Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ASTERAS AKTOR

Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΛ 0-0

ιγκλεσιας

Αστέρας Τρίπολης και ΑΕΛ μοιράστηκαν τους βαθμούς (0-0) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Η κακή παράδοση που έχει σε πρεμιέρες πρωταθλήματος, αλλά και απέναντι στη Λάρισα, συνεχίστηκε για τον Αστέρα Τρίπολης, δεν έχει νικήσει ποτέ την 1η αγωνιστική, ούτε την θεσσαλική ομάδα στο πλαίσιο του πρωταθλήματος.
Ο Ιγκλέσιας λογίζεται ως ο μοιραίος της ΑΕΛ καθώς έχασε δύο κλασικές ευκαιρίας για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του σε μία μέτρια εμφάνιση.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Γκόμεζ): Ντεγκρά, Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Φυτανίδης, Μπαστία, Καρντόσο, Εστέβες (61΄ Καρέρα), Εντερ (75΄ Ουντότζι), Βίλτσες, Τσέζαρεκ (59΄ Καούνος)

ΑΕΛ (Μ. Ουζουνίδης): Μάλαρτζ, Μπουκουβάλας, Νταμπίζας, Φερέιρα (72΄ Σίμιτς), Τουάμα (59΄ Γιαννακόπουλος), Μετίν, Ααραμπ, Ρομέου (90΄+1 Τριποτσέρης), Ιγκλέσιας, Κατσιαρός, Αμπιχατζίρα.

Διαιτητής
: Δ. Κύρκος (Ηπείρου)
Κίτρινες: Καρντόσο, Μπαστία - Ιγκλέσιας, Νταμπίζας
Με μια ματιά
Μέτριο ποιοτικά ήταν το πρώτο ημίχρονο. Η μεγάλη φάση δεν έγινε μπροστά από τις δύο εστίες κι αν εξαιρέσει κανείς κάποια μακρινά σουτ που έγιναν οι δύο τερματοφύλακες δεν ανησύχησαν καθόλου.

Στο 11΄ το σουτ του Καρντόσο έφυγε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του Τσέζαρεκ, τρία λεπτά αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, στο διάστημα 30΄-35΄ είχαν δύο σουτ με τους Μετίν και Αμπιχατζίρα, που δεν προκάλεσαν κανένα πρόβλημα στον Μάλαρτζ.

Στο β΄ ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν πιο δραστήριες και στο 51΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Βίλτσες μέσα από την περιοχή ήταν άστοχο.

Τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο Γιαννακόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά νικήθηκε από τον Ντεγκρά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης οι "βυσσινί" ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Αμπουχατζίρα από τον Καρντόσο.

Οι Θεσσαλοί πίεσαν στα τελευταία λεπτά και είχαν μοιραίο παίκτη τον Ιγκλέσιας, ο οποίος, αρχικά στο 82΄ και στη συνέχεια στο 88΄ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να χαρίσει τη νίκη στη Λάρισα.

Στην πρώτη φάση η κεφαλιά που έπιασε από πλεονεκτική θέση πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι, ενώ στη δεύτερη πλάσαρε προς την εστία του Ντεγκρά, αλλά ο Μπαστία με προβολή αυτοθυσίας έσωσε την ομάδα του.
Συνέντευξη Τύπου
Ουζουνίδης: " Δεν έγινε πολύ ποιοτικό ματς. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο νομίζω ότι ήταν ένα κακό διάστημα και από τις δύο ομάδες. Ο αντίπαλος προσπαθούσε με μακρινές μεταβιβάσεις να δημιουργήσει καταστάσεις στην περιοχή μας και πιθανώς να επωφεληθεί από κάποια στημένα. Εμείς παρασυρθήκαμε από τον τρόπο παιχνιδιού σε ένα στυλ που δεν ταιριάζει στην ομάδα μας. Το συζητήσαμε στο ημίχρονο και στο δεύτερο το αλλάξαμε. Βάλαμε μπάλα κάτω και προσπαθήσαμε με συνδυασμούς να φτάσουμε στην αντίπαλη περιοχή. Όπως, όμως, εξελίχθηκε το ματς δεν είμαστε ευχαριστημένοι από τον βαθμό.

