X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Αστέρας Βάρης - ΑΕΚ 1-1

Σε ακόμα ένα εκτός έδρας ματς, μπροστά σε περίπου 4000 φίλους της, η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε και έμεινε ισόπαλη 1-1, πετώντας δύο βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδο στην Β' Εθνική. Σκόρερ ο Ντακόλ, ισοφαρίστηκε η Ένωση στο 84'.

Το πρόβλημα που αντιμετώπιζε η ΑΕΚ εκτός έδρας, το πλήρωσε για ακόμα μια φορά με απώλεια βαθμών. Όπως στο παιχνίδι στην Καλλιθέα με το Περιστέρι, έτσι και στο Μενίδι, η δυσκολία να μετουσιώσει της φάσεις σε γκολ, έφερε το στραβοπάτημα στο τέλος με την ισοπαλία.

Από την μεριά του Αστέρα Βάρης, πρόκειται για μια ιστορική μέρα, καθώς απέσπασε ισοπαλία από την ΑΕΚ, παρότι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, είχε κλειστεί στην άμυνα του. Ήρωας για τους γηπεδούχους που ουσιαστικά, παίζανε εκτός έδρας, ήταν ο Ζώνας που στο 84' έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Γήπεδο: Μενίδι

Διατητής: Κρητικός

Βοηθοί: Τσιγγινές, Τασσιόπουλος

Γκολ: Ντακόλ 56'(πεν) (0-1) - Ζώνας 84' (1-1)

Κίτρινες: Ρόβας 43', Σχίζας 55', Ντακόλ 71'

Αστέρας Βάρης (Τσιγκούλης): Ούσιος, Πλίτσης, Σκουρλής, Σχίζας (Κώζης 69'), Κόπελας, Μίχος, Φουστέρης, Παπαδημητρόπουλος, Ζώνας, Ανδρεαδάκης, Καζάντζης

ΑΕΚ (Δέλλας): Καραγκιολίδη, Πεταυράκης (Τσεβάς 89'), Τσιρίλο (Αργυρίου 11'), Σταθάκης, Γεωργέας, Ντακόλ, Γροντής, Πλατέλλας, Ανάκογλου, Ρόβας, Μπρέσεβιτς (Πόποβιτς 66')

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα όπως το μετέδωσε το Sport24.gr

Το πρώτο ημίχρονο

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο λεπτό, πιέζοντας ψηλά την άμυνα του Αστέρα Βάρης. Μόλις στο 9ο λεπτό ο Ντακόλ βρέθηκε σε καλή θέση, εντός περιοχής, σούταρε αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα και στη συνέχεια δεν πρόλαβε ο Μπρέσεβιτς να κάνει την προβολή.

Ο έλεγχος του αγώνα ήταν στα... πόδια της Ένωσης, με τον Αστέρα Βάρης να περιμένει στην άμυνα του. Η πίεση της ΑΕΚ δεν έφερε καρπούς και στο 32' παραλίγο να το πληρώσει, όταν ο Σταθάκης έκανε κακή εκτίμηση, θεωρώντας πως ο Ζώνας ήταν οφσάιντ, αλλά ο επιθετικός των γηπεδούχων δεν ήταν, βγήκε τετ α τετ με τον Καραγκιολίδη, αλλά ο γκολκίπερ του δικεφάλου μπλόκαρε στα πόδια του αντίπαλου επιθετικού.

Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο κλείνοντας τον Αστέρα στην περιοχή του, δημιούργησε μικροευκαιρίες που σταματούσαν στον Ούσιο, αλλά σε καμία φάση δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πραγματικό κίνδυνο.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε και πάλι δυνατά, όπως συνηθίζει να κάνει στα μισά των αγώνων προσπαθώντας να αιφνιδιάσει. Στο 50' ωραία κάθετη πάσα του Γεωργέα στον Πλατέλλα ωστόσο ο νεαρός δεν πρόλαβε, έδιωξε ο Ούσιος σε πλάγιο.

Εντυπωσιακός Ανάκογλου

Στο 54' όμως ο Ανάκογλου, πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, με τον Σχίζα να τον ανατρέπει και να κερδίζει πέναλτι για την ΑΕΚ. Ο Ντακόλ ανέλαβε την εκτέλεση και το σκορ άνοιξε στο 56'.

Μετά την επίτευξη του τέρματος οι παίκτες του Δέλλα, πίεσαν για περίπου δέκα λεπτά (χωρίς αποτέλεσμα και πάλι), αλλά στη συνέχεια έριξαν τον ρυθμό χωρίς λόγο με αποτέλεσμα να αρχίσει να παίρνει μέτρα ο Αστέρας.

Στο 80' ο Πόποβιτς αδράνησε όταν ο Πλατέλλας του έδωσε πολύ καλή πάσα σε αντεπίθεση, με τον Σέρβο όμως να αργεί πολύ και ως εκ τούτου η άμυνα του Αστέρα να μπλοκάρει την φάση.

Το ιστορικό γκολ

Την αδράνεια και την ατονία της, η ΑΕΚ την πλήρωσε στο 84' όταν ο Σταθάκης και πάλι έδιωξε λανθασμένα εντός περιοχής, ο επιθετικός του Αστέρα εκμεταλλεύτηκε την φάση και με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του δικεφάλου.

Ο πανικός και το άγχος όπως ήταν φυσιολογικό, επηρέασαν του παίκτες του Δέλλα, που ναι μεν προσπάθησαν για το γκολ της νίκης αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

Ο MVP

Ο Ζώνας για τον Αστέρα Βάρης, καθώς πέτυχε ένα ιστορικό γκολ για την ομάδα του, δημιουργώντας σοβαρό πρόβλημα στον Σταθάκη.