Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Αστέρας Τρίπολης-Πανιώνιος 3-4

Αστέρας Τρίπολης-Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος ολοκλήρωσε νικηφόρα τη σεζόν, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Αστέρα Τρίπολης με 4-3

Αστέρας και Πανιώνιος επιβράβευσαν όσους φιλάθλους του ποδοσφαίρου βρέθηκαν στην Τρίπολη για να παρακολουθήσουν τον τελευταίο αγώνα της αγωνιστικής περιόδου, αφού συνολικά πέτυχαν 7 τέρματα και έδειξαν ότι αξίζουν πραγματικά να παίζουν στη Super League.
Ο Πανιώνιος επικράτησε τελικά με 4-3, με τα τέρματα των Γκονσάγκα στο 26', Ρεκόμπα στο 28', Τζαβέλλα στο 62' και Γουνδουλάκη στο 74', ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Μιλάνο στο 17' και το 71΄ και ο Μαρσελάο στο 50'.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Αστέρας Τρίπολης (Νίκος Κωστένογλου): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος, Κανακούδης (61' Ουριμπάρι), Φυτανίδης (50' Μαρσελάο), Ψωμάς, Αποστολίδης (46' Ζαϊρί), Μιλάνο, Φλάβιο, Μπαστία, Τσέζαρεκ, Καούνος.

Πανιώνιος (Γιώτης Σταματόπουλος): Ανδριόλας, Λάτκα, Σκούφαλης, Ρεκόμπα, Κοιλιάρας (85' Μπερτέ), Γκονσάγκα (66' Γουνδουλάκης), Μάκος, Κοντοές, Νικολάου, Τζαβέλλας, Λουρένσο (60' Δ. Αναστασόπουλος).

Γκολ: 17', 71' Μιλάνο, 50' Μαρσελάο / 26' Γκονσάγκα, 28' Ρεκόμπα, 62' Τζαβέλλας, 74' Γουνδουλάκης

Κίτρινες κάρτες: 38' Μπαστία / 7' Ντιαβαρά, 38' Λουρένσο, 69' Αναστασόπουλος, 82' Κοντοές, 84' Μάκος

Διαιτητής: Μ.Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
Βοηθοί: Μ.Καρσιώτης (Κορίνθου), Χ.Μπαλτάς (Αχαΐας)

Με μια ματιά
Από την αρχή και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι είχαν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο χωρίς σκοπιμότητα, αφού είχαν εξασφαλίσει την παραμονή τους στην κατηγορία και δε διεκδικούσαν κάτι παραπάνω από ένα καλό βαθμολογικό πλασάρισμα.

Αρχικά ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα, όμως σύντομα ο Αστέρας ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να προηγηθεί στο 17' με το ωραίο γυριστό σουτ του Μιλάνο ύστερα από την όμορφη κεφαλιά-πάσα του Καούνου.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έδιεξαν ακόμα πιο επιθετικοί και πίεζαν ακόμα περισσότερο για να πετύχουν γρήγορα και δεύτερο τέρμα. Όμως, το συγκρότημα του Νίκου Κωστένογλου δεν είχε λογαριάσει το ταλέντο τον ποδοσφαιριστών του Πανιωνίου.

Στο 26΄ ο Άντερσον Γκονσάγκα εκμεταλλέυτηκε την ωραία κίνηση του Λουρένσο και το "πάρε-βάλτο" του Αγκολέζου, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει για τους Νεοσμυρνιώτες.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πριν προλάβουν να συνέλθουν από το τέρμα που δέχτηκαν, είδαν τον Ρεκόμπα να παίζει με κινηματογραφική ταχύτητα το... 1-2 με τον Λουρένσο, να βγαίνει τετ α τετ με τον Αναστασόπουλο και να πλασάρει τον Έλληνα τερματοφύλακα για το 2-1 υπέρ της ομάδας του Γιώτη Σταματόπουλου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε έτσι όπως το περίμεναν όλοι, με τον Αστέρα να εντείνει τις προσπάθειές του για να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα και να κυνηγήσει τη νίκη ώστε να ευχαριστήσει τους φιλάθλους του που βρέθηκαν στο γήπεδο για τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος.

Μάλιστα, οι προσδωκίες μεγάλωσαν, καθώς με την έναρξη του β' μέρους εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο ο Ζαϊρί, για το τελευταίο του παιχνίδι με την ομάδα της Τρίπολης, καθώς από την επόμενη σεζόν θα φοράει την ερυθρόλευκη φανέλα του Ολυμπιακού.

Στο 50ό λεπτό, ο Μαρσελάο ήταν εκείνος ο οποίος... σάλπισε την αρχή της αντεπίθεσης, όταν με κεφαλιά μέσα από την περιοχή ισοφάρισε για την ομάδα της Τρίπολης.

