Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ 1-1

κονσεϊσαο

Αν και καλύτερος ο ΠΑΟΚ δεν ήταν αποτελεσματικός και το πλήρωσε αφού έμεινε στο 1-1 με τον τυχερό Αστέρα

Ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν απόλυτος κυρίαρχος στην Τρίπολη, δημιούργησε αρκετές φάσεις, πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ με δράστη τον Φωτάκη στο 48' όμως δεν κατάφερε να φύγει από την Αρκαδία με το τρίποντο της νίκης.
Σαν μην έφτασαν οι δύο χαμένοι βαθμοί ο ΠΑΟΚ είχε την ατυχία και με τον Βιτόλο που τραυματίστηκε μόλις στο 8ο λεπτό. Η Τρίπολη αποδεικνύεται γρουσούζικη για τον Ισπανό μέσο αφού και την περυσινή σεζόν με την φανέλα του Άρη είχε τραυματιστεί σοβαρά στο δεξί ζυγωματικό. Οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για κάκωση πλαγίου συνδέσμου και απουσία αρκετών ημερών όμως όλα θα φανούν την Κυριακή όπου θα υποβληθεί σε εξετάσεις.

Από την άλλη πλευρά, ο Αστέρας σε μια ακόμη αναμέτρηση παρουσίασε ένα άκρως αμυντικό πρόσωπο, δεν θέλησε να παίξει ποδόσφαιρο, όμως στάθηκε και πάλι τυχερός καθώς πέτυχε το γκολ και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από το πουθενά.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Μάριο Γκόμες): Ντέγκρα, Αργυρόπουλος, Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μαρσέλο, Μπαστία, Καρντόσο, Καρέρα, Εντέρ (58' Ιντερ), Βίλτσες (67' Ζεάν Κάρλος), Σέζαρεκ (80' Καούνος).

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Βιτόλο (8' λόγω τραυματισμού, Γκαρσία) Κονσεϊσάο (68' Κουτσιανικούλης), Τσιρίλο, Μουσλίμοβιτς, Λίνο, Φωτάκης, Βιερίνια, Ίβιτς (75' Φιλομένο), Σαβίνι.
Με μια ματιά
Η μάχη των πάγκων

Με το συνηθισμένο αμυντικό σύστημα 4-5-1 παρέταξε την ομάδα του ο Μάριο Γκόμες. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ντεγκρά, στην αμυντική γραμμή ήταν οι Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Ουριμπάρι και Αργυρόπουλος, στα χαφ οι Μπαστία, Καρντόσο, Καρέρα, Βίλτσες και Έντερ και μοναδικός προωθημένος ο Σέζαρεκ.

Από την άλλη πλευρά ο Φερνάντο Σάντος προτίμησε ένα πιο επιθετικό σύστημα με τον Μουσλίμοβιτς στην κορυφή και τους Κονσεϊσάο (δεξιά), Βιεϊρίνια (αριστερά) δίπλα του. Σ' ότι αφορά στις υπόλοιπες θέσεις, ο Χαλκιάς υπερασπίστηκε την εστία του ΠΑΟΚ, σέντερ μπακ ήταν ο Τσιρίλο με τον Σαβίνι, δεξί μπακ ο Αραμπατζής, αριστερά ο Λίνο, ενώ η τριάφα στο κέντρο απαρτιζόταν από τους Βιτόλο, Ίβιτς και Φωτάκη.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά φάνηκε πως θα κυλήσει όλο το πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο και ήταν κυρίαρχος σ' όλο το πρώτο μέρος και οι παίκτες του Αστέρα κοίταζαν μονάχα την άμυνα και πάτησαν την αντίπαλη περιοχή για πρώτη φορά στο 45ο λεπτό! Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή...

Βιτ-όλο ατυχία στην Τρίπολη

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για τον Δικέφαλο του Βορρά καθώς στο 8ο μόλις λεπτό έχασε τον Βιτόλο ο οποίος τραυματίστηκε σ' ένα γήπεδο που μάλλον δεν του πάει, αφού είχε αποχωρήσει "λαβωμένος" και πέρυσι με την φανέλα του Άρη.

