CHAMPIONS LEAGUE

Αταλάντα - Άρσεναλ 0-0: Ο ανίκητος Ράγια υπέγραψε την ισοπαλία στο Μπέργκαμο

Μονομαχία Τζαπακόστα και Ράις σε αγώνα της Αταλάντα με την Άρσεναλ στο Champions League @2024 ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Αταλάντα και Άρσεναλ κόλλησαν στο μηδέν στο Μπέργκαμο στην πρεμιέρα της League Phase του Champions League, με την κάτοχο του Europa League να έχει μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη με πέναλτι του Ρετέγκι αλλά τον Ράγια να λέει "όχι".

Ισορροπία... τρόμου στο Μπέργκαμο! Η σκληρή μονομαχία της Αταλάντα με την Άρσεναλ δεν έβγαλε νικήτρια, με τις δύο ομάδες να κολλούν στο μηδέν στην πρεμιέρα της League Phase του Champions League και να περιμένουν αμφότερες το δεύτερο παιχνίδι τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση για να ψάξουν το πρώτο τους τρίποντο.

Εκείνη που έφτασε πιο κοντά στο πολυπόθητο γκολ ήταν η κάτοχος του Europa, όμως ο Νταβίντ Ράγια όρθωσε ανάστημα αφού πραγματοποίησε τεράστια διπλή επέμβαση, πρώτα σε πέναλτι και κατόπιν σε εξ επαφής κεφαλιά του Ρετέγκι στο 51ο λεπτό.

Το ματς

Εξ ορισμού η αναμέτρηση της Αταλάντα με την Άρσεναλ είχε τον χαρακτηρισμό "αμφίρροπη" και αυτό επιβεβαιώθηκε απόλυτα στο χορτάρι του "Jewiss Stadium" στο πρώτο 45λεπτο, με τον αγώνα να είναι ισορροπημένο και τις αξιόλογες φάσεις λιγοστές (0.17-0.27 τα xgoals).

Σε μία από αυτές, ο Καρνεσέκι εκτινάχτηκε εντυπωσιακά στη δεξιά γωνία της εστίας του και απέκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Σακά στο 13', με τον Μαρτινέλι να έχει και αυτός την ευκαιρία του για γκολ αλλά να είναι άστοχος στο 16' και τους κατόχους του Europa League να απειλούν με τη σειρά τους στο 30' με τον Ντε Κετελάρε, που δεν βρήκε στόχο.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις για τους μπεργκαμάσκι αφού κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Έντερσον από τον Παρτέι (έδειξε την άσπρη βούλα ο Τουρπέν και το VAR συμφώνησε μαζί του μετά από έλεγχο της φάσης για μερικά λεπτά) όμως ο Ράγια "κατέβασε τα ρολά".

Όχι μία αλλά δύο φορές μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να αποκρούει αρχικά την εκτέλεση πέναλτι του Ματέο Ρετέγκι πέφτοντας στη δεξιά γωνία της εστίας του και κατόπιν να σταματάει τη μπάλα πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή με σούπερ εκτίναξη, έπειτα από την εξ επαφής κεφαλιά του Ιταλού φορ της Αταλάντα.

Η "απάντηση" από πλευράς Άρσεναλ ήταν το τετ α τετ του Μαρτινέλι με τον Καρνεσέκι στο 73', όπου αναδείχτηκε μεγάλος νικητής ο πορτιέρε των γηπεδούχων, με το τελευταίο 20λεπτο να είναι αρκετά ισορροπένο και το 0-0 να μένει αναπόφευκτα μέχρι το φινάλε.

• ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Καρνεσέκι, Τζιμσίτι, Ίεν, Κολάσινατς, Τζαπακόστα (70' Μπελανόβα), Ντε Ρουν, Έντερσον, Ρουτζέρι (89' Πάσαλιτς), Ντε Κετελάρε (60' Κουαδράδο), Ρετέγκι (70' Τζανιόλο), Λούκμαν (89' Σάμαρτζιτς)
  • ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Τίμπερ (73' Καλαφιόρι), Ράις, Παρτέι (58' Ζορζίνιο), Χάβερτς, Σακά (73' Στέρλινγκ), Ζεσούς (58' Τροσάρ), Μαρτινέλι