Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Αστέρας Τρίπολης-Άρης 4-0

Φιλομένο

Ο Αστέρας νίκησε τον Άρη με 4-0 χάρις τα γκολ των Μπαστία στο 27', Μαρσελάο στο 55' και Καούνο στο 78', Καρντόσο 93'

Το ματς του Αστέρα Τρίπολης με τον Άρη βρήκε νικητές τους γηπεδούχος που πήραν κάτι παραπάνω από τους τρεις βαθμούς. Συγκεκριμένα με αυτή την νίκη οι Αρκάδες ουσιαστικά ξέφυγαν αρκετά από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.
Το σκορ για τους θριαμβευτές της αναμέτρησης άνοιξε στο 27' ο Μπαστία με ωραίο πλασέ στην κίνηση. Στο 55' ο Μαρσελάο πήρε το ριμπάουντ από την ψηλή μπαλιά του Φλάβιο και έγραψε το 2-0.

Στο 78' ήταν η σειρά του Βαγγέλη Καούνου να σκοράρει αφού εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση μέσα στην περιοχή του Άρη και με πλασέ έκανε το 3-0. Tο κερασάκι στην τούρτα ήρθε να βάλει ο Καρντόσο στο 93' όταν με πολύ ωραίο πλασέ έκανε το 4-0.

Το έργο του Άρη ήταν δύσκολο καθώς από το 20' έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σηφάκη.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Κωστένογλου: Αμπάρης, Φυτανίδης, Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Κανακούδης, Μπαστία (Νταμόντε 76'), Καρντόσο, Φλάβιο, Εστέβες (Ζαϊρί 67'), Φιλομένο, Καούνος (Στρατάκης 84').

Μαζίνιο: Σηφάκης, Νέτο (Βλόνταρτσικ 63'), Κουλουχέρης, Βαλεντίν, Γιάχιτς, Βιτόλο (Μπατιόν 5'), Γκαρσία, Χαβίτο, Κάλβο, Κόκε, Καμπορά (Καρατζιοβαλής 21').

Κίτρινες: Ρομπέρζ (32' Άρης), Καούνος (32' Αστέρας), Λαζαρίδης (43' Αστέρας), Κάλβο (51' Άρης), Φιλομένο (74' Αστέρας).
Κόκκινες: Σηφάκης (Άρης 20')
Με μια ματιά
Αστέρας και Άρης θέλουν την νίκη για διαφορετικούς λόγους. Οι γηπεδούχοι με νίκη τελειώνουν ουσιαστικά την υπόθεση παραμονής στην SuperLeague, ενώ οι φιλοξενούμενοι με δική τους νίκη, και ήττα της Λάρισας στο ΟΑΚΑ, ισοβαθμoύν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Ο καιρός στην Τρίπολη είναι βροχερός με αποτέλεσμα ο αγωνιστικός χώρος να μην είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, κάτι που αναμένεται να δυσκολέψει τις προσπάθειες των δυο ομάδων για νίκη και θέαμα.

Το ματς ξεκίνησε με τον Άρη να έχει την σέντρα του αγώνα και να προσπαθεί να επιτεθεί πάνω στον πολύ δύσκολο αγωνιστικό χώρο.

Στην πρώτη φάση του αγώνα συνέβη ένα άτυχο γεγονός καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ μέσα στην περιοχή του Άρη, Λαζαρίδης και Βιτόλο συγκρούστηκαν πρόσωπο με πρόσωπο με αποτέλεσμα ο παίκτης των Κίτρινων να γίνει αναγκαστική αλλαγή στο 5'. Την θέση του πήρε ο Μπατιόν.

Ο άτυχος ποδοσφαιριστής μεταφέρθηκε κατευθείαν στο νοσοκομείο της Τρίπολης καθώς το πρόσωπο του πρήστηκε άσχημα με αποτέλεσμα να παραμορφωθεί.

Η πρώτη υποψία φάσης στο ματς έγινε το 11' για την ομάδα του Άρη, όταν ο Τόνι Κάλβο πήρε την μπάλα από αριστερά και πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, όμως το σουτ που έκανε πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Αμπάρη.

Στο 20' ο Φιλομένο κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Σηφάκη από το ματς, όταν μπήκε μέσα στην περιοχή του Άρη με τον Έλληνα τερματοφύλακα να τον ανατρέπει μέσα στην περιοχή του. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Μαρσελάο που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καρατζιοβαλή, μπήκε στην θέση του Κάμπορα, μένοντας έτσι το 0-0 και χάνοντας μια σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Ότι δεν έκανε ο Μαρσελάο πριν το έκανε ο Μπαστία στο 28' όταν και έγραψε το 1-0 με εντυπωσιακό τρόπο. Συγκεκριμένα ο Φλάβιο ανέβηκε από τα δεξιά κάνοντας την σέντρα στην περιοχή του Άρη, με τον Εστέβες να κάνει αμέσως της σέντρα στον Μπαστία στο ύψος της μεγάλης περιοχή του Καρατζιοβαλή, και με απευθείας σουτ στην κίνηση ο μέσος του Αστέρα έκανε το 1-0.

