Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Αστέρας Τρίπολης - Λεβαδειακός 2-0

φιλομενο πανηγυρικο

Δεύτερη σερί νίκη για τον Αστέρα στο πρωτάθλημα επί του Λεβαδειακού αυτή την φορά με 2-0 (Φιλομένο 33', 63')

Σε έναν δύσκολο αγωνιστικά χώρο λόγω της δυνατής βροχής οι παίκτες κλήθηκαν να παίξουν για τους τρεις βαθμούς, με τον Αστέρα Τρίπολης ωστόσο να είναι εκείνος που κέρδισε χάρις τα δυο τέρματα του Φιλομένο στο 33' με κεφαλιά και στο 63' με πλασέ.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Κωστένογλου: Αναστασόπουλος, Ουριμπαρί (Αργυρόπουλος 76'), Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ψωμάς, Λαδάκης (Νταμόντε 46'), Καρντόσο, Εστέβες, Τσέζαρεκ (Μαρσελάο 45'), Φιλομένο, Καούνος

Βούκοτιτς: Καρακώστας, Μουλόπουλος (Βασιλείου 73') , Καψής, Τριποτσέρης, Κόλτζος, Λεονάρντο, Ζησόπουλος, Ανδράλας (Μασάδο 46'), Πϊέχνιακ, Μπούσι (Λέχτινεν 65'), Ντιμπαλά

Διαιτητής: Βασσάρας (Θεσ/νίκης)
Βοηθοί: Μποζατζίδης, Σαραϊδάρης (Θεσ/νίκης)
Κίτρινες: Λαζαρίδης (Αστέρας Τ. 12'), Μπούσι (Λεβαδειακός 12'), Ανδράλας (Λεβαδειακός 17'), Μασάδο (Λεβαδειακός 46'), Τριποτσέρης (74'), Καούνος (Αστέρας 79')
Κόκκινες: -
Με μια ματιά
Ο Αστέρας θέλει να συνεχίσει τις τα νικηφόρα αποτελέσματα για να “ξεκολλήσει” από τις τελευταίες θέσης. Ο Λεβαδειακός από την πλευρά του θέλει την νίκη για να τελειώσει από νωρίς την υπόθεση παραμονή.

Σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο ξεκίνησε το ματς με τον Αστέρα να είναι εκείνος που πιέζει στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, δημιουργώντας την πρώτη ευκαιρία στο 7' όταν ο Καρντόσο έκανε την κάθετη μπαλιά στον Καούνο, αλλά ο 31χρονος επιθετικός σούταρε άουτ.

Στο πεντάλετο 20' – 25' ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά στο γκολ. Αρχικά ο Λεονάρντο εκτέλεσε κόρνερ με τον Πιέχνϊακ να παίρνει την κεφαλιά αλλά ο αναστασόπουλος απέκρουσε στ κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντιμπαλά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του μπήκε μέσα στην μικρή περιοχή του Αναστασόπουλου, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας με διπλή προσπάθεια αποσόβησε τον κίνδυνο.

Ότι δεν κατάφερε ο Λεβαδειακός στις προηγούμενες φάσεις το έκανε ο Αστέρας στο 32', όταν ο Τσέζαρεκ έκανε την σέντρα μέσα στην περιοχή του Καρακώστα με τον Καούνο να κάνει την κεφαλιά – πάσα στον Φιλομένο, ο οποίος έγραψε το 1-0.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους καμία ομάδα δεν έκανε κάποια σημαντική ευκαιρία, εκτός από κάποια δυνατά μαρκαρίσματα που είχαν σαν αποτέλεσμα την αναγκαστική αλλαγή του Τσέζαρεκ με τον Μαρσελάο.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 56' όταν ο Τριποτσέρης έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα στον Εστέβες με τον Βασσάρα να σφυρίζει αμέσως το πέναλτι. Ο Φιλομένο που το εκτέλεσε όμως σημάδεψε το δοκάρι του Καρακώστα και έτσι το σκορ παρέμεινε στο 1-0 υπέρ του Αστέρα. δ

Ότι δεν κατάφερε ο Φιλομένο στο 56' το έκανε στο 63' όταν και με καταπληκτικό πλασέ μέσα από την περιοχή του Λεβαδειακού έκανε το 2-0 για την ομάδα του, δίνοντας της έτσι ένα μεγάλο προβάδισμα για τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το ματς κυλάει με τον Αστέρα να βρίσκεται στην επίθεση και στο 75' να κάνει άλλη μια καλή ευκαιρία, όταν ο Καρντόσο έπιασε ένα δυνατό σουτ με τον Καρακώστα όμως να αποκρούει με δυσκολία και κόρνερ.

