Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ASTERAS AKTOR

Αστέρας Τρίπολης-Θρασύβουλος 3-0

Καούνος-Αστέρας-Θρασύβουλος

Με τον Καούνο να βρίσκει δίχτυα σε δεύτερο σερί ματς και τον Φιλομένο να σκοράρει δις, ο Αστέρας επικράτησε άνετα 3-0 του Θρασύβουλου

Οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι, αλλά και πιο ουσιώδεις και αποτελεσματικοί σε σχέση με τον αντίπαλό τους, και με το επιθετικό δίδυμο Φιλομένο-Καούνου να... βγάζει φωτιές (2 γκολ ο πρώτος και 1 ο δεύτερος) πήραν μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά τους να αποφύγουν τον υποβιβασμό.
Στον αντίποδα, ο Θρασύβουλος γνώρισε δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα από τον Αστέρα (είχε χάσει με 2-0 στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου), με το αποτέλεσμα αυτό να κρατάει την ομάδα του Σάκη Τσιώλη κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Εστέβες, Λαζαρίδης, Κανακούδης (68' Φυτανίδης), Ψωμάς, Λαδάκης, Καρντόσο, Ζαϊρί (79' Νταμόντε), Καούνος, Ρόκας (46' Μαρσελάο), Φιλομένο

Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Πεκάνια, Μπελεγρίνης, Σωτήρχος, Βεντούρα, Μαρτορέλ, Ροκάστλ, Κατσίκης (65' Καραμαλίκης), Μίχος (57' Χλωρός), Κόζλεϊ (73' Άλβες), Ουέλινγκτον, Μπαριέντος

Διαιτητής: Η.Μαζαράκος (Άρτας)

Βοηθοί διαιτητή: Χ.Γενναίος (Αθηνών), Κ.Παπαχαραλάμπους (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Λαδάκης (13'), Σωτήρχος (18'), Κατσίκης (24'), Ψωμάς (37'), Ροκάστλ (67'), Μαρτορέλ (84')

Κόκκινες κάρτες: -

Με μια ματιά
Η τρομακτική ανάγκη για βαθμούς που είχαν αμφότερες οι ομάδες έπαιξε ρόλο στο ξεκίνημα, καθώς δεν κατάφερε κάποια να επιβάλλει το ρυθμό της, με αποτέλεσμα στο πρώτο 20 λεπτό να καταγραφεί μία μόλις μεγάλη φάση μπροστά στις δύο εστίες.

Στο 9' η σέντρα σουτ του Ζαϊρί από τα δεξιά δεν ανησύχησε τον Πεκάνια καθώς η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κόζλεϊ δεν πρόλαβε να κάνει την κοντική κεφαλιά μετά από φάουλ του Μπαριέντος, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 14' οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου άγγιξαν το γκολ, όμως δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους. Ο Καρντόσο βρήκε ελεύθερο χώρο αρκετά έξω από την περιοχή και "δοκίμασε" το πόδι του, ο Πεκάνια δεν έβαλε καλά το σώμα του και έχασε τη μπάλα από την αγκαλιά του, όμως ο Καούνος που καιροφυλακτούσε έκανε το πλασέ από κοντά για να στείλει τη μπάλα να "ξύσει" το αριστερό δοκάρι και να φύγει άουτ.

Μετά από ένα διάστημα όπου αμφότερες οι ομάδες αδυνατούσαν να "πατήσουν" στην αντίπαλη περιοχή και επιδίδονταν σε πολλά φάουλ (χαρακτηριστικό της έλλειψης ρυθμού του αγώνα τα 33 συνολικά φάουλ στο πρώτο μέρος), οι φίλαθλοι στις εξέδρες σηκώθηκαν από τις θέσεις τους στο 29' για να πανηγυρίσουν το γκολ του Αστέρα στην δεύτερη ουσιαστικά καλή στιγμή της ομάδας τους.

Οι Φιλομένο και Ρόκας συνδιάστηκαν όμορφα πριν βγάλει τη σέντρα από τα αριστερά ο Ρόκας, η μπάλα βρήκε στον Βεντούρα και στρώθηκε ιδανικά στον Καούνο, που με ασύλληπτο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής "κεραυνοβόλησε" τον Πεκάνια, στέλνοντας τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων και γράφοντας το 1-0.

