CHAMPIONS LEAGUE

Αταλάντα - Άρσεναλ: Τεράστια διπλή επέμβαση του Ράγια, πρώτα στο πέναλτι του Ρετέγκι και έπειτα σε εξ επαφής κεφαλιά του

PRINT SCREEN

Η Αταλάντα είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ κόντρα στην Άρσεναλ στο 51ο λεπτό, με τον Ρετέγκι να στήνει τη μπάλα στην άσπρη βούλα, όμως ο Ράγια απέκρουσε τόσο το πέναλτι όσο και την κοντινή κεφαλιά του Ιταλού στράικερ στην εξέλιξη της φάσης.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους στο Μπέργκαμο βρήκε την Αταλάντα να αγγίζει το 1-0 επί της Άρσεναλ, όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Έντερσον από τον Παρτέι (έδειξε την άσπρη βούλα ο διαιτητής και μετά από μερικά λεπτά ελέγχου ήρθε η επιβεβαίωση από το VAR για την ορθότητα της απόφασής του) όμως λογάριαζε χωρίς τον ξενοδόχο.

Τον συγκεκριμένο ρόλο έπαιξε ο Νταβίντ Ράγια, με τον τερματοφύλακα των Λονδρέζων να αποδεικνύεται φύλακας-άγγελος της εστίας της ομάδας του, πραγματοποιώντας τεράστια διπλή επέμβαση, στον αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για την πρεμιέρα της League Phase του Champions League.

Αρχικά έπεσε στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε το πέναλτι του Ρετέγκι, με τον Ιταλό στράικερ να παίρνει το ριμπάουντ και να προσπαθεί με δεύτερη προσπάθεια να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με κοντινή κεφαλιά, αλλά τον Ισπανό κίπερ να εκτινάσσεται και να διώχνει σωτήρια με το χέρι πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή της εστίας του.