Αν έπρεπε να κερδίσει μια ομάδα σήμερα αυτή ήταν η ΑΕΛ. Υπάρχει το ελαφρυντικό των καιρικών συνθηκών και για τις δύο ομάδες, αφού η ζέστη δεν επέτρεπε να αποκτήσει το παιχνίδι καλό ρυθμό. Πέρα από αυτό πάντως, η ομάδα μας χρειάζεται ακόμη πολύ δουλειά και βελτίωση. Ξέρετε τα προβλήματα που αντιμετώπιζαμε όλο αυτό το διάστημα. Δεν μπορέσαμε να δουλέψουμε ως ομάδα, αλλά ευελπιστώ ότι με την πάροδο του χρόνου να μπορέσουμε να βρεθούμε καλύτερα μέσα στο γήπεδο και να παίξουμε πιο ποιοτικό ποδόσφαιρο

".

Τα παραπάνω δήλωσε ο Μαρίνος Ουζουνίδης στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα στην Τρίπολη και ακολούθως απαντώντας στις ερωτήσεις των εκπροσώπων των ΜΜΕ είπε ότι " βρισκόμαστε κοντά στον Ντε Νίγκρις" και ότι " προσπαθούμε για την περίπτωση του Γάλλου αμυντικού από τη Λιλ". Έκλεισε λέγοντας πως "η διοίκηση κάνει κάθε δυνατή προσπάθεια, αλλά ο χρόνο πιέζει και ό,τι είναι να γίνει πρέπει να τελειώσει αυτή την εβδομάδα. Γίνονται προσπάθειες και ελπίζω ότι θα καταφέρουμε να φέρουμε καλούς ποδοσφαιριστές. Δεν είναι μόνο οι ελλείψεις που μας στοιχίζουν, αλλά και το γεγονός ότι τα παιδιά που είναι στην ομάδα δεν έχουν δουλέψει μαζί πάνω από 2 εβδομάδες".

"Είμαστε μία ομάδα ημικαινούργια, έχουμε αρκετούς νέους ποδοσφαιριστές και προσπαθούμε αγώνα με αγώνα να βελτιωνόμαστε. Είχαμε από 2-3 καλές ευκαιρίες οι δύο ομάδες για γκολ, ενώ στα τελευταία λεπτά η Λάρισα είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας.

Οι δύο ομάδες είχαν καλά διαστήματα στο παιχνίδι. Τα πρώτα τριάντα λεπτά ήμασταν καλύτεροι και λειτουργούσαμε καλύτερα στο γήπεδο, το τελευταίο τέταρτο του αγώνα η Λάρισα. Πιστεύω σε γενικές γραμμές, πώς ήταν ένα παιχνίδι ισοβαθμίας.