Όμως, στο 63' ο Τζαβέλλας ήταν εκείνος που έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα της Νέας Σμύρνης, όταν εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την κάθετη εκτέλεση φάουλ του Ρεκόμπα και με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-3.

Αλλά και πάλι, ο Αρκάδες έδειξαν ότι διαθέτουν όλα τα στοιχεία μίας καλής ομάδας και κατάφεραν να ισοφαρίσουν εκ νέου, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μιλάνο στο 71'.

Ο Γουνδουλάκης όμως, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή λίγο νωρίτερα, έδειξε ότι μπορεί να έρθει από τον πάγκο και να προσφέρει στην αθηναϊκή ομάδα και το απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο, όταν στο 74' χάρισε τη νίκη στον Πανιώνιο με την ωραία κούρσα και το άψογο πλασέ απέναντι από τον Αναστασόπουλο.

Στο τελευταίο 20λεπτο -μαζί με τις καθυστερήσεις- ο Αστέρας Τρίπολης προσπάθησε για την ισοφάριση, είχε στο 85' μία καλή ευκαιρία με το σουτ του Ζαϊρί, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την εντός έδρας ήττα.
Συνέντευξη Τύπου

Κωστένογλου (Αστέρας Τρίπολης): " Ηθελα να βγάλω ορισμένα συμπεράσματα για την επόμενη χρονιά και γι' αυτό, χρησιμοποίησα νέα πρόσωπα. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια τόσο στό πρωτάθλημα όσο και στο κύπελλο.

Την επόμενη χρονιά κάποιοι θα αγωνίζονται σε άλλες ομάδες. Οι παίκτες που θα έρθουν θα είναι ισάξιοι με αυτούς που θα φύγουν. Για τον Ζαϊρί, περιμένουμε απάντηση μέχρι την Τρίτη

".

Σταματόπουλος (Πανιώνιος): " Θέλαμε να ολοκληρώσουμε με νίκη και τα καταφέραμε. Είχαμε πολλά προβλήματα πριν τον αγώνα. Είχαμε μόνο 16 ποδοσφαιριστές.

Ο κόσμος ευχαριστήθηκε γκολ και θέαμα. Ευχαριστώ τον κόσμο του Πανιωνίου που ήρθε στην Τρίπολη. Συγχαρητήρια στον Κωστένογλου για τη δουλειά που κάνει στον Αστέρα. Το ίδιο θα ήθελα να πω και για τους ποδοσφαιριστές, αλλά και για τους συνεργάτες μου στην ομάδα

".
Όλα τα λεφτά...
Οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων, οι οποίοι την τελευταία αγωνιστική έδειξαν ότι μπορούν να αποδώσουν καταπληκτικό ποδόσφαιρο.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την αδύναμη άμυνα του Αστέρα, ο οποίος δέχτηκε εύκολα γκολ.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Πανιώνιος
Γ.Σταματόπουλος: Ανδριόλας, Λάτκα, Σκούφαλης, Ρεκόμπα, Κοιλιάρας, Γκονσάγκα, Μάκος, Κοντοές, Νικολάου, Τζαβέλλας, Λουρένσο
Η 11άδα των γηπεδούχων Αστέρας Τρίπολης
Ν.Κωστένογλου: Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος, Κανακούδης, Φυτανίδης, Ψωμάς, Αποστολίδης, Μιλάνο, Φλάβιο, Μπαστία, Τσέζαρεκ, Καούνος.
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Δημότικο Τρίπολης

