Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Αστέρας Τρίπολης-Πανιώνιος 2-0

Αστέρας - Πανιώνιος

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ των Βίλτσες ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε εύκολα 2-0 τον Πανιώνιο

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Λούκας Βίλτσες, αφού με τα δύο του γκολ, χάρισε ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα της Αρκαδίας που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.
Μ' αυτή τη νίκη, η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου παραμένει σταθερά στην πέμπτη θέση, αποκτώντας μάλιστα διαφορά 3 βαθμών από την ΑΕΚ που παίζει την Κυριακή. Αυτός ο Αστέρας είναι για πολύ ψηλά...

Από την άλλη, ο Πανιώνιος ήταν πραγματικά απογοητευτικός, έπεσε αμαχητί, δεν αντέδρασε μετά το 2-0 και δίκαια γνώρισε την ήττα.

Σε πολή κακή μέρα ο Λάτκα που με δύο λάθη του "χάρισε" δύο γκολ στον Αστέρα, όμως σε εξίσου κακή μέρα γενικά όλη η ομάδα του Πανιωνίου.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Εστογιανόφ, που όχι μόνο δεν βοήθησε την ομάδα του, αλλά δεν κατάφερε να συγκρατήσει τα νεύρα του και στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε λόγω σκληρού τάκλιν στον Λαζαρίδη.

Ο κατήφορος του Πανιωνίου μοιάζει να μην έχει τελειωμό, αφού οι Νεοσμυρνιώτες έχουν να γευτούν την χαρά της νίκης εδώ και έξι αγώνες και συγκεκριμένα από τις 6 Δεκέμβρη όπου επικράτησαν 3-1 της ΑΕΚ.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος, Ουριμπάρι, Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Μπαστία, Καρέρα, Καρντόσο, Βίλτσες, Ουντότζι, Τσέζαρεκ.

Πανιώνιος (Εμίλιο Φερέρα): Ανδριόλας, Μανιάτης, Λάτκα, Κοντόες, Μπαρόνι, Νικολάου, Κουμορτζί, Ριέρα, Εστογιανόφ, Καστελιόνε, Μπουβάλ.
Με μια ματιά
Με ελάχιστο κόσμο στις εξέδρες και το κρύο να είναι "τσουχτερό" στην Τρίπολη, ο αγώνας ξεκίνησε με τις συνθήκες να μην ευνοούν, αλλά τους ποδοσφαιριστές να έχουν διαφορετική γνώμη.

Παρά την χαμηλή θερμοκρασία, η ατμόσφαιρα (όχι λόγο κόσμου) δεν άργησε να ζεσταθεί, με τον Εστογιανόφ να κάνει την αρχή.

Στο 7ο μόλις λεπτό, ο Ουρουγουανός άσος του Πανιωνίου, έκανε ένα καλό δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ανάγκασε τον Αναστασόπουλο να διώξει σε κόρνερ.

Αυτή ήταν η πρώτη φάση, όχι όμως και η καλύτερη του αγώνα, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα (11') ο Αστέρας Τρίπολης απάντησε και αποδείχτηκε πιο αποτελεσματικός.

Όλα ξεκίνησαν από λάθος του Λάτκα, που εκμεταλλεύτηκε ο Τσέζαρεκ κλέβοντας την μπάλα και με σέντρα από τα δεξιά, τροφοδότησε τον Βίλτσες που πετάχτηκε στην πορεία και με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Πανιωνίου. Πρώτη φάση και γκολ για τους παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου!

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει, όχι όμως με ορθόδοξους τρόπους, με αποτέλεσμα να μην δημιουργεί σημαντικές ευκαιρίες. Εξαίρεση ήταν η φάση στο 25', με τον Κουμορτζί να κάνει το σουτ, δίχως όμως να βρίσκει στόχο.

Κι αν οι Νεοσμυρνιώτες ήταν αυτοί που έψαχναν το γκολ, ο Αστέρας το πέτυχε κάνοντας το 2 (ευκαιρίες)στα 2 (γκολ). Το σκηνικό παρόμοιο μ' εκείνο στο 1-0. Ο Τσέζαρεκ τροφοδότησε αυτή τη φορά με κάθετη μπαλιά, ο Λάτκα έκανε πάλι λάθος και ο Βίλτσες βγήκε τετ α τετ με τον Ανδριόλα και τον κέρδισε ξανά, γράφοντας το 2-0. Ο Κοντοές προσπάθησε να σώσει την εστία του με το χέρι και όχι μόνο δεν τα κατάφερε αλλά τιμωρήθηκε γι' αυτό με κίτρινη κάρτα.

