SERIE A

Αταλάντα - Βερόνα 6-1: Εντυπωσιακοί οι μπεργκαμάσκι για την τρίτη σερί νίκη

Οι παίκτες της Αταλάντα πανηγυρίζουν το γκολ που πέτυχε ο Λουκμάν
Οι παίκτες της Αταλάντα πανηγυρίζουν το γκολ που πέτυχε ο Λουκμάν @ 2024 MARTIN MEISSNER / AP IMAGES

Η Αταλάντα διέσυρε με πέντε τέρματα στο πρώτο ημίωρο την Βερόνα, την οποία κέρδισε στο τέλος με 6-1, και πανηγύρισε την τρίτη της διαδοχική νίκη στη Serie A.

Η Αταλάντα προσέφερε ένα εφιαλτικό ημίωρο στη Βερόνα, την οποία φιλοδώρησε με πέντε τέρματα. Έπειτα, από τη στιγμή που το τρίποντο είχε εξασφαλιστεί, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής, με τους μπεργκαμάσκι όμως να απαντούν, διαμορφώνοντας το τελικό 6-1.

Το ματς

Οι μπεργκαμάσκι, μετά το απρόσμενο 0-0 με τη Σέλτικ για το Champions League, μπήκαν από το πρώτο λεπτό με άγριες διαθέσεις και έπιασαν αμέσως δουλειά. Άνοιξαν το σκορ στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μάρτεν ντεν Ρον.

Η συνέχεια ήταν το ίδιο εκρηκτική, αφού με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, το σκορ βρισκόταν ήδη στο 3-0. Μετά τα γκολ των Ντε Ρον και Ρετέγκι τη σκυτάλη ο Λούκμαν, ο οποίος σημείωσε άλλα δύο τέρματα.

Μετά το σοκαριστικό για τη Βερόνα πρώτο ημίωρο, ο Αμίν Σαρ πέτυχε το γκολ της τιμής στο 42', βάζοντας προσωρινά τουλάχιστον, ένα τέρμα στην επιθετική ορμή των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι έληξε εν τέλει με το σκορ στο 6-1 και την Αταλάντα να παίρνει -πέρα από τους βαθμούς της νίκης- πολλή αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Ουντινέζε - Κάλιαρι 2-0 (38' Λούκα/ 78' Ντέιβις)
  • Τορίνο - Κόμο 1-0 (75' Νιέ)
  • Νάπολι - Λέτσε 1-0 (73' Ντι Λορέντζο)
  • Αναβολή: Μπολόνια - Μίλαν
  • Αταλάντα - Βερόνα 6-1 (6' ντε Ρον, 9', 58' Ρετέγκι, 14' Κεντελάρε, 29', 34' Λούκμαν - 42' Σαρ)
  • 27/10 13:30 Πάρμα - Έμπολι
  • 27/10 16:00 Λάτσιο - Τζένοα
  • 27/10 16:00 Μόντσα - Βενέτσια
  • 27/10 19:00 Ίντερ - Γιουβέντους
  • 27/10 21:45 Φιορεντίνα - Ρόμα