Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΦΗ

Αστέρας Τρίπολης-ΟΦΗ 2-2

εντόι

Ο Εντόι με δύο προσωπικά του τέρματα, ισοφάρισε δις τον Αστέρα Τρίπολης, χαρίζοντας στην ομάδα του τον πολύτιμο βαθμό. Τα γκολ του Αστέρα οι Φιλομένο και Σέζαρεκ

Ο ΟΦΗ βρέθηκε δύο φορές να κυνηγάει το σκορ, όμως ο Εντόι, με δυό προσωπικά του τέρματα χάρισε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Για τον Αστέρα Τρίπολης το σκορ άνοιξε ο Φιλομένο, ενώ το 2-1 είχε κάνει ο Σέζαρεκ.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Κάρλος Καρβαλιάλ): Αμπάρης, Φλάβιο, Ζορζίνιο, Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Μπαστία, Καρντόσο, Ζεάν Κάρλος (67' Φελίσιο), Φιλομένο, Σέζαρεκ, Ζαϊρί (46' Ντουαλά)

ΟΦΗ (Φράντισεκ Στράκα): Μάλαρτζ, Μπαρκαουάν, Ταραλίδης, Σίμιτς (65' Ερέρα), Πίτσος, Ισά, Ρουμπάκης, Πλιάγκας (55' Δημούτσος), Σφακιανάκης, Εντόι, Γκέρμπερ (74' Πόποβιτς)
Με μια ματιά
Με κάτω το κεφάλι, έφυγαν από το γήπεδο της Τρίπολης τόσο ο γηπεδούχος Αστέρας, όσο και ο ΟΦΗ. Καμία από τις δύο ομάδες, άλλωστε, δεν μπόρεσε να πάρει βαθμολογική "ανάσα" κατακτώντας το τρίποντο, καθώς ο Αστέρας μπορεί να προηγήθηκε δις με τους Φιλομένο και Σέζαρεκ, όμως ο Νταμ Εντόι, είχε από μια απάντηση στο κάθε τέρμα των γηπεδούχων.

Ο μόνιμος σκόρερ των Κρητικών φέτος, έφτασε τα 5 τέρματα σε 7 αγωνιστικές και έπιασε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ του πρωταθλήματος, τον Λουτσιάνο Γκαλέτι, χαρίζοντας έναν υπερπολύτιμο όσο και ανέλπιστο βαθμό στην ομάδα του.

Το πρώτο μισάωρο του αγώνα, δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς οι δύο ομάδες είχαν στον προσανατολισμό τους κυρίως να κρατήσουν το "0" στα μετόπισθεν και έπειτα να επιτεθούν. Ο γηπεδούχος Αστέρας ήταν πάντως, αυτός που έφτασε πρώτος στο γκολ, όταν ο Ζαϊρί σέντραρε από δεξιά, Σέζαρεκ έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Ζεάν με ψύχραιμη δεύτερη βρήκε τον Φιλομένο με πλάτη στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Αργεντίνος γυρνώντας το κορμί του "εκτέλεσε" τον Μάλαρτζ για το 1-0.

Η απάντηση του ΟΦΗ δεν άργησε να έρθει, καθώς δύο λεπτά αργότερα (στο 33') ο Σίμιτς εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Εντόι ξεχασμένος στην καρδιά της άμυνας του Αστέρα πήρε την κεφαλιά και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αμπάρη, ο οποίος είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1. Τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων, γίνονταν με την ώρα όλο και πιο εμφανή, με τον Γκέρμπερ να χάνει μοναδική ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά στο 39'.

Στο 41' ο Μάλαρζ πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση στο τετ-α-τετ με τον Ζεάν Κάρλος, αλλά ο Πολωνός γκολκήπερ δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στην εκπνοή του ημιχρόνου. Ήταν όταν ο Ζεάν εκτέλεσε κόρνερ, ο Ντάνιελ Σέζαρεκ αιφνιδίασε τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων και σκοράροντας από κοντά έστειλε την ομάδα του προηγούμενη με 2-1 στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη κιόλας της επανάληψης, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να "καθαρίσουν" το ματς, όταν από γύρισμα του Σέζαρεκ ο Ντουαλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Μάλαρτζ. Από την άλλη ο Εντόι, μόνιμη πηγή κινδύνων για τον Αμπάρη, απείλησε άμεσα τόσο στο 55' με τακουνάκι (μπλόκαρε ο Αμπάρης) όσο και στο 63΄ με σουτ, που πέρασε όμως άουτ. Στο 81' ήταν και πάλι ο Μάλαρτζ που κράτησε "ζωντανό" τον ΟΦΗ, όταν απέκρουσε εντυπωσιακά το ανάποδο ψαλίδι του Σέζαρεκ, έπειτα από σέντρα του Φλάβιο.