Τα πράγματα ήταν... σκούρα για την ομάδα της Νέας Σμύρνης που δεν είχε άλλη επιλογή από το να αντιδράσει και σύντομα μάλιστα. Στο 40' ο Μανιάτης έφτασε μια ανάσα από το 2-1, όμως την κεφαλιά του έδιωξε εντυπωσιακά ο Αναστασόπουλος και το ημίχρονο τελείωσε με τον Αστέρα να έχει προβάδισμα δύο γκολ.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Εμίλιο Φερέρα μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα από τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, όμως δεν κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους.

Οι Νεοσμυρνιώτες μπήκα πολύ δυνατά, δημιούργησαν μια εξαιρετική ευκαιρία να ξαναμπούν στο παιχνίδι αλλά δίχως αποτέλεσμα. Στο 46' ο Εστογιανόφ με προσωπική ενέργεια μπήκε στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Αναστασόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Αυτό ήταν! Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων δεν κράτησε παραπάνω από 2-3 λεπτά και η ηρεμία επανήλθε στο γήπεδο της Τρίπολης.

Από 'κει και πέρα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να... ροκανίζουν τον χρόνο που κυλούσε υπέρ τους. Οι παίκτες του Πανιωνίου, είχαν μια ελαφρά υπεροχή, ανούσια όμως, αφού δεν έβρισκαν τρόπο να φτάσουν στην αντίπαλη εστία.

Ο χρόνος περνούσε εις βάρος του Πανιωνίου που στο 84' έφτασε πολύ κοντά στο 2-1, όμως το σουτ του Κούκετς, έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Μαρσελάο. Τα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να μην φύγουν με την ήττα από την Τρίπολη, όμως ήταν ευάλωτοι στην άμυνα και λίγο έλειψε να το πληρώσουν με τρίτο γκολ.

Τρανό παράδειγμα οι φάσεις στο 86' και στο 89' με τον Βίλτσες και τον Έντερ αντίστοιχα να χάνουν σπουδαίες ευκαιρίες και το 2-0 να μένει μέχρι το τέλος.
Συνέντευξη Τύπου
Βλάχος: "Aντιμετωπίζαμε μία από τις πιο καλές ομάδες στην κατηγορία, μία ομάδα με στόχους. Εμείς όμως, νικήσαμε εύκολα και αυτό με κάνει αισιόδοξο. Πιστεύω ότι κάναμε το μεγαλύτερο βήμα για την παραμονή. Η σημερινή νίκη είναι αφιερωμένη στον Μπάκο ο οποίος δεν ήρθε σήμερα εδώ.

Στόχος μας είναι η παραμονή. Οι 32 βαθμοί είναι το όριο. Θέλουμε ακόμη τρεις και μετά βλέπουμε. Μετά, ένας… Θεός ξέρει τι θα γίνει. Από την πρώτη στιγμή που ήρθα, αυτός ήταν ο στόχος μας, η παραμονή. Ο Αστέρας πρέπει πρώτα να αποκτήσει ταυτότητα στην πρώτη κατηγορία. Να βάλει βάσεις για να φτιάξει την ιστορία του. Αν –τώρα- έρθει κάτι καλύτερο από την παραμονή δεν θα πούμε όχι. Όμως πρώτος μας στόχος είναι να αποκτήσει η ομάδα ταυτότητα και σεβασμό"

Φερέρα: "Είναι δύσκολο να μιλάς όταν χάνεις αλλά σήμερα νομίζω ότι είδαμε: τι είναι ποδόσφαιρο. Είναι ένα άθλημα στο οποίο παίζουν μεγάλο ρόλο τα λάθη. Η ομάδα που θα κάνει τα περισσότερα, θα χάσει. Στις στημένες φάσεις ήμασταν επικίνδυνοι. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι αλλά ο Αστέρας δεν έκανε λάθη σήμερα στην άμυνά του. Πρώτα προσπαθήσαμε αλλά ο Αστέρας είναι δύσκολο να δεχθεί γκολ στα τελευταία παιχνίδια.

Με τον Μανιάτη στο πρώτο μέρος δεν είχαμε ευκαιρία αλλά πιθανότητες να δημιουργήσουμε. Είχαμε πολλά κόρνερ και φάσεις. Δεν συμφωνώ πως δεν είχαμε πάθος. Οι διαιτητές κάνουν λάθη και άλλες φόρες όχι. Δεν θέλω να σχολιάσω τίποτα για τη διαιτησία. Είναι αδιανόητο να δέχεται κίτρινες ένας επιθετικός. Όλοι ξέρουν πως τότε δεν είναι επικίνδυνος"

.

