Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Aστέρας Τρίπολης-Ατρόμητος 0-1

κορακακης πανηγυρικο

Στους "8" ο Ατρόμητος, νίκησε 1-0 εκτός έδρας τον Αστέρα με γκολ του Κορακάκη στο 92'

Το βράδυ της Τετάρτης (16/1) όμως, αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη έστω και λίγο... ετεροχρονισμένα, με την ομάδα του Γκιγιέρμο Όγιος να παίρνει σπουδαία πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αποκλείοντας μέσα στο σπίτι του τον τέταρτο της βαθμολογίας και "αποκάλυψη" του φετινού πρωταθλήματος, Αστέρα Τρίπολης.
Το "χρυσό" γκολ για τους Περιστεριώτες σημείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιώργος Κορακάκης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από εξαιρετική συνεργασία των Ρόβα και Κατεμή, ενώ τον ρόλο του "μοιραίου" για την ομάδα του Αστέρα έπαιξε το μεγάλο της αστέρι στην επίθεση, Λούσιο Φιλομένο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι του Μιχαηλίδη στο 93'.

Η επιτυχία αυτή αποκτά μάλιστα ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις καθώς για 35 λεπτά (το ματς είχε οκτώ λεπτά καθυστερήσεις) οι Περιστεριώτες αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Ολιβέιρα για χτύπημα εκτός φάσης στον Φιλομένο.

Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή εντός έδρας ήττα για τον Αστέρα σε όλες τις διοργανώσεις (είχε να χάσει από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος στις 2 Σεπτεμβρίου, 1-0 από τη Λάρισα), ο οποίος στον αγώνα πρωταθλήματος του πρώτου γύρου είχε επικρατήσει με 1-0 του Ατρομήτου με γκολ του Ζουντί στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι
Φτωχό σε συγκινήσεις ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και τον Ατρόμητο στο πρώτο μέρος, με τις αμυντικές γραμμές των δύο ομάδων να παίρνουν... άριστα και τους Αμπάρη και Μιχαηλίδη να καλούνται ελάχιστες φορές να επέμβουν.

Οι γηπεδούχοι, με τον αέρα των πολύ καλών αποτελεσμάτων που έχουν φέρει φέτος στην έδρα τους (6 νίκες-2 ισοπαλίες-1 ήττα) μπήκαν δυνατά με στόχο να αιφνιδιάσουν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 1'.

Ο Ζαϊρί έβγαλε ωραία μπαλιά στον Μασάρα, ο οποίος μπήκε από θέση πλάγια αριστερά στην περιοχή του Ατρομήτου, όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Μιχαηλίδη μετά από το πλασέ με το εξωτερικό που πραγματοποίησε.

Η "απάντηση" των φιλοξενουμένων ήρθε στο 7', με το διαγώνιο σουτ του Λουτσιάνο να καταλήγει στην αγκαλιά του Αμπάρη.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε ένα παιχνίδι κέντρου, με τις δυνατές μονομαχίες να έχουν την τιμητική τους (δείγμα του πάθους και των δύο ομάδων να πάρουν την πρόκριση από αυτό το ματς), με την επόμενη καλή στιγμή να καταγράφεται στο 32'.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λουτσιάνο, ο Μασάρα έπιασε την γυριστή κεφαλιά, με τη μπάλα να παίρνει μία περίεργη τροχιά και να καταλήγει κόρνερ δίπλα στο δεξί δοκάρι του Αμπάρη. Στο 44' ο Μιχαηλίδης μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Καρντόσο, ενώ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους έκανε την απόκρουση του

45λεπτου, όταν μετά από κάθετη πάσα του Ζαϊρί στον Μασάρα, ο γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του τελευταίου από το ύψος της μικρής περιοχής.

Χαρακτηριστικό του "φτωχού" θεάματος που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο ήταν τα μόλις 6 σουτ (4 για τον Αστέρα και 2 για τον Ατρόμητο), με τα νεύρα να μη λείπουν και τέσσερις παίκτες της ομάδας του Όγιος να βλέπουν την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Κουκουλάκη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που μπήκε με περισσότερες επιθετικές βλέψεις, με τον Λουτσιάνο να "απειλεί" τον Αμπάρη είτε εντός είτε εκτός περιοχής.

