Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Αστέρας Τρίπολης-Λεβαδειακός 2-1

Αστέρας Τρίπολης-Λεβαδειακός-φάση

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 59', ο Αστέρας Τρίπολης έκανε την ανατροπή επικρατώντας με 2-1 του Λεβαδειακού

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που θα έχουν ήδη... ξεχάσει όσοι το παρακολούθησαν είτε από τις εξέδρες είτε από τους τηλεοπτικούς τους δέκτες, οι "πράσινοι" της Βοιωτίας πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο 59' καθώς άνοιξαν το σκορ με τον Ναπολεόνι στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή τους στα καρέ των γηπεδούχων.
Παρά το αρχικό σοκ, οι Αρκάδες έφεραν το ματς στα ίσια στο 66' με τον Μπαστία να εκμεταλλεύται εκτέλεση φάουλ του Βίλτσες, ενώ στο 80' το λάθος του Μουλόπουλου έφερε τον Τσέζαρεκ σε θέση βολής μέσα στην περιοχή για να νικήσει τον Μπλάζιτς και να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας επιτυχία για το συγκρότημα του Μάριο Γκόμες μετά από δύο ισοπαλίες, ενώ στον αντίποδα ο Λεβαδειακός δεν τα κατάφερε για ένα ακόμα εκτός έδρας ματς (το μόνιμο πρόβλημά του από τότε που επέστρεψε στη Σούπερ Λίγκα) να πάρει έστω και τον έναν βαθμό.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Μάριο Γκόμες): Ντεγκρά, Αργυρόπουλος, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Μπαστία, Καρέρα (57' Ουντότζι), Βιλτσές, Τσέζαρεκ (87' Μπαρτολίνι),Έντερ (71' Εστέβες)

Λεβαδειακός (Κίκε Ερνάντεθ): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Κόλτζος, Μασάδο, Ζησόπουλος, Μπράνκο (84' Μπούσι), Ταραλίδης, Ναπολεόνι, Πάουλο (69' Μπαλβορίν), Αγκάλι, Μπάρκογλου

Διαιτητής: Α.Παππάς (Αθηνών)

Βοηθοί διαιτητή: Χ.Μπαλτάς (Αχαΐας), Π.Κωσταράς (Αιτ/νίας)

Γκολ: Μπαστία (66'), Τσέζαρεκ (80') / Ναπολεόνι (59')

Κίτρινες κάρτες: Βίλτσες (33'), Αργυρόπουλος (91') / Μπράνκο (58'), Ναπολεόνι (65'), Μπούσι (90'), Αγκάλι (90+1')

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Ο Αστέρας επιχείρησε από το ξεκίνημα να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου έφτασε τρεις φορές με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ.

Στο 3' ο Λαζαρίδης έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα πάνω από την εστία του Βίλτσες, οκτώ λεπτά αργότερα το σουτ του Έντερ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε ψηλά άουτ, ενώ στο 13' ο Βίλτσες έκανε το παράλληλο γύρισμα μέσα από την περιοχή αλλά ο Μασάδο απομάκρυνε έγκαιρα τη μπάλα προ του Τσέζαρεκ.

Η ελπιδοφόρα όμως αυτή εκκίνηση από την πλευρά της ομάδας του Μάριο Γκόμες δεν είχε συνέχεια, καθώς παρά την κατοχή της μπάλας αδυνατούσαν να πατήσουν την περιοχή του Μπλάζιτς, με τους παίκτες του Λεβαδειακού να κρατούν χωρίς δυσκολία το "μηδέν" έχοντας ενισχύσει το κέντρο τους και να δημιουργούν στο 32' "υποψία" φάσης, με το σουτ του Ταραλίδη να στέλνει τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Ντεγκρά.

Αυτή η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και μετά το ημίωρο, με τις δύο ομάδες να απογοητεύουν οικτρά όσον αφορά στη δημιουργία φάσεων, στην ανάπτυξη και στο θέαμα, με το πρώτο 45λεπτο να ολοκληρώνεται χωρίς να έχει σημειωθεί ουσιαστικά η παραμικρή κλασική ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες.

Η πρώτη φάση για τον Αστέρα στην επανάληψη έλαβε χώρα στο 49', με το ανάποδο ψαλίδι του Τσέζαρεκ από το ύψος του πέναλτι να φεύγει άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κροάτης φορ προσπάθησε να απειλήσει με το κεφάλι, όμως ο Μπλάζιτς απέκρουσε ενστικτωδώς τη μπάλα, στην πρώτη ουσιαστικά μεγάλη φάση του ματς.