Όλα τα λεφτά...
Ο Λούκας Βίλτσες που... έσπασε το ρόδι, πετυχαίνοντας τα πρώτα του γκολ με την φανέλα του Αστέρα Τρίπολης και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Ο Αργεντινός μέσος ήταν άκρως αποτελεσματικός και με 2 στα 2, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Λάτκα που με δύο τραγικά λάθη του έδωσε ισάριθμα γκολ στον Αστέρα Τρίπολης, αλλά και γενικά την κακή εμφάνιση του Πανιωνίου.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης
To Live του αγώνα... από τον Γιώργο Χριστοφόρου
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Πανιώνιος(Φερέρα): Ανδριόλας, Μανιάτης, Λάτκα, Κοντόες, Μπαρόνι, Νικολάου, Κουμορτζί, Ριέρα, Εστογιανόφ, Καστελιόνε, Μπουβάλ.
Η 11άδα των γηπεδούχων
Αστέρας Τρίπολης(Βλάχος): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος, Ουριμπάρι, Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Μπαστία, Καρέρα, Καρντόσο, Βίλτσες, Ουντότζι, Τσέζαρεκ.
7' Ευκαιρία Πανιώνιος
Δυνατό σουτ του Εστογιανόφ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Αναστασόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.
11' Γκολ Αστέρας Τρίπολης 1-0
Λάθος του Λάτκα έξω από την μεγάλη περιοχή της ομάδας του, ο Τσέζαρεκ πήρε την μπάλα από τα δεξιά και έβγαλε την σέντρα, με τον Βίλτσες με κοντινή κεφαλιά να κάνει το 1-0.
21' Σχόλιο
Το παιχνίδι έχει πολλά σκληρά μαρκαρίσματα στον χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα να μην βλέπουμε πολλές φάσεις.
24' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα με τον Μπαστία να βγαίνει και στη θέση του να μπαίνει ο Φυτανίδης.
25' Ευκαιρία Πανιώνιος
Ο Κουμορτζί θα κάνει κοντρόλ με το χέρι μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να μην σφυρίζει κάτι και τον Γκανέζο μέσο να κάνει καλό σουτ, με την μπάλα να περνά για λίγο άουτ.
35' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης
Κίτρινη κάρτα στον Ουριμπάρι για μαρκάρισμα στον Εστογιανόφ.
37' Γκολ Αστέρας Τρίπολης 2-0
Ο Τσέζαρεκ θα κάνει κάθετη μπαλιά στον Βίλτσες, με τον Λάτκα να κάνει λάθος κοντρόλ με αποτέλεσμα ο Αργεντινός να βγει απέναντι από τον Ανδριόλα και με πλασέ να κάνει το 2-0.
37' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος
Κίτρινη κάρτα στον Κοντόε για χέρι μέσα στην περιοχή της ομάδας του.
40' Ευκαιρία Πανιώνιος
Ο Εστογιανόφ θα εκτελέσει κόρνερ από τα δεξιά με τον Μανιάτη να παίρνει την κεφαλιά και τον Αναστασόπουλο να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Ευκαιρία Πανιώνιος
Ο Εστογιανόφ θα ανέβει από τα δεξιά και θα μπει μέσα στην περιοχή του Αστέρα. Εκεί θα κάνει το σουτ, με τον Αναστασόπουλο να διώχνει μακριά.
57' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος
Κίτρινη κάρτα στον Κουμορτζί για μαρκάρισμα στον Φυτανίδη.
69' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Κούκετς μέσα στην θέση του Καστελιόνε.
76' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ουντότζι έξω στη θέση του ο Έντερ.
77' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Μπουβάλ έξω στη θέση του ο Γουνδουλάκης.
79' Σχόλιο
Πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή και από τις δυο ομάδες, που δεν μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.
84' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Δυνατό σουτ του Κούκετς, πάνω στην γραμμή έδιωξε ο Μαρσελάο.
86' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Ο Έντερ έδωσε πολύ ωραία στον Βίλτσες μέσα στην περιοχή του Πανιώνιου, με τον Αργεντινό να κάνει το πλασέ και την μπάλα να περνά για λίγο άουτ.
89' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Ο Έντερ χόρεψε τους Μανιάτη και Λάτκα μέσα στην περιοχή του Ανδριόλα, όμως το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο δεύτερο μέρος.
90' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος
Κίτρινη κάρτα στον Εστογιανόφ για δυνατό μαρκάρισμα στον Φυτανίδη.
90' Κόκκινη κάρτα Πανιώνιος