Οι "μελανόλευκοι" εκμεταλλεύθηκαν τα τεράστια αμυντικά κενά των γηπεδούχων και με τον Νταμ Εντόι να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι, στο 85΄ ισοφάρισαν με νέα κεφαλιά του Σενεγαλέζου, παίρνοντας έναν ακόμα πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό, συγκομιδή που δεν βοηθά την ομάδα όμως να φύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Συνέντευξη Τύπου
Όλα τα λεφτά...
Ο Νταμ Εντόι. Σε μια δύσκολη χρονιά για τον ΟΦΗ, ο Σενεγαλέζος με προσωπικά του τέρματα χαρίζει βαθμούς στην ομάδα του. Έφτασε ήδη τα 5 τέρματα στο πρωτάθλημα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την άμυνα του Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος αμφότερες τις φορές που ξέχασε τον Εντόι, τιμωρήθηκε.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Αστέρας Τρίπολης
(Κάρλος Καρβαλιάλ): Αμπάρης, Φλάβιο, Ζορζίνιο, Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Μπαστία, Καρντόσο, Ζεάν Κάρλος, Φιλομένο, Σέζαρεκ, Ζαϊρί
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΟΦΗ
(Φράντισεκ Στράκα): Μάλαρτζ, Μπαρκαουάν, Ταραλίδης, Σίμιτς, Πίτσος, Ισά, Ρουμπάκης, Πλιάγκας, Σφακιανάκης, Εντόι, Γκέρμπερ
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Παιχνίδι κέντρου στην Τρίπολη σε αυτά τα πρώτα λεπτά, με την μπάλα να προσεγγίζει σπάνια κάποια από τις δύο περιοχές.
10' Σχόλιο
Ο Αστέρας είναι εκείνος που πιέζει μέχρι στιγμής, χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.
15' Σχόλιο
Χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία συνεχίζεται το παιχνίδι στην Τρίπολη αν και το παιχνίδι έχει πλέον ρυθμό.
24' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Σέζαρεκ
Ο Φιλομένο σεντράρει από δεξιά, ο Σέζαρεκ πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα περνά άουτ.
27' Σουτ ΟΦΗ Ταραλίδης
Ο Έλληνας μέσος πιάνει ένα συρτό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Αμπάρης μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
28' Δοκάρι Αστέρας Τρίπολης Ζεάν
Ο Βραζιλιάνος με μια εξαιρετική ντρίμπλα ξεπερνά δύο αντιπάλους του μπαίνει από δεξιά στην περιοχή του Μάλαρτζ, πλασάρει όμως η μπάλα χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και φεύγει άουτ.
31' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Ο Ζαϊρί σεντράρει από δεξιά, ο Σέζαρεκ παίρνει την πρώτη κεφαλιά, με ψυχραιμία ο Ζεάν βρίσκει με την δεύτερη στον Φιλομένο, ο οποίος αν και με πλάτη στο τέρμα του Μάλαρτζ και από το ύψος της μικρής περιοχής γυρίζει το κορμί του και με σουτ ανοίγει το σκορ.
33' Γκολ ΟΦΗ Εντόι
Ο Σίμιτς εκτελεί φάουλ από αριστερά, ο Εντόι αμαρκάριστος με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Αμπάρη για το 1-1.
37' Σουτ ΟΦΗ Γκέρμπερ
Πάσα του Ταραλίδη στον Γκέρμπερ, αυτός ανοίγει την μπάλα και βρίσκεται απέναντι από τον Αμπάρη, όμως το σουτ του είναι άστοχο.
45' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Σέζαρεκ
Ο Ζεάν Κάρλος εκτελεί κόρνερ, ο Ζαϊρί παίρνει την πρώτη κεφαλιά, ενώ ο Σέζαρεκ από κοντά σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ντουαλά παίρνει τη θέση του Ζαϊρί.
47' Δοκάρι Αστέρας Τρίπολης Ντουαλά
Ο Σέζαρεκ μπαίνει από αριστερά στην περιοχή, "σπάει" την μπάλα προς το πέναλτι, εκεί ο Ντουαλά έρχεται και σουτάρει δυνατά, όμως η μπάλα αφού χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι απομακρύνεται
55' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Δημούτσος παίρνει τη θέση του Πλιάγκα
57' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Πίτσος
60' Σουτ ΟΦΗ Εντόι
Ο Σφακιανάκης πασάρει στον Εντόι, ο Σενεγαλέζος σουτάρει συρτά, όμως η μπάλα περνά άουτ.
64' Σουτ ΟΦΗ Σφακιανάκης
Οι αμυντικοί του Αστέρα δεν μπορούν να διώξουν έπειτα από βαθιά μπαλιά, ο Σφακιανάκης κλέβει και από θέση πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή σουτάρει, όμως η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
65' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Ερέρα παίρνει τη θέση του Σίμιτς
67' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ζεάν Κάρλος αφήνει τη θέση του στον Φελίσιο
74' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Γκέρμπερ αφήνει τη θέση του στον Πόποβιτς
79' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Στη θέση του Καρντόσο ο Κανακούδης
80' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Σέζαρεκ
Ο Φλάβιο σεντράρει από δεξιά, ο Σέζαρεκ πιάνει το ανάποδο ψαλίδι, όμως ο Μάλαρτζ διώχνει σε κόρνερ.
83' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Σφακιανάκης
86' Γκολ ΟΦΗ Εντόι
Ο Δημούτσος σεντράρει από δεξιά, η άμυνα του Αστέρα πιάνεται στον ύπνο και ο Εντόι με κεφαλιά ισοφαρίζει.
87' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Φλάβιο
90' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Φλάβιο
Ο Βραζιλιάνος μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, προσπαθεί να νικήσει τον Μάλαρτζ στην κλειστή του γωνία, όμως ο Πολωνός διώχνει σε κόρνερ.