Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Αστέρας Τρίπολης-Ατρόμητος 1-2

Ατρόμητος-πανηγυρικό

Ο Ατρόμητος επικράτησε με 2-1 του Αστέρα στην Τρίπολη και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του (vd)

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη άνοιξε το σκορ στο 31' με τον Αναστασάκο (σε ένα γκολ που φέρει ευθύνη ο γκολκίπερ Ντεγκρά), ενώ το 2-0 έγινε από τον Περόνε στο 47', με τον σκόρερ του δεύτερου τέρματος να έχει αντικαταστήσει προς το τέλος του ημιχρόνου τον τραυματία Αναστασάκο.
Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το ματς, όμως το γκολ του Καούνου στο 81' με κεφαλιά ξαναέβαλε τον Αστέρα στο παιχνίδι και τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, μέχρι να ακουστεί το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή και να "σφραγίσουν" τη νίκη τους οι Περιστεριώτες.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη μακριά από το σπίτι του για τον Ατρόμητο, καθώς μέχρι πρότινος μετρούσε μόλις έναν βαθμό σε τέσσερις εξόδους, ενώ στον αντίποδα ο Αστέρας συνέχισε την... καθοδική πορεία του, αφού γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του μετά από αυτές από τον Εργοτέλη (4-2 εντός) και τον Ολυμπιακό (3-0 εκτός).
Οι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Μάριο Γκόμεζ): Ντεγκρά, Φυτανίδης (44' Αργυρόπουλος), Λαμπρόπουλος, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Μπαστία, Λαδάκης, Τσέζαρεκ, Βίλτσες (76' Ζεάν Κάρλος), Εστέβες (46' Ουντότζι), Καούνος

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Κουτσόπουλος, Μπαζίνσκι, Αποστολόπουλος, Νεμπεγλέρας, Αναστασάκος (43' Περόνε), Φαβάλι, Νάστος, Κάμπας (80' Μελισσάς), Σαρμιέντο, Τάτος (76' Σφακιανάκης)

Διαιτητής: Α.Σπυρόπουλος (Δωδ/νήσου)

Βοηθοί διαιτητή: Χ.Γενναίος (Αθηνών), Π.Μάλαμας (Ευβοίας)

Γκολ: Καούνος (82') / Αναστασάκος (31'), Περόνε (47')

Κίτρινες κάρτες: Ουντότζι (64'), Καούνος (66'), Λαδάκης (79') / Φαβάλι (41'), Μιχαηλίδης (90+2')

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Με διάθεση να κυνηγήσουν το γκολ μπήκαν αμφότερες οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Σταδίου της Τρίπολης, κάτι που φάνηκε ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο...

Το πρώτο σουτ στον αγώνα έγινε μόλις στο 1' από τον Βαγγέλη Καούνο, ωστόσο η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι, ο Νεμπεγλέρας προσπάθησε να απειλήσει τρία λεπτά αργότερα αλλά το σουτ του έξω από την περιοχή έφυγε πάνω από το δοκάρι του Ντεγκρά, ενώ στο 6' ήταν η σειρά του Τσέζαρεκ να κάνει αισθητή την παρουσία του με την κεφαλιά του μέσα από την περιοχή να φεύγει άουτ.

Η ομάδα του Μάριο Γκόμεζ είχε μία ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων και λίγο περισσότερο τη μπάλα στα πόδια μέχρι τη συμπλήρωση 20 λεπτών, χωρίς πάντως να μπορέσει να μετουσιώσει αυτή την υπεροχή σε δημιουργία αρκετών φάσεων, σε αντίθεση με τον Ατρόμητο που στο δικό του καλό διάστημα πάτησε περισσότερες φορές τα αντίπαλα καρέ δημιουργώντας πολύ περισσότερους "πονοκεφάλους" στον Ντεγκρά.

Σταδιακά λοιπόν ο παίκτες του Γιώργου Δώνη ανέβαζαν στροφές και στο 21' είχαν και την πρώτη αρκετά επικίνδυνη φάση τους, με το μακρινό "γεμάτο" σουτ του Σαρμιέντο να καταλήγει στην αγκαλιά του Ντεγκρά.