Και από την στιγμή που ο Αστέρας έδειχνε να μην μπορεί να μετουσιώσει την εδαφική του υπεροχή σε κάποιο γκολ, ο Λεβαδειακός αποφάσισε να τον "τιμωρήσει", ανοίγοντας το σκορ στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή του προς την περιοχή του Ντεγκρά στο 59'.

Ο Μπάρκογλου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ναπολεόνι βρέθηκε στη καρδιά της άμυνας των Αρκάδων για να νικήσει με κεφαλιά τον Ντεγκρά και να κάνει το 0-1.

Η ψυχρολουσία και το σοκ για τους γηπεδούχους κράτησε όμως μόλις επτά λεπτά, αφού στο 66' έφτασαν στην ισοφάριση: ο Βίλτσες εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, με τον Μπαστία να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπλάζιτς.

Με την καλή ψυχολογία να έχει επιστρέψει και πάλι στο πλευρό του, ο Αστέρας άρχισε να πιέζει για την ολική ανατροπή, η οποία δεν άργησε να έρθει.

Η προειδοποιητική βολή ήρθε στο 78' όταν μετά από κάθετη πάσα του Ουντότζι ο Τσέζαρερ έκανε το σουτ χωρίς να καθυστερήσει καθόλου, με τον Μπλάζιτς να αντιδράει θετικά διώχνοντας σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα (80') ο Τσέζαρεκ δεν "χαρίστηκε" στον γκολκίπερ του Λεβαδειακού αποδεικνύοντας για μία ακόμα φορά το ένστικτο του σκόρερ που τον ακολουθεί αυτά τα χρόνια στα γήπεδα της Σούπερ Λίγκας.

Ο Μπαστία προσπάθησε με κάθετη πάσα να τροφοδοτήσει τον Βίλτσες που εφορμούσε στην αντίπαλη περιοχή, ο Μουλόπουλος παρενέβη και στην προσπάθειά του να διώξει την "έστρωσε" στον Τσέζαρεκ, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 2-1.

Στα τελευταία δεκατρία λεπτά (τρία ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων) ο Αστέρας οπισθοχώρησε κάπως με σκοπό να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ, με τους Βοιωτούς να μην καταφέρνουν να φανούν επικίνδυνοι και το 2-1 υπέρ της ομάδας της Τρίπολης να παραμένει.
Συνέντευξη Τύπου
Γκόμες (Αστέρας Τρίπολης):" Ξέραμε από την αρχή ότι είναι ένα δύσκολο παιχνίδι. Ο Λεβαδειακός είναι μία πολύ καλή και σκληρή ομάδα, ενώ διαθέτει καλούς παίκτες από την μέση και μπροστά. Στα πρώτα 15 λεπτά δημιουργήσαμε καλές ευκαιρίες για γκολ, αλλά μετά έπεσε ο ρυθμός. Στο δεύτερο ημίχρονο, από ένα ατομικό λάθος προήλθε το γκολ που δεχτήκαμε και αυτό που μου άρεσε ήταν ότι τα παιδιά είχαν πάθος, ψυχραιμία και κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι.

Ουσιαστικά αυτό που μετράει είναι η δουλειά. Έχουμε μία καλή διοίκηση, καλούς παίκτες, ενώ όλος ο κόσμος που δουλεύει στον Αστέρα κάνει ότι καλύτερο μπορεί για να πετύχουμε τον στόχο μας, που είναι να πάμε όσο καλύτερα γίνεται στο πρωτάθλημα.

Έχουμε μία καινούργια ομάδα, με επτά-οκτώ παίκτες που δεν είχαν ξαναπαίξει μαζί. Έχουμε μία ομάδα που δημιουργείται ακόμα, αλλά ο κόσμος είναι ευχαριστημένος όταν βλέπει αποτελέσματα. Όσον αφορά την οργάνωση και την αλληλεγγύη είμαστε στο 80% και όσον αφορά το παιχνίδι είμαστε ακόμα στο 50-60%. Είναι δύσκολο να διατηρηθείς ψηλά, αλλά η ομάδα δουλεύει για να εξελίσσεται

".

