Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Άρης-Βέρντερ Βρέμης 3-4

Άρης Βέρντερ

Ο Άρης ηττήθηκε με 4-3 από την Βέρντερ δείχνοντας καλά στοιχεία αλλά και σημεία που θέλουν προσοχή

Οι κιτρινόμαυροι μετά από ένα κακό ξεκίνημα με πολλά λάθη στην άμυνα και στην κυκλοφορία της μπάλας ανέβασαν στροφές και έδειξαν να βρίσκονται σε ικανοποιητικό επίπεδο για τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή με πολλά θετικά στοιχεία.
Τα όποια προβλήματα στην αρχή του αγώνα είναι απολύτως δικαιολογημένα καθώς τα πόδια των ποδοσφαιριστών είναι ακόμα "βαριά" στο δεύτερο μόλις φιλικό της ομάδας και οι αυτοματισμοί είναι λογικό να μην υπάρχουν.

Από την άλλη πλευρά η Βέρντερ είναι σαφώς πιο έτοιμη, σε πολύ πιο προχωρημένο στάδιο στην προετοιμασία της, με το Γερμανικό πρωτάθλημα να ξεκινά στις αρχές Αυγούστου.

Νωθρό ξεκίνημα...

Το ξεκίνημα όπως είπαμε δεν ήταν καλό. Η άμυνα του Άρη είχε αρκετά κενά με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να τα εκμεταλλευθούν και να βρεθούν με δύο γκολ μπροστά στο σκορ μόλις στο 16ο λεπτό.

Στο 13' ο Γένσεν εκτέλεσε το φάουλ και ο Πρεντλ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην γωνία του Κέλεμεν που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να αποσοβήσει το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα και ενώ ο Κίκε Ερνάντεθ έδινε οδηγίες για την αμυντική λειτουργία της ομάδας ο Χουτ με βρέθηκε ανενόχλητος έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο "παραθυράκι" του Κέλεμεν.

Ο Άρης εκτός από τα κενά στην οπισθοφυλακή δεν είχε βρει τα πατήματά του στην μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δημιουργήσει στην επίθεση.

Πήρε τα... πάνω του

Το σκηνικό άρχισε να αλλάζει μετά το πέρας μισής ώρας αγώνα. Οι ποδοσφαιριστές του Ερνάντεθ ξεπέρασαν το "μούδιασμα" των πρώτων λεπτών ελέω προετοιμασίας και ξεκίνησαν να αποδίδουν όλο και καλύτερα.

Ο Σέρχιο Κόκε σφράγισε την αγωνιστική άνοδο της ομάδας του με ένα εξαιρετικής έμπνευσης τέρμα στο 36ο λεπτό. Ο Ισπανός "κρέμασε" τον πορτιέρο των Γερμανών, τον οποίο ανάγκασε σε κάποια παραπατήματα που κατέληξαν σε πέσιμο πάνω στο δοκάρι!

Το ημίχρονο τελείωσε με το δεύτερο τέρμα του Κόκε αντίστοιχης ομορφιάς με το πρώτο. Στις καθυστερήσει του πρώτου σαρανταπενταλέπτου ο επιθετικός του Άρη εκτέλεσε με δύναμη και τεχνική το φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή της Βέρντερ και έστειλε την μπάλα στο αριστερό "γάμα" της εστίας.

Πολύ καλή η επίθεση, κενά στην άμυνα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο. Λάθος στην άμυνα του Άρη και γκολ από την Βέρντερ. Στην συνέχεια οι κιτρινόμαυροι "ξύπνησαν" και απέδωσαν όμορφο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα.

Η επιθετικά γραμμή του Άρη έδειξε πως έχει να δώσει αρκετό θέαμα και ουσία στην ομάδα. Η πολύ εικόνα των παικτών του Ερνάντεθ κράτησε μέχρι το 60ο λεπτό όταν και ο τεχνικός των κιτρινόμαυρων άλλαξε σχεδόν ολόκληρη την ομάδα.

Παρ όλα αυτά ο Άρης είχε την δυνατότητα να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσια αλλά ο Μάρκο Αουρέλιο νικήθηκε, στο 68', από τα έντεκα βήματα από τον Μίελίτζ.

Με τον ρυθμό να έχει πέσει αισθητά η Βέρντερ έκανε το 4-2 με τον Πρεντλ να εκμεταλλεύεται τα κενά στην καρδιά της άμυνας του Κέλεμεν. Η τελευταία πράξη του αγώνα όμως παίχτηκε από την επιθετικά γραμμή του Άρη με τους Καράμπελα και Παπάζογλου και συνεργάζονται όμορφα με τον τελευταίο να διαμορφώνει το τελικό 4-3 με δυνατό σουτ στο 87'

Άρης : Κέλεμεν, Λέμπο, Κουλοχέρης (62' Ρομπέρζ), Νεμπεγλέρας (46' Σιστόν), Βανγκέλι (80' Καράμπελας), Αουρέλιο (80' Γιάχιτς), Ζεντίλ (46' Γκαρσία), Μπατιόν (62' Πρίττας), Ρεγκέιρο (46' Σανσόν), Χαβίτο (83' Παπάζογλου), Κόκε (61' Βλοντάρτσικ)

Βέρντερ: Μίελιτζ, Πρέντλ, Μπένισχ, Νάλντο, Γένσεν, Χουντ, Τόσιτς (61' Κρούσε), Μπάουμαν (46' Μάιερς), Χάιντερ (46' Ρόζενμπεργκ), Χάρνινγκ, Εζίλ (61' Μπακφέλντε)