Στο 25' οι φιλοξενούμενοι "άγγιξαν" το γκολ με τον Νεμπεγλέρα να επιχειρεί δυνατό σουτ εκτός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι, όμως έξι λεπτά αργότερα είδαν τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Ο Κουτσόπουλος έκανε ωραία κίνηση από τα αριστερά και έβγαλε την κατάλληλη στιγμή στον Αναστασάκο, αυτός έκανε σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή και ο Ντεγκρά προσπαθώντας να αποκρούσει με τα χέρια έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο πόδι του και από εκεί στο βάθος της εστίας του για να γίνει το 0-1.

Μετά το γκολ αυτό, ο Ατρόμητος απέκτησε ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στον αγωνιστικό χώρο και είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού (προς το τέλος του πρώτου μέρους οι εύστοχες μεταβιβάσεις ήταν 27-53 υπέρ του Ατρομήτου), σε αντίθεση με τον Αστέρα ο οποίος κυριεύτηκε από νευρικότητα και δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να παρουσιάσει κάποια αντίδραση μετά το εις βάρος του γκολ.

Η τελευταία μάλιστα αξιόλογη φάση του πρώτου 45λεπτου είχε και πάλι την υπογραφή του Ατρομήτου, όταν μετά από εκπληκτική μπαλιά του Νεμπεγλέρα, ο Περόνε βρέθηκε σε θέση αριστερά μέσα στη μεγάλη περιοχή και το σουτ που έκανε πέρασε πάνω από την εστία του Ντεγκρά.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους παίκτες του Γιώργου Δώνη να μπαίνουν πιο δυνατά και να πετυχαίνουν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στους γηπεδούχους.

Ο Περόνε βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα του Αστέρα και κινήθηκε κατά μέτωπο έξω από την περιοχή, με το αριστερό σουτ του να στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ντεγκρά (ελέγχεται και σε αυτή τη φάση καθώς δεν έπεσε γρήγορα στην πορεία της μπάλας) για να γράψει το 2-0 και να δώσει τεράστιο προβάδισμα στην ομάδα του για την πρώτη εκτός έδρας νίκη της.

Έξι λεπτά αργότερα, το σκορ θα μπορούσε να πάρει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις με τον Αστέρα να γλιτώνει την τελευταία στιγμή τρίτη παραβίαση της εστίας του. Μετά από ωραία συνεργασία Τάτου, Φαβάλι και Περόνε, ο τελευταίος έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση με τον Μαρσελάο να διώχνει με κεφαλιά τη μπάλα πάνω στη γραμμή!

Με το 2-0 να αποτελεί... μαξιλάρι ασφαλείας, ο Ατρόμητος παραχώρησε αρκετά μέτρα στον Αστέρα Τρίπολης, με τους Αρκάδες να μεταφέρουν το παιχνίδι στα καρέ του Μιχαηλίδη αλλά να αδυνατούν να δημιουργήσουν πολλές επικίνδυνες φάσεις και να απειλούν κυρίως μέσα από "στημένα".

Ουσιαστικά, η μοναδική κλασική ευκαιρία μέχρι να φτάσουμε στο 80' ήταν το πλασέ του Λαζαρίδη στο 62' μέσα από την περιοχή που έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Μιχαηλίδη, ενώ λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για ανατροπή του Ουντότζι μέσα από την περιοχή, με τον διαιτητή Σπυρόπουλο να λέει "παίζεται" σε μία εξαιρετικά δύσκολη για το μάτι φάση.

Με την είσοδο ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αστέρας Τρίπολης αύξησε την πίεσή του στην ύστατη προσπάθεια να φύγει από το γήπεδο με κάτι καλό, και στο 81' έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι...

Ο Μιχαηλίδης μπλόκαρε στο 81' το σουτ του Μπαστία, όμως ένα λεπτό αργότερα νικήθηκε από τον Καούνο, ο οποίος με εξαιρετική κίνηση και κεφαλιά μετά από τη σέντρα από τα δεξιά του Ουντότζι έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του γκολκίπερ του Ατρομήτου (1-2).