Φαράντος (Λεβαδειακός): " Ήρθαμε να πάρουμε το αποτέλεσμα και χάσαμε από αμυντικά λάθη. Αυτά μας στέρησαν τη νίκη. Μας αδικεί το αποτέλεσμα. Τα ατομικά λάθη μας στέρησαν τη νίκη".
Όλα τα λεφτά...
Η αντίδραση του Αστέρα μετά την "ψυχρολουσία" που δέχτηκε με το γκολ του Ναπολεόνι στο 59'. Η ομάδα του Γκόμες δεν πανικοβλήθηκε, έφτασε στην ισοφάριση μέσα από στημένη φάση και στη συνέχεια κυνήγησε μεθοδικά την ανατροπή κάτι που πέτυχε στο 80'.

Το άψογο τελείωμα της φάσης από τον Ντάνιελ Τσέζαρεκ στη φάση του δεύτερο γκολ του Αστέρα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το αποκαρδιωτικό θέαμα στο πρώτο 45λεπτο, όπου οι δύο ομάδες έβαλαν από κοινού το χεράκι τους για να "κοιμήσουν" τους φιλάθλους που βρίσκονταν στις εξέδρες.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Αστέρας Τρίπολης
Ντεγκρά, Αργυρόπουλος, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Μπαστία, Καρέρα, Τσέζαρεκ, Έντερ, Βίλτσες
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Λεβαδειακός
Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Κόλτζος, Μασάδο, Ζησόπουλος, Μπράνκο, Ταραλίδης, Ναπολεόνι, Κόστα, Αγκάλι, Μπάρκογλου
1' Έναρξη αγώνα
3' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Λαζαρίδης
Ο Βίλτσες εκτελεί το κόρνερ, ο Λαζαρίδης παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια
26' Σχόλιο
Μέτριο ποιοτικά το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να φτάνουν δύσκολα στη δημιουργία ευκαιριών μπροστά από τις εστίες
31' Σουτ Λεβαδειακός Ταραλίδης
Μακρινό σουτ του Ταραλίδη, η μπάλα μακριά από την εστία του Ντεγκρά
33' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Βίλτσες
45' Σουτ Λεβαδειακός Ταραλίδης
Δυνατό σουτ του Ταραλίδη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα φεύγει ψηλά, χωρίς να ανησυχήσει τον Ντεγκρά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Μαρσελάο
Εκτέλεση φάουλ του Μαρσελάο, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπλάζιτς
51' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Τσέζαρεκ
Σέντρα του Βίλτσες από δεξιά, ο Τσέζαρεκ παίρνει την κοντινή κεφαλιά, αλλά ο Μπλάζιτς διώχνει ενστικτωδώς
57' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ουντότζι στη θέση του Καρέρα
58' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Μπράνκο
59' Γκολ Λεβαδειακός Ναπολεόνι
Σέντρα του Μπάρκογλου από δεξιά, ο Ναπολέονι βγαίνει πίσω από την άμυνα του Αστέρα και με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
65' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Ναπολεόνι
66' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Μπαστία
Εκτέλεση φάουλ του Βίλτσες, ο Μπαστία με κεφαλιά σημαδεύει την απέναντι γωνία του Μπλάζιτς και ισοφαρίζει για τον Αστέρα
69' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Μπαλβορίν στη θέση του Κόστα
71' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Εστέβες στη θέση του Έντερ
75' Σουτ Λεβαδειακός Ναπολεόνι
Σουτ του Ναπολεόνι έξω από την περιοχή, ο Ντεγκρά πέφτει στη δεξιά του γωνία και μπλοκάρει εύκολα την μπάλα
78' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Τσέζαρεκ
Εξαιρετική κάθετη πάσα του Ουντότζι στον Τσέζαρεκ, ο οποίος επιχειρεί ένα γυριστό σουτ, αλλά ο Μπλάζιτς διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ
80' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Τσέζαρεκ
Ο Μπαστία από αριστερά πασάρει για τον Βίλτσες, από άπομάκρυνση της άμυνας του Λεβαδειακού η μπάλα φτάνει στον Τσέζαρεκ, που με πλασέ δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους
84' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Μπούσι στη θέση του Μπράνκο
85' Σουτ Λεβαδειακός Ταραλίδης
Δυνατό σουτ του Ταραλίδη έξω από την περιοχή, ο Ντεγκρά μαζεύει την μπάλα
87' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Μπαρτολίνι στη θέση του Τσέζαρεκ
90' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Μπούσι
90' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Αγκάλι
90' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Αργυρόπουλος