Ο Άρης έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο ματς μετά το γκολ που δέχθηκε στο 31' όταν ο Κάλβο που είναι ιδιαίτερα κινητικός έκανε ένα δυνατό σουτ από μακριά, με τον Αμπάρη όμως να μπλοκάρει σχετικά εύκολα.

Δεύτερη σημαντική ευκαιρία για την ομάδα του Άρη στο πρώτο μέρος για να φέρει το ματς στα ίσια, όταν ο Κάλβο εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά με τον Ρομπέρζ να παίρνει την κεφαλιά μόνος του, όμως την έστειλε πάνω σε συμπαίκτη του με αποτέλεσμα να βγει άουτ.

Το πρώτο μέρος τελείωσε με τον Αστέρα να προηγείται στο σκορ και τους φιλοξενούμενος να διαμαρτύρονται για πέναλτι, όταν σε σέντρα του Κάλβο μέσα στην περιοχή του Αμπάρη η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Φυτανίδη, με τον διαιτητή του αγώνα να κρίνει ότι ο αμυντικός του Αστέρα δεν είχε πρόθεση.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με την έναρξη του δεύτερου μέρους με τον Τόνι Κάλβο να μπαίνει μέσα στην περιοχή του Αστέρα και να βρίσκεται απέναντι από τον Αμπάρη, όμως το πλασέ του είναι πολύ άσχημο με αποτέλεσμα να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας.

Στο 49' ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0, όταν ο Κανακούδης έκανε την σέντρα από τα αριστερά μέσα στην περιοχή του Καρατζιοβαλή με τον Φιλομένο να την κοντρολάρει, όμως το πλασέ του ήταν κακό με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει μόλις άουτ.

Πολύ ωραίο γκολ για τον Αστέρα και 2-0 στο 55'. Συγκεκριμένα ο Φιλομένο θα περάσει πολύ έξυπνα στον Φλάβιο ο οποίος θα σκάψει την μπάλα περνώντας την πάνω από τον Καρατζιοβαλή. Ο Μαρσελάο από κοντά έκανε την κεφαλιά και πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα δίνοντας προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 3-0 στο 64' όταν ο Εστέβες έκανε την σέντρα από τα αριστερά μέσα στην περιοχή του Άρη, ο Φιλομένο την βρήκε αλλά το πλασέ του εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Καρατζιοβαλής.

Οι παίκτες του Άρη φαίνεται να έχουν κουραστεί από το γεγονός ότι αγωνίζονται με δέκα παίκτες από το πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα να μην μπαίνουν δυνατά στις μονομαχίες.

Η είσοδος του Ζαϊρί έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα του Αστέρα, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα στο 78' να έρθει το 3-0. Συγκεκριμένα ο Μαροκινός έκανε την σέντρα με το εξωτερικό από τα αριστερά, με τους αμυντικούς του Άρη να μπερδεύονται. Ο Καούνος εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-0.

Στο 88' ο Άρης έφτασε κοντά στο 3-1 με τον Βλόνταρτσικ, όταν με προσωπική ενέργεια "χόρεψε" τους αμυντικούς του Αστέρα και έκανε το πλασέ με τον Αμπάρη όμως να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο 93' ο Αστέρας έκανε το 4-0 με τον Καρντόσο να κάνει ωραίο πλασέ νικώντας τον Καρατζιοβαλή.

Το παιχνίδι τελείωσε με τον Αστέρα να είναι ο μεγάλος νικητής του αγώνα με 4-0 και ουσιαστικά να εξασφαλίζει την παραμονή του στην Super.League.
Συνέντευξη Τύπου
Ιομάρ Μαζίνιο:

" Οι συνθήκες του παιχνιδιού ήταν πολύ δύσκολες. Χάσαμε τον Βιτόλο πολύ νωρίς όπως και η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Σηφάκης άλλαξε τα δεδομένα και βρεθήκαμε νωρίς πίσω στο σκορ. Παρόλα αυτά είχαμε τον έλεγχο της μπάλας.

Δυστυχώς όμως δεν μπορέσαμε να διατηρήσουμε τον ίδιο έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα δεν έπαιξε σωστά. Παρόλα αυτά μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε το παιχνίδι. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να το ξεχάσουμε γρήγορα. Να κρατήσουμε τα λάθη και να διδαχθούμε από αυτά δουλεύοντας για το επόμενο παιχνίδι.

Πιστεύω ότι θα πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία. Ξέραμε ότι θα παίζαμε με μείον ένα. Αυτό κάναμε αλλά σιγά σιγά η κούραση κατέβαλε τους ποδοσφαιριστές.
Σκέφτομαι μόνο το ποδόσφαιρο και τον Άρη να παίζει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Εμείς συνεχίζουμε με στόχο να πετύχουμε τον σκοπό μας που είναι να πάρουμε μία θέση για τα πλέι οφ. Θα πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά

".

Σε ερώτηση για την απουσία του Βιτόλο και το πρόγραμμα που ακολουθεί είπε: " Σίγουρα μας στεναχωρεί το γεγονός ότι κατά τα φαινόμενα θα χάσουμε τον Βιτόλο για το υπόλοιπο της χρονιάς. είμαι σίγουρος ότι οι ποδοσφαιριστές που έχουμε στο ρόστερ μας θα καταβάλλουν ανάλογη προσπάθεια όπως ο Βιτόλο".

Νίκος Κωστένογλου:

" Πετύχαμε μία πολύ μεγάλη νίκη απέναντι σε μία από τις ποιοτικότερες ομάδες του πρωταθλήματος. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την καλή απόδοση, την ποιότητα που είχανε και τα γκολ που πέτυχαν. Θα έλεγα ότι εκμεταλλευτήκαμε ότι ο Άρης έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές.

Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα απλά έχουμε κάνει ένα πολύ μεγάλο βήμα. Έχουμε πολλά κρίσιμα παιχνίδια σε σύντομο χρονικό διάστημα και θέλουμε να τελειώσει με σωστό τρόπο το πρωτάθλημα

".

Για την δύσκολη σειρά αγώνων που έχει η ομάδα του είπε: " Αρχή μου είναι να αξιοποιήσουμε όλους τους ποδοσφαιριστές μας και θέλουμε να συμμετέχουν όσοι γίνεται περισσότεροι. Ο Τσέζαρεκ επιστρέφει στις 15 Μαρτίου και μόλις ενσωματωθεί και αυτός θα έχουμε κι άλλη επιθετική λύση"
.
Για το ταβάνι στο κυνήγι της παραμονής: " Δεν εξαρτάται μόνο από μας αλλά και από άλλα αποτελέσματα. Θα έβαζα τους 33 βαθμούς".

Στο αν υπάρχει κίνδυνος να επιλεχθούν παιχνίδια τόνισε: " Η δική μου φιλοσοφία είναι ότι δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια. Ξεκάθαρο είναι ότι προέχει η σωτηρία μας. Ο Αστέρας είναι μία ομάδα που δεν του αρμόζει ότι έχει στόχο την σωτηρία αλλά λόγω κάποιων γεγονότων μας έκαναν να μιλάμε για αυτό το πράγμα".
Όλα τα λεφτά...
Ο Αστέρας Τρίπολης. Οι Αρκάδες έκαναν το καλύτερο τους φετινό παιχνίδι στην καλύτερη στιγμή του πρωταθλήματος, αφού εκτός από τους πολύτιμους τρεις βαθμούς έπαιξαν και πολύ ωραίο ποδόσφαιρο.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Σηφάκη. Η ενέργεια του να ανατρέψει τον Φιλομένο στο 20' της αναμέτρησης είχε σαν αποτέλεσμα η ομάδα του να μείνει με δέκα παίκτες από νωρίς στο παιχνίδι. Σίγουρα θα μπορούσε να επιλέξει κάτι διαφορετικό από αυτή του την απόφαση.
To Live του αγώνα...
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Τρίπολης
Διαιτητής: Μαζαράκος (Άρτας)
Βοηθοί: Γουργιώτης (Φθιώτιδας), Γκάγκας (Λάρισας)

Η 11άδα των γηπεδούχων
Κωστένογλου: Αμπάρης, Φυτανίδης, Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Κανακούδης, Μπαστία, Καρντόσο, Φλάβιο, Εστέβες, Φιλομένο, Καούνος.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Μαζίνιο: Σηφάκης, Νέτο, Κουλουχέρης, Βαλεντίν, Γιάχιτς, Βιτόλο, Γκαρσία, Χαβίτο, Κάλβο, Κόκε, Κάμπορα.
1' Έναρξη αγώνα
Στην σέντρα η ομάδα του Άρη
5' Αλλαγή παίκτη Αρης
Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη με τον Μπατιόν να παίρνει την θέση του Βιτόλο.
8' Κόρνερ Αστέρας Τρίπολης
Πρώτο κόρνερ στο ματς για την ομάδα του Αστέρα.
11' Ευκαιρία Αρης
Πρώτη φάση του αγώνα με τον Τόνι Κάλβο να σουτάρει δυνατά από αριστερά, στέλνοντας την μπάλα όμως άουτ.
17' Σχόλιο
Ο κακός αγωνιστικός χώρος δυσκολεύει πολύ τις προσπάθειες των δυο ομάδων.
20' Κόκκινη κάρτα Αρης
Κόκκινη κάρτα για τον Σηφάκη που ανέτρεψε τον Φιλομένο μέσα στην περιοχή του και πέναλτι.
20' Αλλαγή παίκτη Αρης
Καρατζιοβαλής στην θέση του Κάμπορα
22' Πέναλτι Αστέρας Τρίπολης
Ο Μαρσελάο εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο Λούσιο Φιλομένο, το οποίο και έχασε αφού ο Καρατζιοβαλής το απέκρουσε!
26' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Δυνατό σουτ του Κανακούδη από μακριά με τον Καρατζιοβαλή να αποκρούει εντυπωσιακά.
28' Γκολ Αστέρας Τρίπολης
Πολύ ωραίο γκολ για τον Αστέρα με τον Μπαστία να παίρνει την πάσα από τον Εστέβες, και με απευθείας σουτ έγραψε το 1-0.
32' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης
Κίτρινη κάρτα στον Καούνο για αψιμαχία με τον Ρομπέρζ
33' Κίτρινη κάρτα Αρης
Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρζ για αψιμαχία με τον Καούνο στην ίδια φάση.
41' Σχόλιο
Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει στα τελευταία λεπτά καθώς ο Αστέρας προσπαθέι να κρατήσει την μπάλα στον χώρο του κέντρου.
43' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης
Κίτρινη κάρτα στον Λαζαρίδη για καθυστερήσεις.
44' Ευκαιρία Αρης
Εκτέλεση κόρνερ από τον Κάλβο με τον Ρομπέρζ να παίρνει την κεφαλιά μόνος του, αλλά η μπάλα χτύπησε σε συμπαίκτη του και βγήκε άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Δυο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
45' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης
Κίτρινη κάρτα στον Φυτανίδη.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στην σέντρα η ομάδα του Αστέρα
47' Ευκαιρία Αρης
Ευκαιρία για τον Άρη με τον Κάλβο να βρίσκεται απέναντι από τον Αμπάρη, όμως το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ.
49' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Ωραία σέντρα του Κανακούδη μέσα στην περιοχή του Άρη, με τον Φιλομένο να παίρνει την μπάλα και να βρίσκεται φάτσα με τον Καρατζιοβαλή, όμως το πλασέ του πέρασε άουτ.
51' Κίτρινη κάρτα Αρης
Κίτρινη κάρτα στον Κάλβο
55' Γκολ Αστέρας Τρίπολης
Πολύ ωραίο γκολ από τον Μαρσελάο με κοντινή κεφαλία μέσα από την περιοχή του Καρατζιοβαλή,μετά από σκαφτή μπαλιά του Φλάβιο.
63' Αλλαγή παίκτη Αρης
Νέτο εκτός στην θέση του ο Βλόνταρτσικ.
64' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν σε σέντρα του Εστέβες μέσα στην περιοχή του Άρη ο Φιλομένο βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Καρατζιοβαλή, ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του Αργεντινού επιθετικού.
65' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης
Κίτρινη κάρτα στον Μαρσελάο.
67' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ζαϊρί μέσα στην θέση του Εστέβες.
74' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης
Κίτρινη κάρτα στον Φιλομένο.
76' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο σκόρερ Μπαστία βγαίνει και την θέση του παίρνει ο Νταμόντε.
78' Γκολ Αστέρας Τρίπολης
Σέντρα του Ζαϊρί απο τα δεξιά, ο Καούνος εκμεταλλεύτηκε το μπέρδεμα των αμυντικών του Άρη μέσα στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 3-0.
84' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Καούνος εκτός στην θέση του ο Στρατάκης.
88' Ευκαιρία Αρης
Δυνατό σουτ του Βλόνταρτσικ μέσα από την περιοχή του Αστέρα, ο Αμπάρης αμέκρουσε εντυπωσιακά.
90' Γκολ Αστέρας Τρίπολης
Ωραίο πλασέ του Καρντόσο μέσα από την περιοχή του Καρατζιοβαλή και 4-0.
90' Λήξη αγώνα
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρια θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.