Τα τελευταία λεπτά ήταν ιδιαίτερα δραματικά, με τον Ατρόμητο να αμύνεται πολύ πίσω από τη σέντρα και τους γηπεδούχους να έχουν βγει σχεδόν όλοι στην επίθεση, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση.

Στο 90' ο Αστέρας είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Καούνος έκανε ωραίο κοντρόλ μέσα στην περιοχή και βρέθηκε τετ α τετ με τον Μιχαηλίδη, αλλά ανακόπηκε λανθασμένα ως οφσάιντ, ενώ στο 93' "έσπασαν καρδιές" με φάση διαρκείας στην περιοχή του Ατρομήτου.

Ο Τσέζαρεκ αρχικά έκανε το σουτ πάνω στο σώμα του Αποστολόπουλου ενώ στη συνέχεια το νέο δυνατό σουτ του Λαδάκη σταμάτησε πάνω στον Μελισσά, για να μείνει το 1-2 και να πανηγυρίσουν οι παίκτες του Γιώργου Δώνη την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και τη δεύτερη συνεχόμενη συνολικά.
Συνέντευξη Τύπου
Μάριο Γκόμεζ (τεχνικός Αστέρα Τρίπολης): "Στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα δεν ήταν καλά για εμάς. Δεν είχαμε καλό χειρισμό της μπάλας και καθαρή σκέψη. Δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε τη μπάλα. Στην επανάληψη δεχτήκαμε νωρίς το γκολ, όπως στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και μετά έγινε δύσκολο να ανατρέψουμε το εις βάρος μας σκορ.

Είναι λογικό όταν χάνεις να σε αποδοκιμάζουν και όταν κερδίζεις να σε χειροκροτούν. Στα πρώτα είκοσι λεπτά θέλαμε να παίξουμε με τα άκρα, αλλά ο Ατρόμητος πίεσε από ψηλά. Έτσι αναγκαστήκαμε να κάνουμε συνεχώς σέντρες".

Γιώργος Δώνης (τεχνικός Ατρομήτου): "Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, την απόδοση και την εμφάνιση της ομάδας μου. Είχαμε κάνει σχεδιασμό για να περιορίσουμε τους χώρους στον Αστέρα, καθώς είναι πολύ καλός σε αυτό, και να αντιμετωπίσουμε τις μεγάλες πάσες.

Δεν τελειώσαμε το παιχνίδι, ενώ θα μπορούσαμε να το κάνουμε μετά το 0-2, να το κάνουμε 0-3. Δεχτήκαμε το γκολ και το ματς έγινε ντέρμπι. Ο Αστέρας μετά το 2-1 προσπάθησε με μεγάλες μπαλιές να ισοφαρίσει και έγιναν πολλές μονομαχίες στον αέρα, που πολλές κερδίσαμε και άλλες χάσαμε. Και στα προηγούμενα παιχνίδια είχαμε παίξει καλά".

Όλα τα λεφτά...
Ο Ηλίας Αναστασάκος ο οποίος παρότι αγωνίστηκε μόλις 43 λεπτά (τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Περόνε) πρόλαβε και σκόραρε στο 31'. Το εντυπωσιακό είναι πως είχε χριστεί σκόρερ και στα δύο περυσινά παιχνίδια με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης, όταν έπαιζε με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Η αλλαγή του Αναστασάκου, Περόνε, που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα τέσσερα μόλις αγωνιστικά λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ενώ αποτέλεσε αρκετά αξιόπιστη λύση στην κορυφή της επίθεσης του Ατρομήτου.

Το γκολ του Βαγγέλη Καούνου, δείγμα της ευχέρειας που έχει ο Έλληνας φορ στο σκοράρισμα, ειδικά μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το γκολ που δέχτηκε ο Ντεγκρά από τον Αναστασάκο. Ο γκολκίπερ του Αστέρα Τρίπολης ήταν αυτός που έβαλε ουσιαστικά τη μπάλα στα δίχτυα, καθώς προσπάθησε να αποκρούσει με λάθος τρόπο και αντί να απομακρύνει τη μπάλα την έστειλε στα πόδια του και από εκεί στην εστία του.