Στο 78' ο Καούνος παραλίγο να πετύχει το τρίτο τέρμα της ομάδας του αφού βρέθηκε απέναντι από τον Καρακώστα, ο οποίος τον νίκησε με διπλή προσπάθεια.

Το ματς τελείωσε με μεγάλο νικητή τον Αστέρα που εκμεταλλεύτηκε την εκτελεστική ικανότητα του Λούσιο φιλομένο ο οποίος με δυο τέρματα χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.
Συνέντευξη Τύπου
Κωστένογλου: "Πετύχαμε μια καθοριστική νίκη και κοιτάζουμε την συνέχεια. Δεν ξεκινήσαμε καλά, αλλά στη συνέχεια υπερισχύσαμε, συνεχίζουμε με σοβαρότητα και ταπεινότητα αφού τίποτε δεν έει τελειώσει ακόμα".

Βούκοτιτς: "Ξεχνάμε το σημερινό αποτέλεσμα αφού δεν παίξαμε όπως θα έπρεπε. Πλέον κοιτάμε τους επόμενους αγώνες με Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ όπου θέλουν οπωσδήποτε τους βαθμούς".
Όλα τα λεφτά...
Ο Λούσιο Φιλομένο. Με δυο προσωπικά τέρματα κατάφερε να δώσει τους τρεις βαθμούς την νίκης στην ομάδα του, δείχνοντας έτσι το “φονικό” του ένστικτο.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Λεβαδειακό που για ένα ακόμα εκτός έδρας ματς δεν μπόρεσε να δείξει κάτι ιδιαίτερο, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με σχετική άνεση από τον Αστέρα Τρίπολης.
To Live του αγώνα...
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Αστέρα Τρίπολης

Η 11άδα των γηπεδούχων
Κωστένογλου: Αναστασόπουλος, Ουριμπαρί, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ψωμάς, Λαδάκης, Καρντόσο, Εστέβες, Τσέζαρεκ, Φιλομένο, Καούνος
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Βούκοτιτς: Καρακώστας, Μουλόπουλος, Καψής, Τριποτσέρης, Κόλτζος, Λεονάρντο, Ζησόπουλος, Ανδράλας, Πιέχνϊακ, Μπούσι, Ντιμπαλά
Έναρξη αγώνα
7' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Σουτ του Καούνου με την μπάλα όμως να περνά μόλις άουτ
12' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης
Κίτρινη κάρτα στον Λαζαρίδη
12' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός
Κίτρινη κάρτα στον Μπούσι
17' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός
Κίτρινη κάρτα στον Ανδράλα
20' Ευκαιρία Λεβαδειακός
Κεφαλιά του Πιέχνϊακ ο Αναστασόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
25' Ευκαιρία Λεβαδειακός
Πλασέ του Ντιμπαλά μέσα από την περιοχή, αλλά ο αναστασόπουλος με διπλή προσπάθεια έδιωξε την μπάλα.
33' Γκολ Αστέρας Τρίπολης
Κεφαλιά του Φιλομένο και 1-0
45' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Αναγκαστική αλλαγή με τον Τσέζαρεκ να περνάει έξω και την θέση του να παίρνει ο Μαρσελάο.
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Νταμόντε μέσα στην θέση του Λαδάκη
46' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Μασάδο μέσα στην θέση του Ανδράλα
56' Πέναλτι Αστέρας Τρίπολης
Εκτέλεση πέναλτι από τον Φιλομένο, ο οποίος όμως σημάδεψε τον δοκάρι του Καρακώστα και έτσι παρέμεινε το 1-0.
61' Ευκαιρία Λεβαδειακός
Κεφαλιά του Πιέχνϊακ ο Αναστασόπουλος απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.
63' Γκολ Αστέρας Τρίπολης
Πλασέ του Φιλομένο και 2-0
65' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Λέχτινεν μέσα στην θέση του Μπούσι
73' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Βασιλείου μέσα στην θέση του Μουλόπουλου
74' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός
Κίτρινη κάρτα στον Τριποτσέρη
75' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Δυνατό σουτ του Καρντόσο ο Καρακώστας θα αποκρούσει εντυπωσιακά.
76' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ουριμπαρί έξω στην θέση του ο Αργυρόπουλος
78' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Τετ α τετ του Καούνου με τον Καρακώστα όπως να τον σταματάει με διπλή προσπάθεια.
79' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης
Κίτρινη κάρτα στον Καούνο
90' Έναρξη καθυστερήσεων