Στην θέση του Ισπανού πέρασε ο Πάμπλο Γκαρσία και το σύστημα έμεινε όπως ήταν. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι στο αμέσως επόμενο λεπτό (9') δημιουργήσαν την πρώτη τους ευκαιρία με το σουτ του Βιεϊρίνια που όμως κατέληξε στα χέρια του Ντεγκρά.

Μόνο ΠΑΟΚ στο γήπεδο

Τα λεπτά περνούσαν και ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και να δημιουργεί συνεχώς ευκαιρίες. Σε μια απ' αυτές στο 22' ο Ίβιτς έκανε το σουτ απευθείας, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Αστέρα.

Δύο λεπτά αργότερα (24') ο Κονσεϊσάο με τον Μουσλίμοβιτς έπαιξαν ωραία το 1-2, ο Πορτογάλος έκανε το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, όμως ο Ντεγκρά έδιωξε ενστικτωδώς.

Η λήξη του ημιχρόνου πλησίαζε και ο ΠΑΟΚ έφτασε για άλλη μια φορά κοντά στο γκολ, όταν ο Μουσλίμοβιτς στο 45' βγήκε τετ α τετ με τον Ντεγκρά όμως δεν κατάφερε να τον κερδίσει.

Και ενώ όλα έδειχναν πως τίποτα δεν θα αλλάξει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ο Αστέρας Τρίπολης έχασε την πρώτη του ευκαιρία και παραλίγο να "σκοτώσει" τον ΠΑΟΚ. Στο 45' ο Βίλτσες έκανε το σουτ έπειτα από σέντρα ακριβείας του Έντερ, όμως ο Χαλκιάς κράτησε ανέπαφη την εστία του και έστειλε τις δύο ομάδες με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Φωτ(οβολιδ)άκης

Κι αν στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του μ' ένα γκολ, στην επανάληψη η ασφυκτική πίεση απέφερε καρπούς. Στο 48ο λεπτό ο Φωτάκης με σουτ φωτοβολίδα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα δεξί παραθυράκι του Ντεγκρά και άνοιξε το σκορ για τον Δικέφαλο του Βορρά.

Br-uno uno

Από κει και πέρα οι παίκτες του Μάριο Γκόμες έδειχναν να τα έχουν χαμένα και τους πήρε αρκετά λεπτά για να συνέλθουν. Στο 61ο λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Χαλκιά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρσελάο, ενώ ένα λεπτό αργότερα (62') κατάφεραν να πετύχουν την ισοφάριση. Λίγο η τύχη, πολύ το λάθος γύρισμα του Τσιρίλο έδωσαν την ευκαιρία στον Σέζαρεκ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 1-1.

Μετά το γκολ του Σέζαρεκ το παιχνίδι ήταν σα να ξεκίνησε από την αρχή. Ο ΠΑΟΚ πίεζε συνεχώς για το γκολ που θα τον βάλει και πάλι μπροστά στο σκορ και ο Αστέρας ήταν κλασικά ταμπουρωμένος στην άμυνα. Ο Σάντος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 68' τον Κουτσιανικούλη και ο Έλληνας Μέσι παραλίγο να σκοράρει μάλιστα. Έξι λεπτά μετά την είσοδό του (74') ο 21χρονος άσος έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ντεγκρά.

Ο τεχνικός του Δικεφάλου του Βορρά έπαιξε και το τελευταίο του χαρτί βάζοντας στη θέση του Ίβιτς τον Φιλομένο, όμως το άγχος είχε αυξηθεί για τους παίκτες του ΠΑΟΚ που τελικά δεν κατάφεραν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ και έμειναν με τον -πικρό- βαθμό της ισοπαλίας.
Συνέντευξη Τύπου του Νίκου Τοσκίτση
Μάριο Γκόμες (προπονητής Αστέρα Τρίπολης): "Ήταν ένα παιχνίδι δύσκολο απέναντι σε μία πολύ καλή και σκληρή ομάδα. Είχαμε καλύτερο χειρισμό της μπάλας από τα προηγούμενα παιχνίδια. Ήταν ένα παιχνίδι που μοιράστηκε γενικότερα.

Θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τρεις καλές φάσεις με τον Βίλτσες, τον Τσέζαρεκ και τον Καρέρα στα τελευταία λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργήσαμε φάσεις, αλλά δεν τις τελειώσαμε στην τελική μας προσπάθεια. Είναι κάτι που θα δουλέψουμε στις προπονήσεις.

Οι κατευθύνσεις που είχα δώσει στους παίκτες μας ήταν οι εξής: Να μην κάνουμε φάουλ και ειδικά κοντά στην περιοχή μας, διότι ο ΠΑΟΚ είναι μία πολύ καλή ομάδα στις «στημένες φάσεις». Δεύτερον και γνωρίζοντας ότι ο ΠΑΟΚ είναι μία ομάδα που ξέρει να περιμένει, δεν έπρεπε να δεχτούμε κόντρα-επίθεση. Παράλληλα, είπα στους παίκτες μου, να μην κάνουμε λάθη από το κέντρο και πίσω, όπως έγινε στη φάση του γκολ που δεχτήκαμε από τον ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε από τα πλάγια με τον Βίλτσες και τον Καρέρα, αλλά ταυτόχρονα ζήτησα και γρήγορες επιστροφές στις επιθέσεις του ΠΑΟΚ.

Όσον αφορά το Ρίος, έπαιξε χωρίς προετοιμασία, προσπάθησε πάρα πολύ και αυτή τη στιγμή είναι σε θέση να παίζει ποιοτικά 30-35 λεπτά. Με την προπόνηση θα καταφέρουμε να ανεβάσουμε τα λεπτά συμμετοχής του. Πήγε καλά στο χειρισμό της μπάλας.

Είμαι ικανοποιημένος όμως και από τις υπόλοιπες αλλαγές. Ο Ζεάν Κάρλος μπήκε για να ενισχύσει την αριστερή πλευρά μετά την κούραση του Βίλτσες και ο Καούνος, μπορεί να έπαιξε λίγο, αλλά κατάφερε να πιέσει τους αντιπάλους του".

Φερνάντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ): "Ο κύριος και βασικός προσανατολισμός μας ήταν η κατάκτηση της νίκης. Σε κάθε περίπτωση, δεν είμαστε ικανοποιημένοι με τον βαθμό της ισοπαλίας. Σε γενικές γραμμές δεν είδαμε ένα καλό παιχνίδι.

Ελέγχαμε το παιχνίδι και μετά το γκολ που πετύχαμε, πιστέψαμε ότι θα φθάναμε στη νίκη. Από μια ανύποπτη φάση ήρθε η ισοφάριση.

Γνωρίζαμε εκ των προτέρων ότι θα είχαμε μια δύσκολη αποστολή, αφού ο Αστέρας δεν αφήνει κενούς χώρους και πρεσάρει ψηλά στον αγωνιστικό χώρο.

Στα αποδυτήρια ζήτησα από τους παίκτες να αυξήσουν την πίεση στον αντίπαλο, προκειμένου να καταφέρουμε να κλέψουμε την μπάλα.

Αυτό το καταφέραμε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και από μια τέτοια φάση προήλθε το γκολ του Φωτάκη. Τα λάθη γίνονται στη διάρκεια του αγώνα, αλλά φυσικά δεν πρέπει να τα προσωποποιούμε.

Είναι και η ένταση της στιγμής, που κάποιες φορές τα λάθη δεν αποφεύγονται. Όταν έχουμε παίκτες αυτής της ποιότητας και δημιουργούμε πέντε-έξι ευκαιρίες, και μάλιστα σε εκτός έδρας παιχνίδι, θα έπρεπε να είχαμε πάρει το τρίποντο".

Όλα τα λεφτά...
Το καταπληκτικό γκολ του Φωτάκη. Ο Έλληνας μέσος άνοιξε το σκορ μ' ένα σουτ κεραυνό, απ' αυτά που μας έχει συνηθίσει και άφησε τον Ντεγκρά άγαλμα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το κάκιστο θέαμα που είδαμε γι' άλλον έναν αγώνα από τον Αστέρα Τρίπολης. Μαζική άμυνα με 10 παίκτες πίσω την σέντρα και αν η τύχη τους κλείσει το μάτι μπορεί να δημιουργήσουν καμιά ευκαιρία από το πουθένα μπορεί να σκοράρουν όπως με τον Σέζαρεκ. Το αποτέλεσμα μετράει αλλά όχι και έτσι...