Η ομάδα έχει καλούς παίκτες στο ρόστερ της, ήρθαν πολύ καλοί ποδοσφαιριστές που τους θεωρώ ισάξιους με αυτούς που έφυγαν. Όσο περνάνε τα παιχνίδια θα βρισκόμαστε καλύτερα στο γήπεδο".
Όλα τα λεφτά...
Το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα όπου η ΑΕΛ πίεσε ασφυκτικά για να πετύχει το γκολ της νίκης.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης καλύτερα να μην το ξαναφέρουμε στην μνήμη μας.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Αστέρας Τρίπολης
(Μάριο Γκόμες): Ντεγκρά, Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Φυτανίδης, Μπαστία, Καρντόσο, Εστέβες, Έντερ, Βίλτσες, Τσέζαρεκ
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Λάρισα
(Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρζ, Μπουκουβάλας, Νταμπίζας, Φερέιρα, Τουαμά, Μετίν, Άαραμπ, Ρομέου, Ιγκλέσιας, Κατσιαρός, Αμπιχατζίρα
1' Έναρξη αγώνα
Ξεκίνησε η αναμέτρηση.
6' Σχόλιο
Χωρίς κάτι το αξιόλογο το πρώτο πεντάλεπτο.
11' Σχόλιο
Οι δύο ομάδες δεν έχουν βρει ακόμα ρυθμό, με αποτέλεσμα να έχουμε παιχνίδι κέντρου.
11' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Καρντόσο
Πρώτη φάση στο ματς, με το διαγώνιο σουτ του Καρντόσο από το ύψος της μεγάλης περιοχής να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Μάλαρζ.
15' Σχόλιο
Μετά από τη φάση του Καρντόσο, ο Αστέρας Τρίπολης έχει γίνει πιο δραστήριος, και έχει φτάσει μία δυο φορές με καλές αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ.
23' Σχόλιο
Χωρίς μεγάλη διάθεση οι δύο ομάδες στην πρεμιέρα, το παιχνίδι κυλάει σε πολύ αργούς ρυθμούς, με το θέαμα να είναι μηδενικό.
30' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Λαζαρίδης
Εκτέλεση κόρνερ από τον Εστέβες, ο Λαζαρίδης πήδησε πολύ ψηλά και πήρε εντυπωσιακά την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι του Μάλαρζ.
31' Σουτ Λάρισα Αμπουχατζίρα
Καλή στιγμή για τη Λάρισα, με τον Αμπουχατζίρα να ελίσσεται ωραία έξω από την περιοχή και να κάνει συρτό σουτ με το δεξί, για να αποκρούσει ο Ντεγκρά.
41' Σχόλιο
Το ματς συνεχίζει να εξελίσσεται σε αργούς ρυθμούς, με το θέαμα να είναι λίγο πιο πάνω από το μηδέν...
45' Λήξη ημιχρόνου
Τέλος ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν ακόμα τη μεγάλη φάση και να έχουν αμέτρητες ημιτελείς προσπάθειες στο πρώτο 45λεπτο.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τους παίκτες της Λάρισας στη σέντρα (καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες).
47' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Φυτανίδης
Μακρινό σουτ του Φυτανίδη, η μπάλα φτάνει αργά στα χέρια του Μάλαρζ που δεν ανησύχησε.
52' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Βίλτσες
Μετά από παλικαρίσια προσπάθεια του Καρντόσο, η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή στον Βίλτσες, ο οποίο όμως έστειλε με δυνατό σουτ τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Μάλαρζ.
58' Σουτ Λάρισα Μετίν
Εξαιρετικό σουτ του Μετίν έξω από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντεγκρά.
59' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης, με τον Καούνο να παίρνει τη θέση του Τσέζαρεκ.
59' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Πρώτη αλλαγή για τη Λάρισα, με τον Στέλιο Γιαννακόπουλο να περνάει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Τουαμά.
61' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα, με τον Καρέρα να αντικαθιστά τον Εστέβες.
63' Ευκαιρία Λάρισα Γιαννακόπουλος
Λίγα μόλις λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ο Γιαννακόπουλος έχασε τη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής ευκαιρία της Λάρισας στο ματς. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Νταμπίζα, η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή στον Έλληνα μέσο, το δυνατό δεξί σουτ του οποίου αποκρούστηκε σωτήρια από τον Ντεγκρά.
66' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Καρντόσο
Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Καρντόσο, που τράβηξε από τη φανέλα τον Αμπουχατζίρα.
72' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Κάθετη πάσα του Βλίτσες για τον Καούνο, όμως βγήκε έγκαιρα ο Μάλαρζ και μάζεψε τη μπάλα.
73' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Ιγκλέσιας
73' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Δεύτερη αλλαγή για τη Λάρισα, με τον Σίμιτς να παίρνει τη θέση του Φερέιρα.
75' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Αστέρα, με τον Ουντότζι να παίρνει τη θέση του Έντερ.
82' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Καούνος
Γέμισμα του Μπαστία στην καρδιά της άμυνας της Λάρισας, ο Καούνος με πλάτη προς την εστία και με αμυντικό κολλημένο στην πλάτη του, έκανε κίνηση... φουνταριστού, όμως το σουτ του έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάλαρζ.
84' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μπαστία
85' Ευκαιρία Λάρισα Ιγκλέσιας
Τεράστια ευκαιρία για τη Λάρισα να ανοίξει το σκορ. Σέντρα από αριστερά του Κατσιαρού, ο Ιγκλέσιας έπιασε ανενόχλητος καρφωτή κεφαλιά, με τη μπάλα να χτυπάει στο έδαφος και φεύγει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Ντεγκρά.
89' Ευκαιρία Λάρισα Ιγκλέσιας
Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Λάρισα να ανοίξει το σκορ! Ο Ιγκλέσιας μπήκε κατά μέτωπο στη μεγάλη περιοχή του Αστέρα από τα δεξιά, "άδειασε" έναν αμυντικό, όμως το κοντινό πλασέ του αποκρούστηκε από σωτήρια προβολή του Μπαστία,
89' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Νταμπίζας
90' Σχόλιο
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Τελευταία αλλαγή για τη Λάρισα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Τριποτσέρη να παίρνει τη θέση του Ρομέου.