ΗΡΑΚΛΗΣ

Αστέρας Τρίπολης-Ηρακλής 1-2

κονε κατσαμπης

Ο Ηρακλής πέρασε νικηφόρα 2-1 από την Τρίπολη επί του Αστέρα, χάρη σε γκολ των Επστάιν και Κονέ

Ο Αστέρας Τρίπολης γνώρισε την ήττα για πρώτη φορά μετά από πέντε αγώνες, καθώς είχε να ηττηθεί από τις 2 Νοεμβρίου στο 2-1 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Κωστένογλου): Αμπάρης, Εστέβες (73' Ντουαλά), Μαρσελάο, Φλάβιο, Κανακούδης, Λαζαρίδης, Μπαστία (69' Ερέρος), Καρδόσο, Φιλομένο, Ζαϊρί, Τσέζαρεκ
Ηρακλής (Κατσαβάκης): Κοβαλέβσκι, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Παπαστεργιανός, Επστάιν (61' Κονέ), Γιαννούλης, Φούφουλας, Κωνσταντίνου, Σαρακατσάνος, Περπερίδης (13' Γκαρσία), Γιάντσης (88' Ιωαννίδης)

Κίτρινες κάρτες: Μπαστία - Παπαστεργιανός, Σαρακατσάνος, Γιαννούλης, Φούφουλας, Γκαρσία

Διαιτητής: Παπασταμάτης (Αθηνών)
Βοηθοί: Γκάγκας (Λάρισας), Καρατζίκας (Αθηνών)
Με μια ματιά
Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, καθώς μόνο από την πλευρά του Αστέρα Τρίπολης δημιουργήθηκαν κάποιες ευκαιρίες, από τις οποίες δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα ο Κοβαλέβσκι.

Στο 19ο λεπτό ο Ζαϊρί πραγματοποίησε ωραία ενέργεια από δεξιά, σέντραρε, αλλά η κεφαλιά του Φιλομένο έφυγε πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων.

Ο Αργεντινός ήταν ο εκφραστής και της δεύτερης ευκαιρίας των Αρκάδων, όταν στο 28', μετά από ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε άουτ.

Ο Ηρακλής δεν υπήρχε επιθετικά στο πρώτο μέρος και χαρακτηριστικό είναι πως η μόνη φορά που πλησίασε την εστία των γηπεδούχων ήταν στο 12ο λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Επστάιν.

Η κατάσταση άλλαξε άρδην με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ηρακλή να αιφνιδιάζει τους γηπεδούχους, όταν στο 57ο λεπτό ο Γκαρσία έκλεψε την μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής και βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Επστάιν, ο οποίος απέφυγε δύο αντιπάλους από αριστερά και πλάσαρε τον ανήμπορο να αντιδράσει Αμπάρη.

Η πρώτη ευκαιρία από πλευράς Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε μόλις στο 75ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Τσέζαρεκ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοβαλέβσκι.

Τρία λεπτά αργότερα, ένα τραγικό λάθος του Κανακούδη έδωσε την ευκαιρία στον Κωνσταντίνου να κλέψει την μπάλα και να πασάρει στον Κονέ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Αμπάρη να "γράψει" το 0-2.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, όμως η κεφαλιά του Φιλομένο στο επόμενο λεπτό βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ η εκτέλεση φάουλ του Ερέρος πέρασε ελάχιστα εκατοστά πάνω από το δοκάρι. Στο 85ο λεπτό, ο Φιλομένο δοκίμασε ένα πολύ καλό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κοβαλέβσκι.

Τα εναπομείναντα λεπτά αποδείχθηκαν πολύ λίγα για την ομάδα του Κωστένογλου να φτάσει στην ισοφάριση και ο "γηραιός" πήρε το "τρίποντο", προσπερνώντας τους Αρκάδες στο βαθμολογικό πίνακα.
Συνέντευξη Τύπου
Νίκος Κωστένογλου (Αστέρας Τρίπολης): " Δυστυχώς, από το τίποτα, χωρίς καμία ευκαιρία, ο αντίπαλος μάς έβαλε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τέλος είχαμε την ευκαιρία να σκοράρουμε. Είχαμε δοκάρι με τον Φιλομένο για να κάνουμε το 2-2, αλλά σταθήκαμε άτυχοι. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου. Τους θέλω απλά πιο πιεστικούς. Θα πάρουμε παίκτες στις θέσεις που αντιμετωπίζουμε προβλήματα".
Όλα τα λεφτά...
1. Το πρώτο γκολ του Ηρακλή και ειδικά την πολύ καλή ενέργεια του Γκαρσία, που βρήκε εξαιρετικά τον Επστάιν.
2. Το γκολ του Φιλομένο, που εκτέλεσε με πολύ ωραίο σουτ τον Κοβαλέβσκι.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
1. Το πολύ κακό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, όπου δεν υπήρχαν φάσεις για γκολ.
2. Το τραγικό λάθος του Κανακούδη στο δεύτερο γκολ του Ηρακλή, ο οποίος ουσιαστικά χάρισε την μπάλα στον Κωνσταντίνου
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
10' Σχόλιο
Χωρίς φάσεις στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αν και οι δύο ομάδες προσπαθούν να απειλήσουν.
12' Σουτ Ηρακλής Επστάιν
Ο Επστάιν εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μακριά πάνω απο τα δοκάρια.
13' Τραυματισμός Ηρακλής
Ο Γκαρσία στη θέση του τραυματία Περπερίδη.
15' Σχόλιο
Πολλά λάθη και χαμηλού επιπέδου ποδόσφαιρο μέχρι στιγμής.
19' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Ο Ζαϊρί έκανε την όμορφη ατομική ενέργεια από τα δεξιά και τη σέντρα στην περιοχή αλλά η κεφαλιά του Φιλομένο πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
22' Σχόλιο
Ο Αστέρας έχει βρει ρυθμό εδώ και πέντε λεπτά. Ακίνδυνος ο Ηρακλής επιθετικά.
25' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Παπαστεργιανός
28' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Ο Φιλομένο έκανε το σουτ μετά από πολύ καλή ατομική ενέργεια αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
32' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Σαρακατσάνος
40' Σχόλιο
Καμία αλλαγή στην εικόνα του αγώνα. Ο Ηρακλής αμύνεται και ο Αστέρας ψάχνει τρόπους να δημοιουργήσει φάσεις.
40' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Γιαννούλης
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
57' Γκολ Ηρακλής Επστάιν
Κάθετη του Γκαρσία στον Επστάιν, που αποφεύγει δύο αντιπάλους και βγαίνει απέναντι στον Αμπάρη, πλασάροντας για το 0-1
61' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Κονέ στη θέση του Επστάιν
64' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μπαστία
67' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Φούφουλας
69' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ερέρος στη θέση του Μπαστία
73' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ντουαλά στη θέση του Εστέβες
75' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Τσέζαρεκ
Σέντρα του Καρδόσο από αριστερά, κεφαλιά του Τσέζαρεκ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοβαλέβσκι
78' Γκολ Ηρακλής Κονέ
Ο Κανακούδης κάνει το λάθος από αριστερά, κλέβει ο Κωνσταντίνου, η μπάλα φτάνει στον Κονέ, που από κοντά κάνει το 0-2
79' Δοκάρι Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Ο Φιλομένο με κοντινή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι
84' Φάουλ Αστέρας Τρίπολης Ερέρος
Εκτέλεση φάουλ του Ερέρος, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
85' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Εξαιρετικό αριστερό σουτ του Φιλομένο έξω από την περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα του Κοβαλέβσκι
88' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Ιωαννίδης στη θέση του Γιάντση
90' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Γκαρσία