1' Έναρξη αγώνα
Ο Πανιώνιος στη σέντρα.
4' Κόρνερ Πανιώνιος
5' Σχόλιο
Λίγο καλύτερα έχει μπει ο Πανιώνιος στον αγώνα, καθώς πιέζει ψηλά.
6' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Μιλάνο
Σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
7' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Ντιαβαρά
8' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Καούνος
Ωραία κομπίνα των παικτών του Αστέρα, ο Καούνος έκανε το πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε κάτω από πολλά πόδια και στο τέλος έπεσε και μπλόκαρε ο Ανδριόλας.
13' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι έχουν ισορροπήσει το παιχνίδι.
16' Σουτ Πανιώνιος Κοιλιάρας
Ένα σουτ από τον Κοιλιάρα, αλλά ο Αναστασόπουλος μπλοκάρει.
17' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Μιλάνο
Ωραία μπαλία του Τσέζαρεκ στον Καούνο, ο τελευταίος κάνει την κεφαλιά-πάσα στο σημείο του πέναλτι, όπου ο αφύλακτος Μιλάνο κάνει το γυριστό σουτ και ταυτόχρονα το 1-0 για τον Αστέρα Τρίπολης.
21' Οφσάιντ
25' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι πιέζουν και για δεύτερο γκολ. Ο Πανιώνιος έχει δυσκολίες στην ανάπτυξη.
26' Γκολ Πανιώνιος Γκονσάγκα
Ωραία κίνηση από τα δεξιά του Λουρένσο, κάνει ωραίο παράλληλο γύρισμα και ο Άντερσον Γκονσάγκα που βρέθηκε στη φάση με προβολή νίκησε εύκολα τον Αναστασόπουλο για το 1-1.
28' Γκολ Πανιώνιος Ρεκόμπα
Πολύ καλή συνεργασία του Ρεκόμπα με τον Λουρένσο. Ο Ουρουγουανός παίζει το 1-2 με τον συμπαίκτη του, βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Αναστασόπουλο και με ψύχραιμο πλασέ δίνει το προβάδισμα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης.
32' Κόρνερ Αστέρας Τρίπολης
32' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Καούνος
Ωραία κεφαλιά του επιθετικού του Αστέρα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
36' Κόρνερ Πανιώνιος
38' Σουτ Πανιώνιος Λουρένσο
Κακό σουτ του επιθετικού του Πανιωνίου, η μπάλα πέρασε άουτ.
38' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μπαστία
Για διαμαρτυρία.
38' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Λουρένσο
Για τις αψιμαχίες με τον Μπαστία.
39' Κόρνερ Αστέρας Τρίπολης
40' Σχόλιο
Διάθεση και από τις δύο ομάδες για επιθετικό ποδόσφαιρο.
41' Οφσάιντ Πανιώνιος Ρεκόμπα
41' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Μαρσελάο περνάει στη θέση του Φυτανίδη που δείχνει να αντιμετωπίζει πρόβλημα.
42' Οφσάιντ Αστέρας Τρίπολης Καούνος
45' Έναρξη καθυστερήσεων
+1 λεπτό.
45' Οφσάιντ Αστέρας Τρίπολης Καούνος
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα οι παίκτες του Αστέρα.
46' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ζαϊρί στη θέση του Αποστολίδη.
50' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Μαρσελάο
Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κανακούδη, ο Μαρσελάο κάνει την κεφαλιά μόνος του μέσα από την περιοχή και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ανδριόλα.
52' Οφσάιντ Αστέρας Τρίπολης Καούνος
54' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Μιλάνο
Σουτ από δύσκολη θέση, μπλοκάρει ο Ανδριόλας.
57' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Φλάβιο
Δυνατό σουτ του Φλάβιο, όμως η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ανδριόλα.
58' Κόρνερ Πανιώνιος
60' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Δημήτρης Αναστασόπουλος στη θέση του Λουρένσο.
61' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ουριμπάρι στη θέση του Κανακούδη
63' Γκολ Πανιώνιος Τζαβέλλας
Ωραία κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, όταν ο Ρεκόμπα το εκτέλεσε κάθετα και ο Τζαβέλλας που ακολούθησε τη φάση έκανε σε πρώτο χρόνο το πλασέ, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα της εστίας του Αστέρα.
65' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Μπαστία
Πολύ καλό, δυνατό, ευθύβολο σουτ από τον Μπαστία, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
66' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Γουνδουλάκης στη θέση του Γκονσάγκα.
67' Κόρνερ Αστέρας Τρίπολης
68' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Δημήτρης Αναστασόπουλος
Για μαρκάρισμα στον Μιλάνο.
70' Σχόλιο
Πολύ ανοιχτό παιχνίδι και οι δύο ομάδες έχουν διάθεση μα προσφέρουν θέαμα.
71' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Μιλάνο
Ο Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Τσέζαρεκ, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 3-3.
73' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Ζαϊρί
Πολύ καλό σουτ του Μαροκινού αποκρούει με δυσκολία ο Ανδριόλας.
74' Γκολ Πανιώνιος Γουνδουλάκης
Ο Γουνδουλάκης πήρε την μπάλα προχώρησε μόνος του για μερικά μέτρα και πλάσαρε εύστοχα τον Αναστασόπουλο για το 4-3 υπέρ του Πανιωνίου.
82' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Κοντοές
85' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Μπερτέ στη θέση του Κοιλιάρα.
85' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Ζαϊρί
Πολύ καλό διαγώνιο σουτ του Μαροκινού, η μπάλα περνάει άουτ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
+4 λεπτά.
91' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Μαρσελάο
Κακό σουτ, η μπάλα άουτ.
93' Σουτ Πανιώνιος Ρεκόμπα
Εκπληκτικό σουτ του Ρεκόμπα, όμως ο Αναστασόπουλος ίπταται και απομακρύνει.