Το τραγικό λάθος γύρισμα του Μπρούνο Τσιρίλο που έδωσε την ευκαιρία στον Αστέρα να ισοφαρίσει από το πουθενά.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΠΑΟΚ
Χαλκιάς, Αραμπατζής, Βιτόλο, Κονσεϊσάο, Τσιρίλο, Μουσλίμοβιτς, Λίνο, Φωτάκης, Βιερίνια, Ίβιτς, Σαβίνι.
Η 11άδα των γηπεδούχων Αστέρας Τρίπολης
Ντεγκρά, Αργυρόπουλος, Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μαρσέλο, Μπαστιά, Καρντόσο, Καρέρα, Έντερ, Βίλτσες, Σέζαρεκ.
1' Έναρξη αγώνα
8' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Γκαρσία στη θέση του Βιτόλο
9' Σουτ ΠΑΟΚ Βιερίνια
Ο Βιερίνια έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ντεγκρά μπλόκαρε στη δεξία του γωνία.
15' Σχόλιο
Τα πολλά λάθη δεν βοηθούν ώστε να παιχτεί ποδόσφαιρο στην Τρίπολη.
21' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Αραμπατζής
22' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Ίβιτς
Ο Φωτάκης έκανε τη σέντρα, ο Ίβιτς έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε σε σώμα αμυντικού κι ενώ είχε κατεύθυνση το τέρμα του Ντεγκρά.
24' Σουτ ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
Ο Κονσεϊσάο μπήκε μέσα στην περιοχή από δεξιά, μετά από εξαιρετική πάσα του Μουσλόμοβιτς, αλλά το σουταπέκρουσε ο Ντεγκρά με το ένα χέρι.
44' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Ο Φωτάκης βρήκε με κάθετη πάσα τον Μουσλίμοβιτς μέσα στην περιοχη αλλά ο τελευταίος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Νεγκρά.
45' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Βίλτσες
Ο Έντερ βρήκε τον Βίλτσες και αυτός αφού έκανε το κοντρόλ με το στήθος σούταρε αλλά ο Χαλκιάς αποσόβησε την παραβίαση της εστίας του.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Γκολ ΠΑΟΚ Φωτάκης
Με σουτ "κεραυνό" ο Φωτάκης έστειλε την μπάλα στο δεξί γάμα του Ντεγκρά.
58' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ρίος Ίντερ πήρε τη θέση του Έντερ.
61' Φάουλ Αστέρας Τρίπολης Μαρσελάο
Ο Μαρσελάο εκτέλεσε το φάουλ από μακρινή απόσταση αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χαλκιά.
62' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Σέζαρεκ
Ο Σέζαρεκ εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Τσιρίλο και αφού πέρασε τον Χαλκιά πλάσαρε για το 1-1
64' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
Ωραία μπαλιά για τον Κονσεϊσάο, όμως ο Ντεγκρά προλαβαίνει και μπλοκάρει την μπάλα πριν γίνει επικίνδυνος ο Πορτογάλος.
65' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ζεάν Κάρλος στη θέση του Βίλτσες.
66' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Καρντόσο
68' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Κουτσιανικούλης στη θέση του Κονσεϊσάο.
70' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Σουτ του Μουσλίμοβιτς μέσα από την περιοχή, ο Ντεγκρά διώχνει με δυσκολία.
74' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Κουτσιανικούλης
Ο Κουτσιανικούλης έκανε το σουτ από την καρδιά της άμυνας του Αστέρα αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Ντεγκρά που μπλόκαρε εύκολα.
75' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Φιλομένο στη θέση του Ίβιτς.
76' Σουτ ΠΑΟΚ Βιερίνια
Μακρινό σουτ του Βιερίνια η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Ντεγκρά.
77' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Φωτάκης
82' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης