CHAMPIONS LEAGUE

Ατλέτικο - Λειψία 2-1: Ο Χιμένες λύτρωσε στο φινάλε τους Μαδριλένους

Atletico Madrid's Jose Gimenez, left, celebrates after scoring his team's second goal during to the Champions League opening phase soccer match between Atletico Madrid and RB Leipzig at the Metropolitano stadium, in Madrid, Thursday, Sept. 19, 2024. (AP Photo/Manu Fernandez) @2024 MANU FERNANDEZ/AP IMAGES

Η Ατλέτικο βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό κόντρα στην Λειψία όμως έκανε σπουδαία ανατροπή με πρωταγωνιστές τους Γκριεζμάν και Χιμένες και πανηγύρισε ένα τεράστιο τρίποντο στην 1η αγωνιστική της League Phase του Champions League.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που είχε τρία γκολ, αρκετές φάσεις, πολλές συγκινήσεις και ανατροπή, η Ατλέτικο επιβεβαίωσε πως παραμένει ομάδα του... μαχητή Ντιέγκο Σιμεόνε, αφού όχι μόνο αρνήθηκε να "πεθάνει" αλλά πήρε μία τεράστια νίκη στο φινάλε, ρίχνοντας στο καναβάτο με 2-1 την Λειψία.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Σέσκο, με τους ροχιμπλάνκος να είναι καλύτεροι στη συνέχεια και να φτάνουν στην ισοφάριση στο 28' με τον Γκριεζμάν, για να έρθει στο 90ο λεπτό η σέντρα του Γάλλου και η κεφαλιά του Χιμένες από το ύψος της μικρής περιοχής για να τους χαρίσει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην πρεμιέρα του νέου Champions League.

Το ματς

Η Λειψία πέτυχε τον τέλειο αιφνιδιασμό στην Μαδρίτη αφού πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο, πήρε κεφάλι στο σκορ. Αυτό έγινε μέσω μίας πολύ γρήγορης αντεπίθεσης όπου τρεις παίκτες του Μάρκο Ρόζε βρήκαν απέναντί τους, τρεις της ομάδας του Σιμεόνε, με τον Όμπλακ να αποκρούει με υπερένταση το δυνατό σουτ του Οπέντα αλλά τον Σέσκο να κάνει εντυπωσιακό άλμα και να γράφει το 0-1 με κεφαλιά.

Η συνέχεια βρήκε την Ατλέτικο να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να αρχίζει να ασκεί πίεση, με τον Όρμπαν να αποτρέπει την ισοφάριση στο 15' με τάκλιν αυτοθυσίας στο σουτ του Γκριεζμάν αλλά το 1-1 να έρχεται λίγο αργότερα. Συγκεκριμένα στο 28ο λεπτό, με τον Γιορέντε να γυρίζει τη μπάλα από τα δεξιά στο ύψος του πέναλτι και τον Γκριεζμάν να εκτελεί με πανέμορφο σουτ στην κίνηση.

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τους ροχιμπλάνκος να υπερτερούν σε αριθμό τελικών (13-4) και στην "επικινδυνότητα" των φάσεων κάθε ομάδας (1.07-0.49 τα xgoals), για να ακολουθήσει όμως ένα δεύτερο μέρος με πολύ λιγότερες φάσεις και τους δύο γκολκίπερ να έχουν πολύ πιο εύκολο έργο σε σύγκριση με το πρώτο 45λεπτο.

Παρόλα αυτά, η ομάδα που έδειχνε πως δεν συμβιβαζόταν με την ισοπαλία και η οποία έψαχνε περισσότερο το γκολ ήταν η Ατλέτικο, με τη δικαίωση της να έρχεται στο 90λεπτο.

Τότε που ο Γκριεζμάν βρήκε τον τρόπο να κάνει μία πανέξυπνη σέντρα από τα αριστερά στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον προωθημένο Χιμένες να παίρνει την κεφαλιά και να αφήνει άγαλμα τον Γκουλάτσι, για να προκαλέσει ντελίριο στο "Μετροπολιτάνο" σε αγωνιστικό χώρο και εξέδρες και να υπογράψει ένα σπουδαίο τρίποντο για την ομάδα του.

• ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Ρεϊνίλντο, Λε Νορμάντ, Χιμένες, Γιορέντε, Ρικέλμε (63' Λίνο), Ντε Πολ (63' Γκάλαχερ), Κόκε, Γκριεζμάν (90+2' Βίτσελ), Κορέα (66' Μολίνα), Άλβαρες (63' Σέρλοθ)
  • ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Χένριχς (69' Χερτρούιντα), Ορμπάν, Λουκεμπά, Ράουμ, Σίμονς (83' Έλμας), Φερμέρεν (60' Σέιβαλντ), Χαϊντάρα, Νούσα (46' Μπάουμγκαρτνερ), Σέσκο (69' Πόουλσεν), Οπέντα