PREMIER LEAGUE

Άστον Βίλα - Άρσεναλ 2-4: Δύο γκολ στις καθυστερήσεις με μοιραίο τον Μαρτίνες την κράτησαν στην κορυφή

Οι παίκτες της Άρσεναλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Άστον Βίλα για την Premier League 2022-2023 στο "Βίλα Παρκ", Μπέρμιγχαμ | Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023 © 2023/JON SUPER/AP IMAGES

Η Άρσεναλ βρήκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις εξαιτίας του Εμιλιάνο Μαρτίνες, ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Άστον Βίλα στο Μπέρμιγχαμ και παρέμεινε στην κορυφή της Premier League.

Η Άστον Βίλα προβλημάτισε την Άρσεναλ, όμως το φετινό μέταλλο των "κανονιέρηδων" έκανε τη δουλειά του. Δύο... περίεργα γκολ στις καθυστερήσεις, με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Εμιλιάνο Μαρτίνες έδωσαν τη νίκη με 4-2 στους πρωτοπόρους της Premier League, που παρέμειναν στην κορυφή έπειτα από την 24η αγωνιστική.

Οι Λονδρέζοι δεν άφησαν πίσω τους τα τρία σερί παιχνίδια δίχως νίκη, με τελευταίο την εντός έδρας ήττα στο ντέρμπι τίτλου κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι. Μόλις στο 6' δέχθηκαν γκολ από τον Όλι Γουότκινς, όμως ο Μπουκαγιό Σακά κατάφερε να απαντήσει λίγο αργότερα.

Η κατοχή ήταν με το μέρος των παικτών του Μίκελ Αρτέτα, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και βρήκαν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Φιλίπε Κοουτίνιο στο 32'.

Ο Αρτέτα έδειξε εμπιστοσύνη στους παίκτες της βασικής ενδεκάδας και δικαιώθηκε, χάρη και στην οπισθοχώρηση των παικτών του Ουνάι Έμερι.

Η Άρσεναλ ήταν καταιγιστική στο 2ο μέρος, βρήκε την ισοφάριση νωρίς με τον Αλεκσάντρ Ζιντσένκο και στη συνέχεια έψαξε την ανατροπή με τους Γκαμπριέλ Μαρτινέλι και Φερνάντο Βιέρα πλέον στην ενδεκάδα.

Η λύτρωση ήρθε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ζορζίνιο επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στο έδαφος και στο πίσω μέρος του σώματος του Εμιλιάνο Μαρτίνες που έπεσε για να κάνει επέμβαση, καταλήγοντας στα δίχτυα.

Ο διαιτητής είχε δείξει έξι λεπτά καθυστερήσεων, με συνέπεια η Άστον Βίλα να πιέσει για την ισοφάριση, όμως σε ένα κόρνερ όπου είχε ανέβει και ο Αργεντινός τερματοφύλακας, η κατοχή άλλαξε και στην κόντρα ο Μαρτινέλι έγραψε το 4-2 προ κενής εστίας.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

• Άστον Βίλα - Άρσεναλ 2-4 (6' Γουότκινς, 32' Κουτίνιο / 16' Σακά, 61' Ζιντσένκο, 90+3' αυτ. Μαρτίνες, 90+8' Μαρτινέλι)
  • 18/02 17:00 Μπρέντφορντ - Κρίσταλ Πάλας
  • 18/02 17:00 Γουλβς - Μπόρνμουθ
  • 18/02 17:00 Μπράιτον - Φούλαμ
  • 18/02 17:00 Έβερτον - Λιντς
  • 18/02 17:00 Τσέλσι - Σαουθάμπτον
  • 18/02 17:00 Νότιγχαμ - Μάντσεστερ Σίτι
  • 18/02 19:30 Νιούκαστλ - Λίβερπουλ
  • 19/02 16:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λέστερ