PREMIER LEAGUE

Άστον Βίλα - Μπόρνμουθ 1-1: Σκόνταψαν στο 90+6' οι Βίλανς

Η Άστον Βίλα βρέθηκε κοντά στη νίκη χάρις το γκολ του Μπάρκλεϊ, όμως η αξιόμαχη Μπόρνμουθ απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας με σκόρερ τον Εβανίλσον στην τελευταία φάση του ματς.

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Premier League, η Άστον Βίλα δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα απέναντι στην Μπόρνμουθ, ωστόσο παρότι τα κατάφερε εν τέλει με τον Μπάρκλεϊ, ο Εβανίλσον ισοφάρισε με κεφαλιά στην τελευταία φάση του ματς.

Το ματς

Το παιχνίδι αρχικά δεν είχε πολλές φάσεις. Η Άστον Βίλα ήταν εκείνη που έπαιρνε κυρίως τις πρωτοβουλίες, αλλά δίχως να καταφέρνει να δημιουργήσει μπελάδες για την αντίπαλη άμυνα. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των Βίλανς σημειώθηκε λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου, αλλά ο Μαντού Ονάνα δεν κατάφερε να νικήσει τον Τράβερς, ο οποίος έκανε μία εντυπωσιακή επέμβαση.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 0-0 και η ομάδα του Ουνάι Έμερι μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με αυτοπεποίθηση για να αλλάξει τα πράγματα. Η Βίλα ήταν ουσιαστικά η μόνη ομάδα που έψαχνε το γκολ.

Μετά λοιπόν από μία πολύ καλά οργανωμένη επίθεση, ο Μπέιλι μοίρασε στον Μπάρκλεϊ και εκείνος με προβολή άνοιξε το σκορ στο 76'. Και ενώ η νίκη έμοιαζε δεδομένη, ο Εβανίλσον, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο ματς, σκόραρε με κεφαλιά στην τελευταία φάση του αγώνα (90+6'), δίνοντας τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας στα κεράσια.

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Τόρες, Ντίνιε, ΜακΓκιν, Ονάνα (46' Μπαρκλεϊ), Τίλιεμανς, Ράμσεϊ, Ρότζερς (57' Ντουράν), Γουάτκινς

Μπόρνμουθ: Τράβες, Αραούχο (30' Σμιθ), Ζαμπάρνγι, Σενέσι, Κερκεζ, Ράιαν, Κουκ, Κουατάρα, Κλάιβερτ (64' Ταβερνιέ), Σεμενιό, Ουνάλ (64' Εβανίλσον)

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Λέστερ - Νότιγχαμ 1-3 (16' Ράιαν Γέιτς, 23' Βάρντι, 47', 60' Γουντ)
  • Άστον Βίλα - Μπόρνμουθ 1-1 ()
  • Μπρέντφορντ - Ίπσουϊτς 4-3 (28' Σμόντικς 31' Χριστ, 44' Γουισά, 45+1' (Αυτ.) Κλάρκ, 51' Εμπιμό (Πεν.))
  • Μπράιτον - Γουλβς 2-2 (45' Γουέλμπεκ)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Σαουθάμπτον 1-0 (5' Χάλαντ)
  • 26/10 19:30 Έβερτον - Φούλαμ
  • 27/10 16:00 Τσέλσι - Νιούκαστλ
  • 27/10 16:00 Κρίσταλ Πάλας - Τότεναμ
  • 27/10 16:00 Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 27/10 18:30 Άρσεναλ - Λίβερπουλ