Στο 36' ο Μαρτορέλ έκανε έγκαιρη επέμβαση, καθώς έκοψε με το κεφάλι πριν προλάβει να κάνει το σουτ ο Φιλομένο από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 37' ο Θρασύβουλος απείλησε για πρώτη φορά με αξιώσεις την αντίπαλη εστία, με το σουτ του Κόζλεϊ από θέση πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή να φεύγει σύριζα από το αριστερό δοκάρι του Αμπάρη.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κερδίζουν τις μάχες προς το τέλος του πρώτου μέρους και στο 42' απείλησαν και πάλι, με την προβολή του Κόζλεϊ στην κίνηση (μετά από σέντρα του Μπελεγρίνη από τα δεξιά) να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στον αντίποδα, ο Αστέρας προσπάθησε να "απαντήσει" στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, όμως ο Φιλομένο δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά από σέντρα του Ζαϊρί, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε με το 1-0 υπέρ του Αστέρα στα αποδυτήρια.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη ήρθε από την πλευρά των γηπεδούχων στο 56', με τον Φιλομένο να "κατεβάζει" εξαιρετικά τη μπάλα και να κάνει το συρτό σουτ μέσα από την περιοχή που υποχρέωσε τον Πεκάνια να αποκρούσει με τα πόδια, με την φάση αυτή να αποτελεί... προάγγελο για τη συνέχεια.

Και αυτό γιατί στο στο 58' ο Αστέρας Τρίπολης διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Κανακούδη να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά και τον Φιλομένο να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα, όντας αμαρκάριστος μέσα στη μεγάλη περιοχή των "πρασίνων".

Στο 64' το σουτ πάνω στη κίνηση του Κόζλεϊ έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ οι γηπεδούχοι έγιναν επικίνδυνοι και πάλι στο 74', με το γυριστό σουτ του Φιλομένο από το ύψος του πέναλτι (μετά από σέντρα του Ζαϊρί και ωραία προσποίηση του Καούνου) να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Πεκάνια.

Με την πλάστιγγα να έχει γείρει σαφώς υπέρ του Αστέρα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιτίθενται για ένα ακόμη γκολ, και στο 76' πλησίασαν αρκετά... Ο Φιλομένο έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Εστέβες βγήκε από τα δεξιά τετ α τετ με τον Πεκάνια, όμως επιχείρησε να δώσει πάσα στον Καούνο, δίνοντας την ευκαιρία στον Μαρτορέλ να μπει στη φάση και να διώξει σωτήρια σε κόρνερ.

Ό,τι δεν έγινε όμως στη φάση αυτή, συνέβη στο 84', με τον Καούνο να ανατρέπεται από τον Μαρτορέλ και τον Φιλομένο να δίνει από την άσπρη βούλα διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του (3-0).

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του αγώνα, με τον Αστέρα να πετυχαίνει έτσι μία υπερπολύτιμη νίκη στη μάχη για τη σωτηρία και τον Θρασύβουλο να παραμένει καθηλωμένος για μία ακόμα αγωνιστική κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Συνέντευξη Τύπου
Νίκος Κωστένογλου (τεχνικός Αστέρα Τρίπολης): "Υπάρχει άγχος αυτή την περίοδο. Δεν χάσαμε ποτέ το θάρρος και την πίστη μας, ενώ και οι ιδιοκτήτες της ομάδας μας δείχνουν εμπιστοσύνη. Είχαμε κάνει καλά παιχνίδια, αλλά μας έλειπε το αποτέλεσμα.

Ηρθε σήμερα, αλλά αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να χαλαρώσουμε. Είδατε κι εσείς ότι στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως μετά το 2-0 που αποβάλλαμε το άγχος, παίξαμε πολύ καλύτερα και δείξαμε μέρος των πραγματικών μας δυνατοτήτων.

Το παιχνίδι του κυπέλλου με τον Ηρακλή είναι διαφορετικό. Πρόθεση μας είναι να δώσουμε την ευκαιρία σε μερικούς παίκτες να ξεκουραστούν. Για τις μεταγραφές έχω κάνει τις εισηγήσεις μου και περιμένω.

Τις επόμενες ημέρες θα υπογράψει επαγγελματικό συμβόλαιο ο Σεντεμέντες, ενώ οι Μίχας, Αποστολίδης θα αρχίσουν προπονήσεις με την ομάδα".

Σάκης Τσιώλης (τεχνικός Θρασύβουλου): "Στο ποδόσφαιρο για να κερδίσεις πρέπει να σκοράρεις. Ξεκινώντας από τον αγώνα που ακολουθεί με την Ξάνθη στην έδρα μας θα πρέπει να πάρουμε όλα τα ματς στη Φυλή για να μείνουμε στην κατηγορία.

Το σκορ μας αδικεί, είναι πλασματικό. Εχω αμφιβολίες για το φάουλ που δόθηκε πριν έρθει το δεύτερο γκολ της Τρίπολης. Ο Αστέρας έπρεπε να είναι πιο ψηλά στη βαθμολογία. Η θέση του είναι πλασματική.

Εχει πολύ καλό υλικό και του εύχομαι καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Υπάρχει ακόμα μακρύς δρόμος. Εμείς θα δώσουμε τον αγώνα μας".

Όλα τα λεφτά...
Ο Βαγγέλης Καούνος, ο οποίος άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη για τον Αστέρα Τρίπολης, πανηγυρίζοντας έτσι γκολ για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική (είχε σκοράρει και στο "Αλκαζάρ", στην ήττα της ομάδας του με 2-1 από τη Λάρισα).

Ο Λούσιο Φιλομένο, ο οποίος ήταν άξιος συμπαραστάτης του Καούνου, και πέρα από τα δύο γκολ που σημείωσε, ήταν διαρκής απειλή για την εστία των φιλοξενουμένων.

Την επιστροφή των Αρκάδων στις επιτυχίες μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες.

O όρκος νίκης που έδωσαν οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης πριν το ξεκίνημα του ματς. Το αποτέλεσμα τους δικαίωσε...

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την αδυναμία του Θρασύβουλου μακριά από το σπίτι του, με την ομάδα της Φυλής να γνωρίζει την 7η ήττα της σε 10 εκτός έδρας ματς και να παραμένει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Την άμυνα των "πρασίνων", η οποία με τα τρία τέρματα που δέχτηκε έφτασε τα 31 παθητικό και μοιράζεται την κορυφή όσον αφορά στη χειρότερη αμυντική γραμμή με τον ΟΦΗ (με ένα παιχνίδι περισσότερο).

To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Εστέβες, Λαζαρίδης, Κανακούδης, Ψωμάς, Λαδάκης, Καρντόσο, Ζαϊρί, Καούνος, Ρόκας, Φιλομένο.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Σάκης Τσιώλης): Πεκάνια, Μπελεγρίνης, Σωτήρχος, Βεντούρα, Μαρτορέλ, Ροκάστλ, Κατσίκης, Μίχος, Κόζλεϊ, Γκονσάλβες, Μπαριέντος.
1' Έναρξη αγώνα
13' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Λαδάκης
14' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Καούνος
Πρώτη πολύ στιγμή στον αγώνα με τον Καρντόσο να κάνει το σουτ, τον Πεκάνια να αποκρούει και τον Καούνο εν συνεχεία σε κενό τέρμα να πλασάρει, αλλά η μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι
18' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Σωτήρχος
24' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Κατσίκης
29' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Καούνος
Ο Βαγγέλης Καούνος ολοκλήρωσε με εξαιρετικό πλασέ την αντεπίθεση του Αστέρα και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους
37' Ευκαιρία Θρασύβουλος Κόζλεϊ
Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Θρασύβουλο με το διαγώνιο σουτ του Κόζλεϊ και την μπάλα να περνά λίγο άουτ
38' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ψωμάς
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Μαρσελάο αντί Ρόκα
56' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Ο Φιλομένο βρέθηκε σε καλή θέση στην μεγάλη περιοχή, κατέβασε την μπάλα, έκανε το σουτ, όμως απέκρουσε με το δεξί πόδι ο Πεκάνια
57' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος
Χλωρός αντί Μίχου
58' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Για δεύτερη φορά βρέθηκε σε θέση βολής μέσα σε τρία λεπτά ο Φιλομένβο και αυτήν την φορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από την εκτέλεση φάουλ του Κανακούδη
65' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος
Καραμαλίκης αντί Κατσίκη
67' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Ροκάστλ
68' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Φυτανίδης αντί Κανακούδη
72' Αλλαγή παίκτη Θρασύβουλος
Λουΐς Άλβες αντί Κόζλεϊ
79' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Νταμόντε αντί Ζαϊρί
83' Κίτρινη κάρτα Θρασύβουλος Μαρτορέλ
84' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Ο Φιλομένο πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Καούνος από τον Μαρτορέλ