Στο 46' η δυνατή εκτέλεση φάουλ του Βραζιλιάνου με το αριστερό από περίπου 35 μέτρα "υποχρέωσε" τον Αμπάρη να διώξει σε κόρνερ, ενώ στο 55' η ομάδα του Περιστερίου δημιούργησε την καλύτερη ευκαιρία της μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Ο Σκοπελίτης (ντεμπούτο με τη φανέλα του Ατρομήτου) έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τους αμυντικούς του Αστέρα να κάνουν λανθασμένη εκτίμηση και να μη μπορούν να απομακρύνουν, αλλά τον Αμπάρη να αποδεικνύεται φύλακας-άγγελος της εστίας του, καθώς "νίκησε" τον Λουτσιάνο ο οποίος επιχείρησε το κοντινό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Η πίεση του Ατρομήτου είχε και συνέχεια, με το σουτ του Γελαδάρη στο 56' να περνά άουτ, όμως στο 63' οι αριθμητικές ισορροπίες της αναμέτρησης άλλαξαν, με τον Ολιβέιρα να αποβάλλεται (σωστά) με απευθείας κόκκινη κάρτα για γροθιά εκτός φάσης στον Φιλομένο, φάση που "άναψε τα αίματα" και δημιούργησε αναταραχή το ματς για τα υπόλοιπα λεπτά.

Παρά τον παίκτη λιγότερο, ο Ατρόμητος έφτασε μία ακόμη φορά στο δεύτερο μέρος κοντά στο γκολ, με το δυνατό σουτ του Κουτσοσπύρου στο 66' λίγο έξω και δεξιά από τη μεγάλη περιοχή του Αμπάρη να καταλήγει άουτ.

Στον αντίποδα, η πρώτη καλή στιγμή για τον Αστέρα στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε στο 72', με τον Ροζέριο να επιχειρεί να "σκάψει" τη μπάλα πάνω από τον Μιχαηλίδη, αλλά αυτή να καταλήγει πάνω από την εστία του Έλληνα κίπερ.

Παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω, ο Αστέρας όχι μόνο δεν κατάφερε να διασπάσει την αμυντική διάταξη του Ατρομήτου, αλλά δέχτηκε και τέρμα στο 92' μετά από ωραία συνεργασία τριών παικτών των φιλοξενουμένων.

Ο Ρόβας έβγαλε κάθετη πάσα στον Κατεμή, αυτός έκανε το γύρισμα προς το ύψος του πέναλτι από τα δεξιά της περιοχής του Αμπάρη με τον Κορακάκη να εκτελεί με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή τον Αμπάρη, και στη συνέχεια να πανηγυρίζει έξαλλα κατευθυνόμενος προς την εξέδρα που βρίσκονταν οι εκδρομείς οπαδοί του Ατρομήτου.

Στο 93' ο Φιλομένο είχε τη μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια και να οδηγήσει το ζευγάρι σε επαναληπτικό στο Περιστέρι, όμως το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαηλίδη, με την πρόκριση να "κλείνει το μάτι" στην ομάδα του Όγιος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Πάουλο Κάμπος): Αμπάρης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης (67' Ζουντί), Μασάρα (76' Κανακούδης), Μασάδο, Ψωμάς, Καρντόσο, Τσέζαρεκ, Ροτζέριο, Ζαϊρί (69' Στρατάκης), Φιλομένο.

Ατρόμητος (Γκιγέρμο Όγιος): Μιχαηλίδης, Κατεμής (94' Κάστρο) Γελαδάρης, Ιωάννου, Ρόβας, Λουτσιάνο (87' Μαρίνος), Σκοπελίτης, Κουτσοσπύρος (68' Γεωργίου), Ολιβέιρα, Κορακάκης, Ανατολάκης.

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Βοηθοί: Γενναίος, Καλαϊτζίδης (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Μασάδο, Κανακούδης (Αστέρας Τρίπολης), Κορακάκης, Ιωάννου, Ρόβας, Κατεμής, Σκοπελίτης, Μιχαηλίδης (Ατρόμητος)

Κόκκινες: Ολιβέιρα (Ατρόμητος)