ να μπω σε αυτά τα χωράφια. Ίσως να ήταν ένα διάστρεμμα αλλά αυτό θα το αποφανθεί ο γιατρός".

Κόκε: "Παραμένουμε το φαβορί"

" Στο πρώτο ημίχρονο κυριαρχήσαμε κατά κράτος. Φαινόταν όμως ότι η μπάλα δεν ήθελε να μπει μέσα σα δίχτυα. Είχαμε ατυχία. Ύστερα στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε να πετύχουμε το γκολ και πήραμε τη νίκη. Ήταν για μένα μία ιδιαίτερη μέρα και ήταν εξαιρετικό για μένα να αφιερώσω το γκολ στην γυναίκα μου και την κόρη μου. Πιστεύω πως παραμένουμε το φαβορί. Βρισκόμαστε με ένα γκολ μπροστά και αν πετύχουμε ένα γκολ ακόμη όλα θα τελειώσουν. Είναι μία ακόμη πολύ καλή λύση που μπορεί να έχει ο προπονητής μας. Έχει μία ακόμη επιλογή στην επίθεση. Έδωσε μία πάσα και βάλαμε ένα γκολ".

Πέτκοβιτς: "Μπορούμε να περάσουμε"

Μίλε Πέτκοβιτς: " Η ομάδα του Άρη ξεκίνησε πολύ επιθετικά. Έτσι ακριβώς όπως το περιμέναμε. Καταφέραμε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα να παίξουμε καλή άμυνα που ήταν και το σχέδιό μας. Δυστυχώς μόνο μετά το τέρμα που δεχθήκαμε παίξαμε όπως μπορούμε και κρίμα που κάποιοι από τους παίκτες μας σε κάποιες αντεπιθέσεις φέρθηκαν εγωιστικά και κρίμα οι παίκτες μας που εκτελούν τα φάουλ ήταν κακοί. Παίξαμε ένα καλό παιχνίδι και στα 90΄.

Η ομάδα του Άρη ήταν καλύτερη και τους συγχαίρω γα αυτό. Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο ημίχρονο θα παιχθεί στην Κοπρίβνιτσα και πιστεύω ότι μετά από αυτά τα 90΄ μπορούμε να περάσουμε στον επόμενο γύρο