Την λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ του Καούνου στο 92', σε μία φάση που ο Έλληνας επιθετικός βρέθηκε μία ανάσα από το να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ αλλά και να χαρίσει το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα... Από τον Δημήτρη Χονδρογιάννη
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Τρίπολης
Διαιτητής: Χ.Σπυρόπουλος (Δωδ/σου)
Βοηθοί: Χ.Γενναίος (Αθηνών), Π.Μάλαμας (Ευβοίας)

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ατρόμητος
Γιώργος Δώνης: Μιχαηλίδης, Κουτσόπουλος, Μπαζίνσκι, Αποστολόπουλος, Νεμπεγλέρας, Αναστασάκος, Φαβάλι, Νάστος, Κάμπας, Σαρμιέντο, Τάτος.
Η 11άδα των γηπεδούχων Αστέρας Τρίπολης
Μάριο Γκόμεζ: Ντεγκρά, Φυτανίδης, Λαμπρόπουλος, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Μπαστία, Λαδάκης, Τσέζαρεκ, Βίλτσες, Εστέβες, Καούνος.
1' Έναρξη αγώνα
1' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Καούνος
Σουτ του Καούνου, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
6' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Τσέζαρεκ
Κεφαλιά του Τσέζαρεκ με την μπάλα να περνάει πολλά μέτρα μακριά από την εστία του Μιχαηλίδη.
10' Σχόλιο
Με διάθεση να παίξουν καλό ποδόσφαιρο έχουν ξεκινήσει και οι δύο ομάδες.
15' Κόρνερ Ατρόμητος
16' Κόρνερ Αστέρας Τρίπολης
21' Σουτ Ατρόμητος Σαρμιέντο
Συρτό σουτ του Σαρμιέντο, με τον Ντεγκρά να μπλοκάρει την μπάλα.
25' Σουτ Ατρόμητος Νεμπεγλέρας
Μακρινό, δυνατό σουτ του Νεμπεγλέρα, με την μπάλα να περνάει λίγα εκατοστά δίπλα απο το δεξί δοκάρι της εστίας του Ντεγκρά.
31' Γκολ Ατρόμητος Αναστασάκος
Πάσα του Κουτσόπουλου στον Αναστασάκο, ο οποίος κάνει το δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, ο Ντεγκρά προσπαθεί να αποκρούσει με τα χέρια, η μπάλα στη συνέχεια χτυπάει στο πόδι του και καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0 υπέρ του Ατρομήτου.
41' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Φαβάλι
43' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Περόνε στη θέση του Αναστασάκου.
44' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Αργυρόπουλος στη θέση του Φυτανίδη.
45' Έναρξη καθυστερήσεων +2 λεπτό
45' Ευκαιρία Ατρόμητος +2 Περόνε
Καταπληκτική μπαλιά του Νεμπεγλέρα, ο Περόνε που βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ουντότζι στη θέση του Εστέβες.
47' Γκολ Ατρόμητος Περόνε
Σουτ του Περόνε έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα χτυπάει στο έδαφος και ο Ντεγκρά -αν και πέφτει- στην μεριά του, δεν μπορεί να αποτρέψει το 0-2.
52' Ευκαιρία Ατρόμητος Τάτος
Ο Τάτος κάνει πολύ καλό σουτ από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Μαρσελάο καταφέρνει να απομακρύνει πάνω στη γραμμή.
62' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Λαζαρίδης
Ο Λαζαρίδης από πλάγια θέση δεν μπορεί να νικήσει τον Μιχαηλίδη, στέλνοντας την μπάλα να περάσει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Έλληνα τερματοφύλακα.
65' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ουντόντζι
66' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Καούνος
76' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Σφακιανάκης στη θέση του Τάτου.
76' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ζεάν Κάρλος στη θέση του Βίλτσες.
79' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Λαδάκης
80' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Μελισσάς στη θέση του Κάμπα.
81' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Μπαστία
Καλό σουτ από τον Μπαστία, αλλά μπλοκάρει ο Μιχαηλίδης.
82' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Καούνος
Σέντρα από τα δεξιά του Ουντόντζι, ο Καούνος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +4 λεπτά